1 Osoby chore, niepełnosprawne i starsze w rodzinie i archidiecezji | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych
Slideshow 9 maja 11:24 wyświetleń: 490
Tematy: Kościół lokalny (120) | duszpasterstwo rodzin (16) |

Osoby chore, niepełnosprawne i starsze w rodzinie i archidiecezji

Rodzina to najlepszy pomysł Pana Boga dla człowieka.

Doskonale wiemy, że dojrzała miłość jest najlepszym wsparciem, jaki człowiek może udzielić człowiekowi i jak bardzo ona jest potrzebna i wręcz konieczna do właściwego rozwoju.

 

Jedną z ważnych spraw jest opieka nad osobami starszymi i chorymi. W sytuacjach trudnych otrzymujemy pomoc w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach.

Z informacji przekazanych prze księży proboszczów wiemy, że z comiesięczną posługą kapłani w naszej archidiecezji w roku 2023 odwiedzali ponad 5 tyś. osób chorych i starszych w domach. Ta comiesięczna obecność Jezusa w Eucharystycznej Postaci jest niejednokrotnie z wielkim utęsknieniem wyczekiwana przez wielu chorych. Wiemy też, że wciąż wielu ludzi trwa w swoistych skutkach ubocznych obostrzeń pocovidowych. Z historii wiemy, że ok. 15 lat temu z comiesięczna posługą sakramentalną odwiedzanych było ok. 7 tyś chorych w domach.

W naszej archidiecezji od ponad 40 lat działa Apostolat Chorych – Rodzina Miłości Miłosiernej, założony przez śp. Barbarę Oskólską. Wspólnota ta stara się być wsparciem dla osób chorych i ich rodzin.

W swojej tak długiej historii wypracowała różne metody posługiwania. Do dziś najbardziej rozpoznawanymi są:

1) wydawanie miesięcznika: List do chorych i ich rodzin

2) Piesza pielgrzymka dostosowana do możliwości chorych – przez lata do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie, a obecnie do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym w Szczecinie

3) Coroczne rekolekcje wakacyjne dla osób chorych, niepełnosprawnych i starszych często wraz z młodzieżą jako wolontariuszami

4) Diecezjalne spotkanie opłatkowe dla chorych i ich rodzin.

5) Korespondencyjny apostolat chorych.

W swoim działaniu Rodzina Miłości Miłosiernej – bo od wielu lat w naszej archidiecezji taka także funkcjonuje dopełniająca nazwa apostolatu chorych, dzięki zaangażowaniu świeckich, księży, sióstr i braci zakonnych podejmowała inne inicjatywy np. białe soboty (organizacja we współpracy z Diecezjalną Caritas konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, osobami, które chciały ofiarować swój czas, wiedzę i umiejętności innym bezinteresownie), dni skupienia, rekreacje.

Nie sposób wszystkich inicjatyw wymienić.

Już w najbliższą sobotę 11. maja 2024 r. odbędzie się kolejna piesza pielgrzymka dedykowana osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym. Dostosowana jest ona do możliwości tej grupy osób, którzy jeśli mogą to samodzielnie, albo jeśli trzeba przy pomocy swoich bliskich czy wolontariuszy przemierzają trasę z Sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie – Załomiu.

Jak zostało podane na profilu fb Apostolatu Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej:              

Spotykamy się o godz. 8:45 w  Sanktuarium Dzieci Fatimskich

(Osiedle Kasztanowe 85).

Plan spotkania:

9:00 – nabożeństwo eucharystyczne + litania loretańska

(możliwość spowiedzi)

10:30 – wyjście pielgrzymki

11:30 – przybycie do kościoła pw. pw. Przemienienia Pańskiego

w Załomiu (ul. Łąkowa 2)

12:00 – Msza Święta

12:45 – Poczęstunek

Ci, którzy się obawiają, że sobie nie poradzą przesyłam link, gdzie można obejrzeć  relacje z ubiegłorocznej pielgrzymki. A jeśli masz wątpliwości proszę zadzwoń. Informacje i kontakt mozna odnaleźć na profilu Apostolatu Chorych

https://www.facebook.com/ApostolatChorych/

aktualizowano: 2024-05-10 09:23
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności