1 Z ziemi kenijskiej do Szczecina | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 02 stycznia 2025 r. imieniny: Bazylego, Makarego, Narcyzy Okres Narodzenia Pańskiego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 22 czerwca 2017 23:47 wyświetleń: 9163

Z ziemi kenijskiej do Szczecina

Na zaproszenie ks. dr. Pawła Płaczka, Dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, do Szczecina przyjechały z krótką wizytą trzy Kenijki, siostry felicjanki:  s.Alice, s.Justa i s.Purity, które mieszkają i pracują w Domu Formacyjnym w  Embu, w Kenii. Tam też poznaliśmy je w lutym tego roku, kiedy gościły nas (grupę katechetów naszej archidiecezji) u siebie podczas naszej wizyty w ich kraju.

W czasie pobytu sióstr na szczecińskiej ziemi, opiekę nad nimi sprawowała s.Agnieszka M. Piątkowska fel., wizytatorka diecezjalna. W piątek  23.06 siostry wzięły udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 35 im. Jana Pawła II w Szczecinie, której uczniowie uczestniczą w programie adopcji ucznia z Kenii. Podczas spotkania ze społecznością szkoły,  Dorota Maziarz - Świerzewska, katechetka, opowiedziała o posługiwaniu sióstr w Kenii oraz podziękowała Gościom za ich przybycie. Siostry zostały oprowadzone po szkole i zaproszone na mały poczęstunek.

W południe siostry odwiedziły Kurię  Metropolitalną, gdzie powitał je ks. Paweł Płaczek, który oprowadzając  po Kurii, zapoznał je z pracownikami wszystkich  Wydziałów. W Seminarium czekali na siostry  klerycy z Koła Misyjnego, którzy opowiedzieli o działalności Koła i przekazali ofiary zebrane na potrzeby misji w Kipsing, w Kenii, gdzie posługuje s.Casty fel. Po obiedzie, wraz z Gośćmi udaliśmy się do szczecińskiej katedry św. Jakuba Ap., gdzie siostry spotkały się z grupą dzieci, które ze swoją katechetką przyjechały z Chojny, żeby przekazać  listy od uczniów swojej szkoły do kenijskich uczniów oraz zebrane przez siebie ofiary. Na wieżę katedry zaprosił Gości  ks. prał. Stanisław Skibiński, będący na emeryturze, ale codziennie posługujący w katedrze, który też adoptował  ucznia z Kipsing.  Szkoda, że padał deszcz i siostry mogły obejrzeć panoramę Szczecina przez „zapłakane” szyby. Był to jednak pretekst do zachęcenia  sióstr do ponownej wizyty, kiedy to będą mogły zobaczyć  nasze piękne miasto skąpane w słońcu.

Z katedry udaliśmy się do Marianowa, gdzie na plebanii odbyło się spotkanie z rodzinami, które adoptowały  kenijskich uczniów oraz z katechetami – uczestnikami lutowej wyprawy do Kenii. Przywitanie było takie jak w rodzinie: gorące, pełne serdecznych słów i uścisków. Był poczęstunek, świadectwa katechetów z wizyty w Kenii i sióstr – z pobytu w Polsce, indywidualne rozmowy, śpiewy, wymiana upominków. Na zakończenie siostry zaśpiewały  błogosławieństwo franciszkańskie w języku angielskim oraz suahili, a potem nastąpiły wzajemne podziękowania i znowu uściski, tym razem na pożegnanie. W sobotę 24.06 siostry miały okazję zwiedzić zabytkową katedrę w Kamieniu Pomorskim, gdzie  wysłuchały krótkiego koncertu organowego. Następne miejsce odwiedzin, to Trzęsacz, gdzie siostry popatrzyły na polskie morze i pozowały do zdjęć na tle ruin kościoła św. Mikołaja z XV w.

Następnie udaliśmy się do Pustkowa, gdzie stoi wzniesiony w 2007 roku Bałtycki Krzyż Nadziei –  replika krzyża z Giewontu. Krzyż ten został postawiony w tym miejscu jako odzwierciedlenie słów Papieża Polaka: „Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie…”, mówiącego o tym, że krzyż jest symbolem tego, co łączy chrześcijan. Pod tym krzyżem, razem z uczestnikami rowerowej pielgrzymki z parafii: Cerkwica i Konarzewo, przeżywaliśmy  Mszę św. Podczas homilii ks. Paweł Płaczek mówił, że Kościół istnieje ponad 2 tysiące lat; Kościół w Polsce ma 1050 lat, a Kościół w Kenii – niewiele ponad 100. - Ponad 30 lat temu do Kenii przybyło pięć polskich sióstr felicjanek, żeby służyć w tym młodym, misyjnym Kościele. W tej chwili posługuje  tam już ok. 70 kenijskich sióstr, a trzy z nich stoją pośród nas. Radują się dzisiaj nasze serca, że razem z nami jest siostra Justa, która jest pierwszym „kenijskim” powołaniem w tym zgromadzeniu – mówił kaznodzieja. Wszyscy zgromadzeni odnosili się do sióstr z wielką życzliwością i uznaniem dla ich posługi. Po Eucharystii podchodzili, żeby się przywitać, uściskać  i chociaż chwilę porozmawiać, dziękując za przybycie do naszego kraju. Po obiedzie, udaliśmy się na plażę w Niechorzu,  gdzie siostry, łącznie z s.Agnieszką wykazały się niezwykłą odwagą, wchodząc do morza. My, czyli mieszkańcy zimnej Polski (w porównaniu do gorącej Kenii), robiliśmy siostrom zdjęcia, podziwiając ich hart ducha i ciała, bo dla nas woda była zbyt zimna. 

Następną „stacją” w  naszej sobotniej wędrówce  była parafia w Przybiernowie, gdzie na plebanii odbyło się spotkanie z osobami, które adoptowały  uczniów z Kipsing. Zgodnie z polską tradycją stół był suto zastawiony, atmosfera przyjacielska, śpiewy radosne, twarze uśmiechnięte, rozmowy pełne wzajemnej ciekawości siebie i obopólnej wdzięczności za spotkanie. Na pożegnanie – pamiątkowe zdjęcia i zapewnienia o pamięci w modlitwie. Po powrocie do Szczecina siostry były bardzo zmęczone, ale z ich twarzy biła prawdziwa radość.

W niedzielę rano siostry uczestniczyły we Mszy św. w nowym kościele pw. św. Wojciecha w Barlinku, podczas której ks. Paweł Płaczek krótko opowiedział o ich posługiwaniu w Kenii. Następnie s. Purity przedstawiła warunki życia i problemy mieszkańców swojego kraju. W tym kontekście wyjaśniła, jak  siostry felicjanki wypełniają swoją misję, wynikającą z ich chrześcijańskiego i zakonnego powołania. Ich posługiwanie w Kenii, to: opieka nad chorymi w szpitalach i hospicjach, pomoc ubogim (dbanie o pokarm i ubranie, znalezienie pracy), prowadzenie internatów i domów dziecka (wyszukiwanie dzieci na ulicy), adopcja ucznia (szukanie sponsorów opłacających naukę w szkole), katechizowanie, nieraz pod gołym niebem. Podziękowała za wspaniałe przyjęcie oraz stwierdziła, że w Polsce siostry czują się jak w rodzinie i zapewniła, że kochają naszą ojczyznę, stale modląc się w jej intencji. Na zakończenie Mszy św. młodzież gimnazjalna wyraziła siostrom wdzięczność za ich obecność w tej wspólnocie parafialnej, wręczając im kwiaty i upominki. Następnie, zgodnie z tradycją, siostry zaśpiewały błogosławieństwo, które, również tradycyjnie, wzruszyło parafian. Po Mszy św. były rozmowy oraz zdjęcia, a następnie obiad na plebanii i spotkanie z Metropolitą Szczecińsko – Kamieńskim ks. abp. Andrzejem Dzięgą. Ks. Paweł przedstawił siostry,  opowiedział o ich posłudze oraz o przebiegu ich wizyty w Polsce. Ks. Arcybiskup udzielił siostrom pasterskiego błogosławieństwa, a potem, zgodnie ze zwyczajem, zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia. Pobyt w gościnnym Barlinku zakończył się „rejsem” łodzią po pięknym jeziorze i wizytą w lodziarni.

Ostatnim miejscem odwiedzin i spotkań z wiernymi naszej archidiecezji była miejscowość położona wśród lasów, niedaleko Barlinka. Widoki piękne, ludzie niezwykle życzliwi, a więc kolejne miejsce, gdzie siostry mogły się poczuć jak w domu i będą opuszczać naszą „małą ojczyznę” w przekonaniu, że są tutaj kochane, doceniane i podziwiane za swoją ciężką pracę wśród potrzebujących i że wspieramy je i będziemy wspierać naszą modlitwą.  W czasie wizyty sióstr, wróciły „kenijskie” wspomnienia i znowu, tak jak w Kenii, czuliśmy się stokroć bardziej obdarowani niż my byliśmy w stanie podarować. Wiara tych sióstr, ich modlitwa, poświęcenie, przykład służenia Bogu i ludziom – to dary bezcenne. Dziękujemy Wam, Siostry: Alice, Justa, Purity za to, co dla nas zrobiłyście w Kenii; za to, że odwiedziłyście nas na naszej ziemi; za to, co robicie dla naszej Ojczyzny, nieustannie modląc się w jej, czyli w naszej intencji.

Analizując przebieg wizyty katechetów w Kenii i rewizyty sióstr, wyraźnie jawi się prawda o Jednym, Chrystusowym Kościele. Doświadczaliśmy tej prawdy każdego dnia, w każdej minucie. W czasie wspólnej modlitwy, posiłków, rozmów, śpiewów, zabawy, nie czuło się bariery językowej ani różnic kulturowych. Kolor skóry czy trudne słowa w języku suahili i polskim, były przedmiotem żartów, co jeszcze bardziej zacieśniało wspólnotę. Za te spotkania, owocem których jest pogłębienie naszego przeżywania jedności w Kościele Chrystusowym, jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom, tworzącym i codziennie budującym ten Kościół.

 Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2017-08-14 09:36
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności