Czwartek, 13 sierpnia 2020 r. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Poncjana i Hipolita

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 16 października 2013 18:43 wyświetleń: 5049

XIII Dzień Papieski w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie

 

Z okazji obchodów 13 tego Dnia Papieskiego w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie, 16 października odbyło się spotkanie zadedykowane Janowi Pawłowi II.

Spotkanie otworzył krótki rys biograficzny Papieża Polaka nawiązujący do hasła dnia: „Papież Dialogu” zaprezentowany przez młodzież: Natalię i Maćka. Na spotkaniu, które odbyło się w dwóch częściach, zorganizowanym przez katechetę p. Przemysława Landowskiego, głos zabrali p. dyr. Iwona Potrykus, z-ca Krzysztof Pilarz oraz w imieniu ks. Metropolity Andrzeja Dzięgi, ks. dr Paweł Płaczek.

Spotkanie uświetniła swoją obecnością p. Aleksandra Zapotoczny, dziennikarz i współpracownik biura postulacji do Spraw Beatyfikacji i Kanonizacji Jana Pawła II opowiadając o fenomenie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego tego papieża jakim są Listy do Niego pisane przez ludzi z całego świata.

 

P. Dyr. Potrykus okazując wielką wdzięczność przybyłym gościom uświadomiła uczniom swojej szkoły o ważności obchodów Dnia Papieskiego. Ks. dr  Płaczek w swoim wystąpieniu wielokrotnie zaznaczał, że: „Ten Papież nauczył nas wierności ideałom, które konsekwentnie realizował w swoim życiu”..

„Celem spotkania – jak tłumaczy p. Zapotoczny, jest przybliżenie młodym ludziom postaci Jana Pawła II; opowiedzenie o Nim tym, którzy nie mieli okazji Go spotkać. Ukazanie Jego świętości, rysując obraz Karola Wojtyła, jaki wyłonił się ze świadectw świętości Papieża, należących do dokumentacji Jego procesu”.

Na wygłoszoną konferencję złożyły się wzruszające historie, które dotykały serce słuchających. Referentka m.in. powiedziała: „Prawdziwym fenomenem tego procesu jest nieskończona ilość listów napisanych przez ludzi z całego świata do Jana Pawła II. A przecież nie pisze się listów do osoby zmarłej.

Nie każdy jednak wie, że do Postulacji trafiają także wszystkie karteczki, koperty i listy, które pielgrzymi zostawiają na grobie Jana Pawła II, których zliczyć nie można. Te listy to świadectwa o wielkości Jana Pawła II, refleksje na temat Jego pontyfikatu, wspomnienia ze spotkań z Papieżem. Ktoś wypisuje swoje intencje modlitewne, prosi o znalezienie pracy, uzdrowienie z nałogu alkoholowego kogoś z rodziny, modli się o zgodę w rodzinie, prosi o dobrego męża, ktoś inny dziękuje za odebrane łaski... Piszą rodzice, którzy zostali obdarzeni darem rodzicielstwa po latach modlitwy i oczekiwaniu; piszą studenci prosząc o pomoc Papieża przy egzaminach. Jest dużo świadectw mówiących o duchowych uzdrowieniach, nawróceniach. Dzieci rysują swojego białego Dziadka, bo tak nazywają Ojca Świętego, z aureolą i skrzydłami... Często ludzie swoje koperty adresuje pisząc zwyczajnie: „Święty Jan Paweł II – Niebo” i takie koperty bez problemu dochodzą do biura. Wielki ukłon kieruje w stronę Dyrekcji Gimnazjum i w kierunku p. Landowskiego – katechety, jestem wdzięczna mu za przybliżanie uczniom – organizując takie spotkania – postaci naszego Świętego Papieża”.

Listy te świadectwem wiary, uzdrowienia, miłości i zaufania do Papieża... Treść wielu z nich znalazła swoje miejsce w czasopiśmie Totus Tuus oraz publikacjach: Cuda – Nowe Cud – Wielka Księga Cudów – Listy dzieci do Karola - Wydawnictwa Św. Stanisława. Jest w przygotowaniu czwarta cześć tego zbioru, która ukarze się na kanonizacje Papieża.

                                                                                                   tekst: Przemysław Landowski - katecheta

aktualizowano: 2013-10-17 09:37
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Projekt "Droga od serca do dłoni - szkoła na Madagaskarze"

Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z błędnego koła biedy i bezradności. Szkoła jest najlepszą inwestycją w przyszłość ich i ich rodzin. Dlatego obok budynku kościoła, który jest darem naszej Archidiecezji na wotum 50.lecia istnienia Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, powstaje także szkoła dla lokalnej społeczności.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności