Poniedziałek, 12 listopada 2018 r. imieniny: Konrada, Renaty, Witolda Poniedziałek XXXII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Jozafata

Aktualności

Aktualności 3 listopada 15:00 wyświetleń: 319

Katecheci na szlaku św. Pawła i św. Barnaby na Cyprze

Od 23 do 30 października 2018 r. śladami św. Pawła i św. Barnaby na Cyprze pielgrzymowali katecheci przeżywając swoje rekolekcje w drodze. Na samym początku mojego sprawozdania z pielgrzymki śladami pierwszej ewangelizacji Kościoła przeprowadzonej przez św. Pawła i św. Barnabę na Cyprze chciałam wspomnieć o tym, jak ważna jest sama historia tej wyspy.  Przez całe tysiąclecia na Cyprze ścierały się wpływy zachodu i wschodu, a ślady mocowania się obu kręgów cywilizacyjnych emanują po czasy współczesne i skutkują podziałami. Na wyspie panuje walka między ludnością grecką a ludnością turecką. Jeżdżąc po wyspie poruszaliśmy się po trzech różnych terytoriach: greckim, tureckim, a także brytyjskim. A przecież przylecieliśmy tylko na Cypr.

 

Po przylocie do Larnaki i krótkim odpoczynku w hotelu naszą podróż zaczęliśmy od zwiedzenia stolicy wyspy – Nikozji. Tu właśnie odwiedziliśmy katedrę św. Jana i Muzeum Bizantyjskie, w którym znajduje się wiele unikalnych ikon pochodzących nawet z VIII wieku. Tego dnia uczestniczyliśmy także w mszy świętej w Kościele Świętego Krzyża u ojców Franciszkanów, w którym znajduje się relikwiarz zawierający cząstkę Świętego Krzyża. Warto także wspomnieć, że ów Kościół ma szczególne usytuowanie, ponieważ jest położony na tzw. zielonej linii, za którą jest już strefa turecka. Turcy Cypryjscy (tzw. Turko-Cypryjczycy) proklamują tam Turecką Republikę Cypru, której istnienia jako podmiotu nikt poza Turcją nie uznaje.

Podczas Mszy świętej zostaliśmy obdarowani słowem „w podzielonym świecie”, które towarzyszyło nam przez całą pielgrzymkę. Przecież przybyliśmy na wyspę ze swoimi kłopotami i troskami, mieliśmy czas na własne przemyślenia, a podczas każdej Mszy świętej nasze intencje składaliśmy na ołtarzu Pańskim. 

Następnego dnia zwiedziliśmy miasto Pafos, gdzie wg. mitologii greckiej u wybrzeży miasta narodziła się z piany morskiej bogini miłości Afrodyta. Ale przede wszystkim, kiedy apostołowie św. Paweł i św. Barnaba przybyli na Cypr w 45 r. dopłynęli do portu Salaminy, a następnie przeszli przez całą wyspę̨, mijając Kalopanagiotis w górach Troodos, aż dotarli do Pafos z misją ewangelizacji Kościoła. Mieliśmy możliwość uczestniczenia we Mszy świętej w Kościele Chrysopolitissa z XIII w. i przyjrzeliśmy się filarowi św. Pawła, przy którym został wychłostany. Zwiedziliśmy także klasztor św. Neofita. Jak mówi tradycja św. Neofita był pierwszym mnichem, który osiedlił się na miejscu dzisiejszego klasztoru i urządził swoją celę oraz kaplicę Krzyża Świętego w naturalnych jaskiniach.

Wypoczęci ruszyliśmy kolejnego dnia w góry Troodos, podczas podróży towarzyszył nam przepiękny widok pasma górskiego oraz najwyższego szczytu – Olimpu. Gdy dotarliśmy do wioski Kalopanagiotis odwiedziliśmy kościół Ayios Ioannis Lampadist z doskonałymi freskami pochodzącymi z XIII i XVI w.  W tym miejscu wielkie znaczenie religijne ma również rzeka, ponieważ to tu właśnie św. Paweł ochrzcił św. Heraklidiosa, który został pierwszym biskupem Tamasos. Następnie udaliśmy się do najsłynniejszego i najbogatszego klasztoru na Cyprze - klasztoru Kykko, założonego w 1100 r. i poświęconego Maryi Pannie, podziwialiśmy jedną z trzech zachowanych ikon przypisanych św. Łukaszowi. Kolejny wyczerpujący dzień zakończyliśmy wspólną Mszą świętą odprawioną w hotelu.

Z kolei piąty dzień rozpoczęliśmy Mszą świętą odprawioną w Kościele św. Katarzyny w Limassol, następnie udaliśmy się przez stare miasto na rynek. Chodziliśmy także przy średniowiecznym forcie, zbudowanym w XIV wieku. Zwiedziliśmy archeologiczny park Curium, który był ważnym starożytnym miastem- królestwem założonym przez Greków w XIV wieku p.n.e. Odwiedziliśmy również rzymski teatr Greco i Dom Efstolios. Potem odwiedziliśmy ruiny katedry Curium - bazyliki wczesnochrześcijańskiej pochodzącej z V wieku, Następnie udaliśmy się do winiarskiego obszaru Limassol, gdzie w jednej z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych wiosek wyspy, wioski Omodos odwiedziliśmy Klasztor Świętego Krzyża. To tu w wielkim srebrnym relikwiarzu o kształcie krzyża przechowywana jest bardzo ważna relikwia: kawałek powrozu, którym przywiązany był do krzyża Jezus. Mogliśmy przyjrzeć się jej z bliska i prosić Pana o potrzebne łaski.

W przedostatnim dniu pielgrzymowania udaliśmy się do okupowanej części Cypru: Famagusty - miasta na wschodnim wybrzeżu wyspy otoczonego murem weneckim, gdzie zwiedziliśmy Katedrę św. Mikołaja. Następnie pojechaliśmy do Salaminy, w której w I wieku żył św. Barnaba. Tu św. Barnaba wraz ze św. Pawłem głosili słowo Boże w miejscowych synagogach. I my zwiedziliśmy ruiny starożytnego miasta, a następnie udaliśmy się do klasztoru św. Barnaby, gdzie mogliśmy odwiedzić jego grobowiec. Następnie wróciliśmy się do Larnaki, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy świętej w Kościele św. Józefa, a później udaliśmy się do wspaniałego, kamiennego kościoła św. Łazarza zbudowanego w IX wieku nad grobem zmarłego. Mogliśmy również zobaczyć grobowiec św. Łazarza i jego relikwie. Zgodnie z tradycją i historią religijną św. Łazarz przybył na Cypr po swoim wskrzeszeniu przez Jezusa i stał się̨ pierwszym biskupem Kition (starożytna Larnaka).

W ostatnim dniu po porannej Mszy świętej w hotelu, mieliśmy czas wolny, ja swój wykorzystałam na plaży. Nie spodziewałam się, że pod koniec października będzie mi dane kąpać się w Morzu Śródziemnym, gdzie temperatura wody sięgała ok. 20 stopni.

Dzięki tak wielu, wyjątkowym miejscom, w których byliśmy i ogromie informacji o tak ważnych osobach, które tworzą nasze chrześcijaństwo odkryłam na nowo Pana Jezusa. I dziękuję również za te niesamowite, codzienne Msze święte, które przenikały moje serce i myśli.

Dziękuję, że miałam możliwość zwiedzenia tak ważnej wyspy dla chrześcijaństwa.

Agata Siwiec


aktualizowano: ponad tydzień temu, 2018-11-03
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Polecane linki

  • Link nr 1
  • asdasd sadsad
  • a sdasdaskd pokapodkpas
  • as dasd asd
  • a sdasd asdsa
  • as dasd asdasd

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności