1 Propozycje dla małżeństw w Kościele nad Odrą i Bałtykiem- nie tylko na wakacje cz. 1 - Spotkania Małżeńskie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Małżeństwo i Rodzina

Małżeństwo i Rodzina 10 czerwca 15:25 wyświetleń: 262 WDR

Propozycje dla małżeństw w Kościele nad Odrą i Bałtykiem- nie tylko na wakacje cz. 1 - Spotkania Małżeńskie

Pierwszeństwa słuchania przed mówieniem,

dzielenia się przed dyskutowaniem

i rozumienia przed ocenianiem,

a nade wszystko przebaczanie.

W niedzielę 9. czerwca 2024 r. w Barlinku odbyło się bardzo serdeczne i rodzinne spotkanie na zakończenie roku formacji małżeństw, które odkryły wiele dobra dla wzrostu swojego małżeństwa realizowanego metodą dialogu Spotkań Małżeńskich.

Obecnie Ośrodek Zielonogórski obejmuje swym zasięgiem prawie cały pas nadgraniczny na zachodzie Polski czyli od Zielonej Góry aż po Bałtyk. W grupach w północnej części Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej (Gorzów, Kostrzyn) aktywnie angażują się małżeństwa także mieszkające na terenie naszej archidiecezji. Grupa małżeństw ma także swoje spotkania w Szczecinie, w gościnnym klasztorze oo. dominikanów, we współpracy z o. Grzegorzem.

Co zawierają w sobie dwa słowa: „Spotkania Małzeńskie”?

Dlaczego część ludzi reaguje negatywnie na słowo „rekolekcje” odrzucając z góry dobro i nie dając żadnej szansy na dobre doświadczenia i głęboką rzeczywistość różnowrodnych co do formy i tematów rekolekcji?

Co jest powodem, że większość propozycji dla małżonków dostrzega i zakłada potrzebę i konieczność uczenia się dialogu małżeńskiego?

Z pewnością wielkie artykuły powstałyby w odpowiedzi na te pytania.

Może choć odrobinę zatrzymajmy się na tych tematach.

W autoprezentacji na możemy wyczytać, że:

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie.

Spotkania Małżeńskie mają na celu przeżycie sakramentalnego wymiaru związku. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś – w przypadku nieporozumień – pomoże rozwiązywać konflikty między małżonkami. Tym samym pogłębia się ich jedność. Poprzez dialog, a w ślad zanim poprzez decyzje i postawy małżonków realizuje się w ich życiu przykazanie miłości.

Dialog rozumiemy jako rozmowę w prawdzie i miłości, prowadzącą do spotkania męża i żony ze sobą i z Bogiem. Przyjmując tezę, św. Tomasza, że „łaska buduje na naturze”, w Spotkaniach Małżeńskich ogromne znaczenie przypisuje się poznaniu uczuć, potrzeb psychicznych i innych naturalnych cech osobowości, pojmowanych jako dar i zadanie. Rozpoznawanie uczuć ma na celu określenie ich właściwego miejsca w życiu wewnętrznym osoby ludzkiej zgodnie z podstawami psychologii komunikacji oraz nauczania Kościoła.

Podstawy psychologii komunikacji interpersonalnej, w ujęciu Spotkań Małżeńskich sprzyjają życiu zgodnemu z przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Ponadto słowa Jezusa „Trwajcie w miłości Mojej” (J 15 9b) interpretujemy jako skierowane w sposób szczególny do małżeństw. Zostały przyjęte przez założycieli jako podpis Ikony Spotkań Małżeńskich. Szczególne znaczenie w duchowości Spotkań Małżeńskich ma stosowanie „zasad dialogu”: pierwszeństwa słuchania przed mówieniem, dzielenia się przed dyskutowaniem i rozumienia przed ocenianiem, a nade wszystko przebaczanie.

Zasady te odnoszą się także do więzi z Bogiem, dotyczą modlitwy, sposobu czytania Pisma Świętego, prowadzenia rachunku sumienia, rozeznawania sposobu życia przed Bogiem. Psychologię komunikacji w ujęciu Spotkań Małżeńskich traktujemy jako dar Boży ułatwiający życie zgodne z zasadami dialogu.

https://spotkaniamalzenskie.pl/czym-sa-spotkania-malzenskie/

Warto zapoznać się z ofertą dla małżeństw. Jako ksiądz, którego zadaniem jest służba małżeństwom i rodzinom, próbując zdobywać współczesne narzędzia do tej służby i poznając różne sposoby towarzyszenia małżeństwom w kwietniu br. miałem okazję uczestniczyć w rekolekcjach podstawowych.

Wszyscy, którzy świadomie chcą pogłebiać swój dialog mogą skorzystać z rekolekcji pogłębiających i turnusów wakacyjnych oraz spotkania w małych grupach, zaufanych osób.

Osobiście uczestniczyłem też współprowadząc w Rekolekcjach dla Narzeczonych (które mają też status nauk przedślubnych).

Metody dialogowe są bardzo cenne i uważam, że mogą mieć bardzo dużą skuteczność, ponadto nie wymagają od uczestników wypowiadania się w szerszym niż dana para gronie. A jednak doświadczenie wskazuje, że czasem wypowiadamy słowa, ale rozmawiać nie potrafimy nawet w tak bliskiej relacji, jaką jest małżeństwo.

Odnowienie i pogłębienie więzi małzeńskich, lepsze i głębsze wzajemne rozumienie się małżonków to całkiem realne do zrealizowania cele. Podobnie metoda ta jest pomocna w sytuacjach trudnych relacyjnie.

W Spotkaniach Małżeńskich mogą uczestniczyć wszystkie małżeństwa niezależnie od wieku, stażu i stopnia zaangażowania religijnego. Przewidziane są także spotkania i rekolekcje dla par: mężczyzn i kobiet, którzy nie mają ze sobą ślubu kościelnego. Niewątpliwie potrzebne jest zaangażowanie i zaufanie, które przecież mogą wynikać z pragnienia troski o rozwój czy ratowanie swojego małżeństwa czy pogłębiania związku.

 Serdecznie polecam tę propozycję małżeństwom przezywającym kryzys, ale także tym, które zwyczajnie chcą pogłebić poziom małżeńśkiego dialogu. Może czas wakacji jest właściwym, żeby świadomie rozpocząć takie staranie.

Serdecznie polecam:

https://spotkaniamalzenskie.pl

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2024-06-17
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności