1 Rekolekcje w Trzęsaczu | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych
Aktualności 5 lipca 2013 11:30 wyświetleń: 7527

Rekolekcje w Trzęsaczu

W dniach 21 -23.06 br.w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Trzęsaczu odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym tura rekolekcji dla katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Rekolekcje prowadzili: ks.dr Paweł Płaczek oraz s. dr Bernadetta Lewicka. Tematyka rekolekcji ściśle wiązała się z obchodzonym obecnie Rokiem Wiary.

 

Podczas przygotowań do pierwszej Mszy Świętej, p.Małgosia (kierownik muzyczny) zachęcała nas, byśmy z przytupem chwalili naszego Pana, śpiewając na Jego cześć. Zasada ta obowiązywała podczas wszystkich spotkań w kościele.

Jak przeżywaliśmy te nadmorskie rekolekcje?

 

Obserwując odegraną przez uczestników rekolekcji scenę z Ewangelii, zastanawialiśmy się nad postawą sióstr:  Marty i Marii.

Przygotowujemy się do lekcji, krzątamy, troszczymy się o materiały do katechezy, pomoce dydaktyczne, podręczniki, a czasami  zapominamy o najważniejszym, czyli wsłuchaniu się w Słowo Boże. Maria wybrała najlepszą cząstkę  Nie możemy uczyć innych jak zbliżyć się do Pana Boga, jeżeli sami nie będziemy umieli wsłuchiwać się w Słowo Tego, Który nas posyła. Jeśli będziemy słuchali Pana Jezusa tak jak Maria, zrozumiemy, że otrzymaliśmy od Pana Boga przepis na wspaniałe chrześcijańskie życie.

 

Kiedy dostanę od kogoś przepis na wspaniałe ciasto, a podczas przygotowywania go wprowadzę swoje poprawki, to smak tego ciasta będzie zupełnie inny, zazwyczaj gorszy. Dlaczego? Przecież ja tylko masło zastąpiłem margaryną (bo tańsza), dodałem mniej cukru (bo niezdrowy), użyłem innej mąki (bo bielsza), krócej piekłem (żeby się nie spaliło). Tylko … itd.

Ciasto miało gorszy smak, bo nie powstało na podstawie oryginalnego przepisu. Chciałem je udoskonalić, a efekt okazał się mizerny. Czy mam prawo dziwić się i czuć się oszukanym?

Co my robimy z przepisem na wspaniałe życie?

Tylko trochę zmieniamy interpretację przykazań (bo są zbyt radykalne).Tylko trochę naśladujemy zachowanie Pana Jezusa wobec innych ludzi (teraz są inne czasy). Tylko trochę rozmawiamy z naszym Ojcem (jesteśmy zapracowani i zabiegani). Tylko trochę… Dlaczego dziwimy się, że nasze życie nie smakuje tak dobrze jak powinno?

Podziwiamy świętych i zastanawiamy się, dlaczego ich życie miało smak, a nasze nie ma. Teraz już wiemy: oni nie zmieniali przepisu na życie, który otrzymali od kochającego Ojca. Im się nie wydawało, że lepiej wiedzą jak żyć. Oni po prostu żyli według oryginalnego przepisu, nie wprowadzając swoich poprawek i ulepszeń. Dlatego nie rozczarowali się i teraz rozkoszują się smakiem życia z Bogiem.

 

Podczas jednej z konferencji otrzymaliśmy zadanie: pójść nad morze i patrząc na ruiny XV-wiecznego gotyckiego kościoła, zastanowić się nad swoim życiem. Zadanie nie było łatwe. Pójść, popatrzeć, to sama przyjemność, ale szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: co zrobiłem ze swoim życiem, to już wymaga odwagi i  może nie być przyjemne. Jednak po to tutaj przyjechaliśmy, żeby wykonywać takie zadania.

Przed nami ruiny, a właściwie fragment jednej ściany kościoła. Kiedyś była to okazała budowla z pięknym wnętrzem. Morski żywioł, fale uderzające o brzeg z ogromną siłą, stopniowo zabierały jej fragmenty, aż doprowadziły do jej zniszczenia.

Morskie fale, wiatr, przesuwający się piasek – to przeciwności występujące w naszym życiu. To kłopoty, problemy, cierpienia, ale także atrakcje, rozrywki, propozycje nowoczesnego świata. Co w obliczu tego wszystkiego dzieje się z moim życiem, czyli z tą niegdyś piękną budowlą, powstałą na fundamencie chrztu i wznoszoną dzięki łasce czerpanej z innych sakramentów? Czy jest to okazała świątynia, z dnia na dzień piękniejsza? Czy może mury tej świątyni pękają i kruszą się pod naporem wiatru i fal zewnętrznego świata? Czy walczę z żywiołem zagrażającym wspaniałej świątyni mojego życia? Czy wzywam na pomoc Tego, Który potrafi uciszyć morze i uratować moją świątynię?

W Trzęsaczu została jedna ściana kościoła. Jednak morze nie pochłonęło wszystkiego, bo znaleźli się ludzie, którzy podjęli walkę z morskim żywiołem.

Czy my walczymy o ocalenie w nas i w naszych uczniach życia chrześcijańskiego, czy może już dawno poddaliśmy się i tylko obserwujemy jak wichry życia nas przewracają, a fale zalewają? Godzimy się na utonięcie, czy umacniamy Boże życie w nas i wygrywamy z żywiołem?

Żeby wygrać, konieczna jest wytrwałość w modlitwie, o czym podczas kolejnej konferencji przypomniał nam ksiądz rekolekcjonista. Uświadomił nam, jak wiele mają ze sobą wspólnego rodzina i modlitwa. Oparta na cierpliwości wytrwałość jest niezbędna do tego, żeby rodzina była szczęśliwa i przetrwała wszystkie burze. To samo dotyczy modlitwy (przytoczone opowiadanie Bruno Ferrero o dwóch żabach). Pamiętamy, że Pan Jezus wiele razy zachęcał nas do modlitwy wytrwałej, cierpliwej, pełnej wiary. Zachęcamy do takiej modlitwy swoich uczniów, a czy my sami jesteśmy do niej przekonani i ją praktykujemy?

Siostra Bernadetta zachęcała nas, abyśmy swoją wytrwałą modlitwą, jak pajęczyną oplatali cały świat. Postaramy się.

 

Sakrament pokuty… Tak wiele uwagi w naszej codziennej posłudze poświęcamy temu tematowi. Bardzo nam zależy, aby nasi uczniowie często korzystali z tego sakramentu, dobrze się do niego przygotowywali i dobrze go rozumieli. W czasie tych rekolekcji mieliśmy szansę, a także obowiązek zastanowienia się nad jego miejscem i rolą w naszym życiu.

Ks.Paweł zachęcił nas, abyśmy nasz wzrok skierowali na obraz, a nasze umysły i serca ku Bożemu Miłosierdziu. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak tragiczne byłoby nasze życie bez tego Miłosierdzia. Jak głęboko w nie wierzymy? Postać Hioba, cudzołożnicy … Jeżeli tylko żałujemy, Pan Bóg przebacza nam i nie pamięta złego. Tak trudno nam w tę prawdę uwierzyć, a przecież bez niej nasze życie nie ma sensu. Być może niektórzy z nas po powrocie do domu sięgną (może kolejny raz) po Dzienniczek św.Siostry Faustyny, żeby przypomnieć sobie to, o czym nie pamiętamy na co dzień, bo fale życia wdzierają się do naszych serc i próbują zniszczyć w nas wiarę w Boże Miłosierdzie.

Koronką do Miłosierdzia Bożego modliliśmy się koło kościoła, na łonie natury.

Tam też bezpośrednio przygotowaliśmy się do sakramentu pokuty. Otrzymaliśmy ostatnie wskazówki: szczerze, prosto, bez krążenia wokół tematu, z głęboką wiarą w Boże Miłosierdzie i ustawiliśmy się w kolejkach do plenerowych konfesjonałów. Komary chciały nas wygonić z naszej świątyni wśród zieleni, ale nikt nie zwracał na nie uwagi. Być może, po rozważaniach przy ruinie kościoła, staliśmy się bardziej odporni. Postanawialiśmy przecież, że nie pozwolimy zewnętrznym przeciwnościom zniszczyć budowli naszego chrześcijańskiego życia.

W ostatnim dniu rekolekcji odbyliśmy pielgrzymkę do pobliskiego Pustkowa, gdzie znajduje się Bałtycki Krzyż Nadziei, replika krzyża z Giewontu. Powstał on jako symboliczne odzwierciedlenie słów bł.Jana Pawła II, wypowiedzianych w Szczecinie: Jak wiatr wieje od Bałtyku, po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie, żeby łączyć wiernych chrześcijan w całej Polsce, od Bałtyku po Giewont. Pod tym krzyżem ks.Paweł udzielił nam błogosławieństwa na zakończenie rekolekcji.

 

Rekolekcje dobiegły końca, a my jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności, że przeżywaliśmy je właśnie w Trzęsaczu, właśnie w takim gronie.

Dziękujemy Panu Bogu, Księdzu Pawłowi, Siostrze Bernadetcie i sobie wzajemnie za ten wspólnie, pięknie spędzony czas.

Wracamy z przytupem do codziennego życia, by dzielić się z innymi przepisem na chrześcijańskie życie, danym nam przez kochającego miłosiernego Ojca.

 

PS 

Jadąc na te rekolekcje na pewno nikt z nas nie przypuszczał, że od tej pory pieczenie ciasta będzie wiązało się z rachunkiem sumienia: jak bardzo mój przepis na życie podobny jest do oryginalnego przepisu, który otrzymałem od Pana Boga?

 

tekst:  Iwona Łosiewicz

utworzono : 2013-07-05 11:30
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności