„Niech ta posługa będzie źródłem pogłębienia osobistej więzi z Chrystusem oraz przyczynia się do uświęcania ludu Bożego” /Ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga/
Oficjalne zakończenie III kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odbyło się 15 marca 2014 r. Jego zwieńczeniem było uroczyste błogosławieństwo do pełnienia posługi szafarza udzielone podczas uroczystej Eucharystii w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie 23 marca 2014 r., przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Andrzeja Dzięgę, który w trakcie homilii przedstawił wiernym istotę tej posługi. Zwrócił uwagę na jej służebny charakter wynikający z zanoszenia samego Chrystusa chorym lub starszym oraz pomocy w rozdzielaniu Komunii świętej podczas Eucharystii w zależności od obiektywnych potrzeb parafii. Ks. Abp podkreślił również rolę osobistego rozwoju duchowego nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, który powinien wpisywać się w naturalne działania na rzecz apostolatu w parafiach i przyczyniać się do uświęcania ludu Bożego.
Stosowne upoważnienia po odbyciu kursu pastoralno-liturgicznego odebrało 25 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
Adam Szewczyk
Wydział Wychowania Katolickiego od trzech lat angażuje katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ludzi dobrej woli w dzieło misyjne Kościoła. Nie dzieje się to w sprzeczności z misją nauczania, gdyż dokumenty katechetyczne wskazują, że jednym z sześciu zadań katechezy jest wprowadzenie do misji oraz szkolna animacja misyjna (PDK 21, por. DOK 86-87).
»6 stycznia 2019 r., w święto Trzech Króli, w szczecińskiej hali widowiskowo-sportowej Netto Arena odbył się charytatywny koncert kolęd z różnych stron świata pt. "Betlejem w Szczecinie". Koncert był częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej "Betlejem w Polsce". Uczestnicy koncertu wysłuchali bożonarodzeniowych utworów z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. Kolędy i pieśni zabrzmiały w polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach.
Fot. Przemysław Kaweński (www.kawenskifotografia.pl)
»Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.
15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.