1
– Od kondycji polskich rodzin zależy przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła. Jesteśmy realistami, zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj jest wiele zagrożeń, które uderzają w małżeństwa i rodzinę. Prosimy więc naszą Matkę o pomoc. Taka pielgrzymka jest bardzo potrzebna, ona nas integruje i pozwala też na wymianę doświadczeń – podkreślił abp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny. W Polsce jest coraz więcej specjalistycznych katolickich ośrodków, które przygotowują małżonków, przyszłych rodziców, na to, aby adoptować dziecko i wspomagają w takim rodzicielstwie. – Uważam, że to jest jeden z najpiękniejszych darów dzisiaj, jaki możemy sobie wyobrazić, kiedy małżonkowie, decydują się, żeby stać się rodzicami i przyjmują dziecko do swojego domu. Myślę, że nie ma większego daru dla drugiego człowieka – powiedział abp Wiesław Śmigiel.
W niedzielę, 22 września o godz. 9.00 rodziny spotkały się w auli o. A. Kordeckiego, podczas którego Zofia Dłutek dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie przedstawiła jak przebiega proces adopcji dziecka. Pierwszym krokiem jest nawiązanie telefonicznego kontaktu z Ośrodkiem i umówienie się na spotkanie. To jest rozmowa, podczas której padają zwyczajne pytania. Jej celem jest uświadomienie przyszłym rodzicom, że adoptowane dziecko potrzebuje stabilnego środowiska rodzinnego oraz, że to dla konkretnego dziecka szuka się rodziny. Przyszli rodzice otrzymają również pełną informację o dziecku, o jego stanie zdrowia i ewentualnych przyszłych trudnościach z tym związanych. Kandydaci do adopcji nie są zostawienie sami sobie. Dla nich są organizowane spotkania przedadopcyjne, warsztaty umiejętności wychowawczych oraz uczestniczą w spotkaniach z małżeństwami, które już adoptowały dziecko. – Ciągle jest mało tych, którzy chcieliby adoptować „takie dziecko”, które nie będzie tym wymarzonym. Adopcja to usynowienie, a usynawia się człowieka – mówiła Zofia Dłutek.
Następnie o godz. 11.00 małżeństwa i rodziny spotkały się na Mszy Świętej na Wałach Jasnogórskich, której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski. Nawiązując do tragedii osób, którzy w ubiegłym tygodniu na skutek powodzi straciły swój dom, bp Włodarczyk podkreślił, jak ważny on jest w znaczeniu materialnym, duchowym i społecznym. „Łączymy się z naszymi siostrami i braćmi, którzy cierpią z tego powodu, że ta przestrzeń życiowa im się załamała” – mówił.
Bp Włodarczyk zwrócił uwagę na konieczność budowania relacji rodzinnych na fundamencie dobroci. „Dobroć w codzienności to życzliwość wobec naszych bliźnich, dobre słowo i wsparcie w trudnych sytuacjach” – mówił, podkreślając, że miłość między rodzicami daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i uczy je wartości trwałych i pięknych relacji. „Oby w życiu dzieci było więcej chwil, w których między rodzicami panuje harmonia i uczucie, niż momentów nieporozumienia albo obojętności” – apelował hierarcha, przypominając, jak istotna jest dobroć w codziennym życiu rodzinnym. „Dom to miejsce, w którym ktoś na nas czeka, do którego chce się wracać, gdzie chce się żyć w pokoju serca i radości” – zaznaczył bp Włodarczyk, wskazując, że to właśnie atmosfera miłości, serdeczności i wzajemnego wsparcia tworzy prawdziwy dom.
Podczas Mszy Świętej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie polskich rodzin opiece Matki Bożej Jasnogórskiej.
Za: Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin
Transmisja Apelu Jasnogórskiego 21.09.2024:
https://www.youtube.com/watch?v=FP2evEDpoCg
Transmisja Eucharystii 22.09.2025:
https://www.youtube.com/watch?v=XfGEi_KRRx0
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz