28 marca br. na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie pod przewodnictwem Arcybiskupa Wiesława Śmigla pożegnaliśmy 37 Dzieci Utraconych, które zmarły w wyniku poronienia i martwego urodzenia. Ten grobowiec jest już dla 642 dzieci miejscem oczekiwania na zmartwychwstanie ciał.
Ks. Tomasz Ceniuch, delegat ds. Duszpasterstwa Rodziców po Stracie Dzieci w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wskazał na początku Mszy św., że „w cierpieniu, w którym się spotykamy chcemy być razem”.
– Jako Duszpasterstwo Rodziców po Stracie i Fundacja Donum Vitae chcemy Wam służyć.[…] Jest to czas, by przeżywać doświadczenie straty nie w osamotnieniu, nie w opuszczeniu, ale z nadzieją, że wbrew pozorom nie musimy zostać z tym cierpieniem sami – powiedział do zgromadzonych kapłan.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Metropolita Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pogrzebu dzieci utraconych.
– Możemy spotkać się z takim zdaniem/mottem, które jest na stronie Fundacji Donum Vitae: „Nie ma stópki zbyt małej, by nie mogła pozostawić ślad”. Mam nawet wrażenie, że kiedy te stópki są bardzo małe, to zostawiają jeszcze wyraźniejszy ślad w naszych sercach – akcentował Arcybiskup Wiesław Śmigiel.
Pasterz Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej podkreślił, że historia ziemskiego życia tych dzieci zakończyła się przed narodzeniem, i kiedy patrzymy na to po ludzku, to w sercu pojawia się głęboki żal. Dzieje się tak, ponieważ rodzice mieli w swoich sercach nadzieje, marzenia i oczekiwania.
– To, że ich życie zgasło, zanim mogli – oczywiście w naszej ocenie – w pełni go zasmakować, nie oznacza, że przestało istnieć. Kiedy Bóg obdarza człowieka życiem, czyni to, nie po to, by mu życie odbierać. Nawet śmierć tego nie kończy. Życie człowieka zmienia się, ale się nie kończy. […] Mamy w związku z tym nadzieję i wierzymy, że te dzieci nadal żyją, nie tylko w naszej pamięci, nie tylko przez naszą miłość, ale żyją w jedności z Bogiem – mówił.
Arcybiskup akcentował, że dzieci te były i są kochane nie tylko miłością rodziców i bliskich, ale jeśli uświadomimy sobie, że Bóg jest miłością, to wiemy, że one są otoczone miłością Boga.
– Modlimy się za rodziców, aby Bóg dał im pocieszenie, wiarę w życie wieczne i nadzieję, że ich dzieci są w ręku Boga. […] Zgodnie z treścią jednej z modlitw liturgii pogrzebowej, ufamy, że miłosierny Bóg wprowadza zmarłych – te dzieci również – do swojego królestwa, gdzie nie ma smutku, narzekania, ani bólu, lecz pokój i radość. Towarzyszymy tym dzieciom tak jak potrafimy: obecnością, modlitwą, wiarą i naszą nadzieją – zakończył ks. abp Wiesław Śmigiel.
Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie odbył się 26 marca 2018 roku, tegoroczny pochówek był już piętnastym. W piątek pochowanych zostało 37 dzieci. We wcześniejszych latach w Grobowcem Dzieci Utraconych spoczęło 605 ciał dzieci.
Tekst: Paweł Palembas, Hospicjum Perinatalne JESTEM
https://hospicjumjestem.pl/pogrzeb-dzieci-utraconych-w-szczecinie-2/
Zdjęcia: Paweł Palembas - HP JESTEM, AW, ML, PR - Fundacja Donum Vitae, ks. TC
Relacja Fundacji Donum Vitae:
https://www.youtube.com/watch?v=FFH4Zl4uE4o
W tych dniach w okolicy Narodowego Dnia Życia (24. marca) i Dnia Świętości Życia (25. marca) odbyły się pogrzeby Dzieci Utraconych także w Policach, gdzie 20. marca pożegnaliśmy piętnaścioro Dzieci, 25. marca w Stargardzie - pięcioro Dzieci, 28. marca w Świnoujściu - siedmioro Dzieci.
Ojciec Święty Franciszek ustanowił 5 kapłanów pracujących w naszej Archidiecezji Misjonarzami Miłosiedzia, udzielając im władzy rozgrzeszania z grzechów zastrzezonych Stolicy Apostolskiej. Arcybiskup Wiesław Śmigiel uroczyście wręczył papieskie dekrety podczas modlitwy Anioł Pański, w Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
»W środę, 2 kwietnia br. przypada 20. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II – papieża.
»Już po raz dziesiaty Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury i Gmina w Policach, Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Bractwo Śpiewacze Stanowe, zapraszają na Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja odbędzie się w ruinach klasztoru augustiańskiego, w sobotę przed Niedzielą Palmowa, 12 kwietnia 2025 r., o godzinie 19:15.
»