1 Rekolekcje małżeństw | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 24 stycznia 2025 r. imieniny: Felicji, Roberta, Sławy Piątek II tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Franciszka Salezego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Małżeństwo i Rodzina

Małżeństwo i Rodzina 18 listopada 2024 13:28 wyświetleń: 331
Tematy: Kościół lokalny (129) | rekolekcje dla małżeństw (15) | rekolekcje (13) | Ewangelizacja (8) |

Rekolekcje małżeństw

W dniach 8-11. listopada 2024 r. odbyły się w Wisełce rekolekcje dla małżeństw, które swoją formację realizują w czterech kręgach Domowego Kościoła.

To był piekny czas odnowy wiary i bliskości z Jezusem Eucharystycznym i wspólnotą.
Niech Bóg bedzie uwielbiony za ten czas i łaski z nim związane.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=122181008828041107&set=pcb.122181008870041107
https://www.facebook.com/100087239217775/videos/9163714893661548

 

ŚWIADECTWA
z przeżytych rekolekcji w Wisełce w dniach 8-11 listopada 2024 r.

Świadectwo Marii:
Bóg ma dla każdego najlepszy plan.
Tylko On o tym wie , a my musimy podążać za Jego wezwaniem.
Z radością a jednocześnie z niepokojem oczekiwałam na dzień wyjazdu.
Pierwsza radość to propozycja współbraci ze wspólnoty DK, że nas zabiorą swoim autem.
To co było z łaski Pana Jezusa moim udziałem ujmę w trzech punktach:
1. Radość na widok tylu młodych ludzi : małżonkowie , rodzice , dzieci.
Pierwsze spotkanie w grupach (kręgach ) i niesamowita otwartość.
Często słyszę : "Kościół wymiera " a tu młodzi.
Ogień w oczach i Jezus w sercach.
Tak w ich oczach widziałam żywego Jezusa i otwarcie na działanie Ducha Świętego.
To napełniało mnie ogromną nadzieją i radością.
2.Słowo posługującego kapłana kierowane do mnie , do nas, każdego dnia uzupełniło to czego mi brakowało odnośnie wiedzy jak postąpić w przypadku dziecka martwo urodzonego.
Jak współczuć tym którzy są w traumie po stracie.
Słowa kapłana ,jeszcze bardziej przybliżające znaczenie
i umiłowanie Najświętszego Sakramentu
Pozwoliło spojrzeć na moje , na nasze życie małżeńskie
nasze praktyki zarówno wstecz jak i do przodu
Pozwoliło jeszcze bardziej zrozumieć i umiłować
Ofiarę Jezusa Chrystusa
Szczególnie porównanie Ofiary Jezusa Chrystusa do wzajemnego
ofiarowywania siebie przez małżonków , było czymś nowym.
Nigdy wcześniej tak nie myślałam.
3. Adoracja wieczorna Pana Jezusa
Monstrancja a w niej Najświętszy Sakrament
Po bokach 2 zapalone świece , przygaszone światło.
Radość bycia z Jezusem. Za monstrancją dwa cienie na ścianie.
Zobaczyłam w tych cieniach nas, ja i mąż ,bezpieczni przy Jezusie, ukryci za Nim.
To we mnie pozostanie na zawsze.
Za te i inne przeżycia niech będzie Bóg uwielbiony.
Jemu chwała na wieki

Świadectwo
Kiedy w piątek po pracy wyjeżdżałem z rodziną na rekolekcje do Wisełki, cieszyłem się bardzo, że ta idea, która początkowo była bardzo odległa stała się faktem. W związku z tym, że w sierpniu bieżącego roku pojechałem z żoną na Oazę Nowego Życia II stopnia dla rodzin w Koniakowie, nie miałem oczekiwań pod względem doświadczenia szczególnej obecności Pana Boga. Na nic konkretnego się nie nastawiałem, wiedziałem tylko, że trzeba tam być. Mimo tego jednak usłyszane treści w ramach konferencji księdza Tomasza okazały się poruszające i bardzo ważne oraz zmuszające do osobistej refleksji i zastanowienia. Jego świadectwo, opowiedziane historie
i doświadczenia mające miejsce w trakcie posługi kapłańskiej wzmacniały przekazywane treści. Wieczorna adoracja przed Najświętszym Sakramentem pozwalała na zatrzymanie się i poukładanie sobie w głowie razem z Panem Jezusem tego co zostało usłyszane i przychodzącej refleksji. Bardzo ważny dla mnie był fakt odbycia spowiedzi świętej i przyjęcie przeze mnie i moją żonę Pana Jezusa
w komunii świętej.
Ważne również było przebywanie z innymi małżeństwami i wzajemne poznanie siebie. Małżeństwa ze wspólnoty Domowego Kościoła, które są w kręgach w ramach Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Antoniego, których wcześniej nie znałem, przestały być obce i nieznane. Wzajemnie okazywana sobie życzliwość i dobroć, chęć poznania siebie i otwartość na drugiego człowieka powodowały, że Duch Pański był z nami i nam towarzyszył w trakcie rekolekcji.
Za to wszystko jestem ogromnie wdzięczny Panu Bogu. Chwała Panu!


Świadectwo Piotra i Rity
Czas spędzony na rekolekcjach był intensywnym odpoczynkiem od zwyczajnej codzienności. Intensywnym ponieważ program rekolekcji zakładał liczne zajęcia – konferencje, pracę w grupach, wspólną modlitwę oraz codzienną Eucharystię. Natomiast właśnie ta intensywność i skupienie się na duchowości pozwoliły odciąć się od „zwykłej” codzienności i sięgnąć w głąb swojego serca, rozumu i duszy.
Przy tym wszystkim był to błogosławiony czas spędzony w gronie życzliwych i wartościowych ludzi. Liczne rozmowy, wspólne posiłki, spacery, wszystkie te różnorodne formy obcowania z bliźnim były wyjątkowo ubogacające z uwagi na otwartość i szczerość. Zasłyszane historie i świadectwa zapadły w pamięć, pokrzepiły i zachęciły do dalszej podróży ścieżkami Jezusa.
Przy tym wszystkim nie można nie wspomnieć o postawie i przygotowaniu księdza Tomasza, który jest ucieleśnieniem kapłana z powołania. Konferencje i świadectwa księdza Tomasza chwytały za serce i skłoniły do głębokiej refleksji.
Czujemy ogromną wdzięczność za ten piękny czas, w którym czuć było „palec boży” na każdym kroku.
Chwała Panu!

 


Świadectwo Joli
Rekolekcyjne poderwanie do lotu
W dniach od 8 do 11 listopada 2024 roku, w Wisełce nad morzem, małżeństwa formujące się w czterech kręgach Domowego Kościoła przy parafii św. Antoniego z Padwy przeżywały rekolekcje, których temat przewodni brzmiał Najświętszy. W ich przygotowanie zaangażował się ks. Tomasz Ceniuch - opiekun duchowy kręgu pilotowanego oraz małżeństwa z pozostałych kręgów, formujące się w Domowym Kościele od kilkunastu do ponad trzydziestu lat, na czele z Elwirą i Maciejem Mazurowskimi. Ks. proboszcz parafii Wiesław Kruczyński na każdym etapie przygotowań wspierał duchowo przygotowania tych rekolekcji.
W programie tego spotkania były m.in.: poranna Jutrznia, codzienna Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje oparte na fragmentach Ewangelii zaczerpniętych z procesji na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, spotkania w małych grupach.
Pochylenie się nad Słowem Bożym i wydobycie głębokich treści z odczytywanych fragmentów Ewangelii: św. Mateusza (Mt 26,17-19.26-19); św. Marka (Mk 8,1-9); św. Łukasza (Łk 24,13-16.28-35); św. Jana (J 17,20-26), ubogacone zostało poruszającymi świadectwami życia kapłana.
Po konferencjach zaplanowane były spotkania w grupach (wszyscy uczestnicy zostali podzielenia na cztery mniejsze grupy, które prowadzili animatorzy), podczas których słowa klucze: OFIARA, POKARM, WIECZNOŚĆ, JEDNOŚĆ w szczególny sposób zaznaczone przez ks. Tomasza w wygłoszonych wcześniej konferencjach, stały się drogowskazami dla każdego małżeństwa, aby przyjrzeć się własnemu życiu małżeńskiemu i rodzinnemu oraz podzielić się świadectwami życia.
W ostatniej konferencji, na zakończenie rekolekcji ks. Tomasz poruszył bardzo ważny temat odchodzenia. Tym razem słowem kluczem był WIATYK - komunia święta podawana osobie w niebezpieczeństwie śmierci jako pokarm na drogę do życia wiecznego. Jak bardzo dotknięcie takiego tematu było potrzebne, każdy z uczestników mógł sobie odpowiedzieć w sercu.
W części popołudniowej, po zakończeniu czasu wolnego przeznaczonego dla rodzin, w sobotę wyświetlony został film o ks. Franciszku Blachnickim założycielu Ruchu Światło-Życie, natomiast w niedzielę nagranie z rekolekcji Powrót do źródeł, przeprowadzonych w Szczecinie w roku 2000 przez siostrę Jadwigę Skudro ze Zgromadzenia Sióstr Sacré Coeur, Siostra Jadwiga, na prośbę ks. F. Blachnickiego oraz za zgodą swoich przełożonych, w roku 1974 podjęła współpracę w organizowaniu i prowadzeniu Ruchu Wspólnot Rodzinnych, pomagała w zakładaniu wielu kręgów rodzin, prowadziła rekolekcje, tłumaczyła materiały istniejącego we Francji ruchu małżeństw Equipes Notre-Dame, opracowywała materiały formacyjne dla Domowego Kościoła, m.in., uczestniczyła w redakcji pisma formacyjnego Domowy Kościół. List do wspólnot rodzinnych. Po wyjeździe ks. Franciszka z Polski, zwłaszcza po jego śmierci, siostra podjęła odpowiedzialność pielęgnowania i strzeżenia wizji założyciela w tym względzie.
Po wyświetlonych filmach był również czas na pytania i odpowiedzi dotyczące spraw związanych z formacją we wspólnocie Domowego Kościoła.
Każdy dzień kończyła wieczorna adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu.
Wszystkie te punkty programu, które wymagały skupienia rodziców, były możliwe do przeżycia dzięki wspaniale opiekującej się dziećmi diakonii wychowawczej (Mariola Pasiecznik-Malec, Magda i Artur Witkowscy oraz Piotr i Hania).
Niezwykle radosnym wydarzeniem był sobotni przyjazd trzech kapłanów z parafii św. Antoniego (dwóch z nich jest obecnie opiekunami kręgów Domowego Kościoła): ks. proboszcza Wiesława Kruczyńskiego, ks. Marka Jaworskiego i ks. Karola Dąbrowskiego. Cała grupa rekolekcyjna z głębokim poruszeniem przeżyła Eucharystię celebrowaną przez czterech kapłanów.
W ostatni dzień naszego pobytu, w poniedziałek 11 listopada, świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Treści patriotyczne wybrzmiały podczas modlitwy na Jutrzni i podczas Eucharystii. Przed jej rozpoczęciem śpiewaliśmy wraz z dziećmi i zaproszonymi dzień wcześniej parafianami z Wisełki, pieśni patriotyczne. Diakonia muzyczna (Magda i Artur Witkowscy, Mariola Pasiecznik-Malec) przygotowała śpiewniki i prowadziła z dużym dynamizmem to wspólnotowe śpiewanie. Elementy stroju w kolorach bieli i czerwieni, kotyliony, opaski, biało - czerwone chorągiewki w rękach dzieci, podkreślały to ważne dla każdego Polaka święto.
Na zakończenie pobytu w Wisełce, wypowiedziane przez małżonków świadectwa obejmujące czas przeżytych rekolekcji, były potwierdzeniem tego, jak on był ważny dla pogłębienia życia duchowego, w jakim stopniu zbliżył nas do Pana Boga i do siebie w małżeństwie, w rodzinie i we wspólnocie, jak wiele serc poruszył Duch św.
Dziękujemy Panu Bogu za dar przeżytych rekolekcji. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ich przygotowanie: ks. Tomaszowi, małżeństwom z kręgów wspólnoty parafialnej z Warszewa, diakonii wychowawczej, muzycznej.


P.S. Obserwowane w czasie nadmorskich spacerów mewy, podrywające się z tafli wody do lotu, stały się dla mnie inspiracją tytułu tej relacji z przeżytych rekolekcji w Wisełce. Wierzę w to mocno, że poderwały one nas wszystkich do lotu, aby naszym najbliższym, przyjaciołom, znajomym przekazać to, co przeżyliśmy i dać świadectwo umocnienia na drodze dążenia do jedności w życiu małżeńskim i rodzinnym.

aktualizowano: 2024-11-18 14:17
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025

W sobotę, 18 stycznia 2025 r., rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywany pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). Tradycją ostatnich lat jest obchodzony dzień wcześniej Dzień Judaizmu.

»

Orszak Trzech Króli 2025 przeszedł ulicami Szczecina

Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.

»

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności