1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 02 marca 2024 r. imieniny: Halszki, Heleny, Karola Sobota II tygodnia Wielkiego Postu

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane 24 grudnia 2022 17:16 wyświetleń: 1730 SZ

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2022

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2022.

Życzenia Świateczne Arcybskupa Metropolity
z okazji Uroczystości Narodzenia Pańskiego 2022 r.

Kochani Diecezjanie,
Umiłowana Wspólnoto Świętego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, a także wszyscy Siostry i Bracia, świętujący z nami tegoroczną Uroczystość Bożego Narodzenia,  

Opatrzność Boża pozwala nam wchodzić na nowo w biblijne i liturgiczne Tajemnice Uroczystości Wcielenia i Narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Przygotowaniem do tego duchowego Doświadczenia Wiary był praktycznie cały, dopełniający się Rok 2022. Dla nas był to czas Jubileuszu 50. Rocznicy Ustanowienia, a właściwie przywrócenia nad Odrą i Bałtykiem stabilnych struktur Kościoła Świętego. Szczególnym punktem odniesienia, niejako klamrą dziejów dla tego Jubileuszu, była też 1050. Rocznica bitwy pod Cedynią. Obecnie zaś, patrząc w przyszłość, kierujemy już serca ku nadchodzącemu w Roku 2024 Jubileuszowi 900 - lecia Pomorskiej Ewangelizacyjnej Misji Świętego Ottona z Bambergu, przeprowadzonej w pastoralnej i duchowej jedności z polskimi diecezjami, której pełnym owocem były trwałe struktury Kościoła na naszych Ziemiach, z biskupstwem najpierw w Wolinie, potem w Kamieniu. W dalszej pespektywie kierujemy już serca także ku przeżywaniu w latach 2030-2033 Wielkiego Jubileuszu Dwutysiąclecia Chrystusowego Nauczania i wielkich Cudów, Chrystusowej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa, Zesłania i Przyjęcia Ducha Świętego oraz Misji Kościoła Świętego pośród narodów świata.

Te wszystkie tematy łączy i ożywia Osoba Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, Który, dla zbawienia ludzi, mocą Zwiastowania stał się Synem Człowieczym pod ochroną Niepokalanego Serca Najświętszej Dziewicy Maryi, by w Betlejem być ukazanym ludziom jako Nowo Narodzony Mesjasz. Wiarą świętą potwierdzamy prawdziwość Tajemnicy Jego Narodzenia i Objawienia. Kościół Święty od ponad dwóch tysięcy lat prowadzi nas każdego roku nie tylko do rozważania tej Tajemnicy, ale też do ogłaszania Jej kolejnym pokoleniom. Każdy zaś człowiek, w pełnej wolności serca i umysłu, jest zaproszony, aby przyjmować tę Prawdę z wiarą i przeżywać Ją we Wspólnocie Kościoła w liturgicznych obchodach Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Uczymy się także, od Dnia Tamtego Narodzenia, z miłością przyjmować w kolejnych pokoleniach niezwykły dar Bożej miłości, jaką jest każdy człowiek od poczęcia do naturalnej śmierci, zawierzany przez Boga najpierw miłości serca matki, potem miłości własnej rodziny, a wreszcie pełnej ochronie - medycznej, kulturowej i prawnej - ze strony całego społeczeństwa. To jest właściwy, naturalny porządek ochrony świętości życia ludzkiego. Narodzony Syn Boży przypomina nam bowiem, że każdy człowiek, tym bardziej każde dziecko, jest i ma pozostać Darem Miłości Przedwiecznego Ojca, a nie poszukiwania ludzkiej władzy nad Tajemnicą Życia. Każdy człowiek, jako święty Boży Dar, jest dlatego bezcenną wartością dla innych ludzi i dla całego świata.

Ważne jest także, byśmy Świętą Tajemnicę Narodzenia Pana rozważali i przeżywali jako Kościół. Bo przecież powtarzamy w Credo: „/…/ wierzę w jeden, święty, powszechny, katolicki i apostolski Kościół /…/” Ta Prawda wiary jest nam wskazana na najbliższy Rok jako szczególne światło i źródło siły duchowej. Kościół Chrystusowy jest przecież jeden - mocą Sakramentalnego Chrztu Świętego. Jest święty - mocą zbawczej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Syna Bożego. Jest powszechny - mocą działania Ducha Świętego, Który wszystkich ludzi chce odnowić w Chrystusie. Jest katolicki - mocą przechowywanej i głoszonej w Nim Prawdy, odkrywanej i ogłaszanej w kolejnych pokoleniach jako jedna, rozumna i niezmienna Prawda Bożej nauki. Jest apostolski, gdyż nieustannie przeżywa niezmienne doświadczenie wiary Apostołów, ogłaszających światu, że Jezus Chrystus, Narodzony w Betlejem, umęczony na Krzyżu i Zmartwychwstały, jest prawdziwym Mesjaszem, Synem Boga żywego. 

Przyjmijcie, Siostry i Bracia, na te radosne Święta Narodzenia Mesjasza, najlepsze życzenia głębokiego Pokoju Serca przy Betlejemskim Żłóbku. Podziękujcie Panu za dar swojego życia. Dziękujcie za każdego człowieka. Dziękujcie za każde dziecko.

Poczujcie tę niezmienną, żywą Nadzieję, jaka dla każdego Człowieka, dla każdej Rodziny i dla każdego Narodu, płynie od Narodzonego Pana i Króla. Z nową siłą wiary przyjmijcie od Przedwiecznego Ojca, w Mocy Ducha Świętego, Dar Przyjścia Jezusa Chrystusa - Syna Bożego, Który stał się dla nas Synem Człowieczym, Panem i Mesjaszem. Stał się Źródłem Nowego Życia.

Niech tegoroczne Świętowanie Bożego Narodzenia napełni głębokim Pokojem Wasze serca, Wasze Domy, Wasze Rodziny, cały Polski Dom i Naród po świecie rozsiany. Niech ułatwi przywrócenie Pokoju Narodowi Ukrainy i wszystkim miejscom na Ziemi, gdzie ciągle dominuje kłamstwo, przemoc i wojna. Niech da Wam nowe doświadczenie Kościoła jako Wspólnoty wiary w Chrystusa - Mesjasza, jedynego Zbawiciela Człowieka.

Niech Wam Bóg wszechmogący, przez przyczynę Świętej Bożej Rodzicielki, udzieli na ten błogosławiony Czas wszelkich potrzebnych łask duchowych, owocujących dobrem także pośród spraw doczesnych.

Na pełne Bożego Pokoju i radosne Dni Narodzenia Pana z serca Wam błogosławię: w Imię + Ojca i + Syna i + Ducha Świętego.

 

/-/ + Andrzej Dzięga     
Arcybiskup Metropolita   
  Szczecińsko-Kamieński   

Boże Narodzenie, Anno Domini 2022 r.
aktualizowano: 2023-02-22 09:51
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Wyrazy współczucia i solidarności po wypadku na Placu Rodła w Szczecinie

Wyrazy współczucia i solidarności po wypadku na Placu Rodła w Szczecinie wyraził biskup Zbigniew Zieliński, administrator apostolski archidecezji.

»

Biskup Zbigniew Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski naszej Archidecezji, biskup Zbigniew Zieliński, zaprezentował dzisiaj (26 lutego 2024 r.) w Kurii Metrpolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjanie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego.

»

IV MUZYCZNO-LITURGICZNE SPOTKANIA Z MIŁOSIERDZIEM

Zapraszamy na IV MUZYCZNO-LITURGICZNE SPOTKANIA Z MIŁOSIERDZIEM. Tym razem przyświecać im będzie hasło: „Oto Człowiek!”.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności