1 Tegoroczni maturzyści Katolickiego LO im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 lipca 2024 r. imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny Sobota XV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Czesława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych
Aktualności 11 maja 2023 14:15 wyświetleń: 563 Krzysztof Grabczak

Tegoroczni maturzyści Katolickiego LO im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie

W szczecińskim Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Maksymiliana Marii Kolbego świadectwa ukończenia szkoły odebrało w ostatni piątek kwietnia trzydziestu tegorocznych absolwentów, wychowanków polonistki Sylwii Potaman. 

Zmieniajcie świat - służcie Bogu!
Adam Szewczyk/Niedziela

Ubiegłego roku naukę w szkołach średnich ukończyli ostatni absolwenci gimnazjów, co we współczesnej historii polskiej edukacji odnotowano jako wydarzenie szczególne, bowiem od tej chwili na dobre powrócił wcześniej obowiązujący system organizacji nauki uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ten rok również w pewnym sensie jest wyjątkowy, gdyż tegorocznymi absolwentami zreformowanych czteroletnich liceów są uczniowie, którzy wcześniej ukończyli ośmioletnią podstawówkę.

Ważne momenty
W szczecińskim Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Maksymiliana Marii Kolbego świadectwa ukończenia szkoły odebrało w ostatni piątek kwietnia trzydziestu tegorocznych absolwentów, wychowanków polonistki Sylwii Potaman. Ukończenie szkoły średniej jest ważnym wydarzeniem w życiu wchodzącego w dorosłość człowieka. W „Katoliku” każdorazowo fakt ten jest celebrowany z właściwą mu odświętną oprawą. Rozpoczyna się uroczyście sprawowaną Eucharystią z udziałem całej szkoły. Po niej, jeszcze w kościele, odbywa się wręczenie świadectw i nagród. Również w tym czasie mają miejsce krótkie wystąpienia uczniów, dyrekcji oraz rodziców, którzy także i tym razem licznie uczestniczyli w uroczystości. To oficjalna część, po której następuje kolejna, realizowana już w szkole część artystyczna, którą wypełniły dedykowane absolwentom występy młodszych koleżanek i kolegów, m.in. przeplatane szkolną satyrą prezentacje filmowe, deklamacje, quizy oraz starannie przygotowane popisy muzyczne. Świętowanie zakończono tradycyjnie – przy torcie i kawie.

Garść imponujących statystyk
„Katolik” od wielu już lat cieszy się renomą nie tylko w Szczecinie. To szkoła zaliczająca się do grona najlepszych w kraju. Tegoroczni absolwenci mieli również swój udział w umocnieniu tej pozycji, o czym tym czasem (bowiem na wyniki ich matur przyjdzie poczekać do lipca) świadczą osiągnięte przez nich wysokie wyniki w nauce oraz liczne sukcesy uzyskane w ramach olimpiad i konkursów. Warto w tym miejscu przytoczyć kilka przykładów potwierdzających te słowa. Otóż w 30-osobowej klasie 10 uczniów uzyskało w tym roku średnią roczną 5,00 i powyżej, przy czym najwyższa wynosiła 5,56. Cała klasa uzyskała średnią z czterech lat nauki – uwaga – 4,46! Świadectwo z biało-czerwonym paskiem otrzymało 9 uczniów. Wpisem do Złotej Księgi i nadaniem Srebrnej Tarczy wyróżniono 5 uczniów. Mimo iż 14 miesięcy z okresu nauki w liceum zabrała tegorocznym absolwentom pandemia, szkoła niezmiennie cieszy się mianem placówki, do której uczniowie uczęszczają z ochotą, o czym świadczy wysoka frekwencja. Rocznie w klasie wyniosła ona 87,37%, najwyższą osiągnęła uczennica z wynikiem 97%, a 18 osób utrzymało ją na wysokim, ponad 90% poziomie.

Gratulacje. Życzenia. Rady
Rozstanie z klasą stanowiło emocjonalne przeżycie dla Sylwii Potaman. Doświadczona nauczycielka podczas krótkiej rozmowy nie kryła wzruszenia i choć w blasku jej oczu można było dostrzec dumę z osiągnięć wychowanków, wyczuwalna była jej troska o powodzenie na maturze, o ich przyszłość.
- Życzę moim drogim wychowankom przede wszystkim błogosławieństwa Bożego i żeby w życiu podążali ścieżką, która ich nie sprowadzi na manowce – mówiła wzruszona nauczycielka. - Wszystkim serdecznie gratuluję i dziękuję za wspólną drogę. Liczę na to, że będą się wzajemnie podtrzymywać. Podczas tej pożegnalnej uroczystości powiedziałam, że gdyby wszyscy mieli dwa jabłka, nikt nikomu nie byłby potrzebny, a myślę, że oni są bardzo sobie potrzebni.
Gratulacje z okazji ukończenia liceum złożył absolwentom dyrektor placówki Maciej Muszyński. Zachęcał przy tym, by z odwagą i rozwagą wchodzili w dorosłość, bazując tak na posiadanej wiedzy, jak i dobrze ukształtowanej postawie moralnej.
- Nauczyciel w szkole – mówił dyrektor Muszyński – ma jedno podstawowe zadanie. Nie dostarczyć wam bagażu wiedzy, z którą będziecie kroczyć przez życie, choć jest to bardzo pożyteczne, lecz pracować nad rozwojem waszego umysłu. […] Rozwinięty umysł pozwoli wam samodzielnie i roztropnie rozwiązywać wszelkie problemy. Kiedy my możemy poprzez rozwiązywanie problemów formować, kształtować inne osoby, im pomagać, to czynimy to, czego uczył nas Jan Paweł II: zwiększamy ilość dobra i łask, które przekazał nam Pan Jezus. Nasza szkoła daje taki komfort, że możemy o tym głośno mówić, że możemy się modlić, korzystać z konfesjonału, łaski Eucharystii. Pamiętajcie, że z tych łask możemy korzystać w dorosłym życiu cały czas […]. Pamiętajcie też, że macie wierzyć w siebie oraz w to, że za waszym pośrednictwem Jezus ma plan w stosunku do świata, do ludzi i chce, żeby ten świat był lepszy. Wasza koleżanka kierując mądre słowa do młodszych koleżanek i kolegów zwróciła uwagę, że obecnie straszą sztuczną inteligencją. Pamiętajcie, że ta inteligencja ma wam służyć, a wy macie służyć Panu Bogu. I tego z całego serca wam życzę!

aktualizowano: 2023-05-11 14:23
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności