Środa, 27 czerwca 2019 r. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Cyryla Aleksandryjskiego

Aktualności

Aktualności 5 lipca 2013 11:30 wyświetleń: 5021

Rekolekcje w Trzęsaczu

W dniach 21 -23.06 br.w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Trzęsaczu odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym tura rekolekcji dla katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Rekolekcje prowadzili: ks.dr Paweł Płaczek oraz s. dr Bernadetta Lewicka. Tematyka rekolekcji ściśle wiązała się z obchodzonym obecnie Rokiem Wiary.

 

Podczas przygotowań do pierwszej Mszy Świętej, p.Małgosia (kierownik muzyczny) zachęcała nas, byśmy z przytupem chwalili naszego Pana, śpiewając na Jego cześć. Zasada ta obowiązywała podczas wszystkich spotkań w kościele.

Jak przeżywaliśmy te nadmorskie rekolekcje?

 

Obserwując odegraną przez uczestników rekolekcji scenę z Ewangelii, zastanawialiśmy się nad postawą sióstr:  Marty i Marii.

Przygotowujemy się do lekcji, krzątamy, troszczymy się o materiały do katechezy, pomoce dydaktyczne, podręczniki, a czasami  zapominamy o najważniejszym, czyli wsłuchaniu się w Słowo Boże. Maria wybrała najlepszą cząstkę  Nie możemy uczyć innych jak zbliżyć się do Pana Boga, jeżeli sami nie będziemy umieli wsłuchiwać się w Słowo Tego, Który nas posyła. Jeśli będziemy słuchali Pana Jezusa tak jak Maria, zrozumiemy, że otrzymaliśmy od Pana Boga przepis na wspaniałe chrześcijańskie życie.

 

Kiedy dostanę od kogoś przepis na wspaniałe ciasto, a podczas przygotowywania go wprowadzę swoje poprawki, to smak tego ciasta będzie zupełnie inny, zazwyczaj gorszy. Dlaczego? Przecież ja tylko masło zastąpiłem margaryną (bo tańsza), dodałem mniej cukru (bo niezdrowy), użyłem innej mąki (bo bielsza), krócej piekłem (żeby się nie spaliło). Tylko … itd.

Ciasto miało gorszy smak, bo nie powstało na podstawie oryginalnego przepisu. Chciałem je udoskonalić, a efekt okazał się mizerny. Czy mam prawo dziwić się i czuć się oszukanym?

Co my robimy z przepisem na wspaniałe życie?

Tylko trochę zmieniamy interpretację przykazań (bo są zbyt radykalne).Tylko trochę naśladujemy zachowanie Pana Jezusa wobec innych ludzi (teraz są inne czasy). Tylko trochę rozmawiamy z naszym Ojcem (jesteśmy zapracowani i zabiegani). Tylko trochę… Dlaczego dziwimy się, że nasze życie nie smakuje tak dobrze jak powinno?

Podziwiamy świętych i zastanawiamy się, dlaczego ich życie miało smak, a nasze nie ma. Teraz już wiemy: oni nie zmieniali przepisu na życie, który otrzymali od kochającego Ojca. Im się nie wydawało, że lepiej wiedzą jak żyć. Oni po prostu żyli według oryginalnego przepisu, nie wprowadzając swoich poprawek i ulepszeń. Dlatego nie rozczarowali się i teraz rozkoszują się smakiem życia z Bogiem.

 

Podczas jednej z konferencji otrzymaliśmy zadanie: pójść nad morze i patrząc na ruiny XV-wiecznego gotyckiego kościoła, zastanowić się nad swoim życiem. Zadanie nie było łatwe. Pójść, popatrzeć, to sama przyjemność, ale szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: co zrobiłem ze swoim życiem, to już wymaga odwagi i  może nie być przyjemne. Jednak po to tutaj przyjechaliśmy, żeby wykonywać takie zadania.

Przed nami ruiny, a właściwie fragment jednej ściany kościoła. Kiedyś była to okazała budowla z pięknym wnętrzem. Morski żywioł, fale uderzające o brzeg z ogromną siłą, stopniowo zabierały jej fragmenty, aż doprowadziły do jej zniszczenia.

Morskie fale, wiatr, przesuwający się piasek – to przeciwności występujące w naszym życiu. To kłopoty, problemy, cierpienia, ale także atrakcje, rozrywki, propozycje nowoczesnego świata. Co w obliczu tego wszystkiego dzieje się z moim życiem, czyli z tą niegdyś piękną budowlą, powstałą na fundamencie chrztu i wznoszoną dzięki łasce czerpanej z innych sakramentów? Czy jest to okazała świątynia, z dnia na dzień piękniejsza? Czy może mury tej świątyni pękają i kruszą się pod naporem wiatru i fal zewnętrznego świata? Czy walczę z żywiołem zagrażającym wspaniałej świątyni mojego życia? Czy wzywam na pomoc Tego, Który potrafi uciszyć morze i uratować moją świątynię?

W Trzęsaczu została jedna ściana kościoła. Jednak morze nie pochłonęło wszystkiego, bo znaleźli się ludzie, którzy podjęli walkę z morskim żywiołem.

Czy my walczymy o ocalenie w nas i w naszych uczniach życia chrześcijańskiego, czy może już dawno poddaliśmy się i tylko obserwujemy jak wichry życia nas przewracają, a fale zalewają? Godzimy się na utonięcie, czy umacniamy Boże życie w nas i wygrywamy z żywiołem?

Żeby wygrać, konieczna jest wytrwałość w modlitwie, o czym podczas kolejnej konferencji przypomniał nam ksiądz rekolekcjonista. Uświadomił nam, jak wiele mają ze sobą wspólnego rodzina i modlitwa. Oparta na cierpliwości wytrwałość jest niezbędna do tego, żeby rodzina była szczęśliwa i przetrwała wszystkie burze. To samo dotyczy modlitwy (przytoczone opowiadanie Bruno Ferrero o dwóch żabach). Pamiętamy, że Pan Jezus wiele razy zachęcał nas do modlitwy wytrwałej, cierpliwej, pełnej wiary. Zachęcamy do takiej modlitwy swoich uczniów, a czy my sami jesteśmy do niej przekonani i ją praktykujemy?

Siostra Bernadetta zachęcała nas, abyśmy swoją wytrwałą modlitwą, jak pajęczyną oplatali cały świat. Postaramy się.

 

Sakrament pokuty… Tak wiele uwagi w naszej codziennej posłudze poświęcamy temu tematowi. Bardzo nam zależy, aby nasi uczniowie często korzystali z tego sakramentu, dobrze się do niego przygotowywali i dobrze go rozumieli. W czasie tych rekolekcji mieliśmy szansę, a także obowiązek zastanowienia się nad jego miejscem i rolą w naszym życiu.

Ks.Paweł zachęcił nas, abyśmy nasz wzrok skierowali na obraz, a nasze umysły i serca ku Bożemu Miłosierdziu. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak tragiczne byłoby nasze życie bez tego Miłosierdzia. Jak głęboko w nie wierzymy? Postać Hioba, cudzołożnicy … Jeżeli tylko żałujemy, Pan Bóg przebacza nam i nie pamięta złego. Tak trudno nam w tę prawdę uwierzyć, a przecież bez niej nasze życie nie ma sensu. Być może niektórzy z nas po powrocie do domu sięgną (może kolejny raz) po Dzienniczek św.Siostry Faustyny, żeby przypomnieć sobie to, o czym nie pamiętamy na co dzień, bo fale życia wdzierają się do naszych serc i próbują zniszczyć w nas wiarę w Boże Miłosierdzie.

Koronką do Miłosierdzia Bożego modliliśmy się koło kościoła, na łonie natury.

Tam też bezpośrednio przygotowaliśmy się do sakramentu pokuty. Otrzymaliśmy ostatnie wskazówki: szczerze, prosto, bez krążenia wokół tematu, z głęboką wiarą w Boże Miłosierdzie i ustawiliśmy się w kolejkach do plenerowych konfesjonałów. Komary chciały nas wygonić z naszej świątyni wśród zieleni, ale nikt nie zwracał na nie uwagi. Być może, po rozważaniach przy ruinie kościoła, staliśmy się bardziej odporni. Postanawialiśmy przecież, że nie pozwolimy zewnętrznym przeciwnościom zniszczyć budowli naszego chrześcijańskiego życia.

W ostatnim dniu rekolekcji odbyliśmy pielgrzymkę do pobliskiego Pustkowa, gdzie znajduje się Bałtycki Krzyż Nadziei, replika krzyża z Giewontu. Powstał on jako symboliczne odzwierciedlenie słów bł.Jana Pawła II, wypowiedzianych w Szczecinie: Jak wiatr wieje od Bałtyku, po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie, żeby łączyć wiernych chrześcijan w całej Polsce, od Bałtyku po Giewont. Pod tym krzyżem ks.Paweł udzielił nam błogosławieństwa na zakończenie rekolekcji.

 

Rekolekcje dobiegły końca, a my jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności, że przeżywaliśmy je właśnie w Trzęsaczu, właśnie w takim gronie.

Dziękujemy Panu Bogu, Księdzu Pawłowi, Siostrze Bernadetcie i sobie wzajemnie za ten wspólnie, pięknie spędzony czas.

Wracamy z przytupem do codziennego życia, by dzielić się z innymi przepisem na chrześcijańskie życie, danym nam przez kochającego miłosiernego Ojca.

 

PS 

Jadąc na te rekolekcje na pewno nikt z nas nie przypuszczał, że od tej pory pieczenie ciasta będzie wiązało się z rachunkiem sumienia: jak bardzo mój przepis na życie podobny jest do oryginalnego przepisu, który otrzymałem od Pana Boga?

 

tekst:  Iwona Łosiewicz

utworzono : 2013-07-05 11:30
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 2019 r. na wojskowym cmentarzu w Siekierkach, pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, odbyły się uroczystości 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

»

Podsumowanie II Akcji Misyjnej - Okulary dla Afryki

Ponad 23 tysięcy par okularów zebrano dotychczas w ramach II Akcji Misyjnej pt. "Okulary dla Afryki" w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Akcję zorganizowały Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Zbiórka trwała w okresie Wielkiego Postu w szkołach i parafiach Kościoła na Pomorzu Zachodnim.

»

Tematyka misyjna podczas ADM Goleniów 2019

Wszystkie osoby, które przemawiały i dzieliły się z młodzieża swoim świadectwem misyjnym podczas tych punktów programu mają za sobą doświadczenie misyjne z różnych krajów i regionów na prawie wszystkich konktynentach świata, m.in. w Kenii, Peru. Argentynie, Brazylii, Papui Nowej Gwinei i Madagaskarze.

Centralnym punktem każdego dnia Archidiecezjalne Dni Młodych była Msza Święta. 2 maja uwieńczeniem tematyki misyjnej podczas ADM Goleniów 2019 była Msza Święta w intencji dzieła misyjnego i w intencji misjonarzy, której przewodniczył ks. Paweł Płaczek. Młodzi złożyli na tacę dar swojego serca na sierociniec w Wambie (Kenia). Wspólnie zebrali4090 zł, 15 Euro oraz 50 rubli białoruskich. Za złożone ofiary serdecznie dziękujemy uczestnikom ADM Goleniów 2019 i mieszkańcom Gminy Goleniów w imieniu dzieci w Wamby.

W akcję finansowego wsparcia sierocińca w Wambie można włączyć się także poprzez internetowy portal crowdfundingowy Pomagamy.im pod adresem: https://pomagamy.im/okularydlaafryki?fbclid=IwAR1ERZ6OSH4kQ9VIkUwfSu6SpXjFykG88dfqiAva40JUF6xP_H9k5DLSkho

Serdecznie zapraszamy!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności