1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 lipca 2024 r. imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny Sobota XV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Czesława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home 6 listopada 2023 12:13 wyświetleń: 998 Krzysztof Grabczak

Pielgrzymka katechetów szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz św. Matki Teresy z Kalkuty

Pielgrzymka katechetów szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz św. Matki Teresy do Macedonii Północnej i Albanii 17-24.10.2023

    W dniach 17-24.10.2023r. w ramach formacji i szkolenia dla katechetów naszej Archidiecezji odbyła się pielgrzymka do Albanii i Macedonii. Były to kolejne już rekolekcje w drodze zorganizowane przez naszego Dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. dr. Pawła Płaczka „Śladami Matki Teresy z Kalkuty.” Nasza trasa to: Skopje-Tirana-Saranda-Butrind-Giokastro-Ochryda-Kanion Matka-Skopje. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie mszą św., po której otrzymaliśmy błogosławieństwo Kustosza miejsca ks. prał. Henryka Silko. Każdego dnia spotykaliśmy się na wspólnej Eucharystii, zawierzając nasze intencje Patronce wyjazdu.

  Od pierwszych chwil na bałkańskiej ziemi poznawaliśmy historię życia Matki Teresy - jej miejsce urodzenia, wychowania, traktowania tej wspaniałej niewiasty przez naród macedoński i albański, widzieliśmy jej rzeczy osobiste, wiele zdjęć, pomników upamiętniających niską wzrostem , a tak wielką sercem laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla.

   Pierwsza Msza św. odbyła się w kościele, w miejscu gdzie urodziła się Matka Teresa i tu podczas kazania usłyszeliśmy cytaty z wypowiedzi Matki Teresy, które stały się mottem przewodnim dla każdego z nas, mogliśmy rozsmakować się w ich treściach i zabrać na dalsze pielgrzymowanie. Zdania były krótkie ale jakże trafiające do naszych serc:

• Miłość by była prawdziwa, wymaga poświęceń
• Pokój zaczyna się od uśmiechu
• Im mniej posiadamy, tym więcej mamy
• Zawsze dawaj z siebie wszystko, a najlepsze przyjdzie samo
• Najstraszliwsza bieda to samotność i poczucie, że jest się nie kochanym
• Jeśli chcemy kochać naprawdę, musimy nauczyć się przebaczać
• Nie oceniaj, bo nie starczy ci czasu na kochanie.


    Kolejne dni dawały nam ogromne przeżycia duchowe, dopełnione pięknymi widokami, naturą. "...Bez względu na miejsce i czas mamy wołać do Pana Boga, uczyć się zaufania w najbardziej zawiłych chwilach naszego życia...", słyszeliśmy podczas kazania z ust naszego ks. Pawła. Usprawiedliwienie różnych naszych czynów przychodzi do nas w oparciu o naszą wiarę. Nam, wierzącym jest na pewno łatwiej kierować się zaufaniem, lżej kiedy wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

   Abraham Apostoł Narodów musiał zaufać bezgranicznie, szczególnie kiedy został wezwany do złożenia ofiary z jedynego syna. Usłyszeliśmy – "...jeżeli wierzysz to kochasz". Przebywając w miejscu urodzenia, kształtowania Matki Teresy zostaliśmy wezwani, aby patrzeć na życie Jej oczami. Nie oceniać drugiego człowieka, bo nie wystarczy czasu by ludzi kochać. Ks. Paweł uświadomił nam deklarację Pana Boga wobec każdego człowieka, swojej bezgranicznej miłości do niego. Każdy z nas składa różne obietnice i różnie jest z ich realizacją, ale w naszym codziennym życiu nie możemy zwątpić, że Pan Bóg się od nas odwróci. Dał nam swój największy skarb - ukochanego Syna Jezusa Chrystusa, aby nas uczył miłości, oddania i zawierzenia. Pan nas nigdy nie zawiedzie.

    Kolejnym ważnym słowem jakie usłyszeliśmy podczas kazania naszego ks. Pawła było wyjaśnienie co znaczy być ubogim – to być blisko Boga. W życiu duchowym często doświadczamy trudności i musimy być tego świadomi, dlatego usłyszeliśmy też zachętę aby do Kościoła przychodzić wcześniej, nie na ostatnią chwilę, stanąć przed Panem Bogiem i powiedzieć JESTEM. Aby dać czas sobie i Panu Bogu, żeby usłyszeć głos Pana. Będąc w przestrzeni ciszy wystarczy powiedzieć "Panie. Jestem. Ty mnie przytul i bądź ze mną w każdej chwili mojego życia". Pan Jezus Zmartwychwstały chce działać w naszym życiu, każdy z nas usłyszał kiedyś słowa Pana Jezusa: „Pójdź za Mną”. Te słowa usłyszeli także święci Cyryl i Metody, spotykając na pielgrzymim szlaku ślady działalności tych świętych, poznając ich bliżej uświadomiliśmy sobie, że są dla nas wspaniałym wzorem i przykładem życia w świętości.

  Wśród wielu wartościowych przykładów, które padały w kazaniach zapadło nam na pewno opowiadanie o Misjonarzu, który otrzymał od dziecka kartkę z prośbą: „Pomóż mi zostać świętym.” Słowa, które do nas trafiły na koniec naszych rekolekcji z ust naszego rekolekcjonisty ks. Pawła: "świętość nie polega na pięknym przemawianiu, mamy naszą postawą nieść i przekazywać Jezusa tym, których spotkamy. Naszym zadaniem jest pomoc tym, do których zostaliśmy posłani, aby i oni w perspektywie czasu mogli zostać świętymi".

   Podczas naszego pielgrzymowania byliśmy w wielu pięknych miejscach, co dodatkowo wzbogacało nasze przeżycia. Zwiedzaliśmy stolicę Macedonii Północnej- Skopie, stolicę Albanii – Tiranę, a w niej Plac Skanderberga - narodowego bohatera albańskiego, jego pomnik, operę, meczet, piramidę – mauzoleum Envera Hodży – albańskiego dyktatora, jego bunkier tajny i największy z 750 tysięcy powstałych bunkrów w Albanii, Sarandę – kurort z pięknym zamkiem Lekursi na wzgórzu, Butrint – perełkę archeologiczną Albanii, Ochrydę z jeziorem, pięknym rejsem do skansenu na wodzie w Zatoce Kości z epoki brązu i żelaza, byliśmy w cerkwii Św. Jana, w twierdzy Cara Samuela, zobaczyliśmy teatr Antyczny, byliśmy w klasztorze Św. Neuma, w cerkwii Św. Zofii, Cyryla i Metodego, a ostatniego dnia udało nam się dodatkowo zobaczyć wspaniały kanion Matka, wejść do jaskini, to były przepiękne wrażenia, które wzbogacały nasze przeżycia duchowe podczas tych rekolekcji.

   Rekolekcje w drodze zakończyły się w miejscu, w którym zaczynaliśmy - w Skopie. Przeżycia duchowe i te przyziemne widoki, górskie trasy, serpentyny, sprawiły, że wróciliśmy do naszych domów, miejsc pracy pełni energii i chęci do podejmowania nowych wyzwań w naszej codziennej pracy katechetycznej. Główny cel naszego pielgrzymowania został osiągnięty: poznaliśmy miejsce urodzenia, wychowania noblistki św. Matki Teresy z Kalkuty a modlitwa w tych szczególnych okolicznościach dała nam poczucie szczęścia i spełnienia. Mamy pełną świadomość, że świat wokół nas będzie lepszy kiedy będziemy kierować się Jej zasadami, bo przecież „pokój zaczyna się od uśmiechu”.


Irena Bieńkowska i Halina Borowska

aktualizowano: 2023-12-04 11:56
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności