1
Przygotowana na szesnastu planszach wystawa Z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach. Karola Wojtyły związki ze Szczecinem powstała dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie z Miastem Szczecin i Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską. Miejscem jej prezentacji są Jasne Błonia im. Jana Pawła II (przy Urzędzie Miasta). Otwarcie nastapiło 1 maja 2011 r., po zakończeniu transmisji z uroczystości beatyfikacyjnych.
Nim Szczecin przywitał papieża Jana Pawła II, trzykrotnie witał Karola Wojtyłę – biskupa i kardynała, choć większą wagę do tych odwiedzin zaczęto przykładać dopiero po niespodziewanym wyniku konklawe z 1978 r. W pierwszych latach posługi największe znaczenie miało duchowe wsparcie papieża dla uczestników społecznego protestu w Sierpniu ’80 oraz spotkanie na Jasnej Górze z 1983 r., podczas którego zwrócił się on bezpośrednio do wiernych diecezji szczecińsko-kamieńskiej, przypominając że to właśnie w Szczecinie „robotnik polski upomniał się o siebie z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach”. Jako niemal ostatnie z największych polskich miast – obok Gdańska i Łodzi – Szczecin na przyjęcie głowy Kościoła katolickiego czekać musiał blisko dziewięć lat od inauguracji pontyfikatu.
Kolejne lata to m.in. wsparcie strajkujących w 1988 r., podniesienie diecezji szczecińsko-kamieńskiej do godności metropolii w 1992 r. czy zaangażowanie w utworzenie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W podziękowaniu za wszystkie słowa, które papież wypowiedział w Szczecinie i do szczecinian, uznając go rzecznikiem wielkości, dojrzałości i prężności miasta, w 2002 r. przyznano mu Honorowe Obywatelstwo.
Autorzy wystwawy – Paweł Knap i Paweł Miedziński ze szczecińskiego oddziału IPN – wykorzystali m.in. zdjęcia autorstwa Krystyny Łyczywek, Ewy Łyczywek-Pałki, Zbigniewa Wróblewskiego oraz ze zbiorów PAP, Archiwum IPN, Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ks. Artura Rasmusa.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz