1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 10 stycznia 2025 r. imieniny: Ady, Jana, Wilhelma Okres Narodzenia Pańskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 30 kwietnia 2011 20:06 wyświetleń: 16308
Tematy: Szczecin (110) |

Karola Wojtyły związki ze Szczecinem - specjalna wystawa na beatyfikację

Przygotowana na szesnastu planszach wystawa Z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach. Karola Wojtyły związki ze Szczecinem powstała dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie z Miastem Szczecin i Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską. Miejscem jej prezentacji są Jasne Błonia im. Jana Pawła II (przy Urzędzie Miasta). Otwarcie nastapiło 1 maja 2011 r., po zakończeniu transmisji z uroczystości beatyfikacyjnych.


Nim Szczecin przywitał papieża Jana Pawła II, trzykrotnie witał Karola Wojtyłę – biskupa i kardynała, choć większą wagę do tych odwiedzin zaczęto przykładać dopiero po niespodziewanym wyniku konklawe z 1978 r. W pierwszych latach posługi największe znaczenie miało duchowe wsparcie papieża dla uczestników społecznego protestu w Sierpniu ’80 oraz spotkanie na Jasnej Górze z 1983 r., podczas którego zwrócił się on bezpośrednio do wiernych diecezji szczecińsko-kamieńskiej, przypominając że to właśnie w Szczecinie „robotnik polski upomniał się o siebie z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach”. Jako niemal ostatnie z największych polskich miast – obok Gdańska i Łodzi – Szczecin na przyjęcie głowy Kościoła katolickiego czekać musiał blisko dziewięć lat od inauguracji pontyfikatu.
Kolejne lata to m.in. wsparcie strajkujących w 1988 r., podniesienie diecezji szczecińsko-kamieńskiej do godności metropolii w 1992 r. czy zaangażowanie w utworzenie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W podziękowaniu za wszystkie słowa, które papież wypowiedział w Szczecinie i do szczecinian, uznając go rzecznikiem wielkości, dojrzałości i prężności miasta, w 2002 r. przyznano mu Honorowe Obywatelstwo.

Autorzy wystwawy – Paweł Knap i Paweł Miedziński ze szczecińskiego oddziału IPN – wykorzystali m.in. zdjęcia autorstwa Krystyny Łyczywek, Ewy Łyczywek-Pałki, Zbigniewa Wróblewskiego oraz ze zbiorów PAP, Archiwum IPN, Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ks. Artura Rasmusa.

 

Zobacz fotorelację z otwarcia wystawy

aktualizowano: 2013-03-04 23:37
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Orszak Trzech Króli 2025 przeszedł ulicami Szczecina

Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.

»

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Rok Jubileuszowy 2025 w Archidiecezji rozpoczęty

Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności