1 Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 03 października 2024 r. imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy Czwartek XXVI tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home 30 września 08:50 wyświetleń: 303 WDR - ks. TC

Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność

Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie.  Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”

„Kiedy jesteśmy totalnie bezsilni, tak bardzo, że nawet na płacz nie mamy siły, to nie znaczy, że nie możemy nic zrobić. Tam gdzie po ludzku już nic nie da się zrobić, tam trzeba zrobić po Bożemu. Tym właśnie jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia. Tym jest czuła obecność, którą papież Franciszek nazywa ''cennym balsamem, który daje wsparcie tym, którzy cierpią''.  To jest właśnie zadanie i misja hospicjum perinatalnego” – podkreślił ks. Andrzej Partika SAC, dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, w liście skierowanym do wiernych z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z okazji Niedzieli Hospicyjnej.

Województwo zachodniopomorskie do tej pory było jedynym miejscem na mapie Polski, gdzie nie funkcjonowało hospicjum perinatalne.

„Do dzisiaj takiego wsparcia – profesjonalnej opieki, czyli hospicjum perinatalnego w województwie zachodniopomorskim niestety nie było. Do dzisiaj – ponieważ tej niedzieli – 29 września 2024 r. swoją działalność rozpoczyna Hospicjum Perinatalne JESTEM” – zaznaczył kapłan.

„Do tej pory rodzinom, u których nienarodzonych dzieci lekarz zdiagnozował wady letalne, czyli śmiertelne, proponowano zazwyczaj aborcję. Brakowało oferty realnej pomocy tym, którzy chcieli iść inną drogą, ale dziś to się zmienia – Hospicjum Perinatalne JESTEM już działa” – akcentował ks. Andrzej Partika SAC.

Hospicjum perinatalne to zespół specjalistów wspierający rodziców, którzy w czasie ciąży dowiadują się o tym, że ich dziecko jest nieuleczalnie chore i najprawdopodobniej umrze w niedługim czasie po przyjściu na świat. Hospicjum perinatalne koordynuje opiekę medyczną nad dzieckiem i jego mamą. Jego zadaniem jest przygotować do porodu i towarzyszyć rodzinom od momentu diagnozy aż do narodzin. Hospicjum stara się też stworzyć bezpieczną przestrzeń na pożegnanie z maleństwem, oraz wspierać w przeżywaniu żałoby i bólu po stracie.

„Hospicjum perinatalne nie ma jednej, ściśle określonej formy działania, bo zawsze dostosowuje się do konkretnej rodziny i ich indywidualnych potrzeb” – wskazał duchowny.

Dla chrześcijan każde dziecko jest darem – niezależnie od czasu trwania życia i stanu zdrowia.

„To dziecko żyje, choć być może znacznie krócej niż tego pragną jego rodzice czy spodziewa się świat. Jednak teraz żyje i JEST pomiędzy nami. Każde dziecko zasługuje na imię, pamięć, a przede wszystkim na miłość. Przez te kilka chwil, które jest z nami, mamy za zadanie obdarzyć je miłością i troską tak wielką, jaka tylko jest w tym momencie możliwa. Ma prawo od nas tego oczekiwać” – podkreślił dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty.

Każda mama i każdy tata potrzebują wsparcia w tych najtrudniejszych momentach.

„To wszystko jest ogromnie trudne, ale w tym cierpieniu rodzice mają prawo godnie pożegnać się ze swoim maleństwem, mają prawo choć raz je przytulić. Mają prawo do smutku i łez, bo udawanie, że nic się nie stało jest po prostu nieprawdą.[…] Rodzice potrzebują mądrego, najlepiej profesjonalnego wsparcia […]. Potrzebują obecności” – akcentował.

Niedziela Hospicyjna to okazja, by jak co roku, wspierać ofiarami do puszek hospicja prowadzone przez Kościół katolicki.

„Dziękujemy Wam za pomoc. Dzięki Wam pomagamy już prawie 40 lat, a teraz pomagać będziemy jeszcze bardziej troszcząc się nie tylko o osoby starsze, ale także o te najmłodsze i ich rodziny. Dziś prosząc Was o pomoc, polecamy Waszej trosce właśnie nowo powstałe Hospicjum Perinatalne JESTEM” – podkreślił ks. Andrzej Partika SAC.

zdjęcia i tekst za: https://hospicjumjestem.pl/zadaniem-i-misja-hospicjum-perinatalnego-jest-chrzescijanska-umiejetnosc-wspolcierpienia-i-czula-obecnosc/

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się sercem i wsparli swoim zaangażowaniem, modlitwą i ofiarami - przekazanymi przez Caritas - dzieło Hospicjum Perinatalnego Jestem w Szczecinie. Niech to dzieło rozwija się i słuzy potrzebującym rodzinom na Pomorzu Zachodnim.

Kontakt do hospicjum: tel. +48 665 006 444; https://hospicjumjestem.pl 

Poniżej załączamy w całości słowo przygotowane na dzień uroczystej inauguracji działalności przez ks. Andrzeja Partikę SAC.

aktualizowano: 59 minut temu
Wszystkich rekordów:

Polecane:

53. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2024

Nasza Archidiecezja w dniach 27-28 września 2024 roku po raz kolejny prosiła Matkę Bożą Jasnogórską podczas 53. Archidiecezjalnej Pielgrzymki o potrzebne łaski dla Archidiecezji, rodzin, wszystkich jej mieszkańców.
Pielgrzymce przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman.

»

Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność

Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie.  Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”

»

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi 2024

Wyobraź sobie ich strach, bezradność i niepewność. Powódź zalała całe miejscowości niszcząc wszystko na swojej drodze. Rodziny zostały bez dachu nad głową, bez jedzenia i środków do życia.

W dzisiejszą niedzielę (22 września) w kościołach naszej Archidiecezji zbiórka Caritas na pomoc ofiarom powodzi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności