Obóz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Prawie dwa tygodnie trwał obóz dla tysiąca młodych stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z całej Polski. Wśród nich było również 13 uczniów z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Tegoroczny obóz odbył się w dniach 18-30 lipca 2019 r. w Toruniu pod hasłem „Toruń - Miasto Aniołów”.
W Toruniu przebywali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy w minionym roku korzystali ze stypendium fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Czas wypoczynku połączonego z formacją rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w katedrze toruńskiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. „Stypendyści to żywy, piękny, a nawet najpiękniejszy pomnik świętego Jana Pawła II” - te słowa skierował do stypendystów ordynariusz diecezji toruńskiej.
W kolejne dni stypendyści zwiedzali Toruń, (m.in. planetarium, Dom Eskenów, tj. Muzeum Historii Torunia i Młyn Wiedzy). - W niedzielę odwiedziliśmy toruńskie parafie, gdzie opowiadaliśmy o naszych zainteresowaniach i zmianach w życiu, za sprawą przystąpienia do programu stypendialnego fundacji - opowiada stypendystka Gabrysia.
Uczestnicy mieli też czas na wyciszenie i modlitwę, zapoznanie się z ofertą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, warsztaty medialne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej czy wycieczki do Górska i na Barbarkę. W trakcie wyjazdu odbył się również obozowy Dzień Papieski, w czasie którego stypendyści zapoznali się z interpretacją kolejnego, XIX Dnia Papieskiego. Uczestniczyli też w szkoleniu z form aktywności, które mogą być wykorzystane w ich parafiach podczas tego dnia.
Zakończenie obozu odbyło się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki. Po Eucharystii uczestnicy wyjazdu rozegrali finał turnieju piłkarskiego pomiędzy ośrodkami obozowymi, a wieczorem na toruńskim rynku wzięli udział w koncercie zespołu Tylko Ty, składającego się ze stypendystów i absolwentów fundacji.
Cel inicjatywy wyjaśnia przedstawicielka biura prasowego fundacji. - Myślą główną fundacji było zbudowanie żywego pomnika Jana Pawła II. Ciężko jest zbudować taki pomnik, jeżeli uczestnicy, którzy go tworzą, nie znają się zbyt dobrze. Obóz powstał z myślą, by uczestnicy mogli się lepiej poznać i tworzyć zwartą formę tego pomnika, mogli lepiej poznawać postać Jana Pawła II, bo oprócz zabawy i poznawania nowych osób, też jest bardzo mocno zakorzeniony w programie obozu wymiar duchowości - mówi Natalia Cywińska.
Młodzież uczestnicząca w obozie, przez półtora tygodnia, miała okazję do wspólnych spotkań, integracji i zajęć. Obóz był także czasem formacji i wzrastania wokół idei Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Spotkania uczniów szkół podstawowych i szkół średnich w największych polskich miastach mają również na celu zapoznanie młodych ludzi z ofertą edukacyjną uczelni wyższych w danej metropolii.
Dziękujemy p. Renacie Bidzińskiej oraz p. Przemysławowi Landowskiemu za towarzyszenie młodzieży i troskliwą opiekę w czasie podróży do i z Torunia.
***
Pomysł obozów wakacyjnych dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrodził się 2001. Umożliwiają one poznawanie bogactwa kulturowego, duchowego oraz intelektualnego kraju. Do tej pory stypendyści odwiedzili m.in.: Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Gniezno, Wrocław, Aglomerację Śląską i Zagłębie, Łódź, Częstochowę, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Zamość, Olsztyn, Frombork, Szczecin, Świnoujście, Przemyśl, Rzeszów, Wadowice, Ełk, Augustów, Białystok, Tarnów, Koszalin i Kielce. Więcej informacji na stronie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.