1 25 lat Karmelu w Szczecinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Wtorek IV tygodnia okresu wielkanocnego | Uroczystość Św. Wojciecha

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA

HISTORIA 5 kwietnia 2008 17:52 wyświetleń: 11047

25 lat Karmelu w Szczecinie

"Jesteśmy szczęśliwe, że Szczecin jest naszym miastem, że jesteśmy cząstką Kościoła szczecińsko - kamieńskiego"
W sobotę 5. kwietnia 2008 r. odbyły się w Karmelu Miłości Miłosiernej w Szczecinie uroczystości jubileuszu 25-lecia klasztoru.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko - kamieński.
 
Nie byłoby nas i nie byłoby naszego klasztoru gdyby nie śp. nasz ojciec ks. abp. Kazimierz Majdański, który zaprosił siostry z Karmelu w Częstochowie na fundację do Szczecina - powiedziały siostry karmelitanki dziękując za ćwierć wieku pobytu w Szczecinie.
Nie byłoby nas i nie byłoby naszego klasztoru gdyby nie było tak wiele życzliwych osób, które przez 25 lat w różnorodny sposób nam pomagały i nadal wspierają nas ofiarną pomocą, dzięki której możemy prowadzić nasze życie.
Nie byłoby nas, gdyby nie było tak wielu kapłanów, którzy przez te lata: najpierw w Pustelni Najświętszego Sakramentu, potem Pustelni Matki Bożej Samotności i w tej kaplicy sprawowali Eucharystię, karmiąc nas Słowem i Chlebem Życia.
Chciałybyśmy każdemu osobiście podziękować.
Nie jest to możliwe, ale wierzymy, że nasza wdzięczność i modlitwa wypisze imię każdego w Bożym Sercu i pragniemy zapewnić, że imiona naszych bliskich, przyjaciół, są wypisane w sercu naszej wspólnoty. (...)
Jesteśmy szczęśliwe, że Szczecin jest naszym miastem, że jesteśmy cząstką Kościoła szczecińsko - kamieńskiego.
 
Z kalendarium szczecińskiego Karmelu
 
25. marca 1983 - na zaproszenie ówczesnego biskupa diecezjalnego Kazimierza Majdańskiego, ze wspólnoty Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie przyjeżdżają pierwsze siostry: Teresa od Niepokalanego Serca Maryi i Miriam od Krzyża.
 
29. czerwca 1984 - wstępuje pierwsza postulantka inaugurując otwarcie nowicjatu.
 
2. maja 1986 - rozpoczyna się budowa klasztoru.
 
28. lutego 1988 - profesja pustelnicza siostry Miriam od Krzyża.
 
3. grudnia 1988 - poświęcenie kamienia węgielnego i pierwsza profesja wieczysta.
 
13. grudnia 1990 - konsekracja ołtarza i kaplicy.
 
30. marca 1991 - po osiągnięciu wymaganej przez prawo ilości sióstr (osiem, w tym sześć profesek wieczystych), bp Kazimierz Majdański, za zgodą Stolicy Apostolskiej, eryguje klasztor.
 
5. grudnia 1995 - odbywa się pierwsze ekumeniczne spotkanie modlitewne. Zapoczatkowuje ono stałą tradycję modlitwy wspólnej o jedność chrześcijan z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot chrześcijańskich.
 
15. czerwca 1997 - umiera Matka Teresa od Niepokalanego Serca Maryi, fundatorka wspólnoty.
 
29. kwietnia 2007 - umiera abp. Kazimierz Majdański, fundator klasztoru.
aktualizowano: 2013-01-29 16:14
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności