1 Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Żłóbek Betlejemski oczami dzieci i młodzieży" | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy 2 czerwca 2023 09:58 wyświetleń: 933 Krzysztof Grabczak

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Żłóbek Betlejemski oczami dzieci i młodzieży"

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wraz ze współorganizatorami: Wydziałem Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Gminą Wolin, Biblioteką Publiczną Gminy Wolin, Parafią św. Mikołaja w Wolinie włączyła się w obchody jubileuszu 800-lecia przygotowania przez św. Franciszka z Asyżu żłóbka w Greccio oraz zachęciła dzieci i młodzież do kontemplowania nowonarodzonego Jezusa.

 

Protokół Międzynarodowego Konkursu Plastycznego
„Żłóbek Betlejemski oczami dzieci i młodzieży”

     W dzisiejszym świecie potrzeba przede wszystkim świadków wiary. Takim szczególnym świadkiem wiary był św. Franciszek z Asyżu. W tym czasie obchodzimy 800. rocznice związane z zakonem franciszkańskim.

    W 2023 r. będziemy obchodzić 800 rocznicę przygotowania pierwszego żłóbka przez św. Franciszka z Asyżu. Ojciec Święty Franciszek podczas wizyty w Sanktuarium Żłóbka w Greccio w 2019 r. podpisał List Apostolski Admirabile Signum (O znaczeniu i wartości żłóbka), w którym napisał: „…żłóbek należy do miłego i wymagającego procesu przekazywania wiary. Począwszy od dzieciństwa, a następnie w każdym okresie życia, uczy nas kontemplować Jezusa, odczuwać miłość Boga do nas, odczuwać i wierzyć, że Bóg jest z nami, a my jesteśmy z Nim, wszyscy jako dzieci i bracia dzięki temu Dzieciątku, Synowi Boga i Dziewicy Maryi. I odczuwać, że na tym polega szczęście. W szkole świętego Franciszka otwórzmy serce na tę prostą łaskę, pozwólmy, aby z zadziwienia zrodziła się pokorna modlitwa: nasze dziękuję Bogu, który zechciał dzielić z nami wszystko, aby nas nigdy nie zostawić samymi”. Ojciec Święty podkreśla, że żłóbek od dzieciństwa uczy nas kontemplować Jezusa. W roku 2023 będziemy obchodzić 120 rocznicę urodzin służebnicy Bożej s. Leonii Nastał ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi. Była to mistyczka, która słyszała słowa Chrystusa skierowując nasz wzrok na szopkę i niemowlęctwo Jezusa. W Dzienniku duchowym zapisała następujące słowa: „Pragnę, byś w szczególniejszy sposób ukochała moje niemowlęctwo. Każdy okres mojego życia ma wartość nieskończoną, Boską. Ten sam Jezus jest wiekuiście w chwale u Ojca, ten sam - jako niemowlę kwili w żłobie betlejemskim, ten sam naucza, ten sam umiera, zmartwychwstaje i żyje chwalebnym i sakramentalnym życiem”.

    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wraz ze współorganizatorami: Wydziałem Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Gminą Wolin, Biblioteką Publiczną Gminy Wolin, Parafia Św. Mikołaja w Wolinie włączyła się w obchody jubileuszu 800-lecia przygotowania przez św. Franciszka z Asyżu żłóbka w Greccio oraz zachęciła dzieci i młodzież do kontemplowania nowonarodzonego Jezusa i, mamy nadzieję, doprowadziła do pogłębienia wiary. Św. Franciszek w 1223 r. dokonał cudu: pomógł Chrystusowi narodzić się w sercach braci i ludzi z pobliskich miejscowości. Poprzez nas konkurs zaprosiliśmy dzieci i młodzież, aby podążali do Boga drogą niemowlęctwa Bożego za wskazaniami Chrystusa przekazanymi sł. Bożej s. Leonii Nastał. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej żłóbek, tak jak to uczynił św. Franciszek przed 800 laty.

     Patronat nad wydarzeniem objęli: Pan Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, Pan Adam Kwiatkowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, O. Massimo Fusarelli, Przełożony Generalny Zakonu Braci Mniejszych, Jego Ekscelencja Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Patronat medialny nad konkursem objęli: Radio Plus Szczecin, Niedziela z dodatkiem Kościół nad Odrą i Bałtykiem. Partnerem konkursu byli: Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Wojciech Skorupa – Sklep Grabowo.

      Do 05 maja br. wpływały prace plastyczne z różnych stron świata. Na konkurs wpłynęło 300 prac z Polski 12 krajów świata: Boliwii, Brazylii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Etiopii, Indii, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Norwegii, Węgier z ponad 100 szkół o ośrodków kulturalno-oświatowych. Dnia 26 maja br. odbyło się spotkanie jury konkursu. Prace oceniali: prof. Bożena Kuklińska, wieloletni kierownik Katedry Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, s. Eliza Bojarska z Wydziału Wychowania Katolickiego Szczecińsko-Kamieńskiej Kurii Metropolitalnej, Magdalena Stróżek, wolińska malarka, historyk sztuki, o. Konrad Cholewa, definitor Przełożonego Generalnego Ojców Franciszkanów z Rzymu, ks. prof. Grzegorz Wejman z Katedry Teologii Biblijnej i Historii Kościoła Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. dr Zbigniew Woźniak, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

   Posiedzenie odbyło się w formie telekonferencji. Wszystkie prace nawiązywały do tematu, wykazywały wielki kunszt i zaangażowanie autorów. Po obradach komisja ustaliła następujące wyniki:

 

Kategoria A

I. Miejsce
Galia Zarela Alave Bustamante Boliwia San Calixto

II. Miejsce
Katja Živko Przedszkole Bregunica Chorwacja-1

III. Miejsce
Irmina Wawrzaszek Ochronka SS BDNP Rudnik nas Sanem

Wyróżnienie:
1. Jan Nowak PSP Kleczanów Polska,
2. Mia Kalesi Quints Ortega Boliwia San Calixto,
3. Julio Cesar Salinas Alconz Boliwia San Calixto

 

Kategoria B

I. Miejsce
1. Adrian Michael Stutbach Muriel Boliwia San Calixto
2. Breint Xibres Burgos Torrez Boliwia San Calixto

II. Miejsce
1. Lena Solecka SP2 Bytów Polska
2. Keianna Gracia T. Indie

III. Miejsce
Paula Karpińska PSP Borek Strzeliński Polska

Wyróżnienie:
1. Sofia Maria Herden Schule Pfungstadt Niemcy
2. Valeria Isabella Silva Coaquira Boliwia San Calixto

 

Kategoria C

I. Miejsce
CHAN PO CHI Chiny

II. Miejsce
Agata Chojnacka SP 33 Gdańsk

III. Miejsce
1. Oliwia Koczorowska SPI Inowrocław-2
2. LAURA DEL PILAR VILLAGRA PAZ_FEPPA SAN CALIXTO_BOLIVIA-1

 

Kategoria D

I. Miejsce
1. MAYANK PATKAR St. Joseph Indie
2. Maja Chamik SP Kalników Polska

II. Miejsce
1. HUNAIN FAZAL DONGRI St. Joseph India
2. Krzysztofa Pietruszewska SP Wolin
3. Barbara Podoba SP nr2 w Tomaszowie Lubelski Polska
4. Julia-Sokolowska-SPSM-Bialystok-Polska-praca

III. Miejsce
-

Wyróżnienie:
1. Liliana Bobowska SP Goczałków
2. Liliana Łuniewska SP1 Milanówek Polska
3. Anna Krocz ZPO DYS POLSKA
4. Adelina Petrova Bułgaria
5. AGUSTINA CHAVARRIA MEAVE FEPPA SAN CALIXTO_BOLIVIA-1
6. Aleksandra-Borowska-SPSM-Bialystok-Polska-praca
7. GENESIS FERNANDA ASPIAZU APAZA-SAN CALIXTO-BOLIVIA

 

Kategoria E

I. Miejsce
VIGNESH KADAM St. Joseph India
II. Miejsce
Gabriela García FEPPA SAN CALIXTO La Paz Boliwia -1
III. Miejsce
1. Aleksandra Janicka PSP Lewin Brzeski Polska
2. AMANDA LAUNIKONYTE Siauliai Mokykla Litwa
3. Joseph P. Indie

Wyróżnienie:
1. NICOLAS ELIAS Brazylia
2. Lucjan Maszluch SP2 Bytów Polska
3. Daria Staniszewska SP Mazew Polska
4. Maja Kabat SP Goczałków
5. WELLINGTON DA SILVA Brazylia
6. Jessica Joy M Indie
7. Sandra Strzyżewska SP Domaszewnica
8. Praveena B. Indie
9. Natalia Duda SP17 Katowice Polska

 

Kategoria F

I. Miejsce
1. LAU TSZ YI Chiny
2. Marisa Garstka ZSOiT Kleczew

II. Miejsce
Galia Mendoza FEPPA SAN CALIXTO La Paz Boliwia-1

III. Miejsce
HU CHING YIN Chiny

Wyróżnienie:
1. PIJA KRAGAITE Siuliai Litwa
2. Amelia Kumiec SP Dąbrowa Polska
3. ARDIMOY EBIYO SANBATO ETIOPIA
4. EPHREM IDOSSA BELINA ETIOPIA
5. Michał Szymaniak NLOILCh Polska

 

Kategoria G

I. Miejsce
Weronika Ożóg ZNPO Częstochowa Polska

II. Miejsce
1. Ewa Zachwyc SOSW Konarzew Polska
2. Maciej Kiełbik SOS-WŁowicz Polska

III. Miejsce
1. Aleksandra Nowakowska ZEPR
2. Julia Kurasz Rzeszów UNICEF

Wyróżnienie:
Julia Gawrych ZSS Łomża Polska

 

Nagroda Burmistrza Wolina Pani Ewy Grzybowskiej
Marcel Dusza Młodzieżowy Dom Kultury Gorlice

Nagroda Dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Wolin Pani Agnieszki Peplińskiej-Kot
Ewa Cierniatiewicz Kamyszenka Kazachstan

Nagroda Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego Pani Joanny Kleszcz
Eszter Demjó Ajaki Katolikus Iskola Węgry

Nagroda Proboszcza Ks. Kan. Leszka Koniecznego
Nadia Wiktoria Malewicz SP 44 Szczecin

 

aktualizowano: 2023-06-02 10:22
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności