1 Dekret inaugurujący Rok Jubileuszowy | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 23 lipca 2024 r. imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy Wtorek XVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Brygidy

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home 22 maja 14:09 wyświetleń: 795 S.Z.

Dekret inaugurujący Rok Jubileuszowy

Wyrażam nadzieję, że orędownictwo św. Ottona przyczyni się i zachęci wiernych do podejmowania trudu odnowienia i ożywienia własnej wiary. W tym duchu zachęcam do podejmowania wielorakich inicjatyw duszpasterskich, które będą pomocne w odnawianiu i umacnianiu stylu życia w duchu Chrystusowej Ewangelii.

SBIGNEUM ZIELIŃSKI
DEI ET APOSTOLICÆ SEDIS GRATIA
ADMINISTRATOR APOSTOLICUS ARCHIDIOECESIS SEDINENSIS-CAMINENSIS

Dekret inaugurujący Rok Jubileuszowy 900-lecia
Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu

Na chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego, odpowiadając na prośby kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych, dla wzrostu wiary i pobożności oraz wszelkiego pożytku duchowego ludu Bożego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, niniejszym ogłaszam i inauguruję

Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu

trwający od 19 maja 2024 r., tj. od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, do 29 czerwca 2025 r., tj. uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła.
    
Ufam, że Rok Jubileuszowy ożywi i odnowi wiarę, którą dziewięć wieków temu, podczas misji chrystianizacyjnej, głosił św. Otton z Bambergu, słusznie nazywany Apostołem Pomorzan. Ufam również, że ożywi się kult św. Ottona, zwłaszcza na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, choć Jego misja ewangelizacyjna obejmowała również tereny należące dzisiaj do Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jak również do Archidiecezji Berlińskiej.

Jednocześnie wyrażam nadzieję, że orędownictwo św. Ottona przyczyni się i zachęci wiernych do podejmowania trudu odnowienia i ożywienia własnej wiary. W tym duchu zachęcam do podejmowania wielorakich inicjatyw duszpasterskich, które będą pomocne w odnawianiu i umacnianiu stylu życia w duchu Chrystusowej Ewangelii.

W szczególny sposób zachęcam do pielgrzymowania do miejsc związanych bezpośrednio z obecnością i działalnością św. Ottona z Bambergu, a w szczególności:

1.  pierwsze historyczne miejsce chrztu Pomorzan przez św. Ottona w Pyrzycach wraz z kościołem pw. NMP Bolesnej, znajdującym się na miejscu pierwszego kościoła z czasów św. Ottona;

2. miejsca przechowywania relikwii Apostoła Pomorzan:
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach – pierwszym grodzie Misji św. Ottona,
- Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie,
- Konkatedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim,
- Bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie;

3. miejsca związane z Pomorską Misją św. Ottona:
- Kolegiata pw.  św. Mikołaja w Wolinie,
- Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy,
- Kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie.
    
W duchu odnowienia i umocnienia własnego życia duchowego wiernych zachęcam do skorzystania z łaski odpustów ustanowionych na Rok Jubileuszowy przez Ojca Świętego Franciszka, które mogą być również ofiarowane jako wsparcie dla dusz w czyśćcu cierpiących, zgodnie z opublikowanym dekretem Penitencjarii Apostolskiej (Prot. N. 01622/2024-53/24/I) z dnia 14 maja 2024 r.
        
Na owocne przeżywanie Roku Jubileuszowego 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu z serca błogosławię


Datum: Szczecin, die XIX. mensis Maii a.D. MMXXIV.
Signum: B2 – 4/2024

† Zbigniew ZIELIŃSKI
Administrator Apostolski
Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

aktualizowano: 2024-05-22 14:27
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności