Niedziela, 21 kwietnia 2019 r. imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy I Niedziela okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Anzelma

Aktualności

Aktualności 30 października 2018 11:43 wyświetleń: 853 pf

Premiera filmu pt. "Misja Szczecin-Kipsing"

W ubiegłym tygodniu miała miejsce premiera niezwykłego filmu pt. „Misja Szczecin-Kipsing” w reżyserii p. Mieczysława Szewłogi, wieloletniego pracownika TVP Szczecin w telewizyjnej redakcji programów katolickich, który był uczestnikiem tegorocznej wyprawy misyjnej do Kipsing w Kenii, organizowanej przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie Film jest żywym świadectwem oraz zapisem zdarzeń pobytu księży i świeckich w ośrodkach misyjnych Sióstr Felicjanek w Kenii, w lutym 2018 r.

 

W dniach 29 września – 26 października br. trwała Archidiecezjalna Animacja Misyjna w szkołach i parafiach – dzieło, któremu patronowały Papieskie Dzieła Misyjne i Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Dynamiczną, miesięczną animację misyjną, której celem jest ożywienie ducha misyjnego i przypomnienie, że naturą Kościoła jest misyjność, przeżywaliśmy po raz drugi. Wydarzeniem wieńczącym Archidiecezjalną Animację Misyjną stała się Niedziela Misyjna (21 października br.) oraz przeżywany bezpośrednio po niej Tydzień Misyjny pod hasłem "Pełni Ducha i posłani".

Tydzień Misyjny to czas większego zaangażowania dla wszystkich, którzy biorą sobie do serca misyjny nakaz Jezusa. To również czas okazywania naszej wdzięczności za dar wiary i szczególnej pamięci o misjonarzach. W ten misyjny czas wprowadza nas także premiera niezwykłego filmu pt. „Misja Szczecin-Kipsing” w reżyserii p. Mieczysława Szewłogi. Film jest żywym świadectwem oraz zapisem zdarzeń pobytu księży i świeckich w ośrodkach misyjnych Sióstr Felicjanek w Kenii, w lutym 2018 r. 

Blisko 30. minutowy film DVD przedstawia wywiady, świadectwa i relacje uczestników trafnie oddające atmosferę wyprawy misyjnej do Kipsing w Kenii. Materiał przedstawia także nasze dotychczasowe duchowe i materialne wsparcie dla Kipsing. Stanowi on praktyczną pomoc duszpasterską, z której warto skorzystać podczas spotkań formacyjnych grup duszpasterskich w parafiach oraz na lekcjach religii w szkole. Film, za zgodą i z błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, został przekazany do wszystkich parafii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, a dodatkowe egzemplarze są dostępne w Wydziale Wychowania Katolickiego. Szczegóły i informacje: Paulina Fryszka, nr tel.: 506 413 634.

Ufamy, że tegoroczne dzieła i animacje misyjne w naszej Archidiecezji będą autentyczną odpowiedzią na hasło Tygodnia Misyjnego: „Pełni Ducha i posłani”!

aktualizowano: 2018-11-05 13:15
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Wyszli na peryferie Kościoła i to, co zrobili przerosło ich najśmielsze oczekiwania

Dziś są dumni, że tak wiele zachodniopomorskich szkół oraz osób indywidualnych ma pod swoją opieką modlitewną i materialną, dziecko z Afryki, w Kipsing w Kenii, dzięki której może ono korzystać z edukacji i rozwoju. To dla nich wielka szansa – bo jak powiadają miejscowi misjonarze „woda, leczenie i edukacja” to przyszłość i radość ludzi w krajach misyjnych.

W połowie lutego 2019 r. z Kenii wróciła s. Agnieszka Piątkowska, której towarzyszyła grupa katechetów i osób zaangażowanych w dzieło misyjne naszej Archidiecezji. Był to już trzeci wyjazd organizowany przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. W Kipsing przekazano blisko 400 kg darów, zakupiono na miejscu żywność (kukurydzę i fasolę), przekazano kolejne fundusze na roczne utrzymanie przedszkola, naukę dla dzieci objętych programem „adopcja na odległość” (411 dzieci), zamówiono nowe stoły i ławki do szkolnej stołówki oraz odsłonięto pamiątkową tablicę. Szkołę podstawową w Kipsing obdarowano także laptopem i rzutnikiem multimedialnym. Przez trzy lata na cele misyjne w Kenii przekazano od katechetów, szkół, ludzi dobrej woli pół miliona złotych.

– A to nie koniec, lecz dobry początek naszej miłości i pasji do misji – mówi ks. dyrektor Paweł Płaczek. Również on w styczniu br., na zaproszenie ojców bernardynów, udał się do Ameryki Południowej (Brazylii i Argentyny). W tej wyprawie wzięli udział również montażysta TVP Mieczysław Szewłoga i reporter Polskiego Radia Tomasz Duklanowski, a także katecheci i osoby zaangażowane w działalność misyjną ze Szczecina i Poznania. Zobaczyli m.in. codzienne życie Indian Guarani oraz zapoznali się z projektem misyjnym „Kubek mleka”.

Oba wyjazdy do Kenii i Ameryki Południowej są dobrą okazją do przygotowania kolejnego materiału katechetycznego o tematyce misyjnej i uwrażliwiania ludzi na dzieło misyjne Kościoła.

Powyżej kilka, wybranych zdjęć, z obu wyjazdów. Większa fotorelacja pojawi się już niebawem, w fotogaleriach strony diecezjalnej. Tymczasem zapraszamy również do odwiedzin profilu Wydziału Wychowania Katolickiego na Facebook’u, gdzie relacje z obu wyjazdów były publikowane na bieżąco wraz z komentarzami.

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności