1
W dniach 14 – 16 czerwca 2019 r. odbyła się ostatnia w roku szkolnym 2018/2019 tura rekolekcji dla katechetów. W Łukęcinie, w pięknie położonym i wspaniale zagospodarowanym ośrodku o.o. Paulinów, przez trzy dni katecheci naszej archidiecezji odbywali swoje „ćwiczenia duchowe” pod kierownictwem duchowym o. Piotra Osowskiego OMI oraz opieką s. Agnieszki Piątkowskiej fel., wizytatorki diecezjalnej.
»Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).
»
W dniach 4-6 czerwca 2019 r. w Międzywodziu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Uczestniczyli w nim dyrektorzy wydziałów diecezjalnych z całej Polski oraz członkowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, na czele z ks. bp. Markiem Mendykiem – przewodniczącym komisji.
»W sobotę 25 maja br. W Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyło się Wiosenne Spotkanie Katechetyczne pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani”. Gośćmi spotkania byli: o. Florencjusz Marek Grabarczyk – misjonarz z Argentyny i br. Tomek Basiński – misjonarz kombonianin. O.Florencjusz przybliżył nam warunki życia i posługiwania w Argentynie, a w czasie Mszy św. wygłosił słowo Boże. Brat Tomek krótko opowiedział o pracy misjonarzy kombonianów i zachęcał do pomocy Kościołowi misyjnemu.
»
Ponad 23 tysięcy par okularów zebrano dotychczas w ramach II Akcji Misyjnej pt. "Okulary dla Afryki" w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Akcję zorganizowały Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Zbiórka trwała w okresie Wielkiego Postu w szkołach i parafiach Kościoła na Pomorzu Zachodnim.
»Podczas tegorocznego programu Archidiecezjalnych Dni Młodych, które odbyły się w dniach 1-3 maja w Goleniowie, organizatorzy wydarzenia zaproponowali młodym uczestnikom spotkania także tematykę misyjną. Odbyły się m.in. warsztaty misyjne z s. Moniką Hoffman z Papieskich Dzieł Misyjnych, spotkanie pt. "Bliskie spotkanie z misjami w Afryce" z ks. dr. Pawłem Płaczkiem, p. dr. hab. n. med. prof US Jerzym Sieńko, ks. Krzysztofem Kontkiem, Sylwią Janiak vel Kubiak oraz Dorotą Maziarz-Świerzewską, a także spotkanie z gościem specjalnym - Pauliną Żabecką i Martą Krysiak, które reprezentowały Wolontariat Misyjny w Domach Serca.
»8 maja 2019 r. na wojskowym cmentarzu w Siekierkach, pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, odbyły się uroczystości 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
»Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z p. dr. hab. n. med. prof. PUM Jerzym Sieńko i Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty organizują II Akcję Misyjną zatytułowaną „Okulary dla Afryki”.
»Polskie Towarzystwo Teologiczne Sekcja Szczecińska oraz Duszpasterstwo nauczycieli zapraszają na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nauczycieli pt. „Kościół woła o dynamizm nowej ewangelizacji”, które odbędzie się 16 marca br. o godz. 10.00 na Wydziale Teologicznym US.
»Klub Katechety serdecznie zaprasza na kolejne dwa warsztaty: „Narzędzia do tworzenia quizów” oraz „Lapbook wielkopostny”. Oba spotkania poprowadzi p. Dorota Maziarz-Świerzewska – doradca metodyczny ds. religii. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału.
»W dniu 5 marca 2019 r. odbyło się spotkanie o tematyce misyjnej w Kenii. W budynku Kurii Metropolitalnej w Szczecinie ks. Paweł Płaczek - Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej spotkał się z p. prof. Jerzym Sieńko - szczecińskim chirurgiem i transplantologiem, który od kilku lat angażuje się w pomoc medyczną mieszkańcom w centralnej Kenii.
»Parafia pw. Świętej Trójcy w Chojnie, w dniach 5-7 kwietnia br., zaprasza na II Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne, które odbędą się pod hasłem „Christus Pascha Nostrum”. Warsztaty poprowadzą znani muzycy: Paweł Bębenek, Hubert Kowalski i Piotr Pałka.
»Wydział Wychowania Katolickiego od trzech lat angażuje katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ludzi dobrej woli w dzieło misyjne Kościoła. Nie dzieje się to w sprzeczności z misją nauczania, gdyż dokumenty katechetyczne wskazują, że jednym z sześciu zadań katechezy jest wprowadzenie do misji oraz szkolna animacja misyjna (PDK 21, por. DOK 86-87).
»6 stycznia Kościół obchodził Uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypomina nam, że Zbawiciel przyszedł na świat nie do wybranej grupy czy narodu, ale do wszystkich ludzi bez wyjątku. Czy my, należący do Kościoła powszechnego, naprawdę o tym pamiętamy? Uczestniczymy w Eucharystii i różnych nabożeństwach w kościołach z dachami (to takie oczywiste, że nawet tego nie zauważamy), więc nie leje nam się na głowę, ani nie dostajemy udaru słonecznego. Czasami narzekamy, że mamy za daleko; że w kościele jest za zimno lub za gorąco; że ławki są niewygodne, a ksiądz mówi za długie kazania.
»6 stycznia 2019 r., w święto Trzech Króli, w szczecińskiej hali widowiskowo-sportowej Netto Arena odbył się charytatywny koncert kolęd z różnych stron świata pt. "Betlejem w Szczecinie". Koncert był częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej "Betlejem w Polsce". Uczestnicy koncertu wysłuchali bożonarodzeniowych utworów z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. Kolędy i pieśni zabrzmiały w polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach.
Fot. Przemysław Kaweński (www.kawenskifotografia.pl)
»W sobotę, 15 grudnia 2018 r., w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym odbył się Adwentowy Dzień Skupienia dla katechetów i nauczycieli. Na zaproszenie Wydziału Wychowania Katolickiego przybył do Szczecina ks. bp dr Marek Solarczyk z Warszawy - przewodniczy Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP i uczestnik Synodu Biskupów na temat młodzieży w Rzymie.
»
Klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie oraz studenci Wydziału Teologicznego US, z V roku formacji studenckiej, wraz z ks. dr. Pawłem Płaczkiem - dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego, biorą udział w konferencji naukowej pt. "Kultura i tożsamość", która odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Uczestnicy biorą udział w bogatym programie, zdobywają doświadczenia naukowe oraz spotykają się z profesorami i naukowcami uczelni w Lublinie. Jest to ósma konferencja z cyklu „Polonia Restituta – Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.
»Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie serdecznie zaprasza nauczycieli, katechetów i pracowników oświaty na Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się 15 grudnia br. (tj. sobota) w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, pod hasłem "W mocy Ducha Świętego”. W przeżyciu tego dnia towarzyszyć nam będzie ks. bp Marek Solarczyk - bp pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.
»Fundacja Światło-Życie w porozumieniu z Kurią Metropolitalną Szczecińsko-Kamieńską organizuje w dniu 6 stycznia 2019 r. (tj. niedziela) o godz. 18.00 charytatywny koncert najpiękniejszych kolęd z różnych stron świata pt. „Betlejem w Szczecinie”. Wydarzenie zgromadzi kilka tysięcy uczestników i odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena przy ul. Władysława Szafera w Szczecinie.
»Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zorganizował cykl Jesiennych Warsztatów Metodycznych dla księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich. W dniach 5-26 listopada br. na terenie Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej odbyło się 9 spotkań warsztatowych, w czasie których miały miejsce spotkania informacyjne, które poprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Komend Powiatowych i Miejskich Policji, w obszarze edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy w szkole i rodzinie oraz profilaktyki i edukacji w obszarze bezpieczeństwa w województwie Zachodniopomorskim.
»W ubiegłym tygodniu miała miejsce premiera niezwykłego filmu pt. „Misja Szczecin-Kipsing” w reżyserii p. Mieczysława Szewłogi, wieloletniego pracownika TVP Szczecin w telewizyjnej redakcji programów katolickich, który był uczestnikiem tegorocznej wyprawy misyjnej do Kipsing w Kenii, organizowanej przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie Film jest żywym świadectwem oraz zapisem zdarzeń pobytu księży i świeckich w ośrodkach misyjnych Sióstr Felicjanek w Kenii, w lutym 2018 r.
»
Aha, o to chodzi! Domowniczek przygotowujący dziecko i rodzinę do I Komunii Świętej praca zbiorowa pod red. ks. dr. Pawła Płaczka z ilustracjami Elżbiety Kidackiej. Publikacja jest pomocą dla rodziców, którym zależy na jak najpełniejszym przygotowaniu dziecka do Komunii Świętej i życia eucharystycznego. Nowe, poszerzone wydanie docenianej przez katechetów i rodziców książeczki wspomagającej katechezę domową i parafialną.
»Zapraszamy do zapoznania się i korzystania z konspektów katchetycznych stworzonych w oparciu o publikację "Aha, o to chodzi!" - domowniczek przygotowujący dziecko i rodzinę do I Komunii Świętej. Przedstawiamy 10 konspektów wraz z rysunkami pomocniczymi i kartami dekalogu.
»7 listopada br., w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu pt. „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska–Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk, przy współpracy Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Od 23 do 30 października 2018 r. śladami św. Pawła i św. Barnaby na Cyprze pielgrzymowali katecheci przeżywając swoje rekolekcje w drodze. Na samym początku mojego sprawozdania z pielgrzymki śladami pierwszej ewangelizacji Kościoła przeprowadzonej przez św. Pawła i św. Barnabę na Cyprze chciałam wspomnieć o tym, jak ważna jest sama historia tej wyspy. Przez całe tysiąclecia na Cyprze ścierały się wpływy zachodu i wschodu, a ślady mocowania się obu kręgów cywilizacyjnych emanują po czasy współczesne i skutkują podziałami. Na wyspie panuje walka między ludnością grecką a ludnością turecką. Jeżdżąc po wyspie poruszaliśmy się po trzech różnych terytoriach: greckim, tureckim, a także brytyjskim. A przecież przylecieliśmy tylko na Cypr.
»
„Kościół, który się nie dzieli, też nie otrzymuje” - tymi słowami Ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga żegnał w lutym 2018 r. uczestników drugiej wyprawy misyjnej do Kenii. Powiedział także: „Niech ci, którzy jadą do Kenii, będą naszymi ambasadorami”. Pojechaliśmy do Kipsing z darami materialnymi, a dzisiaj my otrzymujemy dary innego rodzaju od Kościoła misyjnego.
»
W poniedziałek, 15 października 2018 r., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się wojewódzka uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Odznaczenia, medale i nagrody odebrali wyróżnieni pracownicy szczecińskiej oświaty, a wśród nich s. Agnieszka Piątkowska – Diecezjalna Wizytatorka Katechetyczna Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, która została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenia otrzymało również dwoje szczecińskich katechetów: p. Aniela Brzezicka i p. Przemysław Landowski.
»Ks. kan. dr Zbigniew Jaworski i ks. dr Paweł Płaczek wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji pt. "Polska nad Bałtykiem - implikacje prawne i gospodarcze w setną rocznicę odzyskania niepodległości", która odbyła się 9 października 2018 r. w Chełmie.
»3 października odbyły się dwie tury Wojewódzkiej Konferencji pt. „Zaburzenia neurorozwojowe – o co w tym chodzi? Jak diagnozować? Jak pomóc sobie i dziecku?”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty we współpracy z Wydziałem Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej. W konferencji wzięło udział blisko 400 uczestników.
»Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Młodzież wobec problemu wiary i wyboru powołania”, która odbędzie się 23 października br. w auli WT US.
»Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania nagrań video, które zarejestrowany gości i prelegentów 44. Szczecińskich Dni Katechetycznych, które odbyły się w dniu 1 września 2018 r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Filmy video prezentują: świadectwo uzdrowienia Lucasa Pereira De Oliviera, homilię ks. bp. Henryka Wejmana oraz konferencje o. prof. zw. dr. hab. Andrzeja Potockiego i ks. dr. Grzegorza Strzelczyka.
»W dniach 14-16 września 2018 r. w Międzywodziu odbyła się I seria rekolekcji dla katechetów świeckich, którą poprowadził ks. Robert Kaszak – wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. W spotkaniu uczestniczyło blisko 40. katechetów.
»Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.
»Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.
»Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.
»Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.
Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.
Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.
Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.
Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.
Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw
Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!