1 Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 23 lipca 2024 r. imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy Wtorek XVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Brygidy

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home 10 czerwca 14:05 wyświetleń: 1400 ks. A. Zaniewski

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

W sobotę, 08.06. br. Archidiecezja Szczecińsko – Kamieńska na zaproszenie gospodarza miejsca ks. kan. dr. Grzegorza Harasimiaka – dziekana Pyrzyc zgromadziła się przy Baptysterium. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Św. koncertowały zespoły folklorystyczne m.in. „Pyrzyczanka”. O godz. 15.00 rozpoczęła się  uroczysta, polowa Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył Ks. Biskup Zbigniew Zieliński – Administrator Apostolski Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Obecni byli Biskupi Metropolii. Zostało poświęcone odnowione baptysterium i plac wokół niego. Homilie okolicznościową wygłosił Ks. Biskup Jan Kopiec – Senior Diecezji Gliwickiej. W homilii Ks. Biskup wskazał na podobieństwa pomiędzy Śląskiem a Pomorzem związane z wielokulturowością mieszkańców, natomiast łącznikiem jest Pan Jezus wokół którego powinniśmy się gromadzić. Tak jak na Śląsk wiarę przyniósł z Pragi Św. Wojciech, tak na Pomorze przyniósł ją Św. Otton. Podczas uroczystej liturgii odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, a także wszyscy uczestnicy na pamiątkę chrztu św. zostali pokropieni wodą święconą.  Na ręce Ks. Dziekana zostały przekazane przez  Ks. Kanclerza Medale Ottonowe, które zostaną wręczone podczas uroczystej, parafialnej Mszy Św. Medale przyznano osobom, które przyczyniły się do odnowienia Baptysterium i przylegającego terenu. Słowa wdzięczności za wspólną modlitwę i obecność skierował Ks. Biskup Zbigniew.

Po Mszy Św. procesyjnie ze śpiewem litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa przeszliśmy na planty przy kościele pw. NMP Bolesnej, gdzie miała miejsce część integracyjno – artystyczna. Zarówno podczas Mszy Św., jak i w czasie procesji towarzyszyły uczestnikom relikwie św. Ottona z Bambergu. We wspólnej modlitwie i spotkaniu udział wzięli lokalni samorządowcy. W przebieg uroczystości zaangażowani byli klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, młodzież z klas mundurowych z Pyrzyc, Służba Liturgiczna Ołtarza. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Policji, Straży Miejskiej, oraz Straży Pożarnej. W czasie uroczystości uczestnikom dopisała pogoda, spotkanie przebiegło w dobrej, jednoczącej atmosferze.

W Roku Ottonowym zachęcamy po organizowania pielgrzymek do Baptysterium w Pyrzycach - miejsca chrztu udzielanego przez św. Ottona i do odnowienia zobowiązań wypływających z przyjęcia tego sakramentu.

Zdjęcia: Adam Szewczyk / kl. Jakub Józefowicz 

aktualizowano: 2024-06-10 18:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności