1
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szczecina do wspólnego kolędowania przy Żywych Szopkach:
1) przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Zwycięstwa w Szczecinie, 25 i 26 grudnia br.,w godz. od 10.00 do 18.00. Szczególnie zachęcamy do udziału w spotkaniu modlitewnym przy szopce i składania życzeń świątecznych, 25 grudnia, o godz. 15.00.
2) Na Prawobrzeżu Żywa Szopka przy Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Żydowcach, w dniach 24, 25 i 26 grudnia 2017 r.
Zdjęcia: Marek Kuligowski
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej we współpracy z Fundacją Światło-Życie organizuje w dniu 6 stycznia 2017 r. (tj. sobota) o godz. 18.00 koncert najpiękniejszych kolęd z różnych stron świata pt. „Betlejem w Szczecinie”. Wydarzenie zgromadzi kilka tysięcy uczestników i odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin przy ul. Władysława Szafera w Szczecinie.
»Z żalem, ale i z nadzieją wypływającą z wiary w zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa informujemy, że 11 grudnia 2017 r., w wieku 81 lat życia i 58 lat kapłaństwa, zmarł Ksiądz Tadeusz Drewek, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Rosinach.
»„Pan sam da wam znak” – to temat kolejnych „rekolekcji w drodze”, tym razem przeżywanych przez grupę katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w Ziemi Świętej, w dniach 8-15 listopada br., zorganizowanych przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej.
»
Z żalem, ale i z nadzieją wypływającą z wiary w zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa informujemy, że 12 listopada 2017 r., w Godzinie Miłosierdzia, w wieku 85 lat życia i 58 lat kapłaństwa, zmarł Ksiądz Infułat Stanisław Szwajkosz, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.
»Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanie się stacją modlitewną na drodze ołtarza „Światło Pojednania i Pokoju”, w jego pielgrzymce do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny – Matki Słowa Bożego w Kibeho w Rwandzie. Do Szczecina ołtarza zawita 15 listopada 2017 r. Adoracja Najświętszego Sakramentu o tym ołtarzu rozpocznie się 16 listopada, a zakończy 27 listopada.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Morskie Zaduszki przygotowała parafia NMP Gwiazdy Morza.
»We wtorek, 31 października br., w wigilię uroczystości Wszystkich Świetych, odbyła się w Szczecinie „Procesja ze świętymi”. Wierni wraz z duszpasterzami wyruszeli z Jasnych Błoni do Bazyliki Archikatedralnej, niosąc relikwiarze świętych i błogosławionych, przechowywane w szczecińskich parafiach. Uczestnicy nieśli około 90 relikwiarzy m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Kostki czy św. Brata Alberta. Kustosz Sanktuarium w Międzyrzeczu przybył z relikwiami Pierwszych Męczenników Polski. Procesję zakończyła Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity.
Zdjęcia: Łukasz Szełemej
»Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga dokonał uroczytego poświęcenia nowego kościoła parafialnego pw. Chrystusa Króla w podszczecińskich Dołujach. Świątynia powstała w miejscu dawnego pierwszego kościoła katolickiego wybudowanego w XIV w.
»We wtorek, 31 października br., odbędzie się w Szczecinie „Procesja ze świętymi”, która wyruszy z Jasnych Błoni do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie będzie miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta. Wierni w procesji przez miasto poniosą relikwie świętych i błogosławionych oraz świece.
»Już od 30 września 2017 r. gościmy w naszej Archidiecezji ks. Cabuga Ieremy, proboszcza parafii pw. św. Pawła Apostoła w Kipsing w Kenii. Znajduje się tam placówka misyjna Sióstr Felicjanek, którą w lutym br. odwiedziło 14 naszych katechetów.
»W dniach 17-18 października 2017 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się konferencja naukowa "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1972–1978". Okres ten był czasem pasterzowania biskupa Jerzego Stroby, pierwszego po powstaniu diecezji biskupa szczecińsko-kamieńskiego, który tworzył od podstaw strukturę i instytucje nowej samodzielnej diecezji, nawiązującej swoimi korzeniami historycznymi do dawnej diecezji kamieńskiej. Konferencja zorganizowano przy współracy z IPN.
»7 października 2017 r., w święto Matki Bożej Różańcowej, miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie modlitwne Różaniec do Granic. Wierni udali się na granice naszej Ojczyzny, by modlić się o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata. W naszej Archidiecezji były wyznaczone 33 miejsca modlitwy. Oto zdjęcia z kilku miejsc na granicy morskiej lądowej w zwykłych, małych i mało znanych miejscowościach.
»7 października 2017 r., we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Sanktuarium w Siekierkach. W tym miejscu, naznaczonym tysiącami ofiar II wojny światowej podczas forsowania Odry w ramach działań wojennych 1945 r., modlono się również o pokój dla Polski i całego świata w ramach wydarzenia modlitewnego Różaniec do granic.
»W poniedziałek, 2 października 2017 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego 2017/2018. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, podczas której homilię wygłosił Ks. Biskup Tadeusz Lityński. Kontynuacją uroczystości była akademia w auli Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się immartykulacja studentów roku I.
Różaniec Do Granic to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata.
»W sobotę 9 września 2017 roku, Ks. Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga poświęcił pierwsze na świecie sanktuarium, którego patronami są Dzieci Fatimskie. W wypełnionym po brzegi kościele w parafii p.w. św. Tomasza na Os. Kasztanowym w Szczecinie Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.
»Szczecińskie Dni Katechetyczne to czas przygotowania do nowego roku szkolno-katechetycznego. W pierwszy dzień 43. Szczecińskich Dni Katechetycznych, 8 września Wydział Wychowania Katolickiego Kurii, który jest organizatorem wydarzenia zaprosił księży posługujących na terenie Archidiecezji. Prelekcje wygłosili: ks. prof. dr hab. Hubert Łysy z Opola - "Idźcie i głoście! Niewykorzystane szanse przepowiadania w roku liturgicznym?" i br. Tadeusz Ruciński z Częstochowy - "Wirtualna duchowość" . W drugi dzień 09 września 2017 r. do seminarium w Szczecinie przybyły siostry zakonne i katecheci świeccy. Dodatkowym prelegentem w tym dniu był ks. Jan Fecko - dyrektor Centrum Formacji Misyjnej przy Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski z Warszawy.
»Tracycyjne, coroczne Dożynki Archidiecezjalne odbyły się w ostatnia niedzielę sierpnia, w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach. O godz. 13.30 miała miejsce prezentacja wieńców dożynkowych, po której, uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej za plony przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Podczas liturgii modlono się szczegónie za rolinów dziekując za ich pracę podczas trudnych tegorocznych żniw oraz proszono o błogosławiństwo Boże, aby pomimo niesprzyjającej w tym roku pogody można było zebrać to, co z Bożego daru zrodziła ziemia. Po liturgii rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu zespołów ludowych i prezentacja produktów regionalnych.
Zdjęcia Marek Danielak
»25 sierpnia mija 70 lat odkąd do Myśliborza przyjechały i zamieszkały przy niewielkim kościółku pierwsze siostry nowo tworzącego się zgromadzenia zakonnego Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego przez bł. ks. Michała Sopoćko, wg pragnienia Jezusa przekazanego przez św. Siostrę Faustynę – założenia zgromadzenia zakonnego mającego za zadanie wielbienie, głoszenie i wypraszanie Miłosierdzia Bożego dla świata.
»Od 17 do 26 sierpnia w Szczecinie, Berlinie i nadbałtyckim Trzęsaczu odbędzie się po raz trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Artystycznym patronem i jednocześnie głównym bohaterem wydarzenia będzie Sir Andrzej Panufnik, kompozytor oraz dyrygent, który nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci.
»23 sierpnia, już po raz 25, wyruszy Myśliborska Piesza Pielgrzymka ze Szczecina pod hasłem ,,Miłosierne dłonie”. Pątnicy będą zmierzać do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu – miejsca, które za pośrednictwem św. Faustyny, zostało wskazane przez Boga. Klasztor ten jest celem wielu pielgrzymek i rekolekcji, gdzie wierni uczą się dostrzegać łaskę Miłosierdzia Bożego
»W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz