1 40. Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 24 stycznia 2025 r. imieniny: Felicji, Roberta, Sławy Piątek II tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Franciszka Salezego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Małżeństwo i Rodzina

Małżeństwo i Rodzina 25 września 2024 14:38 wyświetleń: 287 WDR - ks. TC

40. Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę

Zainicjowana przez śp. ks. abpa Kazimierza Majdańskiego doroczna pielgrzymka małżeństw i rodzin odbyła się w dniach 21-22 września 2024 r. Przebiegła pod hasłem „Rodziny z serca wzięte” i szczególnym tematem była adopcja. Temu były poświęcone rozważania Drogi Krzyżowej przeżywanej na Wałach Jasnogórskich w sobotę i konferencja i świadectwa na spotkaniu w niedzielę.

 – Od kondycji polskich rodzin zależy przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła. Jesteśmy realistami, zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj jest wiele zagrożeń, które uderzają w małżeństwa i rodzinę. Prosimy więc naszą Matkę o pomoc. Taka pielgrzymka jest bardzo potrzebna, ona nas integruje i pozwala też na wymianę doświadczeń – podkreślił abp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny. W Polsce jest coraz więcej specjalistycznych katolickich ośrodków, które przygotowują małżonków, przyszłych rodziców, na to, aby adoptować dziecko i wspomagają w takim rodzicielstwie. – Uważam, że to jest jeden z najpiękniejszych darów dzisiaj, jaki możemy sobie wyobrazić, kiedy małżonkowie, decydują się, żeby stać się rodzicami i przyjmują dziecko do swojego domu. Myślę, że nie ma większego daru dla drugiego człowieka – powiedział abp Wiesław Śmigiel.

W niedzielę, 22 września o godz. 9.00 rodziny spotkały się w auli o. A. Kordeckiego, podczas którego Zofia Dłutek dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie przedstawiła jak przebiega proces adopcji dziecka. Pierwszym krokiem jest nawiązanie telefonicznego kontaktu z Ośrodkiem i umówienie się na spotkanie. To jest rozmowa, podczas której padają zwyczajne pytania. Jej celem jest uświadomienie przyszłym rodzicom, że adoptowane dziecko potrzebuje stabilnego środowiska rodzinnego oraz, że to dla konkretnego dziecka szuka się rodziny. Przyszli rodzice otrzymają również pełną informację o dziecku, o jego stanie zdrowia i ewentualnych przyszłych trudnościach z tym związanych. Kandydaci do adopcji nie są zostawienie sami sobie. Dla nich są organizowane spotkania przedadopcyjne, warsztaty umiejętności wychowawczych oraz uczestniczą w spotkaniach z małżeństwami, które już adoptowały dziecko. – Ciągle jest mało tych, którzy chcieliby adoptować „takie dziecko”, które nie będzie tym wymarzonym. Adopcja to usynowienie, a usynawia się człowieka – mówiła Zofia Dłutek.

Następnie o godz. 11.00 małżeństwa i rodziny spotkały się na Mszy Świętej na Wałach Jasnogórskich, której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski. Nawiązując do tragedii osób, którzy w ubiegłym tygodniu na skutek powodzi straciły swój dom, bp Włodarczyk podkreślił, jak ważny on jest w znaczeniu materialnym, duchowym i społecznym. „Łączymy się z naszymi siostrami i braćmi, którzy cierpią z tego powodu, że ta przestrzeń życiowa im się załamała” – mówił.

Bp Włodarczyk zwrócił uwagę na konieczność budowania relacji rodzinnych na fundamencie dobroci. „Dobroć w codzienności to życzliwość wobec naszych bliźnich, dobre słowo i wsparcie w trudnych sytuacjach” – mówił, podkreślając, że miłość między rodzicami daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i uczy je wartości trwałych i pięknych relacji. „Oby w życiu dzieci było więcej chwil, w których między rodzicami panuje harmonia i uczucie, niż momentów nieporozumienia albo obojętności” – apelował hierarcha, przypominając, jak istotna jest dobroć w codziennym życiu rodzinnym. „Dom to miejsce, w którym ktoś na nas czeka, do którego chce się wracać, gdzie chce się żyć w pokoju serca i radości” – zaznaczył bp Włodarczyk, wskazując, że to właśnie atmosfera miłości, serdeczności i wzajemnego wsparcia tworzy prawdziwy dom.

Podczas Mszy Świętej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie polskich rodzin opiece Matki Bożej Jasnogórskiej.

Za: Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

Transmisja Apelu Jasnogórskiego 21.09.2024:

https://www.youtube.com/watch?v=FP2evEDpoCg

Transmisja Eucharystii 22.09.2025:

https://www.youtube.com/watch?v=XfGEi_KRRx0

 

aktualizowano: 2024-09-25 14:59
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025

W sobotę, 18 stycznia 2025 r., rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywany pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). Tradycją ostatnich lat jest obchodzony dzień wcześniej Dzień Judaizmu.

»

Orszak Trzech Króli 2025 przeszedł ulicami Szczecina

Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.

»

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności