1 Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę - 22 marca 2024 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 12 kwietnia 2024 r. imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny Piątek II tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home 22 marca 23:58 wyświetleń: 548

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę - 22 marca 2024

Ks. dr Paweł Płaczek do tegorocznych maturzystów na Jasnej Górze: „Szukajcie Boga w pierwszej kolejności w sobie! Miarą Waszej wiary w Boga, jest to, że macie najlepszą wersję siebie, bo Bożą. Proszę Was pamiętajcie też i o tym, że najważniejsze jest budowanie wiary w nasze Boże pochodzenie, w to, że wybór Bożej drogi ma ogromny wpływ na nasze życie doczesne, w tym na wybór wykształcenia, wybór drogi zawodowej, wybór życiowego partnera. Potwierdza to wiele świadectw. Powiem Wam tak po przyjacielsku i w sposób bezpośredni, myśląc trochę razem z Wami w „kategoriach świata” - Życie z Panem Bogiem naprawdę się opłaca”.

22 marca 2024 r. odbyła się doroczna Archidiecezjalna pielgrzymka zachodniopomorskich maturzystów do Narodowego Sanktuarium w Częstochowie. W tym roku zgromadziła blisko 300 uczestników. Mszy Świętej i modlitwie na Jasnej Górze przewodniczył Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie - ks. kan. dr Paweł Płaczek. Ks. Paweł podczas eucharystii odprawionej po Apelu Jasnogórskim w kaplicy Sakramentu Pokuty wyjaśnił maturzystom w kazaniu znaczenie Sakramentu Chrztu Świętego. Mówił m.in: „Tego co teraz Wam powiem nie mogliście zapamiętać. To było podczas Waszego chrztu. Kapłan po zakończeniu najważniejszego Sakramentu w Moim i Twoim życiu wypowiedział publicznie słowa: „Wspomniał nasze imię i odczytał liturgiczne zdanie: Stałeś się nowym stworzeniem i PRZYOBLEKŁEŚ SIĘ W CHRYSTUSA, dlatego otrzymujesz białą szatę” Później wyjaśnił co oznacza zdanie: „PRZYOBLEKŁEŚ SIĘ W CHRYSTUSA”. Mówił, że w Jordanie Chrystus zostawił swoją szatę chwały, aby każdy chrześcijanin, który wejdzie do wody chrzcielnej podczas swego sakramentu, mógł ją stamtąd wziąć i na zawsze założyć. Tak jak Chrystus przez Wcielenie przyoblekł się w ciało, tak i my przez chrzest „przyoblekamy się w Chrystusa” (por. Rz 13, 14), w Jego moc i chwałę. Zatem mamy od tego momentu Boga już w sobie - w swoim sercu. Kaznodzieja przekonywał młodzież, że otrzymali świetne oprogramowanie do realizacji życiowego celu - tzw. „Boży GPS”. Mówił: „Wiecie jak on działa? Otóż wpisujemy cel naszego życia (prawdziwe szczęście, miłość, czyli Boga) i miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy (czasami miejsce i sytuacje trudne życia). Wtedy „Boży GPS” wyznacza nam trasę. Życie człowieka to droga. ⁠

Na koniec ks. Płaczek opowiedział świadectwo mieszkańca Kuby, który przez 50 lat przychodził do zamkniętej świątyni (z racji Wielkiej Rewolucji) i tylko dotykał klamki kościoła mówiąc w ciszy - „JESTEM”, „Panie jestem”… Do końca nie był świadomy, że modli się „modlitwą swego serca”.
Na zakończenie głoszący homilię poprosił wszystkich uczestników, by i oni, tak jak ten Kubańczyk, każdą swoją codzienną modlitwę rozpoczynali od „słowa kotwicy” „JESTEM” i nie szczędzili czasu na poznawanie Jezusa. Nie można Go kochać jeśli się Go nie zna; nie można naśladować, jeśli się nie zna i nie kocha, a tylko On jest „Drogą, Prawdą i Życiem”.

Pielgrzymka maturzystów zakończyła się wspólnym zawierzeniem egzaminu dojrzałości, dobrego zaprogramowania naszego „duchowego GPSa” oraz oddania całego życia Matce Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski.

aktualizowano: Dzisiaj 15:47
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była dniem modlitwy w obronie życia poczętego

Zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Apelu o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

»

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Ta fundacja jest niewątpliwie charyzmatyczna. To szczególne zagadnienie służby życiu od poczecia do naturalnej śmierci jest wpisane w posługę Fundacji Małych Stópek i jak bardzo jest dziś aktualne i potrzebne.

»

Marsz dla życia w Szczecinie

To już 20. Marsz dla Życia w Szczecinie i jak przypomina Fundacja Małych Stópek, to jak dotychczas najliczniejszy marsz prolife w Polsce. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności