1 Warto zobaczyć | Kościół Szczecińsko-kamieński

Warto zobaczyć

http://

Biskupi wyjaśniają, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą. „Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej” – czytamy w Stanowisku. „Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa” – podkreślają biskupi.

Biskupi zaznaczają, że „konsultowane rozporządzenie MEN, szczególnie dotyczące kształtu edukacji seksualnej w szkole, narusza obowiązujące w Polsce prawo, godzi w prawa rodziców do decydowania o ich dzieciach oraz zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży”.

„Myśląc o dobru dzieci, prawach rodziców i polskim społeczeństwie, nalegamy, by zmiany wprowadzane były w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i z poszanowaniem prawa” – czytamy w Stanowisku.

 Pełny tekst Stanowiska:

 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski 

wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna

 Dziś, gdy przez Polskę przetacza się burzliwa dyskusja o tym, czego młodzi Polacy mają uczyć się w szkole, odwołujemy się do dokumentu, który jest nadrzędny wobec innych przepisów obowiązujących w naszym kraju. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej mówi:

„Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami” (art. 48 i 53).

W tym kontekście przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą. Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej. Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa.

Konsultowane rozporządzenie MEN, szczególnie dotyczące kształtu edukacji seksualnej w szkole, narusza obowiązujące w Polsce prawo, godzi w prawa rodziców do decydowania o ich dzieciach oraz zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Myśląc o dobru dzieci, prawach rodziców i polskim społeczeństwie, nalegamy, by zmiany wprowadzane były w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i z poszanowaniem prawa.

Dziękujemy rodzicom, babciom, dziadkom, duszpasterzom, nauczycielom, katechetom, opiekunom i organizacjom społecznym, które angażują się we właściwy rozwój i wychowanie dzieci i młodzieży.

Jasna Góra, 22 listopada 2024 r.

Za Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski

 

Dziś przypada rocznica ogłoszenia przez św. Jana Pawła II (wydanej już po zamachu 13 maja 1981 r) Adhortacji Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym FAMILIARIS CONSORTIO.

Ten dokument papieski jest wciąż ważny i warty przypominania.

https://www.vatican.va/content/john-paul-ii/pl/apost_exhortations/documents/hf_jp-ii_exh_19811122_familiaris-consortio.html?fbclid=IwY2xjawGtQChleHRuA2FlbQIxMAABHfjFVwIGSdIM_1a0FarLwuF_3gWz4soVUjm8T2J4L3lmDDPL63wwFOaYXw_aem_btptLwIgaRnSublddSvkXQ

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna

Przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą – czytamy w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna.

 
»
83 22 listopada 12:47 »

http://

Ośrodek Adopcyjny, jak co roku organizuje 9 listopada dzień otwarty dla tych wszystkich rodzin, które zainteresowały się adopcją i zwyczajnie potrzebują więcej informacji, aby przygotować się do ewentualnego rozważenia różnych możliwości dotyczących dzielenia się miłością z drugim człowiekiem. Spotkanie w ośrodku tego dnia, czy w innym terminie, być może pomoże podjąć decyzję, by rozpocząć przygotowanie do stania się kandydatami na rodziców adopcyjnych. Wizyta oczywiście nie jest zobowiązaniem do podjęcia natychmiast decyzji, która przecież najczęściej jest długim procesem, ale wizyta jest możliwością spotkania się i porozmawiania z życzliwymi osobami, których praca jest pełna empatii i troski zarówno o dzieci, jak i o dorosłych.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym nagraniem:

http://www.adopcje.pl/2024/10/dzien-otwarty-osrodka-adopcyjnego/ 
Ośrodek Adopcyjny prowadzony przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza do swojej placówki w Szczecinie przy ul. Mickiewicza 3 w godzinach od 10 do 11.30.

Przydatne informacje:  tel. 91 886 54 80 oraz

- Ośrodek Adopcyjny Stowarzyszenia,  tel. 796 425 085
- Całodobowy telefon zaufania, tel. 797 955 981 (Prowadzący rozmowy oferują opiekę psychologiczną, opiekę terapeutyczną, opiekę prawną)

Światowy Dzień Adopcji - 9 listopada

Ten dzień to dobra okazja, by zapoznać się z ideą adopcji i uświadomić sobie jak ważne zadanie spełniają rodziny adopcyjne. Uśmiechnięta buźka, namalowana na dłoni to symbol tego szczególnego dnia. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Szczecinie  od wielu lat prowadzi Ośrodek Adopcyjny. Jest to także Organizacja Pożytku Publicznego, na rzecz której możemy przekazywać 1,5 % swojego podatku. 

»
476 4 listopada 12:57 »

http://

Prezentujemy program tegorocznych wydarzeń, na które zapraszamy wszystkich, których dotknęło cierpienie po śmierci dziecka oraz osoby wrażliwe na ból utraty dziecka.

SZCZECIN
15 października (wtorek)
godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia przy Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim (ul. Bronowicka)
godz. 16.00 - Modlitwa Różańcowa przy Pomniku Dziecka Utraconego na Cmentarzu Centralnym (ul. Ku Słońcu, kwatera 80 F)
godz. 18.00 Msza Święta w intencji rodziców po stracie dziecka (niezależnie od wieku i okoliczności śmierci) w siedzibie Fundacji Donum Vitae na ul. Parkowej 1/3. Po Eucharystii spotkanie.
17 października (czwartek)
godz. 14.15 pożegnanie Dzieci przed kremacją w kaplicy bocznej nr 2 na Cmentarzu Centralnym
18 października (piątek)
godz. 8.30 Msza Święta w kaplicy cmentarnej i pogrzeb na Cmentarzu Zachodnim (ul. Bronowicka)

BARLINEK
20 października (niedziela)
godz. 15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców po stracie dzieci przy Pomniku Dziecka Utraconego na cmentarzu w Barlinku (ul. Gorzowska 77)
godz. 17.30 nabożeństwo i o godz. 18.00 Mszę Świętą z modlitwą za rodziców po stracie w kościele parafialnym pw. św. Bonifacego (ul. św. Bonifacego 13A)

CHOSZCZNO
20 października (niedziela) godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wolności 26

DĘBNO
20 października (niedziela)
godz. 15:00 modlitwa różańcowa w intencji rodziców po stracie dzieci przy Grobowcu Dziecka Utraconego na cmentarzu w Dębnie (ul. Włościańska, kwatera nr IV)

GOLENIÓW

15 października (wtorek)
godz. 16:00 pogrzeb Dziesięciorga Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Przestrzennej.
godz. 18:00 modlitwa różańcowa w intencji rodziców po stracie dzieci w parafii pw. św. Jerzego przy ul. gen. Władysława Andersa 6.

GRYFINO
20 października (niedziela)
godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu przy ul. Pomorskiej 1c

STARGARD
14 października (poniedziałek)
godz. 14.00 pogrzeb Dwojga Dzieci na starym Cmentarzu w Stargardzie (ul. Kościuszki 80)
15 października (wtorek)
godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Grobowcu Dzieci Utraconych na starym Cmentarzu w Stargardzie (ul. Kościuszki 80)
godz. 18:30 Msza Święta w intencji rodziców po stracie dziecka w kościele św. Jana Chrzciciela przy parafii pw. św. Józefa

ŚWINOUJŚCIE
17 października (czwartek)
godz. 17:00 - modlitwa przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Karsiborskiej
godz. 18:00 - Msza Św. w intencji rodziców po stracie dziecka i zmarłych dzieci w kościele pw. MB Gwiazdy Morza przy ul. Piastowskiej 11

POLICE
15 października (wtorek) godz. 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego przy grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej 8, kwatera nr 2

Relacje z wydarzeńna naszym profilu fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100087239217775

i profilu Fundacji Donum VitaeŁ https://www.facebook.com/FundacjaDonumVitaeNaszeDzieciUtracone/

Warto także zobaczyć: https://www.facebook.com/search/top?q=hospicjum%20perinatalne%20jestem

 

 

Dzień Dziecka Utraconego

W różnym miastach w różnych dniach będzie obchodzony w naszej archidiecezji Dzień Dziecka Utraconego. 

W dniach 11-13 października br. odbyły się już dla Rodziców po stracie Dzieci rekolekcje z wiarą w Wisełce.

9 pażdziernika skorzystalismy z zaproszenia na spotkanie w Rodzicami po stracie w Domu Kultury w Chojnie.

»
224 15 października 11:08 »

http://

Przed laty były one przeprowadzone przez pary trenerskie we współpracy ze współautorem ks. Jarosławem Szymczakiem, kapłanem naszej archidiecezji, od lat posługującym w Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach. Programy prowadził także ks. Stanisław Krzyżanowski i Uczennice Krzyża, szczególnie s. Kazimiera. To narzędzie umacniające dialog jest więc znane niemałej ilości małżeństw w Kościele nad Odrą i Bałtykiem, tym bardziej, że w ostatnim czasie wiele par korzystało z różnych edycji programów poza naszą archidiecezją. Doświadczając takiego umocnienia czy powrotu do „pierwotnej gorliwości” wiele małżeństw dziękuję za te dni, za zaproponowane zajęcia, przygotowanie miejsca i okoliczności do zatrzymania się w naszym pośpiechu i do poświęcenia czasu na to co potrzebne, by umacniać, a może nawet ratować swoje małżeństwo.
Na prośbę par trenerskich ze Szczecina i okolic udało się przeprowadzić edycję programu pierwszego pt. Ja+Ty=My. Wydarzenie odbyło się w gościnnych murach Szkół Salezjańskich (ul. Ku Słońcu). Wykłady, warsztaty prowadzone przez małżeństwa - pary trenerskie i najważniejsze - dialog zaślubionych i wzajemnie sobie powierzonych. Jakie tematy były podejmowane przez dziewięć par uczestniczących?

Idealistyczne wizje a rzeczywistość.
Szacunek i akceptacja różnic.
Dar zamiast roszczeń.
Czas dla nas.
Dialog i komunikacja.
Pieczęć daru – życie seksualne.

Oczywiście ostatecznie ukoronowaniem była Eucharystia z doświadczeniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Skorzystaliśmy z tekstu, którym posłużył się św. Jan Paweł II spotykając się z małżeństwami 11 czerwca 1987 r. na Jasnych Błoniach w Szczecinie.
Sporo dla umysłu, sporo emocji i przypominania sobie, sporo otwartości, sporo dla ducha. Zgodnie z zasadą: łaska buduje na naturze.

Małżeństwom, które poświęciły swój czas, by służyć dziękujemy. Dziękujemy także za to, że tym co rozpoznali jako ważne w swoim doświadczeniu i przeżywaniu Sakramentu Małżeństwa - podzielili się z innymi, a nie strzegli zazdrośnie tylko dla siebie.

Niech Rodzina będzie silna Bogiem.

Wszystkim uczestnikom życzymy ciągłego czerpania z mocy łaski Sakramentu Małżeństwa.

Jedno z małzeństw następnego wieczoru podsummowało to co się wydarzyło takim słowami:

"Szczęść Boże! Musieliśmy szybko uciekać do dzieci, ale chcielibyśmy podziękować za obecność, przekazane wartościowe treści. Siedzimy właśnie i rozmawiamy, m.in. wspominając miniony weekend. Jeszcze do warsztatów nie było między nami praktycznie w ogóle rozmowy... Jesteśmy wdzięczni, że moglismy uczestniczyć w programie".

Kolejne edycje planowane są w Szczecinie 18 i 19 stycznia oraz 15 i 16 marca 2025 r.
W maju przyszłego roku (10-11) planowana jest także jedna edycja programu drugiego pt. My+ Rodzina. Swoją obecność zapowiedział już współautor programów – ks. Jarosław Szymczak.
Sposób zapisów i szczegóły przyszłorocznych wydarzeń będą wkrótce podane w zakładce Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. O programach w naszej archidiecezji mozna dowiadywać się - tel. 504 760 504
Trwają także rozmowy, by edycje programu pierwszego odbyły się także w innych miejscowościach naszej archidiecezji.

Programy na Miłość i Życie ponownie w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

W sobotę i niedzielę 5-6 października br. powróciły do naszej archidiecezji, dedykowane małżeństwom, Programy na Miłość i Życie, które swoje źródło mają w założonym przez śp. ks. abpa Kazimierza Majdańskiego  Instytucie Świętej Rodziny.

»
238 8 października 14:21 »

http://

„Kiedy jesteśmy totalnie bezsilni, tak bardzo, że nawet na płacz nie mamy siły, to nie znaczy, że nie możemy nic zrobić. Tam gdzie po ludzku już nic nie da się zrobić, tam trzeba zrobić po Bożemu. Tym właśnie jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia. Tym jest czuła obecność, którą papież Franciszek nazywa ''cennym balsamem, który daje wsparcie tym, którzy cierpią''.  To jest właśnie zadanie i misja hospicjum perinatalnego” – podkreślił ks. Andrzej Partika SAC, dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, w liście skierowanym do wiernych z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z okazji Niedzieli Hospicyjnej.

Województwo zachodniopomorskie do tej pory było jedynym miejscem na mapie Polski, gdzie nie funkcjonowało hospicjum perinatalne.

„Do dzisiaj takiego wsparcia – profesjonalnej opieki, czyli hospicjum perinatalnego w województwie zachodniopomorskim niestety nie było. Do dzisiaj – ponieważ tej niedzieli – 29 września 2024 r. swoją działalność rozpoczyna Hospicjum Perinatalne JESTEM” – zaznaczył kapłan.

„Do tej pory rodzinom, u których nienarodzonych dzieci lekarz zdiagnozował wady letalne, czyli śmiertelne, proponowano zazwyczaj aborcję. Brakowało oferty realnej pomocy tym, którzy chcieli iść inną drogą, ale dziś to się zmienia – Hospicjum Perinatalne JESTEM już działa” – akcentował ks. Andrzej Partika SAC.

Hospicjum perinatalne to zespół specjalistów wspierający rodziców, którzy w czasie ciąży dowiadują się o tym, że ich dziecko jest nieuleczalnie chore i najprawdopodobniej umrze w niedługim czasie po przyjściu na świat. Hospicjum perinatalne koordynuje opiekę medyczną nad dzieckiem i jego mamą. Jego zadaniem jest przygotować do porodu i towarzyszyć rodzinom od momentu diagnozy aż do narodzin. Hospicjum stara się też stworzyć bezpieczną przestrzeń na pożegnanie z maleństwem, oraz wspierać w przeżywaniu żałoby i bólu po stracie.

„Hospicjum perinatalne nie ma jednej, ściśle określonej formy działania, bo zawsze dostosowuje się do konkretnej rodziny i ich indywidualnych potrzeb” – wskazał duchowny.

Dla chrześcijan każde dziecko jest darem – niezależnie od czasu trwania życia i stanu zdrowia.

„To dziecko żyje, choć być może znacznie krócej niż tego pragną jego rodzice czy spodziewa się świat. Jednak teraz żyje i JEST pomiędzy nami. Każde dziecko zasługuje na imię, pamięć, a przede wszystkim na miłość. Przez te kilka chwil, które jest z nami, mamy za zadanie obdarzyć je miłością i troską tak wielką, jaka tylko jest w tym momencie możliwa. Ma prawo od nas tego oczekiwać” – podkreślił dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty.

Każda mama i każdy tata potrzebują wsparcia w tych najtrudniejszych momentach.

„To wszystko jest ogromnie trudne, ale w tym cierpieniu rodzice mają prawo godnie pożegnać się ze swoim maleństwem, mają prawo choć raz je przytulić. Mają prawo do smutku i łez, bo udawanie, że nic się nie stało jest po prostu nieprawdą.[…] Rodzice potrzebują mądrego, najlepiej profesjonalnego wsparcia […]. Potrzebują obecności” – akcentował.

Niedziela Hospicyjna to okazja, by jak co roku, wspierać ofiarami do puszek hospicja prowadzone przez Kościół katolicki.

„Dziękujemy Wam za pomoc. Dzięki Wam pomagamy już prawie 40 lat, a teraz pomagać będziemy jeszcze bardziej troszcząc się nie tylko o osoby starsze, ale także o te najmłodsze i ich rodziny. Dziś prosząc Was o pomoc, polecamy Waszej trosce właśnie nowo powstałe Hospicjum Perinatalne JESTEM” – podkreślił ks. Andrzej Partika SAC.

zdjęcia i tekst za: https://hospicjumjestem.pl/zadaniem-i-misja-hospicjum-perinatalnego-jest-chrzescijanska-umiejetnosc-wspolcierpienia-i-czula-obecnosc/

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się sercem i wsparli swoim zaangażowaniem, modlitwą i ofiarami - przekazanymi przez Caritas - dzieło Hospicjum Perinatalnego Jestem w Szczecinie. Niech to dzieło rozwija się i słuzy potrzebującym rodzinom na Pomorzu Zachodnim.

Kontakt do hospicjum: tel. +48 665 006 444; https://hospicjumjestem.pl 

Poniżej załączamy w całości słowo przygotowane na dzień uroczystej inauguracji działalności przez ks. Andrzeja Partikę SAC.

Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność

Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie.  Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”

»
839 30 września 08:50 »

http://

 – Od kondycji polskich rodzin zależy przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła. Jesteśmy realistami, zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj jest wiele zagrożeń, które uderzają w małżeństwa i rodzinę. Prosimy więc naszą Matkę o pomoc. Taka pielgrzymka jest bardzo potrzebna, ona nas integruje i pozwala też na wymianę doświadczeń – podkreślił abp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny. W Polsce jest coraz więcej specjalistycznych katolickich ośrodków, które przygotowują małżonków, przyszłych rodziców, na to, aby adoptować dziecko i wspomagają w takim rodzicielstwie. – Uważam, że to jest jeden z najpiękniejszych darów dzisiaj, jaki możemy sobie wyobrazić, kiedy małżonkowie, decydują się, żeby stać się rodzicami i przyjmują dziecko do swojego domu. Myślę, że nie ma większego daru dla drugiego człowieka – powiedział abp Wiesław Śmigiel.

W niedzielę, 22 września o godz. 9.00 rodziny spotkały się w auli o. A. Kordeckiego, podczas którego Zofia Dłutek dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie przedstawiła jak przebiega proces adopcji dziecka. Pierwszym krokiem jest nawiązanie telefonicznego kontaktu z Ośrodkiem i umówienie się na spotkanie. To jest rozmowa, podczas której padają zwyczajne pytania. Jej celem jest uświadomienie przyszłym rodzicom, że adoptowane dziecko potrzebuje stabilnego środowiska rodzinnego oraz, że to dla konkretnego dziecka szuka się rodziny. Przyszli rodzice otrzymają również pełną informację o dziecku, o jego stanie zdrowia i ewentualnych przyszłych trudnościach z tym związanych. Kandydaci do adopcji nie są zostawienie sami sobie. Dla nich są organizowane spotkania przedadopcyjne, warsztaty umiejętności wychowawczych oraz uczestniczą w spotkaniach z małżeństwami, które już adoptowały dziecko. – Ciągle jest mało tych, którzy chcieliby adoptować „takie dziecko”, które nie będzie tym wymarzonym. Adopcja to usynowienie, a usynawia się człowieka – mówiła Zofia Dłutek.

Następnie o godz. 11.00 małżeństwa i rodziny spotkały się na Mszy Świętej na Wałach Jasnogórskich, której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski. Nawiązując do tragedii osób, którzy w ubiegłym tygodniu na skutek powodzi straciły swój dom, bp Włodarczyk podkreślił, jak ważny on jest w znaczeniu materialnym, duchowym i społecznym. „Łączymy się z naszymi siostrami i braćmi, którzy cierpią z tego powodu, że ta przestrzeń życiowa im się załamała” – mówił.

Bp Włodarczyk zwrócił uwagę na konieczność budowania relacji rodzinnych na fundamencie dobroci. „Dobroć w codzienności to życzliwość wobec naszych bliźnich, dobre słowo i wsparcie w trudnych sytuacjach” – mówił, podkreślając, że miłość między rodzicami daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i uczy je wartości trwałych i pięknych relacji. „Oby w życiu dzieci było więcej chwil, w których między rodzicami panuje harmonia i uczucie, niż momentów nieporozumienia albo obojętności” – apelował hierarcha, przypominając, jak istotna jest dobroć w codziennym życiu rodzinnym. „Dom to miejsce, w którym ktoś na nas czeka, do którego chce się wracać, gdzie chce się żyć w pokoju serca i radości” – zaznaczył bp Włodarczyk, wskazując, że to właśnie atmosfera miłości, serdeczności i wzajemnego wsparcia tworzy prawdziwy dom.

Podczas Mszy Świętej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie polskich rodzin opiece Matki Bożej Jasnogórskiej.

Za: Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

Transmisja Apelu Jasnogórskiego 21.09.2024:

https://www.youtube.com/watch?v=FP2evEDpoCg

Transmisja Eucharystii 22.09.2025:

https://www.youtube.com/watch?v=XfGEi_KRRx0

 

40. Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę

Zainicjowana przez śp. ks. abpa Kazimierza Majdańskiego doroczna pielgrzymka małżeństw i rodzin odbyła się w dniach 21-22 września 2024 r. Przebiegła pod hasłem „Rodziny z serca wzięte” i szczególnym tematem była adopcja. Temu były poświęcone rozważania Drogi Krzyżowej przeżywanej na Wałach Jasnogórskich w sobotę i konferencja i świadectwa na spotkaniu w niedzielę.

»
202 25 września 14:38 »

http://

Programy oparte są one na zasadzie: Łaska buduje na naturze i z tego daru płynie misja. Dedykowane są dla małżeństw, niezależnie od tego ile czasu upłynęło od przysięgi, którą małżonkowie złożyli sobie wzajemnie przed Bogiem. Korzystają z nich osoby, które przeżywają kryzys w małżeństwie, jak i przede wszystkim małżeństwa, które zwyczajnie chcą umocnić swój dialog i relację. Jak informują autorzy: Programy mają formę weekendowych warsztatów, składających się z 6 części tematycznych. Zagadnienia zostały opracowane na podstawie problemów i głównych obszarów trudności zgłaszanych przez małżonków szukających pomocy. Mogą także służyć zwyczajnie rozwojowi i wzmocnieniu relacji męża i żony.

Tematy Programu nr 1 JA+TY=MY:

Idealistyczne wizje a rzeczywistość

Szacunek i akceptacja różnic

Dar zamiast roszczeń

Czas dla nas

Dialog i komunikacja

Pieczęć daru – życie seksualne

Każdy temat składa się z ok. godzinnego: wykładu, wspólnej pracy warsztatowej i indywidualnej pracy małżonków. Wykłady są prowadzone z ogromną dozą humoru i pragmatyzmu. Część warsztatowa pozwala doświadczyć w praktyce treści wykładowych. Rozmowa we dwoje przy kawie pozwala dotknąć tematów i odnieść je do własnej relacji. Uczestnicy otrzymują profesjonalne i przejrzyste materiały warsztatowe, wśród których znajdują się konspekty wykładów, testy osobowości, praktyczne wskazówki oraz materiały do samodzielnego pogłębienia. Warsztaty odbywają się w grupach prowadzonych dla 4-6 par.

W naszej archidiecezji dysponujemy już pięcioma parami prowadzącymi warsztaty, które podobnie jak kapłan prowadzący wykłady - konferencje, nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia. Kosztami ponoszonymi przez uczestników są koszty materiałów na warsztaty, skrypt wykładowy, organizacyjne (obiad i miejsce) oraz opłata licencyjna.

Program nr 1 Ja + Ty = My planowany jest na 5-6.10.2024 r. w Szczecinie.

Informacje: 504 760 504

Zgłoszenia: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe1HCrRCvfkYSo92tBVb79sBKxE1E1Us_FkUnFOSZu5Z_qcog/viewform

Ja + Ty = My

Do naszej archidiecezji powracają rekolekcje dla małżeństw - programy dialogowe Na Miłość i Życie, które swoje źródło mają w Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach. Współautorem jest kapłan naszej archidiecezji ks. Jarosław Szymczak.

»
1253 7 września 08:26 »

http://

Z dużą otwartością serca w środę, 4.09.2024 r. uczestniczyliśmy z p. Moniką – Diecezjalną Doradczynią Życia Rodzinnego w spotkaniu z osobami na co dzień posługującymi- pracującymi w Ośrodku Adopcyjnym.
Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania, fachowości i wieloaspektowego podejścia do tak ważnego tematu jakim jest adopcja. W rozmowie dało się od razu wyczuć wielką odpowiedzialność i troskę o dobro dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, aby niejednokrotnie po etapie odrzucenia mogły doświadczyć miłości rodzinnej. Praca Ośrodka realizowana oparta jest na współpracy z kandydatami na rodziców adopcyjnych, z rodzicami adopcyjnymi już po powierzeniu dziecka i z rodzinami naturalnymi w sytuacji kryzysowej.


Ośrodek Adopcyjny oferuje pomoc w zakresie:
1) Profesjonalnego przygotowania rodzin do odpowiedzialnego podjęcia roli rodziców adopcyjnych.
2) Prowadzenia grup wsparcia, organizowania zjazdów rodzin adopcyjnych. Pozyskiwanie i doboru optymalnych form opieki rodzinnej dla zgłaszanych dzieci oraz podejmowanie działań na rzecz regulowania ich sytuacji prawno-rodzinnej.
3) Prowadzenia poradnictwa specjalistycznego: psychologicznego, pedagogicznego i prawnego.
4) Udzielania pomocy prawnej kobietom chcącym oddać dziecko do adopcji.
5) Wspierania kobiet w ciąży i rodzin w sytuacji kryzysowej.
6) Głównym celem działalności Ośrodka jest zapobieganie sieroctwu społecznemu poprzez stwarzanie każdemu dziecku możliwości rozwoju w najbardziej korzystnym środowisku.


Ośrodek Adopcyjny prowadzony jest prze Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Działalność statutowa stowarzyszenia jest bardzo szeroka. Z różnorodnych form chcielibyśmy zainteresować przynajmniej niektórymi: klub rodzica, telefon zaufania, konsultacje psychologiczne dla uczniów, grupy wsparcia dla nastolatków, konkursy plastyczne…


Warto zapoznać się u źródła.
http://www.adopcje.pl


Dziękujemy pani Sylwii - Dyrektor Ośrodka Adopcyjnego, paniom Joannie i Żanecie, p. Łukaszowi z Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz ks. Witoldowi za spotkanie i codzienną pracę - służbę.


Tak bardzo chciałoby się powiedzieć, żeby taka praca nie była nigdy nikomu potrzebna, żeby rodziny, małżeństwa, osoby miały tyle siły, a także bliskości z Bogiem, żeby nikt nigdy nie był w sytuacji opuszczenia czy utraty, żeby nigdy nie było potrzeby adopcji. Ale jak to dobrze, że tak wrażliwe osoby wykonują wielką i jednocześnie cichą pracę, aby dzieci, które doświadczają wielu trudności mogły być kochane i szczęśliwie się rozwijać.

Spotkanie w Ośrodku Adopcyjnym Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Szczecinie.

Dziękujemy za tyle wybudowanych mostów łączących serca.

Każdy człowiek, każda wspólnota, każda instytucja jest jak strumień, ale wszystkie razem mogą mieć moc silnej rzeki. Jedność wiecznego celu przynagla nas do współpracy w dziele głoszenia Ewangelii Życia.

 

»
403 5 września 14:59 »

http://

Z inicjatywy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencja Episkopatu Polski podjęła ideę peregrynacji relikwii Męczenników po całej Polsce. Każda diecezja otrzymała tydzień do skorzystania z tego daru. Przez ten rok trwała i jeszcze jest kontynuowana ta wędrówka. Obecnie peregrynacja trwa w Archidiecezji Lubelskiej, następnie będzie w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Diecezji Rzeszowskiej, by powrócić do Archidiecezji Przemyskiej. W naszej - Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej peregrynacja była bardzo intensywna i odbyła się w dniach 6-13 stycznia br. Nawiedziliśmy 54 oficjalne miejsca stacyjne.
https://www.facebook.com/61551233210881/videos/1064235451675818
Modlitwa o pokój i błogosławieństwo odbyło się także na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu, przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei w Pustkowie (replika krzyża z Giewontu) oraz nad brzegiem Bałtyku przy ruinach kościoła w Trzęsaczu.

Owocem tego duchowego dzieła było także wsparcie przekazanymi darami serca, którego udzieliliśmy jedynemu w Kościele nad Odrą i Bałtykiem klasztorowi kontemplacyjnemu - Siostrom Karmelitankom Bosym oraz posługującym najuboższym z ubogich Szczecina - Misjonarkom Miłości św. Matki Teresy z Kalkuty. Wsparliśmy również działania na rzecz rodziny, w tym na rzecz rodziców po stracie dzieci, które na codzień podejmuje Fundacja Donum Vitae w Szczecinie oraz upamiętnienie 900-lecia misji św. Ottona w na Pomorzu Zachodnim (poprzez parafię pw. Matki Bożej Bolesnej w Pyrzycach). 

W tym czasie napłynęły dwa świadectwa, że przez przyczynę Błogosławionego Najmłodszego Dziecka i całej Rodziny po modlitwie przy wędrujących relikwiach, dwa małżeństwa otrzymały łaskę długo wyczekiwanego poczęcia dziecka. Zachęcam do modlitwy o szczęśliwy rozwój i szczęśliwe rozwiązanie dla tych dzieci, które z nadzieją są oczekiwane przez swoich rodziców.


Pragnę jednak podzielić się także dwoma kolejnymi radościami.
a) W czasie wakacji ten sam peregrynujący relikwiarz był obecny w Domu Świętej Rodziny w Wisełce podczas kolejnych serii rekolekcji dla rodzin organizowanych przez Instytut Świętej Rodziny im. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, dzięki czemu można stwierdzić, że przez ostatni rok najwięcej czasu te relikwie były obecne w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
b) Coraz więcej jest już zainstalowanych relikwii Błogosławionych Męczenników z Markowej w kościołach naszej archidiecezji. Szczególnym miejscem z kopią tego pięknego relikwiarza jest Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne i Bazylika Świętego Jana Chrzciciela w Szczecinie. Dodatkowo w tejże Bazylice relikwie zostały 24.06. br. zainstalowane starym zwyczajem w mensie ołtarza, na którym sprawowana jest Eucharystia.

To pragnienie wielu serc, pragnienie bliskości z Błogosławionym polskim Małżeństwem, Błogosławioną polską Rodziną realizowane jest więc przez tę starożytną chrześcijańską praktykę oddawania czci relikwiom męczenników i świętych. Niech owocuje bliskością z Bogiem i miłosierdziem w codzienności.

Na stronach IPN można znaleźć propozycję filmu animowanego dla dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=_Nuh-bRj0BM

Pierwsza rocznica beatyfikacji Rodziny polskich Męczenników.

Za niespełna tydzień, 10 września minie pierwsza rocznica beatyfikacji Błogosławionej Rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci: Stasi, Basi, Władzia, Franka, Antosia i Marysi oraz bezimiennego dla nas najmłodszego Dziecka.

»
278 4 września 10:27 »

http://

Zapraszamy 11 – 13 października do nadbałtyckiej Wisełki niedaleko Międzyzdrojów.
Czas, jaki chcemy spędzić z rodzicami będzie miał wymiar zarówno duchowy jak i warsztatowy, dając możliwość rozmowy z kapłanem, ze specjalistami oraz innymi rodzicami doświadczonymi utratą dziecka. Będzie to czas modlitwy, ale też i wsłuchania się w głąb siebie.

Gościem szczególnym będzie o. Łukasz Buksa OFM

Więcej informacji oraz sposób zgłaszania można poznać:
https://www.facebook.com/FundacjaDonumVitaeNaszeDzieciUtracone

Rekolekcje dla Rodziców po stracie Dzieci

Rekolekcje dla Rodziców po stracie Dzieci po raz drugi w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Organizujemy je wraz z Fundacją Donum Vitae i Duszpasterstwem Rodziców po stracie Dzieci naszej archidiecezji. Wydarzenie to wpisuje się także w tegoroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego w naszym lokalnym Kościele.

»
544 21 sierpnia 15:03 »

http://

Miło nam poinformować, że w poniedziałek 19 sierpnia na Wydziale Teologicznym odbyło się z naszej inicjatywy ciekawe spotkanie.  W rozmowach uczestniczyli: Dziekan Wydziału Teologicznego, ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US, ks. dr Romuald Jankiewicz, a także pracownicy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Celem spotkania było nawiązanie współpracy kształceniowej i organizacyjnej. Wydział od lat kształci studentów na kierunku Nauki o rodzinie. Mamy nadzieję na owocną współpracę. 

Zapraszamy do odwiedzenia strony oraz FB Wydziału Teologicznego:

https://teo.usz.edu.pl

https://www.facebook.com/wt.usz

Spotkanie z Dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Każdy człowiek, każda wspólnota, każda instytucja jest jak strumień, ale wszystkie razem mogą mieć moc silnej rzeki. Jedność wiecznego celu przynagla nas do współpracy w dziele głoszenia Ewangelii Życia.

»
381 20 sierpnia 14:22 »

http://

Starsze pokolenie pamięta jeszcze czasy powojenne, kiedy religię wyrzucono ze szkół. Średnie pokolenie pamięta z jaką nienawiścią i pogardą, niejednokrotnie w naszym rejonie, trzeba było się spotkać, kiedy religia w roku 1990 wróciła do szkół. Warto nie być obojętnym. To jeden ze sposobów publicznego przyznania się do Jezusa. Jak zawsze jest to przecież spór o dusze Polaków, a ostatecznie jest to jakaś forma troski o wolność i zbawienie człowieka.
Doświadczamy, że każde pokolenie staje wobec różnych okoliczności przyznania się lub zapierania się przynależności do Chrystusa. Z pomocą przychodzi troska wielu rodziców, katechetów i Wydziałów Katechetycznych. Zdjęcie zaczerpnięte zostało z: 

https://www.facebook.com/wwk.szczecin

Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie Mt 10,32

Pewnie wiele rodzin, wielu rodziców zastanawia się nad tematem lekcji religii w szkole.

»
529 19 sierpnia 16:04 »

http://

Wakacje są czasem dla jednych odpoczynku, dla innych wytężonej posługi.

Wśród propozycji kierowanych dla rodzin, czy poszczególnych osób z rodzin, albo powstających rodzin znalazły się kolejne inicjatywy  zgłoszone nam przez Fundację Donum Vitae w Szczecinie...

1) Wakacyjne - sierpniowe Nauki przedślubene,

2) Spływ kajakowy dla ocjów z dziećmi,

3) Rekolekcje i comiesięczne Eucharystie dla kobiet, także specjalnie kierowane do mam przed rozwiązaniem i małymi dziećmi.

Zapowiadamy także wrześniową pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę, szczególnie poświęconą adopcji: Rodziny z serca wzięte #adOPCJA.

A na październik przygotowujemy, po latach przerwy w Szczecinie, pierwszą edycję pierwszego programu Na Miłość i Życie:

ja+ty=my. Szczegóły już w tym miesiącu.

Dziękujemy

Propozycje na wakacje i nie tylko...

Półmetek wakacji za nami. 

Warto się zastanowić

jak wykorzystać dobrze czas?

Na co warto go poświęcić?

Komu ofiarować?

»
419 6 sierpnia 12:56 »

http://

Myślę, że wiele osób i małżeństw kochających Pana Boga w zderzeniu ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie w naszej Ojczyźnie poszukuje różnych wspólnot, które pomagają w formacji, w zbliżaniu się do Boga, w otrzymywaniu wsparcia i narzędzi pomagających w chrześcijańskim wychowaniu dzieci jakiego podjęli się wyrażając pragnienie w dniu zaślubin czy podczas chrztu swoich pociech. O kolejnej propozycji, która jest na wyciągnięcie ręki albo rozumu i serca, bo jest obecna także w naszej archidiecezji, możemy odrobinę się dowiedzieć z poniższych relacji i refleksji.


Nieco ponad tydzień temu (7-9.06) odbyły się w Mrzeżynie w Nadmorskim Domu Rekolekcyjnym rekolekcje prowadzone przez posługującego w Poznaniu, a pochodzącemu ze Szczecina karmelitę bosego o. Gabriela od Miłości Ukrzyżowanej. O. Gabriel Wójcicki OCD wsparł głębokimi rozważaniami potrzeby małżeństw, które umacniają swoją duchowość małżeńską w oparciu o program END (Equipes Notre-Dame). Temat rekolekcji: "Kerygmat - Małżeński powrót do Źródła"

Bardzo dziękuję za zaproszenie jakie w imieniu Wydziału Duszpasterstwa Rodzin otrzymałem od p. Anny i Jerzego z Poznania - pary łącznikowej dla ekip z Pomorza Zachodniego. Udało się przez kilka godzin uczestniczyć w zajęciach: Eucharystii, konferencjach, rozmowach – aby choć trochę praktycznie poznać założenia ruchu, a przede wszystkim poznać konkretne małżeństwa i rodziny z naszej archidiecezji, które kroczą już lub są zainteresowane formacją jaką proponuje ruch END.
Zapraszam do zapoznania się z filmem https://www.youtube.com/watch?v=JuLjQCqFyK4&t=87s

i zdjęciami
https://ekipy.end.org.pl/39607-2/

z tego wydarzenia oraz załączam pochodzące z tamtych źródeł poruszające wypowiedzi uczestników.
ks.tc

Marzyliśmy o rekolekcjach, na które będziemy mogli zabrać nasze dzieci, które będą blisko domu w miejscowości wypoczynkowej.
Nasze marzenia się spełniły! Rekolekcje z END nad morzem były strzałem w dziesiątkę!
Wyjeżdżając, nie mieliśmy żadnych konkretnych postanowień, po prostu zdaliśmy się na to, co w tym czasie, powie do nas sam Pan Bóg.
Wiedzieliśmy, że będzie dobrze, choć przeciwności losu nie brakowało!
Organizacja rekolekcji była na najwyższym poziomie.
Dom Rekolekcyjny w Mrzeżynie ma świetne warunki dla rodzin z dziećmi i przepyszne jedzenie.
Para gospodarzy Agata i Michał Wachowscy przywitała nas na miejscu
i przez cały czas trwania rekolekcji dyskretnie nas wspierała i dbała o nasz dobrostan.
Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni.
A jak wspominamy same rekolekcje …?
Odcięliśmy się od codzienności, odpoczęliśmy od dzieci, w czasie konferencji i rozmów przy kawie z członkami wspólnoty.
Spotkaliśmy fantastycznych ludzi i wysłuchaliśmy wartościowych świadectw.
Mieliśmy także chwilę tylko dla siebie podczas dialogu małżeńskiego, który spędziliśmy, spacerując brzegiem morza.
Wzruszającym doświadczeniem była dla nas małżeńska adoracja przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy – tylko we dwoje.
Wyjątkowo poczuliśmy obecność Boga. Każde słowo ojca Gabriela było dla nas spójne i zgodne z naszymi wartościami,
będziemy praktykować te treści w naszej codzienności.
Postać ojca Gabriela skłoniła nas do pogłębienia wiedzy o duchowości jego zgromadzenia.
Czujemy się znacznie bliżej Słowa Bożego i mamy w sobie więcej odwagi do bycia świadkami naszej wiary dla innych i wytrwałości w modlitwie.
Kasia i Tomek ze Szczecina


13 cze 2024
W czasie kiedy rozkrzyczanej na co dzień Europie
kazano milczeć z powodu wyborów...
My spragnieni wyborów w naszej codzienności,
mogliśmy mówić, pytać,
a nade wszystko słuchać, słuchać o Źródle,
aby wybierać dobrze...
W pięknym miejscu, na krańcu ziemi,
głos ojca Gabriela starał się przybliżać Źródło,
wskazywać drogę...
Od Adama i Ewy, przez wiele postaci z Biblii,
aż po dzisiejsze czasy.
Od źródła, po brzeg morza w Mrzeżynie...
Stół Eucharystyczny wypełniony po brzegi...
Manna z nieba, palce lizać...
Dzięki wizycie księdza Tomasza,
trafiły do nas relikwie
Św. Matki Teresy
Św. Jana Pawła II
i Rodziny Ulmów.
Gorąco dziękujemy prowadzącemu rekolekcje
o. Gabrielowi od Miłości Ukrzyżowanej OCD.
Ojciec obecnie posługuje
w Klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu
gdzie m.in. prowadzi formację Duszpasterstwa Rodzin.
Dziękujemy Kasi i Bartkowi...
To dzięki ich posłudze mogliśmy spotykać się
na wszystkich rekolekcjach Regionu 1
w minionym roku formacyjnym.
Kasia i Bartek wkrótce zaproszą na kolejne spotkania rekolekcyjne.

Propozycje dla małżeństw w Kościele nad Odrą i Bałtykiem - nie tylko na wakacje cz. 2 - Equipes Notre-Dame

Celem prezentowanego ruchu duchowości małżeńskiej jest pomaganie małżeństwom w dążeniu do świętości. Sakramentalne małżeństwo jest w centrum uwagi tego ruchu, który proponuje konkretne sposoby mające pomagać we wzrastaniu w małżeństwie, w miłości do Boga i bliźniego.

»
646 17 czerwca 11:26 »

http://

Będzie to dziękczynienie Bogu i ludziom za kolejny rok posługi połączone ze szkoleniem nt. wprowadzanych w naszej archidiecezji programów dialogowych dla małżeństw: Programy na Miłość i Życie autorstwa ks. Jarosława Szymczaka i Agnieszki Rogalskiej związanych z Instytutem Świętej Rodziny im. Ks. abpa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach. Do naszej archidiecezji programy te ponownie trafiły na prośbę świeckich, którzy uczestniczyli w tej propozycji umacniania relacji małżeńskich i złożyli świadectwa o owocności tych programów w ich małżeństwach. Rozpoczęcie programów planowane jest na jesień tego roku.
Plan spotkania w Domu Św. Józefa na Szczecińskim Golęcinie:
Niedziela, 23. czerwca br.
11:00 modlitwa w kaplicy Domu Św. Józefa
11:15 nowe zadania Duszpasterstwa Rodzin - towarzyszenie małżonkom. relacja z Sesji Wiosennej Diecezjalnych Duszpasterzy i Doradców Życia Rodzinnego – sala w Domu Św. Józefa – Monika Możejko
11:45 szkolenie: Program na Miłość i Życie – para trenerska ze Szczecina
13:00 przerwa, kawa/herbata, ciasto
13:30 świadectwo z uczestnictwa w Programie na Miłość Życie - ks. Tomasz Ceniuch.
14:00 Msza św. w kaplicy Domu Św. Józefa
14:45 rozdanie misji kanonicznych
15:00 obiad
Zakończenie spotkania przewidziane jest na godz. 15:30

Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafialnych Doradców. Zgłoszenia u Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego

p. mgr Monika Możejko
kontakt: szczecinporadnictwo@gmail.com

Podziękowanie Bogu za kolejny rok służby w parafiach Doradców Życia Rodzinnego

W niedzielę 23. czerwca br. odbędzie się w Domu Świetego Józefa w Szczecinie przy ul. Strzałowskiej 26A spotkanie dziękczynne połączone ze szkoleniem dla Parafialnych Doradców Życia Rodzinnego

»
576 14 czerwca 13:20 »

http://

10 i 11 czerwca to dla naszej diecezji okazja do powrotu do nauczania i świadectwa życia świętych naszego pokolenia, którzy w tych dniach w 1987 r. odwiedzili Kościół nad Odrą i Bałtykiem.
Chodzi o św. Jana Pawła II i św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Św. Matka Teresa z Kalkuty przybyła do Szczecina 10. czerwca i pozostała do rana następnego dnia w parafii  pw. św. Stanisława Kostki. 11. czerwca wczesnym rankiem odwiedziła Jasne Błonia, gdzie za kilka godzin miała odbyć sie papieska celebra. Od tego dnia datuje się obecność i posługę Sióstr Misjonarek Miłości - duchowych córek św. Matki Teresy z Kalkuty wsród najuboższych z ubogich Szczecina. Od tego czasu siostry nieprzerwanie są obecne pośród nas. Po wyjeżdzie ze Szczecina udała się do Warszawy,  gdzie po kilku dniach spotkała się z Papieżem. 
11. czerwca 1987 r. nasz Rodak na Jasnych Błoniach w Szczecinie pozostawił nam piękną katechezę o sakramencie małżeństwa. Tak mocno podkreślił zbieżność i różnorodność sakramentu małżeństwa i Eucharystii, dostrzegając współbrzmienie hasła trwającego wówczas Kongresu Eucharystycznego: „do końca ich umiłował” (J 13,1) z rotą przysięgi małzeńskiej: „nie opuszczę cię aż do śmierci”. Papież Rodziny nauczał u nas, że „Sakrament małzeństwa wyrasta z eucharystycznego korzenia. Wyrasta z Eucharystii i do niej prowadzi. Ludzka miłość <> musi się głęboko zapatrzeć w tę miłość, jaką Chrystus do końca umiłował. Musi tę Chrystusową miłość – poniekąd – uczynić swoją, ażeby sprostać treściom małżeńskiej przysięgi <>”.
Również inny fragment papieskiego nauczania jest dziś bardzo aktualny
„Chrystus – znak, któremu się sprzeciwiają.
Drodzy bracia i siostry, czy ten „sprzeciw” nie idzie również, a może nawet przede wszystkim, poprzez tę wielką i podstawową zarazem dziedzinę życia ludzkiego, życia społecznego, życia narodowego, jaką jest właśnie małżeństwo i rodzina?
Czy tutaj nie doznajemy zarazem w szczególnej mierze zagrożenia? Tej moralnej klęski, którą ponosi człowiek: kobieta, mężczyzna, dzieci! A zarazem społeczeństwo, a zarazem naród. I państwo też.
Nie można „rozchwiać” tej „małej” wspólnoty, może słabej, może niewystarczającej, która jednak jest u korzenia wszystkich wspólnot, ażeby całe życie społeczne i narodowe nie doznało strat i szkód niepowetowanych.
Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenie przez zdrowe rodziny.
A rodzina, która „jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wszelkim społeczeństwom” (Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim, 3), jest dziś bardzo zagrożona. Wiemy to wszyscy. Jest zagrożona od zewnątrz i wewnątrz. I trzeba, by o tym zagrożeniu, o własnym losie mówili, pisali, wypowiadali się przez filmy czy środki przekazu społecznego nie tylko ci, którzy – jak twierdzą – „mają prawo do życia, do szczęścia i samorealizacji”, ale także ofiary tego obwarowanego prawami egoizmu. Trzeba, by mówiły o tym zdradzone, opuszczone i porzucone żony, by mówili porzuceni mężowie. By mówiły o tym pozbawione prawdziwej miłości, ranione u początku życia w swej osobowości i skazane na duchowe kalectwo dzieci, dzieci oddawane ustawowo instytucjom zastępczym – ale… jaki dom dziecka może zastąpić prawdziwą rodzinę? Trzeba upowszechnić głos ofiar – ofiar egoizmu i „mody”; permisywizmu i relatywizmu moralnego; ofiar trudności materialnych, bytowych i mieszkaniowych. „Dlatego też Kościół – słowami adhortacji Familiaris consortio – otwarcie i z mocą broni praw rodziny przed niedopuszczalnymi uzurpacjami ze strony społeczeństwa i instytucji państwowych” (por. 46)”.
To na Jasnych Błoniach wypowiedzine zostało wówczas jakże ważne zdanie: Rodzina Bogiem silna.
Po spotkaniu na Eucharystii z małżonkami i rodzinami popołudniu spotkała się św. Jan Paweł II z księżmi, siostrami zakonnymi i klerykami.
Kolejny raz podkreslił związek sakramentów. To znamienne, bo przecież powołania kapłańskie i zakonne tak jak powołania małżeńskie wzrastają w rodzinach.
„To właśnie ze względu na tę duchową ofiarę wszystkich ochrzczonych, dla jej wiązania na co dzień z Ofiarą Chrystusa w Eucharystii, Bóg powołuje was: was wszystkich, którzy kiedyś macie zaludnić to seminarium, w nim dojrzeć do święceń, z niego wyjść, aby wśród ludzi sprawować służebne kapłaństwo. „Z ludzi wzięci – dla ludzi postanowieni we wszystkim, co się odnosi do Boga” (por. Hbr 5,1) (...)
Powołanie to zakłada niepodzielność serca. Idąc do kapłaństwa, odpowiadacie na zaproszenie Chrystusa, któremu towarzyszy łaska. Wielka łaska, łaska na miarę wyrzeczeń i na miarę posłannictwa. Opuszczacie wszystko, by pójść za Nim. W tym szczerym oddaniu samego siebie, kapłan może odnaleźć swoją osobową tożsamość, a zarazem swoje miejsce w Kościele i w społeczeństwie. Wezwanie do doskonalszego pójścia za Chrystusem wyraża się także w związku kapłaństwa z celibatem, czyli bezżennością „dla królestwa Bożego”. Chodzi zarazem o upodobnienie się do Chrystusa i zjednoczenie z Nim poprzez posłuszeństwo i właściwe waszemu powołaniu ubóstwo.
Każde pokolenie niesie w sobie specyficzne wartości, ale też napotyka na wielorakie trudności. Wasze pokolenie często odczuwa lęk przed „zawierzeniem siebie”. Zamyka się w sobie. Musicie to przełamywać, by mocą wiary i dynamizmu powołania zdobyć się na całkowite pójście za Chrystusem, bez szukania „własnych zabezpieczeń”, na służbę Chrystusowi w Jego Kościele… Wasze pokolenie odczuwa, może bardziej niż inne, głód prawdy, a zarazem trudność pełnego otwarcia się na prawdę, otwarcia się „w prawdzie”, trudność „zaufania sile prawdy”. Jakby czasem brakowało wystarczającej wiary w moc dobra, jaka jest w was samych, w człowieku, w ludzkim środowisku, w moc dobra obecną w konkretnym środowisku seminaryjnym i kapłańskim, wspieraną skuteczną łaską powołania i sakramentu. Otwórzcie się na Prawdę, jaką jest Chrystus, by nieść Jego prawdę i chrześcijańską nadzieję światu. By skupiać w ten sposób i kształtować świeckich współpracowników ewangelizacji – tej, która dokonuje się w rodzinach, w parafiach, w środowiskach pracy. Przygotowujcie się i bądźcie otwarci na służbę wspólnocie: na apostolstwo świeckich. Niech znajduje ono w waszym posługiwaniu właściwe miejsce. Stwarzajcie dla niego odpowiednie warunki. Po prostu wyzwalajcie je, inspirujcie i pomagajcie mu się rozwijać z pasterską wrażliwością i delikatnością”.
Przez lata bliskie stają mi się słowa naszego Rodaka wówczas w katedrze wypowiedziane. Szczególną bliskość odczuwałem posługując w schroniskach dla bezdomnych, a także podczas pobytu w szpitalu.
„Chrystus był ubogi. Nie można autentycznie głosić Ewangelii ubogim, nie zachowując właściwego dla swego powołania ubóstwa. Dzisiaj się wiele mówi o kategoriach „być” i „mieć”. Od nas wszystkich, kapłanów Jezusa Chrystusa, oczekuje się, abyśmy „byli” wierni wobec wzoru, jaki nam zostawił. Abyśmy więc byli „dla drugich”. A jeżeli „mamy”, żebyśmy także „mieli dla drugich”. Tym bardziej, że jeśli mamy – to mamy „od drugich”. Dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – cały Kościół żyje „z jałmużny”, od najuboższych misji w Afryce, aż do rozbudowanych nowocześnie uczelni i Kurii, ze Stolicą Apostolską włącznie.
Pamiętajcie przeto: jesteście „z ludzi wzięci i dla ludzi ustanowieni” (por.Hbr 5,1 ). To niesie ze sobą ogromne zobowiązanie. Zobowiązanie wobec Boga samego, wobec Kościoła, który wypracował ten kredyt zaufania do polskiego kapłana ofiarną służbą, nie raz przypłaconą nawet śmiercią męczeńską. Zobowiązanie wobec ludu, zwłaszcza wobec najuboższych. Musicie być wierni. Musicie być solidarni z narodem. Stylem życia bliscy przeciętnej, owszem, raczej uboższej rodziny. Całkowicie oddani Panu naszemu, Jezusowi Chrystusowi i Jego Kościołowi, duszpasterskiej pracy, w jedności z waszym biskupem czy przełożonymi. Z tego będzie was sądził Bóg i wasze sumienie. Tylko ta wierność zapewni wam spokój sumienia i poczucie szczęścia. To jest także i przede wszystkim droga spełnienia siebie w życiu kapłańskim oraz droga wiecznego zbawienia”.
Zachęcam do poznawania lub przypominania sobie tego cennego nauczania papieskiego, które nam ofiarował i pozostawił 37 lat temu, kończąc swój pobyt w Kościele nad Odrą i Bałtykiem takim wskazaniem:
„Dbajcie o ludzi, służcie Ziemi Szczecińskiej, bo to jest wielki skarb”.
Św. Janie Pawele II – módl się za nami.
Św. Matko Tereso z Kalkuty – módl się za nami.

Coroczne wspomnienie obecności świętych naszego czasu w Szczecinie.

Dbajcie o ludzi, służcie Ziemi Szczecińskiej, bo to jest wielki skarb - św. Jan Paweł II

»
928 11 czerwca 15:05 »

http://

W niedzielę 9. czerwca 2024 r. w Barlinku odbyło się bardzo serdeczne i rodzinne spotkanie na zakończenie roku formacji małżeństw, które odkryły wiele dobra dla wzrostu swojego małżeństwa realizowanego metodą dialogu Spotkań Małżeńskich.

Obecnie Ośrodek Zielonogórski obejmuje swym zasięgiem prawie cały pas nadgraniczny na zachodzie Polski czyli od Zielonej Góry aż po Bałtyk. W grupach w północnej części Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej (Gorzów, Kostrzyn) aktywnie angażują się małżeństwa także mieszkające na terenie naszej archidiecezji. Grupa małżeństw ma także swoje spotkania w Szczecinie, w gościnnym klasztorze oo. dominikanów, we współpracy z o. Grzegorzem.

Co zawierają w sobie dwa słowa: „Spotkania Małzeńskie”?

Dlaczego część ludzi reaguje negatywnie na słowo „rekolekcje” odrzucając z góry dobro i nie dając żadnej szansy na dobre doświadczenia i głęboką rzeczywistość różnowrodnych co do formy i tematów rekolekcji?

Co jest powodem, że większość propozycji dla małżonków dostrzega i zakłada potrzebę i konieczność uczenia się dialogu małżeńskiego?

Z pewnością wielkie artykuły powstałyby w odpowiedzi na te pytania.

Może choć odrobinę zatrzymajmy się na tych tematach.

W autoprezentacji na możemy wyczytać, że:

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie.

Spotkania Małżeńskie mają na celu przeżycie sakramentalnego wymiaru związku. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś – w przypadku nieporozumień – pomoże rozwiązywać konflikty między małżonkami. Tym samym pogłębia się ich jedność. Poprzez dialog, a w ślad zanim poprzez decyzje i postawy małżonków realizuje się w ich życiu przykazanie miłości.

Dialog rozumiemy jako rozmowę w prawdzie i miłości, prowadzącą do spotkania męża i żony ze sobą i z Bogiem. Przyjmując tezę, św. Tomasza, że „łaska buduje na naturze”, w Spotkaniach Małżeńskich ogromne znaczenie przypisuje się poznaniu uczuć, potrzeb psychicznych i innych naturalnych cech osobowości, pojmowanych jako dar i zadanie. Rozpoznawanie uczuć ma na celu określenie ich właściwego miejsca w życiu wewnętrznym osoby ludzkiej zgodnie z podstawami psychologii komunikacji oraz nauczania Kościoła.

Podstawy psychologii komunikacji interpersonalnej, w ujęciu Spotkań Małżeńskich sprzyjają życiu zgodnemu z przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Ponadto słowa Jezusa „Trwajcie w miłości Mojej” (J 15 9b) interpretujemy jako skierowane w sposób szczególny do małżeństw. Zostały przyjęte przez założycieli jako podpis Ikony Spotkań Małżeńskich. Szczególne znaczenie w duchowości Spotkań Małżeńskich ma stosowanie „zasad dialogu”: pierwszeństwa słuchania przed mówieniem, dzielenia się przed dyskutowaniem i rozumienia przed ocenianiem, a nade wszystko przebaczanie.

Zasady te odnoszą się także do więzi z Bogiem, dotyczą modlitwy, sposobu czytania Pisma Świętego, prowadzenia rachunku sumienia, rozeznawania sposobu życia przed Bogiem. Psychologię komunikacji w ujęciu Spotkań Małżeńskich traktujemy jako dar Boży ułatwiający życie zgodne z zasadami dialogu.

https://spotkaniamalzenskie.pl/czym-sa-spotkania-malzenskie/

Warto zapoznać się z ofertą dla małżeństw. Jako ksiądz, którego zadaniem jest służba małżeństwom i rodzinom, próbując zdobywać współczesne narzędzia do tej służby i poznając różne sposoby towarzyszenia małżeństwom w kwietniu br. miałem okazję uczestniczyć w rekolekcjach podstawowych.

Wszyscy, którzy świadomie chcą pogłebiać swój dialog mogą skorzystać z rekolekcji pogłębiających i turnusów wakacyjnych oraz spotkania w małych grupach, zaufanych osób.

Osobiście uczestniczyłem też współprowadząc w Rekolekcjach dla Narzeczonych (które mają też status nauk przedślubnych).

Metody dialogowe są bardzo cenne i uważam, że mogą mieć bardzo dużą skuteczność, ponadto nie wymagają od uczestników wypowiadania się w szerszym niż dana para gronie. A jednak doświadczenie wskazuje, że czasem wypowiadamy słowa, ale rozmawiać nie potrafimy nawet w tak bliskiej relacji, jaką jest małżeństwo.

Odnowienie i pogłębienie więzi małzeńskich, lepsze i głębsze wzajemne rozumienie się małżonków to całkiem realne do zrealizowania cele. Podobnie metoda ta jest pomocna w sytuacjach trudnych relacyjnie.

W Spotkaniach Małżeńskich mogą uczestniczyć wszystkie małżeństwa niezależnie od wieku, stażu i stopnia zaangażowania religijnego. Przewidziane są także spotkania i rekolekcje dla par: mężczyzn i kobiet, którzy nie mają ze sobą ślubu kościelnego. Niewątpliwie potrzebne jest zaangażowanie i zaufanie, które przecież mogą wynikać z pragnienia troski o rozwój czy ratowanie swojego małżeństwa czy pogłębiania związku.

 Serdecznie polecam tę propozycję małżeństwom przezywającym kryzys, ale także tym, które zwyczajnie chcą pogłebić poziom małżeńśkiego dialogu. Może czas wakacji jest właściwym, żeby świadomie rozpocząć takie staranie.

Serdecznie polecam:

https://spotkaniamalzenskie.pl

Propozycje dla małżeństw w Kościele nad Odrą i Bałtykiem- nie tylko na wakacje cz. 1 - Spotkania Małżeńskie

Pierwszeństwa słuchania przed mówieniem,

dzielenia się przed dyskutowaniem

i rozumienia przed ocenianiem,

a nade wszystko przebaczanie.

»
676 10 czerwca 15:25 »

http://

Wiara i światło.

Dwa proste słowa z łaczącą literą, które tak wiele wyrażają.

Na stronach wspólnoty

http://www.wisszczecin.pl/informacje-o-wierze-i-swietle/

mozemy znaleźć taką autoprezentację:

 

Wiara i Światło” powstała z wiary, że każda z osób niepełnosprawnych intelektualnie jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. „Wiara i Światło” jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy nie jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. „Wiara i Światło” wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej niepełnosprawna jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

 

W czasach gdy wiele dzieci z niepełnosprawnością intelektualną jest eliminowanych przed albo po ich urodzeniu, gdy często są porzucane, „Wiara i Światło” jest przekonana, że życie każdej osoby jest unikatowe i święte. Nawet najbardziej słaba istota jest wezwana by być źródłem radości i pokoju w Kościele i świecie. „Wiara i Światło” chce nieść im i ich rodzinom świadectwo Bożej miłości.

 

W Szczecinie wspólnoty ruchu „Wiara i Światło” są obecne od 1983 roku.Tworzą je osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziny i przyjaciele. Od tamtego czasu powstało sześć wspólnot (od 15 do 25 osób w każdej ), które spotykają się regularnie w domach lub przy parafiach , aby razem świętować, modlić się, uczyć się przebaczenia i akceptacji. Dwa razy w miesiącu wszystkie wspólnoty spotykają się na Mszy Św. w parafii Św. Rodziny na ul. Królowej Korony Polskiej(w każdą I i III sobotę miesiąca o godz. 12.00). Dwa razy do roku uczestnicy wspólnie przeżywają rekolekcje, w czasie karnawału bawią się na balu, a w okresie letnim wyjeżdżają na obozy.

 

 

Piękne świadectwo złozył 18.10.2022 r. ks. Tomasz Kancelarczyk

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064441406503

 

Głupi

27 lat temu, gdy byłem na drugim roku seminarium duchownego zobaczyłem w szczecińskiej katedrze grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tamtym czasie jeszcze o nich się mówiło upośledzeni. Widok tych osób dla mnie był bardzo ciekawy, gdyż wychowany w małym miasteczku nie doświadczyłem takich osób, dlatego wtedy byli dla mnie zjawiskiem, niemalże kosmicznym. Osoby te, o ile pamiętam w tym miejscu wystawiały pasję. Stałem blisko prezbiterium i przyglądałem się im z zaciekawieniem. Nagle jedna z tych osób, Liliana z Zespołem Downa, nie tylko w moim moją stronę posłała swój szeroki dałnowy uśmiech ale także zaczęła swoim koślawym krokiem iść w moją stronę, co wzbudziło we mnie wielki strach, wszak nigdy nie miałem bliskiego kontaktu, rozmowy, spotkania z taką osobą. Można powiedzieć, że nie podeszła do mnie ale podbiegła i z radością przytuliła się do mnie wtulając mnie wtedy chudzinę w swoje korpulentne ciało. Było to jedno z najstraszniejszych doświadczeń w moim życiu. Stałem przerażony, podobnie jak niegdyś w dzieciństwie, kiedy pies sąsiada przyparł mnie do płotu z zamiarem ugryzienia. Liliana coś do mnie mówiła ale ja nic nie czułem, nic nie słyszałem, tak byłem przerażony w jej uściskach. Ona bardzo szybko wyczuła, że obejmuje takiego sztywnego kołka, puściła mnie, zrobiła krok do tyłu i powiedziała ...głupi i jakby nic odeszła ode mnie. Długo nie mogłem ochłonąć. To spotkanie było dla mnie naprawdę traumatyczne ale ciągle w mojej głowie brzmiało to słowo ...głupi i pomyślałem sobie, że rzeczywiście jestem głupi skoro boję się drugiego człowieka, a że swoje miejsce w seminarium traktowałem bardzo poważnie wiedziałem, że takie osoby spotkam prędzej czy później już jako ksiądz w kościele, na ulicy, po kolędzie i co wtedy też stanę jak wryty i będę się ich bał. Postanowiłem, że muszę zrobić coś ze swoim strachem. Okazja nadarzyła się bardzo szybko, wtedy kiedy klerycy wybierali swoje wakacyjne zajęcia w ramach praktyk seminaryjnych. Ku zdziwieniu mojego przełożonego wybrałem obóz, jak się wtedy mówiło z muminkami, zdziwieniu bo rok wcześniej powiedziałem mu, że mogę pojechać wszędzie nawet i na całe wakacje, ale tylko nie z nimi. Gdy przyszedł czas wakacyjnego wyjazdu na obóz w Łysogórkach, to jest wioski koło Cedyni, z wielką obawą wchodziłem do autokaru nie wiedząc, że rozpoczyna się nowy jakże ciekawy rozdział mojego życia, moja przygoda ze wspólnotą Wiara i Światło, wspólnotą osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i przyjaciół.

 

Jak zmienia się całe życie rodziców, kiedy na świat przychodzi dziecko. Jak zmienia się całe życie rodziców, kiedy na świat przychodzi dziecko, które także jako pełnoletnia osoba wciąż potrzebuje stałej opieki.

Niewątpliwie miarą wielkości człowieczeństwa i społeczeństwa, jak uczył św. Jan Paweł II, jest jego stosunek do najsłabszych, a szczególnie do bezbronnych.

Dziękujmy Bogu i ludziom za tę piękną lekcję bezinteresownej miłości i akceptacji.

 

Wiara i światło

Jest taki ruch, jest taka wspólnota, która łaczy w jedno dobro osób niepełnosprawnych intelektualnie, rodziców i przyjaciół. Ta wspólnota od ponad czterdziestu lat jest obecna w Szczecinie. Z tą wspólnotą szczególnie przeżywa się Dzień Dziecka.

»
779 3 czerwca 16:44 »

http://

W dniach 21-22 maja br. odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie. Naszą archidiecezję reprezentowali: Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego i Dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Rodzinnej w Szczecinie p. Monika Możejko i ks. Tomasz Ceniuch z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

Tematem tego jakże owocnego spotkania było towarzyszenie małżeństwu na jego drodze powołania. Przedstawicielami naszych pasterzy byli księża biskupi posługujący w Radzie ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski: bp Wiesław Śmigiel, bp Romuald Kamiński i bp Józef Wróbel i bp Krzysztof Chudzio. Zaprezentowane zostały różne propozycje towarzyszenia małżeństwom. Sesja była okazją do podjęcia zagadnień w ostatniej części Wskazań duszpasterskich dla Kościołów partykularnych, jakich udzieliła Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia w dokumencie pt. „Droga wtajemniczenia katechumenalnego dla życia małżeńskiego”.

Pierwszym prelegentem był ks. Przemysław Kwiatkowski z Gniezna, który w wykładzie: „Czy rozumiecie co wam uczyniłem? (J 13,12) – O towarzyszeniu młodym małżeństwom” podejmował m.in. temat wiary i doniosłości sakramentu małżeństwa, potrzeby nawiązywania więzi, sprawowania w codzienności sakramentu małżeństwa („tu dzieje się ten sakrament”,  „w życiu małżeńskim nie ma odpadków”, ale wszystko składa się na całość). Zachęcał też do ożywiania miłości małżeńskiej przez Eucharystię i codzienne poszukiwanie doświadczeń miłości Jezusa („Jezu, jak Ty dzisiaj powiedziałeś nam, że nas kochasz?”).

Kolejnym prelegentem był duszpasterz akademicki z Poznania – ks. Jan Cieślak, który przedstawiał Wspólnotę Młodych Małżeństw i jej założenia formacyjne. Bardzo mocno wybrzmiało przekonanie, że „małżeństwo jest pierwszym miejscem realizacji wspólnego powołania, a wspólnota nie jest miejscem poszukiwania szczęścia poza małżeństwem”.

Bardzo dumni byliśmy z wystąpienia kapłana naszej archidiecezji - ks. Jarosława Szymczaka posługującego na co dzień w Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach, który jest współautorem programu formacji dla małżonków: Programy na Miłość i Życie.

Wykład był bardzo dynamiczny, niejednokrotnie przeradzał się w dzielenie doświadczeniem towarzyszenia małżeństwom, także szczególnie w ostatnich latach przeżywającym różnorodne trudności.

Szczecinianin przywołał wiele z nauczania św. Jana Pawła II, np. „Nie żyje się, ani nie kocha się na próbę”, a wychodząc od zależności i dokonywanego w życiu wyboru pomiędzy takimi wartościami jak: posiadanie, czynienie, bycie, które wyrażają się przez pragnienie: chcę mieć, chcę działać, chcę być przedstawił założenia 9-letniego programu towarzyszenia małżeństwom Programy na miłość i życie, złożonego z poszczególnych rocznych programów: Ja+Ty=My, My+Rodzina, Nasza Rodzina + Społeczeństwo w triadach kolejno odnoszących się do natury, łaski i misji.

Metodą pracy są wprowadzenia poszerzone o warsztaty i zwieńczone dbałością o dialog małżeński wzmocniony twórczymi rytuałami związanymi z cyklicznością poszczególnych etapów - od codzienności – do wydarzeń corocznych.

Co ciekawe pary trenerskie, współprowadzące te programy z kapłanami czy siostrami zakonnymi już są w naszej archidiecezji, co daje duże nadzieje na rozwój tej drogi formacji małżeństw także w Kościele nad Odrą i Bałtykiem.

Z kolei o swojej jakże subtelnej inicjatywie opowiadał o. Ksawery Knotz OFMCap z Krakowa. Inicjatywa jest niejako wciąż rodząca się i odpowiadająca na zapotrzebowanie małżeństw poszukujących takiego towarzyszenia i jest oparta na cyklicznych spotkaniach, wykładach i zadaniach.

Ciekawą propozycję zaprezentowali także p. Agata i Andrzej Mleczkowie z Gniezna, którzy podjęli temat: „Misterogrande – odkryj małżeństwo”.

Ta pochodząca z Włoch inicjatywa i czerpie z nauczania św. Pawła: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.” (Ef 5,31n)

Kolejnego dnia prelegentami byli i kolejnymi propozycjami dzielili się:

s. M. Edyta Frankowska ISSM, „Szensztat na drodze formacji małżeńskiej w Kościele: formacja małżeńska” (w kilku parafiach naszej archidiecezji są już rodziny realizujące tę drogę formacji);

p. Dorota i Grzegorz Anczewscy o kawiarenkach dialogowych, które są dość łatwe do zorganizowane w różnych formach np. zaprzyjaźnionych małżeństw, lub korzystając z pomieszczeń parafialnych, a można korzystać ze sprowadzanych prostych i przystępnych materiałów formacyjnych;

p. Agnieszka i Mariusz Rogalscy o programie: „Miłość od A do Z”. p. Agnieszka jest tez współautorką wyżej wspomnianych Programów na Miłość i Życie.

  Swoim doświadczeniem towarzyszenia osobom o skłonnościach homoseksualnych i ich rodzinom dzielił się o. Wit Chlondowski OFM z Katowic i wyjaśnił m.in. czym jest Apostolat Courage i EnCourage oraz kim są osoby, które do niego należą.

W ostatniej godzinie sympozjum zaprezentowały kolejne propozycje:

p. Anna Stephan z Siedlec – „Warsztaty wychowania chrześcijańskiego”,

p. Ewa i Andrzej Dolny z Warszawy – Kana – Welcome (roczny program dla wszystkich małżeństw i par niesakramentalnych, wierzących lub nie, jest narzędziem, by formować, ewangelizować i towarzyszyć oraz włączać w życie parafii – szczególnie młode pary). Ten program czerpie z pochodzącej z Francji Wspólnoty Chemin Neuf i wg założeń mocno odwołuje się do zdrowej antropologii.

Ostatnim prelegentem była p. Luiza Organek z ISKK, zachęcająca do współudziału i promocji badań socjologicznych skierowanych do narzeczonych i parafii czy poradni organizujących katechezy, kursy czy nauki przedślubne.

Podsumowując chciałbym zaznaczyć, że spotkanie w odbiorze wielu uczestników, nie tylko było na wysokim poziomie, ale dawało nadzieję i konkretne narzędzia do wzrostu dla wszystkich chętnych i jakimkolwiek stopniu otwartych małżeństw (także par niesakramentalnych w części propozycji). W zasadzie wszystkie propozycje oparte są bardzo mocno na potrzebie umacniania dialogu.

Zmiana języka, który niejednokrotnie dziś młode pokolenia zniechęca, lub jest niezrozumiały i obcy ale przekazywanie treści niezmiennych, wartości mimo wszystko poszukiwanych i nieprzemijających.

Te wykłady, dzielenia, rozmowy i przemyślenia prowadzą do umocnienia przekonania, że małżeństwo i rodzina to najlepszy pomysł Boga dla człowieka.

Już teraz warto pamiętać, że na stronie Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin znajduje się wyszukiwarka rekolekcji, warsztatów i szkoleń organizowanych w całej Polsce, a skierowanych, do małżeństw i rodzin. Warto też skorzystać z oferty, która realizowana jest, poza codzienną lub coniedzielną posługą, w naszej archidiecezji w różnych parafiach i wspólnotach. Wspomnijmy o Domowym Kościele, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Ruchu Equipes Notre-Dame, Spotkaniach Małżeńskich, Ruch Szensztacki, Sychar – Wspólnota trudnych małżeństw czy nieco bardziej lokalnych wspólnotach. 

Warto też skorzystać z różnych propozycji, które poleca Fundacja Donum Vitae w Szczecinie.

Małżeństwo i rodzina to najlepszy pomysł Boga dla człowieka.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Krajowego Osrodka Duszpasterstwa Rodzin: https://www.facebook.com/p/Krajowy-Ośrodek-Duszpasterstwa-Rodzin-100069805303005/?paipv=0&eav=AfbOeqiKxRLBepxaKfVUrnutJpMbs9CK7rvLar2_eqV0wlruuYcQQFeFyYeSVRQUnBw&_rdr

Propozycje dla małżeństw - towarzyszenie we wspólnej drodze - relacja z Wiosennej Sesji Duszpasterstwa Rodzin

Małżeństwo i rodzina to najlepszy pomysł Boga dla człowieka. Tak możnaby streścić całą Wiosenną Sesję Duszpasterstw Rodzin, którą zorganizował Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Zachęcamy do zapoznania się z relacją uczestników tego ogólnopolskiego wydarzenia.

»
1068 28 maja 16:10 »

http://

Przekazujemy kolejne ciekawe propozycje dla rodzin. Więcej informacji na załączonych plakatach.

Kolejne zaproszenia

W biegu naszego życia potrzebujemy czasem zatrzymania, aby zyskać siły przez odpoczynek, refleksję i oczywiście modlitwę.

»
498 24 maja 10:48 »

http://

Jedną z ważnych spraw jest opieka nad osobami starszymi i chorymi. W sytuacjach trudnych otrzymujemy pomoc w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach.

Z informacji przekazanych prze księży proboszczów wiemy, że z comiesięczną posługą kapłani w naszej archidiecezji w roku 2023 odwiedzali ponad 5 tyś. osób chorych i starszych w domach. Ta comiesięczna obecność Jezusa w Eucharystycznej Postaci jest niejednokrotnie z wielkim utęsknieniem wyczekiwana przez wielu chorych. Wiemy też, że wciąż wielu ludzi trwa w swoistych skutkach ubocznych obostrzeń pocovidowych. Z historii wiemy, że ok. 15 lat temu z comiesięczna posługą sakramentalną odwiedzanych było ok. 7 tyś chorych w domach.

W naszej archidiecezji od ponad 40 lat działa Apostolat Chorych – Rodzina Miłości Miłosiernej, założony przez śp. Barbarę Oskólską. Wspólnota ta stara się być wsparciem dla osób chorych i ich rodzin.

W swojej tak długiej historii wypracowała różne metody posługiwania. Do dziś najbardziej rozpoznawanymi są:

1) wydawanie miesięcznika: List do chorych i ich rodzin

2) Piesza pielgrzymka dostosowana do możliwości chorych – przez lata do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie, a obecnie do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym w Szczecinie

3) Coroczne rekolekcje wakacyjne dla osób chorych, niepełnosprawnych i starszych często wraz z młodzieżą jako wolontariuszami

4) Diecezjalne spotkanie opłatkowe dla chorych i ich rodzin.

5) Korespondencyjny apostolat chorych.

W swoim działaniu Rodzina Miłości Miłosiernej – bo od wielu lat w naszej archidiecezji taka także funkcjonuje dopełniająca nazwa apostolatu chorych, dzięki zaangażowaniu świeckich, księży, sióstr i braci zakonnych podejmowała inne inicjatywy np. białe soboty (organizacja we współpracy z Diecezjalną Caritas konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, osobami, które chciały ofiarować swój czas, wiedzę i umiejętności innym bezinteresownie), dni skupienia, rekreacje.

Nie sposób wszystkich inicjatyw wymienić.

Już w najbliższą sobotę 11. maja 2024 r. odbędzie się kolejna piesza pielgrzymka dedykowana osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym. Dostosowana jest ona do możliwości tej grupy osób, którzy jeśli mogą to samodzielnie, albo jeśli trzeba przy pomocy swoich bliskich czy wolontariuszy przemierzają trasę z Sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie – Załomiu.

Jak zostało podane na profilu fb Apostolatu Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej:              

Spotykamy się o godz. 8:45 w  Sanktuarium Dzieci Fatimskich

(Osiedle Kasztanowe 85).

Plan spotkania:

9:00 – nabożeństwo eucharystyczne + litania loretańska

(możliwość spowiedzi)

10:30 – wyjście pielgrzymki

11:30 – przybycie do kościoła pw. pw. Przemienienia Pańskiego

w Załomiu (ul. Łąkowa 2)

12:00 – Msza Święta

12:45 – Poczęstunek

Ci, którzy się obawiają, że sobie nie poradzą przesyłam link, gdzie można obejrzeć  relacje z ubiegłorocznej pielgrzymki. A jeśli masz wątpliwości proszę zadzwoń. Informacje i kontakt mozna odnaleźć na profilu Apostolatu Chorych

https://www.facebook.com/ApostolatChorych/

Osoby chore, niepełnosprawne i starsze w rodzinie i archidiecezji

Rodzina to najlepszy pomysł Pana Boga dla człowieka.

Doskonale wiemy, że dojrzała miłość jest najlepszym wsparciem, jaki człowiek może udzielić człowiekowi i jak bardzo ona jest potrzebna i wręcz konieczna do właściwego rozwoju.

 

»
942 9 maja 11:24 »

http://

Tym razem będzie to pięć kolejnych wtorkowych wieczorów (w godz. 17-20). Wiemy, że różne są możliwości narzeczonych. Ta forma kierowana jest do tych, którzy chcą mocniej zaangażować się w przygotowanie do małżeństwa i jednocześnie dysponując wolnymi wieczorami nie spieszą się, by „załatwić nauki”, ale z otwartym serem i umysłem zadbać o duchowe przygotowanie do wzajemnego udzielenia sobie sakramentu małżeństwa.

Taka formuła pozwala spokojniej wykorzystać czas pomiędzy kolejnymi spotkaniami na omówienie, wspólne zastanowienie nad przekazanymi treściami.

 Rozpoczecie już 07.05.2024 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Donum Vitae

https://poradnia.donumvitae.pl/poradnia-fundacji/dla-narzeczonych

Kolejne nauki przedślubne

Fundacja Donum Vitae w Szczecinie zaprosza na kolejną formę nauk przedślubnych.

»
1112 24 kwietnia 14:29 »

http://

Warto też wiedzieć, że co miesiąc – w pierwszą sobotę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 7.00 – w Bazylice św. Jana Chrzciciela (ul. Bogurodzicy) odbywa się szczególna modlitwa – męski różaniec ulicami Szczecina. Choć istota modlitwy jest ta sama, jak podczas każdej modlitwy różańcowej, to jego brzmienie jest wyjątkowe. Inaczej brzmią też pieśni wyśpiewane przez to zgromadzenie. Duchowym opiekunem tych dzieł jest ks. Mariusz Wencławek SDB – diecezjalny duszpasterz mężczyzn.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100087239217775

Pielgrzymka mężczyzn

W sobotę 20. kwietnia br. odbyła się XIII Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium w Myśliborzu.

»
785 24 kwietnia 11:45 »

http://

Eucharystia w naszym życiu. To główny temat tych dni, kiedy rozważaliśmy Kim jest Eucharystia, jaka jest wartość i cel częstego karmienia się Ciałem i Krwią Chrystusa, po co jest adoracja Najświętszego Sakramentu, kto i kiedy może korzystać z Komunii Duchowej, jak istotne jest ofiarowanie Komunii Świetej za kogoś czy w jakiejś intencji...

Towarzyszyła nam również obecność (poprzez relikwie) św. Jana Pawła II – papieża rodziny, św. Matki Teresy z Kalkuty w niepowtarzalnie szczecińskim relikwiarzu oraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

Fundamentalnymi założeniami tego czasu rekolekcyjnego oprócz rozważań i wspólnej modlitwy były także spotkania, jak to wielu okresliło, w rodzinnej atmosferze, dzielenie się doświadczeniem posługi, życia. Był to też czas odpoczynku, nadmorskich spacerów i rozmów. Szczególnym walorem była otwartość na spędzenie tego czasu ze współmałzonkami i dziećmi.

Bogu niech będą dzieki za ten czas.

Nieco więcej na:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100087239217775

Rekolekcje Doradców Życia Rodzinnego

Rekolekcje z naszymi doradcami życia rodzinnego trwały od piątku do niedzieli (19-21.04) w Nadmorskim Domu Rekolekcyjnym w Mrzeżynie.

»
551 23 kwietnia 13:00 »

http://

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i odważnego świadczenia o wartości tego szczególnego daru od Boga jakim jest dar życie od poczecia do naturalnej śmierci. Tym bardziej dzisiaj, w naszym pokoleniu, jest ważne dzielenie się tą prawdą.

Każdy z nas przechodził w swoim istnieniu etap prenatalny. Jesteśmy, bo nikt nam tego naszego prawa człowieka, prawa do życia nie zawłaszczył, nikt nas nie pozbawił. Czy możemy nie bronić tego samego prawa do życia tych, którzy sami bronic się nie mogą?

Żyj i pozwól żyć. 

Tegorocznym hasłem jest prawda, że "ŻYCIE NIE ZNA GRANIC".

Rozpoczęcie marszu już w niedzielę 14. kwietnia br. o godz. 15.00 na Jasnych Błoniach im. Jana Pawła II w Szczecinie.

Marsz dla życia w Szczecinie

To już 20. Marsz dla Życia w Szczecinie i jak przypomina Fundacja Małych Stópek, to jak dotychczas najliczniejszy marsz prolife w Polsce. 

»
1951 10 kwietnia 14:06 »

http://

Może trzeba by wrócić do nauczania św. Jana Pawła II nt. małżeństwa i rodziny, wygłoszonego na Jasnych Błoniach w Szczecinie 11.06.1987 r. Wtedy nasz święty Rodak wystawił także piękną ocenę naszemu Pasterzowi, mówiąc o swoistej legitymacji dotyczącej troski o duszpasterstwo rodziny, małzeństwa, jaką poprzez swoją posługę w diecezji, Polsce i całym Kosciele wniósł śp. bp. Kazimierz Majdański. Wtedy też w darach ofiarnych złożona została księga z imionami dzieci, które udało się uratować od śmierci. Z pewnością o tym miłosierdziu wobec najmniejszych Pan Bóg pamięta podczas każdego spotkania z przekraczającymi próg życia doczesnego i wiecznego.

I kolejni pasterze, którzy z taką troską sie wypowiadali broniąc wiary, ale broniąc także nierozerwalności i świętości małżeństwa i rodziny. Oby rodziny były Bogiem silne. Z tym większą wdzięcznością dostrzeżmy tę iskrę, którą jest Fundacja Małych Stópek.

Nie sposób dziś nie zauważyć liturgicznej Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie i faktu, że w wielu parafiach odbędzie się Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.

Serdecznie do tego dzieła jesteśmy zaproszani.

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jest modlitwą wstawienniczą, polegającą na wzięciu w duchową opiekę na 9 miesięcy, nieznanego nam poczętego dziecka, którego życie jest zagrożone aborcją. Polega na odmawianiu jednej dziesiątki różańca świętego każdego dnia przez 9 miesięcy, z rozważaniem tajemnicy życia Jezusa i Maryi oraz odmówieniem specjalnej modlitwy w intencji tego dziecka. Można również dołączyć dobrowolne postanowienie, np: post, jałmużnę czy uczynek miłosierdzia.
Duchową Adopcję może podjąć KAŻDY – osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Również osoby żyjące w związku niesakramentalnym i rozwiedzione. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców.

Według słów Jezusa Chrystusa: „są takie złe duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem” (Mk 9,29). Dlatego potrzeba całej rzeszy obrońców życia ludzkiego, którzy z różańcem w ręku, przeciwstawią się temu wielkiemu złu, jakim jest śmierć nienarodzonych, najsłabszych i najbardziej bezbronnych. Modlitwa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, jest nie tylko „tarczą obronną” przed aborcją, ale również leczy zranienia pozostawione w sercu tych osób, które się do niej przyczyniły.

Tematycznie najbardziej odpowiednim dniem do podjęcia przyrzeczenia jest Uroczystość Zwiastowania NMP - 25 marca, kiedy cała liturgia kieruje nas na rozważanie tajemnicy przypominającej nam fakt, że Syn Boży stał się Człowiekiem czyli tajemnicy kiedy począł się z Ducha Świętego i przyjął Ciało z Maryi Dziewicy.
Jeżeli w ten dzień to wydarzenie nie jest dla nas możliwe, to można przyrzeczenie złożyć w każdy inny dzień, szczególnie w uroczystości, święta, dni (środa i sobota) maryjne, idąc do kościoła i przed Najświętszym Sakramentem, wypowiedzieć słowa przysięgi. Można to zrobić także w domu (szczególnie osoby chore) w sposób jak najbardziej uroczysty, tzn. przygotować świece, może wizerunki świętych i złożyć przysięgę Duchowej Adopcji. Zachęcamy jednak, aby przyrzeczenie było składane w Waszym kościele, w którym najczęściej uczestniczycie w Eucharystii.   Warto wyrażać taką gotowość duszpasterzom na kila tygodni przed planowanym podjęciem przyrzeczenia i poprosić o przyjęcie przyrzeczenia. Być może, dzieki temu, po ogłoszeniu w kościele, także inne osoby podejmą duchową adopcję.

 

W jaki sposób należy podjąć Duchową Adopcję 

 Należy wypowiedzieć formułę przyrzeczenia Duchowej Adopcji, która prezentujemy poniżej 
Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo,
wszyscy Aniołowie i Święci,
wiedziony(a) pragnieniem
niesienia pomocy w obronie nienarodzonych,
(ja, ………………..)
postanawiam mocno i przyrzekam,
że od dnia ……………….. (w Święto / Uroczystość ………………..)
biorę w duchową adopcję jedno dziecko,
którego imię Bogu jest wiadome,
aby przez 9 miesięcy każdego dnia
modlić się o uratowanie jego życia
oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.
Postanawiam:
* odmówić codzienną modlitwę w intencji nienarodzonego,
* codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca,
* przyjąć nadto (nieobowiązkowo) postanowienia:
* ………………..
* ………………..
* ………………..

Modlitwa codzienna:

Panie Jezu
za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, 
która urodziła Cię z miłością
oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, 
“Człowieka Zawierzenia”, który opiekował się Tobą,
proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka,
które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady 
i które duchowo adoptowałem.
Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, 
aby zachowali je przy życiu, 
które Ty sam mu przeznaczyłeś.
Amen.

 

Więcej o duchowej adopcji można dowiedzieć się na stronie Fundacji Małych Stópek i Centralnego Ośrodka Krzewienia Duchowej Adopcji .
Można też dowiedzieć się o aplikacji temu poświęconej.
https://fundacjamalychstopek.pl/formacja/
https://www.adoptujzycie.pl
https://www.duchowaadopcja.info/modlitwy-duchowej-adopcji.html
https://www.duchowaadopcja.info/index.html

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Ta fundacja jest niewątpliwie charyzmatyczna. To szczególne zagadnienie służby życiu od poczecia do naturalnej śmierci jest wpisane w posługę Fundacji Małych Stópek i jak bardzo jest dziś aktualne i potrzebne.

»
1583 8 kwietnia 14:14 »

http://

O zagrożeniach wobec życia i prawdy w wymiarze społecznym bardzo wyraźnie nauczał św. Jan Paweł II m.in. w encyklice Evangelium Vitae:

EV 11. W tym miejscu pragniemy jednak zwrócić szczególną uwagę na inny rodzaj zagrożeń wymierzonych przeciw życiu poczętemu lub życiu, które zbliża się do końca: dostrzegamy w nich nowe aspekty, nieznane w przeszłości oraz problemy niezwykłej wagi, związane z faktem, że w świadomości zbiorowej te zamachy na życie tracą stopniowo charakter „przestępstwa” i w paradoksalny sposób zyskują status „prawa”, do tego stopnia, że żąda się uznania ich pełnej legalności przez państwo, a następnie wykonywania ich bezpłatnie przez pracowników służby zdrowia. Zamachy te uderzają w ludzkie życie, gdy jest ono najsłabsze i całkiem pozbawione możliwości obrony. Jeszcze groźniejszy jest fakt, że w dużej mierze dochodzi do nich w gronie rodziny i za sprawą rodziny, która przecież ze swej natury powinna być „sanktuarium życia”.

Jak mogło dojść do takiej sytuacji? Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Podłoże stanowi głęboki kryzys kultury, który rodzi sceptyczną postawę wobec samych fundamentów poznania i etyki oraz sprawia, że coraz trudniej jest zrozumieć w pełni sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków. Łączą się z tym najróżniejsze trudności związane z codziennym życiem i ze stosunkami między ludźmi, szczególnie dotkliwie odczuwane w złożonej rzeczywistości współczesnego społeczeństwa, w którym pojedyncze osoby, małżeństwa i rodziny pozostają często same ze swoimi problemami. Nie brak sytuacji szczególnego ubóstwa, niedostatku i niepewności, w których trud codziennej egzystencji, cierpienie sięgające granic ludzkiej wytrzymałości oraz doznawana przemoc — zwłaszcza przemoc wymierzona przeciw kobietom — sprawiają, że opowiedzenie się po stronie życia i jego obrona stają się trudne, a czasem wymagają wręcz heroizmu.

Wszystko to tłumaczy, przynajmniej częściowo, dlaczego wartość życia ulega dziś swoistemu „przyćmieniu”, chociaż sumienie nieustannie przypomina o jego świętości i nienaruszalności, czego dowodem jest sam fakt, że próbuje się przesłaniać niektóre przestępstwa przeciw życiu poczętemu lub zmierzającemu ku naturalnemu końcowi określeniami typu medycznego, które mają odwracać uwagę od tego, że w rzeczywistości zagrożone jest prawo konkretnego człowieka do istnienia.

Zachęcamy także do własnej lektury encykliki Evangelium Vitae i dzielenia się na różne sposoby nauczaniem Kościoła w tym zakresie.

 

Kolejną inicjatywną jest

Tydzień modlitw o ochronę życia, Rodzina Bogiem silna. 2-8. kwietnia 2024.

Tydzień ten rozpoczyna się w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, a kończy się w Liturgiczną Uroczystość Zwiastowania NMP.

Zachęcamy do wspólnotowego i indywidualnego podejmowania się tego dzieła modlitewnego, w jakże ważnym czasie duchowego zmagania w naszej Ojczyźnie. Można połączyć te modlitwy w zbieżnym czasie z Nowenną do Miłosierdzia Bożego (29.03-6.04).

Materiały są dostępne na stronie:

https://pro-life.pl/zazyciem/

https://pro-life.pl/wp-content/uploads/2024/01/broszura-tydzien-modlitw-o-ochrone-zycia-2024-e-wydanie.pdf

Tydzień modlitw o ochronę życia, Rodzina Bogiem silna

Niedawno (16-24.03) na prośbę naszych pasterzy podejmowaliśmy Nowennę w intencji zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Pamiętamy, że Jezus powiedział: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem" J 14,6 . Coraz bardziej rozumiemy, że walka z tymi wartościami jest tak naprawdę walką z samym Bogiem.

»
708 25 marca 11:43 »

http://

Organizatorem jest Fundacja Donum Vitae przy współpracy inicjatywy: Spotkania Małżeńskie. Jest to okazja, aby przygotować się do wspólnego życia małżeńskiego w duchu katolickich wartości.

Nauki odbywać się będa w Trzęsaczu w ośrodku oddalonym ok. 200 m. od Bałtyku w dniach 12-14 kwietnia 2024 r.

Spotkania obejmować będa szereg warsztatów i wykładów prowadzonych przez doświadczonych prelegentów.

Uczestnicy będa mieli okazję do m.in. :

- zrozumienia znaczenia sakramentu małzeństwa,

- rozwoju umiejętności komunikacyjnych niezbędnych w życiu małżeńskim,

- wspólnej modlitwy i refleksji o swoich przyszłych zadaniach małżeńskich,

- integracja z innymi parami, które przygotowują się do małżeństwa.

Oprócz bogatego programu edukacyjnego, zapewniamy czas na relaks i spacery nad morzem.

Zapisy: Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o potwierdzenie udziału dp 13 marca br. wysyłając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.poradnia.donumvitae.pl  lub kontaktując się bezpośrednio pod numerem telefonu 882 024 488.

Szczegóły i więcej informacji na stronie https://poradnia.donumvitae.pl/index.php/aktualnosci/narzeczeni/wyjazdowe-weekendowe-nauki-przedmalzenskie

Na stronach Fundacji Donum Vitae znajdują się także inne propozycje nauk przedślubnych.

Nauki przedślubne nad Bałtykiem.

Przekazujemy zainteresowanym zapraszenie na nauki przedślubne w nadmorskim Trzęsaczu. 

»
2652 29 lutego 11:08 »

http://www.fundacjadonumvitae.pl

Fundacja Donum vitae

1786 15 marca 2018 18:55 »

http://www.kodr.pl

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP

Oficialna strona Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP. Ciekawe artykuły i wywiady. Dawka informacji o rodzinie w Kościele katolickim. Inicjatywy prorodzinne i pomysły na przyszłość. Słowem... wszystko o małżeństwie i rodzinie w naszeje wspólnocie kościelnej w Polsce i na świecie.

»
9908 3 listopada 2016 11:04 »
Wszystkich rekordów: 30

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone