1
Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie. Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”
„Kiedy jesteśmy totalnie bezsilni, tak bardzo, że nawet na płacz nie mamy siły, to nie znaczy, że nie możemy nic zrobić. Tam gdzie po ludzku już nic nie da się zrobić, tam trzeba zrobić po Bożemu. Tym właśnie jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia. Tym jest czuła obecność, którą papież Franciszek nazywa ''cennym balsamem, który daje wsparcie tym, którzy cierpią''. To jest właśnie zadanie i misja hospicjum perinatalnego” – podkreślił ks. Andrzej Partika SAC, dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, w liście skierowanym do wiernych z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z okazji Niedzieli Hospicyjnej.
Województwo zachodniopomorskie do tej pory było jedynym miejscem na mapie Polski, gdzie nie funkcjonowało hospicjum perinatalne.
„Do dzisiaj takiego wsparcia – profesjonalnej opieki, czyli hospicjum perinatalnego w województwie zachodniopomorskim niestety nie było. Do dzisiaj – ponieważ tej niedzieli – 29 września 2024 r. swoją działalność rozpoczyna Hospicjum Perinatalne JESTEM” – zaznaczył kapłan.
„Do tej pory rodzinom, u których nienarodzonych dzieci lekarz zdiagnozował wady letalne, czyli śmiertelne, proponowano zazwyczaj aborcję. Brakowało oferty realnej pomocy tym, którzy chcieli iść inną drogą, ale dziś to się zmienia – Hospicjum Perinatalne JESTEM już działa” – akcentował ks. Andrzej Partika SAC.
Hospicjum perinatalne to zespół specjalistów wspierający rodziców, którzy w czasie ciąży dowiadują się o tym, że ich dziecko jest nieuleczalnie chore i najprawdopodobniej umrze w niedługim czasie po przyjściu na świat. Hospicjum perinatalne koordynuje opiekę medyczną nad dzieckiem i jego mamą. Jego zadaniem jest przygotować do porodu i towarzyszyć rodzinom od momentu diagnozy aż do narodzin. Hospicjum stara się też stworzyć bezpieczną przestrzeń na pożegnanie z maleństwem, oraz wspierać w przeżywaniu żałoby i bólu po stracie.
„Hospicjum perinatalne nie ma jednej, ściśle określonej formy działania, bo zawsze dostosowuje się do konkretnej rodziny i ich indywidualnych potrzeb” – wskazał duchowny.
Dla chrześcijan każde dziecko jest darem – niezależnie od czasu trwania życia i stanu zdrowia.
„To dziecko żyje, choć być może znacznie krócej niż tego pragną jego rodzice czy spodziewa się świat. Jednak teraz żyje i JEST pomiędzy nami. Każde dziecko zasługuje na imię, pamięć, a przede wszystkim na miłość. Przez te kilka chwil, które jest z nami, mamy za zadanie obdarzyć je miłością i troską tak wielką, jaka tylko jest w tym momencie możliwa. Ma prawo od nas tego oczekiwać” – podkreślił dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty.
Każda mama i każdy tata potrzebują wsparcia w tych najtrudniejszych momentach.
„To wszystko jest ogromnie trudne, ale w tym cierpieniu rodzice mają prawo godnie pożegnać się ze swoim maleństwem, mają prawo choć raz je przytulić. Mają prawo do smutku i łez, bo udawanie, że nic się nie stało jest po prostu nieprawdą.[…] Rodzice potrzebują mądrego, najlepiej profesjonalnego wsparcia […]. Potrzebują obecności” – akcentował.
Niedziela Hospicyjna to okazja, by jak co roku, wspierać ofiarami do puszek hospicja prowadzone przez Kościół katolicki.
„Dziękujemy Wam za pomoc. Dzięki Wam pomagamy już prawie 40 lat, a teraz pomagać będziemy jeszcze bardziej troszcząc się nie tylko o osoby starsze, ale także o te najmłodsze i ich rodziny. Dziś prosząc Was o pomoc, polecamy Waszej trosce właśnie nowo powstałe Hospicjum Perinatalne JESTEM” – podkreślił ks. Andrzej Partika SAC.
zdjęcia i tekst za: https://hospicjumjestem.pl/zadaniem-i-misja-hospicjum-perinatalnego-jest-chrzescijanska-umiejetnosc-wspolcierpienia-i-czula-obecnosc/
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się sercem i wsparli swoim zaangażowaniem, modlitwą i ofiarami - przekazanymi przez Caritas - dzieło Hospicjum Perinatalnego Jestem w Szczecinie. Niech to dzieło rozwija się i słuzy potrzebującym rodzinom na Pomorzu Zachodnim.
Kontakt do hospicjum: tel. +48 665 006 444; https://hospicjumjestem.pl
Poniżej załączamy w całości słowo przygotowane na dzień uroczystej inauguracji działalności przez ks. Andrzeja Partikę SAC.
Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz
W Uroczystość Wszystkich Świętych w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostały odprawione Msze św. o godz. 9.00, 12.00 i 15.00. Głównej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, a homilię wygłosił ks. bp. Henryk Wejman. Po Mszy św. wyruszyła procesja modlitewna za zmarłych zakończona przy grobowcu kapłańskim.
Fot. ks. Daniel Majchrzak
»