Kalendarz

»»

Kalendarz

14
Lipiec Niedziela
10:30 - 12:00

W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie Msza Święta w 80. rocznicę tragicznej śmierci litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenas pod Pszczelnikiem. Liturgii przewodniczy Ksiądz Arcybiskup Sigitas Tamkevičius, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy oraz Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. W modlitwie weźmie udział Prezydent Republiki Litwy, Dalia Grybauskaitė.

Steponas Darius i Stasys Girenas byli litewskimi emigrantami w USA. Obaj mieli za sobą służbę w amerykańskiej armii. W wojsku zetknęli się też z lotnictwem, z tym że Darius ukończył kurs pilotażu na Litwie, a Girenas służył w lotnictwie amerykańskim. Po opuszczeniu wojska zatrudnieni byli w lotnictwie cywilnym w USA.

W głowach dwóch lotników narodził się pomysł, by przelecieć samolotem z USA do rodzinnej Litwy. W 1932 r. zakupili, przy finansowym wsparciu diaspory litewskiej w Ameryce, samolot Bellanca CH-300 Pacemaker. Pomarańczowa maszyna, nazwana wkrótce przez nich "Lituanicą", została przygotowana do dalekiej podróży. Lotnicy wystartowali z Nowego Jorku rankiem 15 lipca, w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Ich celem było Kowno, a swój lot dedykowali wolnej Litwie. Lecieli bez radia, zmuszeni zabrać odpowiednio dużą ilość paliwa.

Steponas Darius i Stasys Girenas zamierzali pokonać trasę o długości ponad 7 tys. km bez lądowania. Po drodze musieli m.in. pokonać Atlantyk. Chcieli powtórzyć wyczyn amerykańskiego pilota Charlesa Lindbergha, który w 1927 r. jako pierwszy w historii lotnictwa dokonał przelotu nad Atlantykiem. Zamierzali też pobić rekord długości lotu bez międzylądowania.

Po ponad 37 godzinach lotu doszło jednak do tragedii. 17 lipca "Lituanica" rozbiła się w lesie w pobliżu miejscowości Pszczelnik (koło Myśliborza), grzebiąc w swoich szczątkach dwóch lotników. Smutnego komunikatu o śmierci Dariusa i Girenasa na lotnisku w Kownie wysłuchało około 25 tys. osób oczekujących na lądowanie bohaterów. Za przyczynę katastrofy przyjmuje się złe warunki pogodowe lub niedoskonałość techniczną samolotu.

"Lituanica" przebywała w powietrzu trasę 6411 km. Od Kowna dzieliło ją zaledwie 650 km. Obaj lotnicy, których wynik długości lotu był drugi w świecie, stali się bohaterami Litwy. Imię Dariusa i Girenasa nadano ponad 300 litewskim ulicom, licznym szkołom, a także samolotom komunikacyjnym. Pomniki lotników odsłonięto w wielu miejscach na świecie, m.in. w Kownie, Chicago, Nowym Jorku i w miejscu katastrofy, w Pszczelniku. Są też patronami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Myśliborzu.

/por. Sławomir Krasjaniuk http://lotniczapolska.pl/Bohaterom-wolnej-Litwy,3169/

 

Polecane:

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi 2024

Wyobraź sobie ich strach, bezradność i niepewność. Powódź zalała całe miejscowości niszcząc wszystko na swojej drodze. Rodziny zostały bez dachu nad głową, bez jedzenia i środków do życia.

W dzisiejszą niedzielę (22 września) w kościołach naszej Archidiecezji zbiórka Caritas na pomoc ofiarom powodzi.

»

Arcybiskup nominat Wiesław Śmigiel po raz pierwszy w Szczecinie

Arcybiskup nominat odwiedził dzisiaj Szczecin i spotkał się z pracownikami kurii metrpolitalnej, najważniejszych instytucji diecezjalnych oraz udał się na prywatną modlitwę do szczecińskiej katedry. Ustalono również datę ingresu oraz kanonicznego przejęcie archidiecezji.

Zdjęcia: Radio PLUS Szczecin

»

Biskup Wiesław Śmigiel nowym Arcybiskupem Szczecińsko-Kamieńskim

Nominacją Ojca Świętego Franciszeka, z dnia 13 września 2024 r., dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został ogłoszony arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone