1 Rekolekcje katechetów w Banneux - 17-19 X 2014 r. - Ważne informacje dla uczestników | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 28 września 2022 r. imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława Środa XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Wacława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 18 sierpnia 2014 11:55 wyświetleń: 8605

Rekolekcje katechetów w Banneux - 17-19 X 2014 r. - Ważne informacje dla uczestników

Zapraszamy serdecznie wszystkich katechetów do wzięcia udziału w "rekolekcjach w drodze", które w tym roku planujemy w sanktuarium Dziewicy Ubogich w belgijskiej miejscowości - Banneux. Rekolekcje planowane są w terminie 17-19 października 2014 r. Zostały jeszcze 2 miejsca.

 

Drodzy Katecheci

 

Bardzo się cieszę, że dane nam będzie przeżywać wspólnie rekolekcje w drodze. W tym roku proponuję Państwu narodowe sanktuarium Belgów w Banneux. Klimat tego wyjątkowego miejsca – Sanktuarium Dziewicy Ubogich – posłuży nam wszystkim do wyciszenia i medytacji słowa Bożego.

Pokoje w Domu Pielgrzyma – będą następujące: 25 pokoi – jednoosobowych i 13 pokoi – dwuosobowych. W pokojach są umywalki, natomiast toalety i prysznice znajdują się na korytarzach. W pokojach nie będzie ręczników i nie będzie pościeli. Proszę zatem wziąć ze sobą – poszewki lub śpiwór. Dzięki takiej opcji oszczędzamy 100 zł.

Gdy chodzi o kwestie organizacyjne.

1.     Wyjeżdżamy w piątek 17 października. Zbiórka przy Sanktuarium Fatimskim – os. Słoneczne – godz. 4.00. Można skorzystać dzień wcześniej z noclegu u s. Miriam w Domu Pielgrzyma. Proszę tę kwestię załatwiać już indywidualnie z Siostrą. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu na placu przy Sanktuarium.

2.      Jeśli ktoś z Państwa potrzebuje zaświadczenia dla Dyrekcji Szkoły proszę mnie o tym poinformować drogą e-mailową. W e. mailu proszę napisać imię i nazwisko dyrektora + adres szkoły na który mam wysłać pismo o naszym wyjeździe.

3.     Proszę również do 03 października przesłać mi Państwa dane potrzebne do ubezpieczenia: zatem imię nazwisko; PESEL i adres stałego miejsca zamieszkania. pawelplaczek@o2.pl

4.     Gdy chodzi o finanse:  75 euro zabieramy ze sobą. Pieniążki będą zebrane w dniu wyjazdu. Proszę pieniążków euro nie przynosić do Kurii!!! a 280 zł proszę wpłacić na konto, które otrzymacie Państwo w momencie przesłania swoich danych

 

Jeżeli będziecie Państwo mieli jakikolwiek pytania to służę pomocą: 600.051.499

Zostały jeszcze 4 wolne miejsca – gdyby ktoś z Państwa rodziny lub nauczyciel z Państwa Szkoły chciał razem z nami wyruszyć na pielgrzymkę – zapraszam.

 

Z poważaniem

Ks. Paweł

 

Sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneux znajduje się na terenie diecezji Liège w Belgii. To niewielka miejscowość położona blisko granicy z Niemcami, gdzie między 15 stycznia a 2 marca 1933 r. miały miejsce objawienia Matki Bożej.

Maryja ukazała się Mariette Beco – 12-letniej wiejskiej dziewczynce z ubogiej rodziny. Przekazała jej, że jest Matką Ubogich, która przychodzi, aby ulżyć ludziom w cierpieniu. Objawień łącznie było osiem, a piąte objawienie miało miejsce 11 lutego, dokładnie w 75. rocznicę pierwszego objawienia w Lourdes.

Kościół uznał objawienia z Banneux w 1949 r., traktując je jako kontynuację maryjnego orędzia z Lourdes. W miejscu objawień wytrysnęło źródełko, a liczne uzdrowienia przyczyniły się do rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu.

Zgodnie z życzeniem Matki Bożej w Banneux wybudowano kaplicę Objawień, którą rocznie nawiedza ok. 700 tys. pielgrzymów z całego świata. Jednym z nich był św. Jan Paweł II, który odwiedził sanktuarium w Banneux 21 maja 1985 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Belgii. Papież modlił się przed wizerunkiem Maryi, spotkał się także z chorymi, do których skierował przesłanie o zbawczym znaczeniu ludzkiego cierpienia. Ojciec Święty spotkał się również z Mariette Beco, która po objawieniach pozostała osobą świecką, założyła rodzinę i pracowała na poczcie.

 

PROGRAM REKOLEKCJI

Piątek

Godz. 4.00 – wyjazd (zbiórka na os. Słonecznym)

Godz. 11.00 – przyjazd do Kolonii (zwiedzanie katedry)

Najwyższa katolicka świątynia na świecie, najważniejszy kościół Niemiec, przez dziesięć lat najwyższy budynek świata, jeden z najbardziej znanych przykładów gotyku, główny obiekt inspiracji twórców neogotyku. To katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Nie sposób jej nie zauważyć. Potężne, ponad 157-metrowej wysokości wieże widać z daleka.

Godz. 15.00 – przyjazd do Aachen (zwiedzanie miasta, Katedry, starówki, obiadokolacja)

Godz. 19.00 – przyjazd do Banneux w Belgii (Sanktuarium Dziewicy Ubogich). Zapoznanie się z historią Sanktuarium, spotkanie z rektorem; Eucharystia z nauką rekolekcyjną, Apel Maryjny.

Godz. 22.00 – odpoczynek

Sobota

Godz. 07.30 – jutrznia

Godz. 08.00 – śniadanie

Godz. 09.00 – Konferencja, modlitwa indywidualna w kaplicy objawień przed Najświętszym Sakramentem

Godz. 10.30 – przejazd do Louven – na grób św. Ojca Damiana – Sługi Trędowatych. Msza Św., 

(Joseph de Veuster urodził się w Belgii, w średniozamożnej wiejskiej rodzinie. Gdy miał dziewiętnaście lat wstąpił do Zgromadzenia Najświętszych serc Jezusa i Maryi w Leuven. W zakonie otrzymał nowe imię Damian. Już jako kleryk pragnął zostać misjonarzem. Jeszcze przed święceniami, w 1863 roku, wyjechał na Hawaje, gdzie został wyświęcony na kapłana w 1864 roku. W tym czasie na wyspach szerzyły się różnego rodzaju choroby, spośród których najgroźniejszą był trąd. Wtedy nie było odpowiednich lekarstw, by leczyć tę straszną chorobę wzbudzającą lęk i powszechną odrazę u ludzi. By zapobiec jej rozprzestrzenianiu, władze cywilne zdecydowały się na całkowitą izolację chorych. Wywieziono ich na wyspę Molokai. Dostarczano tam żywność i inne środki do życia. Trędowaci nie mieli jednak odpowiedniej pomocy medycznej. Kiedy miejscowy biskup Maigret poprosił chętnych kapłanów, by pospieszyli trędowatym z Molokai z pomocą, wtedy - bez jednej chwili wahania - zgłosił się Ojciec Damian. Dotarł do trędowatych 10 maja 1873 roku. Zaraz po przybyciu na wyspę zbudował kościół dla 600 nowych parafian. Zatroszczył się także o leprozorium. Był z trędowatymi w ich niedoli i cierpieniu. Jego obecność była dla nich znakiem Bożej Opatrzności. Dlatego powoli odchodzili od rozpaczy, w ich sercach na nowo pojawiła się nadzieja. Wspólna Eucharystia i udzielane przez Ojca Damiana sakramenty święte, sprawiły, że chorzy nabierali sił nie tylko duchowych, ale i fizycznych. Zaczęli budować schludne domy i znowu, tak jak dawniej, uprawiali ziemię. On sam był dla nich przyjacielem i powiernikiem, doradcą i pielęgniarzem, lekarzem i cieślą. Był bardzo lubiany przez młodzież, której przywracał wiarę w Boga oraz we własne siły. Wieść o odważnym zakonniku rozchodziła się po całym świecie. Jego rodacy w rodzinnej Flandrii a także katolicy ze Stanów Zjednoczonych zbierali środki finansowe na wsparcie jego posługi wśród trędowatych. Owocem szesnastoletniej pracy Ojca Damiana na Molokai były także nowe szkoły. Ojciec Damian zmarł na trąd 15 kwietnia w 1889 roku. Beatyfikował go 4 czerwca w 1995 roku Jan Paweł II, a kanonizował Benedykt XVI, 11 września 2009 roku. Ojciec Święty podczas Mszy świętej kanonizacyjnej powiedział, że „Ojciec Damian czuł się jak w domu z trędowatymi. Sługa Słowa stał się w ten sposób sługą cierpiącym, trędowatym z trędowatymi przez cztery ostatnie lata swego heroicznego życia. Żeby naśladować Jezusa, Ojciec Damian nie tylko opuścił swoją Ojczyznę, lecz także poświęcił bez reszty swoje życie i zdrowie. Jego nagrodą jest życie wieczne z Chrystusem uwielbionym”. Warto dodać, że to właśnie przykład św. Ojca Damiana zainspirował bł. Ojca Jana Beyzyma SJ, który wyruszył do trędowatych na Madagaskar. Niech ich przykład służby najuboższym, pobudzi i nasze serca do hojności. Tak jak oni starajmy się czerpać nadzieję z Boga, który daje siłę swojemu ludowi i wzbudza w Kościele nowych świętych, którzy są gotowi oddać swoje życie za braci, w Imię Jezusa.

Godz. 18.30 – obiadokolacja

Godz. 19.30 – Droga Krzyżowa, Spowiedź Święta, Apel Maryjny.

Godz. 22.00 – odpoczynek

Niedziela

Godz. 07.30 – jutrznia

Godz. 08.00 – śniadanie

Godz. 09.00 – Konferencja, modlitwa indywidualna w kaplicy objawień przed Najświętszym Sakramentem,

Godz. 11.00 – Msza Święta

Godz. 13.00 – Obiad

Powrót do Szczecina ok. godz. 23.00

 

KOSZT: 280 zł + 75 euro

W cenie płacimy za wynajęcie autokaru, ubezpieczenie, posiłki wymienione w programie (2 śniadania, 2 obiadokolacje (w Aachen i w restauracji w Banneux i 1 obiad u sióstr zakonnych niedaleko Banneux), 2 noclegi w domu pielgrzyma IL POVERELLO – w Banneux –  pokoje są 1 i 2-osobowe;

INNE INFORAMCJE:

1.        Rekolekcje poprowadzi – ks. dr Paweł Płaczek i s. Miriam – TEMATEM BĘDĄ SŁOWA JEZUSA: „Błogosławieni ubodzy w duchu…”

2.        Żeby cena rekolekcji była nieco niższa wybraliśmy opcję – (w domu pielgrzyma – IL POVERELLO) – z własną pościelą. Prosimy zatem zabrać ze sobą pościel!!! oraz sami przygotowujemy w refektarzu śniadania.


 ZAPISY: ks. Paweł - pawelplaczek@o2.pl; tel. 600.051.499

aktualizowano: 2014-10-03 11:44
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności