Odbrawająca się w dniach 20-28 marca br., w Szczecinie, Kapitała Generalna Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża dokonała wyboru nowej przełożonej Rady Generalnej Wspólnoty.
Obrady Kapituły rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Celem Kapituły był wybór przełożonej generalnej Wspólnoty oraz Kapituła spraw. Przełożoną generalną została s. Stefania Małgorzata Lopko (na zdjęciu w środku), wikarią generalną s. Klara Beata Witkowska (druga z lewej). Do Rady Generalnej Wspólnoty wybrane zostały: s. Rafaela Honorata Kubiak (druga z prawej), s. Magdalena Mitał (pierwsza z prawej) i s. Ancilla Lucyna Krysmalska (pierwsza z lewej). Trwają obrady Kapituły spraw na temat „Misja osobista i misja Wspólnoty wobec współczesnego człowieka”.
Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża, założona przez s. Christianę Helenę Mickiewicz, została zatwierdzona przez Arcybiskupa Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiej w dniu 14 września 2015 r., jako zgromadzenie zakonne na prawie diecezjalnym. Szczególnym charyzmatem sióstr jest przekazywanie orędzia o zbawieniu i przygotowywanie do tej misji świeckich. Siostry zawierzając się Maryi, głosząc miłość Ojca, składają życie w ofierze miłości za tych, którzy są daleko od Boga. Realizują swoją misję przez formację świeckich apostołów, którzy we współczesnym świecie spieszą z pomocą „zagubionym braciom w odnalezieniu drogi do domu Ojca” (Konstytucje Wspólnoty).
Obecnie Wspólnota liczy 69 sióstr w 13 domach zakonnych w Polsce. Siostry posługują w Szczecinie, Świnoujściu, Poznaniu, Mosinie, Czmońcu, Skrzatuszu, Wrocławiu, Warszawie, Kościelisku i Rzeszowie. Dom generalny Wspólnoty znajduje się w Szczecinie na Stołczynie.
28 marca br. na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie pod przewodnictwem Arcybiskupa Wiesława Śmigla pożegnaliśmy 37 Dzieci Utraconych, które zmarły w wyniku poronienia i martwego urodzenia. Ten grobowiec jest już dla 642 dzieci miejscem oczekiwania na zmartwychwstanie ciał.
»Zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu „Spotkania z Miłosierdziem”. Wydarzenie pełne muzyki i modlitwy odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia 2025 roku w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Tym razem będą nas prowadzić słowa z Księgi Jeremiasza „Zamienię bowiem ich smutek w radość”.
»3 marca 2025 r. o godzinie 11.00, rozpoczął się etap diecezjalny XXXV. Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”. Celem tegorocznej Olimpiady, którym głównym koordynatorem została diecezja Sandomierska, jest pogłębienie wiedzy teologicznej poprzez zrozumienie roli świąt i odpustów w życiu Kościoła. Uczniowie po konkursowych zmaganiach odwiedzili Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
»