1 Katecheci na szlaku św. Pawła i św. Barnaby na Cyprze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 28 września 2022 r. imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława Środa XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Wacława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 3 listopada 2018 15:00 wyświetleń: 3708

Katecheci na szlaku św. Pawła i św. Barnaby na Cyprze

Od 23 do 30 października 2018 r. śladami św. Pawła i św. Barnaby na Cyprze pielgrzymowali katecheci przeżywając swoje rekolekcje w drodze. Na samym początku mojego sprawozdania z pielgrzymki śladami pierwszej ewangelizacji Kościoła przeprowadzonej przez św. Pawła i św. Barnabę na Cyprze chciałam wspomnieć o tym, jak ważna jest sama historia tej wyspy.  Przez całe tysiąclecia na Cyprze ścierały się wpływy zachodu i wschodu, a ślady mocowania się obu kręgów cywilizacyjnych emanują po czasy współczesne i skutkują podziałami. Na wyspie panuje walka między ludnością grecką a ludnością turecką. Jeżdżąc po wyspie poruszaliśmy się po trzech różnych terytoriach: greckim, tureckim, a także brytyjskim. A przecież przylecieliśmy tylko na Cypr.

 

Po przylocie do Larnaki i krótkim odpoczynku w hotelu naszą podróż zaczęliśmy od zwiedzenia stolicy wyspy – Nikozji. Tu właśnie odwiedziliśmy katedrę św. Jana i Muzeum Bizantyjskie, w którym znajduje się wiele unikalnych ikon pochodzących nawet z VIII wieku. Tego dnia uczestniczyliśmy także w mszy świętej w Kościele Świętego Krzyża u ojców Franciszkanów, w którym znajduje się relikwiarz zawierający cząstkę Świętego Krzyża. Warto także wspomnieć, że ów Kościół ma szczególne usytuowanie, ponieważ jest położony na tzw. zielonej linii, za którą jest już strefa turecka. Turcy Cypryjscy (tzw. Turko-Cypryjczycy) proklamują tam Turecką Republikę Cypru, której istnienia jako podmiotu nikt poza Turcją nie uznaje.

Podczas Mszy świętej zostaliśmy obdarowani słowem „w podzielonym świecie”, które towarzyszyło nam przez całą pielgrzymkę. Przecież przybyliśmy na wyspę ze swoimi kłopotami i troskami, mieliśmy czas na własne przemyślenia, a podczas każdej Mszy świętej nasze intencje składaliśmy na ołtarzu Pańskim. 

Następnego dnia zwiedziliśmy miasto Pafos, gdzie wg. mitologii greckiej u wybrzeży miasta narodziła się z piany morskiej bogini miłości Afrodyta. Ale przede wszystkim, kiedy apostołowie św. Paweł i św. Barnaba przybyli na Cypr w 45 r. dopłynęli do portu Salaminy, a następnie przeszli przez całą wyspę̨, mijając Kalopanagiotis w górach Troodos, aż dotarli do Pafos z misją ewangelizacji Kościoła. Mieliśmy możliwość uczestniczenia we Mszy świętej w Kościele Chrysopolitissa z XIII w. i przyjrzeliśmy się filarowi św. Pawła, przy którym został wychłostany. Zwiedziliśmy także klasztor św. Neofita. Jak mówi tradycja św. Neofita był pierwszym mnichem, który osiedlił się na miejscu dzisiejszego klasztoru i urządził swoją celę oraz kaplicę Krzyża Świętego w naturalnych jaskiniach.

Wypoczęci ruszyliśmy kolejnego dnia w góry Troodos, podczas podróży towarzyszył nam przepiękny widok pasma górskiego oraz najwyższego szczytu – Olimpu. Gdy dotarliśmy do wioski Kalopanagiotis odwiedziliśmy kościół Ayios Ioannis Lampadist z doskonałymi freskami pochodzącymi z XIII i XVI w.  W tym miejscu wielkie znaczenie religijne ma również rzeka, ponieważ to tu właśnie św. Paweł ochrzcił św. Heraklidiosa, który został pierwszym biskupem Tamasos. Następnie udaliśmy się do najsłynniejszego i najbogatszego klasztoru na Cyprze - klasztoru Kykko, założonego w 1100 r. i poświęconego Maryi Pannie, podziwialiśmy jedną z trzech zachowanych ikon przypisanych św. Łukaszowi. Kolejny wyczerpujący dzień zakończyliśmy wspólną Mszą świętą odprawioną w hotelu.

Z kolei piąty dzień rozpoczęliśmy Mszą świętą odprawioną w Kościele św. Katarzyny w Limassol, następnie udaliśmy się przez stare miasto na rynek. Chodziliśmy także przy średniowiecznym forcie, zbudowanym w XIV wieku. Zwiedziliśmy archeologiczny park Curium, który był ważnym starożytnym miastem- królestwem założonym przez Greków w XIV wieku p.n.e. Odwiedziliśmy również rzymski teatr Greco i Dom Efstolios. Potem odwiedziliśmy ruiny katedry Curium - bazyliki wczesnochrześcijańskiej pochodzącej z V wieku, Następnie udaliśmy się do winiarskiego obszaru Limassol, gdzie w jednej z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych wiosek wyspy, wioski Omodos odwiedziliśmy Klasztor Świętego Krzyża. To tu w wielkim srebrnym relikwiarzu o kształcie krzyża przechowywana jest bardzo ważna relikwia: kawałek powrozu, którym przywiązany był do krzyża Jezus. Mogliśmy przyjrzeć się jej z bliska i prosić Pana o potrzebne łaski.

W przedostatnim dniu pielgrzymowania udaliśmy się do okupowanej części Cypru: Famagusty - miasta na wschodnim wybrzeżu wyspy otoczonego murem weneckim, gdzie zwiedziliśmy Katedrę św. Mikołaja. Następnie pojechaliśmy do Salaminy, w której w I wieku żył św. Barnaba. Tu św. Barnaba wraz ze św. Pawłem głosili słowo Boże w miejscowych synagogach. I my zwiedziliśmy ruiny starożytnego miasta, a następnie udaliśmy się do klasztoru św. Barnaby, gdzie mogliśmy odwiedzić jego grobowiec. Następnie wróciliśmy się do Larnaki, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy świętej w Kościele św. Józefa, a później udaliśmy się do wspaniałego, kamiennego kościoła św. Łazarza zbudowanego w IX wieku nad grobem zmarłego. Mogliśmy również zobaczyć grobowiec św. Łazarza i jego relikwie. Zgodnie z tradycją i historią religijną św. Łazarz przybył na Cypr po swoim wskrzeszeniu przez Jezusa i stał się̨ pierwszym biskupem Kition (starożytna Larnaka).

W ostatnim dniu po porannej Mszy świętej w hotelu, mieliśmy czas wolny, ja swój wykorzystałam na plaży. Nie spodziewałam się, że pod koniec października będzie mi dane kąpać się w Morzu Śródziemnym, gdzie temperatura wody sięgała ok. 20 stopni.

Dzięki tak wielu, wyjątkowym miejscom, w których byliśmy i ogromie informacji o tak ważnych osobach, które tworzą nasze chrześcijaństwo odkryłam na nowo Pana Jezusa. I dziękuję również za te niesamowite, codzienne Msze święte, które przenikały moje serce i myśli.

Dziękuję, że miałam możliwość zwiedzenia tak ważnej wyspy dla chrześcijaństwa.

Agata Siwiec


aktualizowano: 2018-11-03 17:38
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności