Budowa Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo w Kenii - dar misyjny Archidiecezji
18 czerwca 2021 r. rozpoczęliśmy budowę Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo w centralnej Kenii. Aktu poświęcenia i posadzenia palmy (lokalny zwyczaj przy rozpoczynających się budowach) dokonał ks. Biskup Anthony Ireri Mukobo.
Isiolo, Kipsing, Matiri, Embu, Misokitsy – kiedy słyszymy te słowa, myślimy o Afryce. Mamy przed oczami obszar i ludzi oddalonych od nas kilka tysięcy kilometrów. Nieznane, fascynujące i dzikie tereny, które w większości znamy jedynie z opisów, świadectw misjonarzy, książek i reportaży, a jednak rzeczywistość może być zaskakująca i na wyciągnięcie ręki.
Od 4 lat pomagamy misjom w Kenii i na Madagaskarze. Doświadczenie podpowiedziało nam, że potrzeba zaangażować się w nowy projekt misyjny. Tworząca się diecezja Isiolo w Kenii potrzebuje naszej konkretnej pomocy. Bieda, ubóstwo, utrudniony dostęp do edukacji, leczenia to podstawowe problemy z jakimi boryka się dziś centralna Kenia.
Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińska-Kamieńskiej – ks. kan. dr Paweł Płaczek po wielu pobytach w Afryce doszedł do przekonania, że w tym momencie jest potrzeba wybudowania Polskiego Domu Katolickiego w Kenii dla świeckich wolontariuszy, którzy chcieliby choć na miesiąc, a może i na kilka miesięcy przylecieć do Afryki i zaangażować się w wolontariat misyjny – tak bardzo tam potrzebny.
Po rozmowach ks. Płaczka z ks. Biskupem Anthony Mukobo z Wikariatu Apostolskiego w Isiolo, po konsultacjach z ks. Arcybiskupem Andrzejem Dzięgą i po zasięgnięciu opinii Komisji Misyjnej i ks. Dziekanów naszej Archidiecezji, rozpoczęły się procedury przekazania ziemi w Isiolo dla Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Decyzją ks. Biskupa Mukobo - 18 listopada 2020 r. działka budowlana o nr ISL/117/98/125 w Isiolo została przekazana Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej pod budowę Polskiego Domu Katolickiego.
Projekt misyjny zakłada budowę 10 dwuosobowych pokoi, kaplicę, kuchnię, jadalnię i gabinet służbowy. Obiekt będzie położony blisko centrum edukacyjnego, katedry i szpitala diecezjalnego w Isiolo, którego budowę nadzorował i następnie wyposażył w sprzęt medyczny prof. Bogdan Chazan. W Polskim Domu Katolickim tymczasowo będą mieszkać wolontariusze z Polski, którzy odczytują w sobie powołanie misyjne.
Zatem proponujemy dla polskich instytucji, uczelni, szkół, firm, fundacji, parafii itp. oraz dla ludzi dobrej woli przyłączenie się i wspólne realizowanie misyjnego projektu w Kenii. Im będzie nas więcej, tym szybciej uda nam się sfinalizować budowę Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo, oddając go do pełnego użytku wolontariuszom świeckim z całej Polski.
Proponujemy dwie możliwości zaangażowania się w to dzieło: finansowe – tytuł Sponsor projektu oraz promocyjne – tytuł Patronat projektu. Pozyskiwanie funduszy może odbywać się na różnorakie sposoby, każdy pomysł jest dobry, mogą to być darowizny, kiermasze, aukcje, licytacje, bale charytatywne, 1% podatku itp. Na budynku Domu zostanie umieszczona tablica informacyjna dokumentująca naszych Sponsorów. Natomiast gdy chodzi o Patronat projektu liczymy wtedy na promocję Domu (na własnych stronach internetowych i społecznościowych, folderach, itp.).
Wspomóż ten wyjątkowy projekt jako trwały pomnik solidarności z ubogimi w Afryce. Liczymy na Ciebie. Żyjemy w czasach, kiedy ludzie są nadal głodni, chorzy i potrzebują naszej pomocy. To My kreujemy rzeczywistość i to od nas zależy jaki będzie świat w przyszłości. Pomóżmy zatem ubogim mieszkańcom Czarnego Lądu przywrócić im godność. Jeśli czujesz, że chcesz pomóc lub myślałeś o wyjeździe na misje – napisz do nas: misjeisiolo@gmail.com
Koszt budowy budynku wraz z wyposażeniem to ok. 160 tys. dolarów.