1 "Ochrzczeni i posłani" – rekolekcje katechetyczne w Łukęcinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 28 września 2022 r. imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława Środa XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Wacława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 24 czerwca 2019 12:18 wyświetleń: 987 pf

"Ochrzczeni i posłani" – rekolekcje katechetyczne w Łukęcinie

W dniach 14 – 16 czerwca 2019 r. odbyła się ostatnia w roku szkolnym 2018/2019 tura rekolekcji dla katechetów. W Łukęcinie, w pięknie położonym i wspaniale zagospodarowanym ośrodku o.o. Paulinów, przez trzy dni katecheci naszej archidiecezji odbywali swoje „ćwiczenia duchowe” pod kierownictwem duchowym o. Piotra Osowskiego OMI oraz opieką s. Agnieszki Piątkowskiej fel., wizytatorki diecezjalnej.

Dzień rozpoczynaliśmy Jutrznią, a kończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Codziennie uczestniczyliśmy we Mszy świętej z nauką rekolekcyjną, adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, słuchaliśmy konferencji przygotowanych przez o. Piotra. W sobotę braliśmy udział w nabożeństwie pokutnym w kościele pw. NMP Królowej Polski, które było połączone z Adoracją i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.


Kilka refleksji rekolekcyjnych, przekazanych nam przez o. Piotra:
- Każda budowla potrzebuje dobrego fundamentu, bo jeżeli go nie będzie, to prędzej czy później nastąpi katastrofa. Takiego dobrego fundamentu potrzebuje też życie wiary. Abyśmy mogli wzrastać w wierze, musimy dbać o ten fundament. Takim dbaniem o fundament mojego życia wiary jest nasze życie sakramentalne. Powinniśmy być ludźmi roztropnymi, którzy budują na skale. Musimy budować na dobru, które jest życiem w Chrystusie.
- Powinniśmy w czasie tych rekolekcji postawić sobie pytanie: czy ja naprawdę, tak do końca ufam Chrystusowi? Czy pamiętam, że tylko Chrystus może przemieniać moje życie?
- Wiemy, że wszystko co dobre i piękne, dużo kosztuje. Podobnie jest z naszym życiem wiary. Nie jest ono łatwe, ale sprawia nam niesamowitą przyjemność, kiedy jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem.
- „Do Królestwa Niebieskiego wejdą ci, którzy spełniają wolę Ojca” – to jest nasz drogowskaz. Czy ja spełniam wolę Ojca, czy może wolę realizować swoje plany? Nie możemy pozwolić, żeby pycha nami kierowała (tak się dzieje, kiedy nie spełniamy woli Ojca, tylko swoją), bo to jest budowanie na piasku.
- Jesteśmy powołani do tego, żeby nieść Ewangelię „na krańce świata”. Dla każdego z nas „krańcem świata” jest miejsce, do którego zostaliśmy posłani, a więc przede wszystkim szkoła, rodzina.
- Do katechetów żyjących w małżeństwie: „Macie misję głoszenia Słowa nie tylko uczniom, ale musicie stać się żywym Słowem i świadectwem dla współmałżonka. Małżeństwo ma być drogą, która was prowadzi do Boga. Ta droga powinna prowadzić do Boga nie tylko was, ale też innych małżonków, którzy na was patrzą. To wielka odpowiedzialność”.

O. Piotr jest oblatem, czyli członkiem zgromadzenia misyjnego, więc sprawy misji są mu bardzo bliskie. Wyraził swoją radość i uznanie katechetom naszej archidiecezji za wielkie zaangażowanie w liczne dzieła misyjne. Zachęcał do przekazywania tego ducha misyjnego nie tylko uczniom, ale też mówienia o zadaniach misyjnych Kościoła w każdym środowisku, z którym mamy kontakt.

Mieliśmy też czas na rekreację, do której zachęcał nas o. Piotr w czasie jednej z konferencji. Mówił, że powinniśmy uczyć się rekreacji, dzięki której będziemy mieli siły i ochotę do pracy „na krańcach świata”, czyli tam, gdzie jesteśmy posłani. Większość z nas czas wolny wykorzystała na spacer brzegiem morza. Była to okazja do skorzystania z kąpieli słonecznej, a byli też śmiałkowie, którzy skorzystali z kąpieli morskiej. W piątek podziwialiśmy piękny zachód słońca nad morzem, co w sobotę było już niemożliwe z powodu burzy. Były rozmowy, spotkania „w podgrupach”, oglądanie filmu, grupowe lub samotne spacery.

Chociaż oficjalne pożegnanie s. Agnieszki przez grono katechetyczne naszej archidiecezji miało miejsce 25 maja, jednak to my mieliśmy tę smutną przyjemność podziękować Jej jako ostatni, gdyż były to ostatnie rekolekcje katechetyczne Siostry na naszej zachodniopomorskiej ziemi. Były piękne słowa o. Piotra o wielkim sercu Siostry, słowa katechetów dziękujących za to serce i nieustanną opiekę (było nawet coś o opiekuńczych skrzydłach). Były łzy wzruszenia, uściski i zaśpiewane z całego serca „Sto lat”. S. Agnieszka podziękowała za czteroletnią współpracę, poprosiła o modlitwę i obiecała swoją modlitewną pamięć o nas.

Wróciliśmy na swoje „krańce świata” szczęśliwi, z nową energią, ale też trochę zadumani. Chyba tak powinno być po rekolekcjach, prawda?


Iwona Łosiewicz

 

aktualizowano: 2019-06-24 13:09
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności