1 Szczecin Pomorz(ż)e Świętości - obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Szczecinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 22 lipca 2014 10:38 wyświetleń: 5928

Szczecin Pomorz(ż)e Świętości - obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Szczecinie

Pod hasłem „Szczecin Pomorz(ż)e Świętości” odbywa się letni obóz młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Szczecinie. Uzdolnieni gimnazjaliści i licealiści z całej Polski w dniach od 17 do 28 lipca 2014 r.  są obecni w naszym mieście

 

O idei i zadaniach Fundacji wierni Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej mogli dowiedzieć się z listu pasterskiego ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, który został odczytany 13 lipca 2014 r. we wszystkich kościołach Archidiecezji. Ks. Arcybiskup napisał: „Przyjrzyjmy się dzisiaj organizacji, która jest przykładem dobrego owocowania Bożego Słowa, przekazanego Polakom przez świętego Jana Pawła II. Podczas pamiętnej pielgrzymki 1999 roku nasz Papież zauważył, że zmiany społeczno–gospodarcze, przeprowadzone w Polsce po 1989 roku, przyczyniły się wprawdzie do rozwoju wielu regionów, jednocześnie jednak powiększając różnice gospodarcze i kulturowe wobec innych regionów, które nie miały szans na dynamiczny wzrost. Były to przede wszystkim środowiska Państwowych Gospodarstw Rolnych, ale także wiele małych miasteczek i wiosek, a także inne miejsca, gdzie zamarła działalność przemysłowa, prowadzona wcześniej na wielką skalę. Te negatywne zjawiska społeczne niezwykle mocno dotknęły młodzież tych terenów, utrudniając jej przede wszystkim zdobycie właściwego wykształcenia, zwłaszcza na poziomie akademickim.

 

Aby zmniejszyć skalę tego zjawiska, w roku 2000 Konferencja Episkopatu Polski podjęła odważną decyzję o utworzeniu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w ramach specjalnego programu zajęła się niesieniem pomocy dla szczególnie utalentowanej młodzieży, pochodzącej z terenów wyjątkowo mocno dotkniętych problemem ubóstwa. Grupę objętą programem stypendialnym od początku stanowią zdolni i utalentowani młodzi ludzie, z wiosek i miast liczących do 20 tys. mieszkańców, z rodzin o bardzo niskich dochodach. Najczęściej są to rodziny wielodzietne. Wartość przekazywanego przez Fundację stypendium edukacyjnego wzmacnia dodatkowo fakt, iż jest ono przyznawane długofalowo, nawet na okres 10 lat (od gimnazjum aż do ukończenia studiów)”.

 

 Od początku istnienia programu stypendialnego Fundacja organizuje dla swoich stypendystów obozy wakacyjne, służące zawiązywaniu wspólnoty i jej formowaniu w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Pierwszych pięć obozów wakacyjnych opartych było jedynie na wymianie młodzieży pomiędzy diecezjami objętymi programem. Zorientowano się wtedy, że większość stypendystów nigdy wcześniej nie wyjeżdżała na wakacje. Dlatego zarząd Fundacji zdecydował, że od 2003 r. będzie organizował jeden obóz dla wszystkich stypendystów z całej Polski. Pierwszy tego typu obóz odbył się w Krakowie, w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Podczas obozu wybrano pierwsze hasło „Uczyńmy człowieka” i tak zapoczątkowano wiele kontynuowanych do dziś obozowych tradycji. Były to m.in. charakterystyczne żółte koszulki uczestników, obozowy przewodnik „Codziennik/Niecodziennik” i gazetka wydawana przez biuro prasowe, które tworzyli laureaci Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka.

 

W kolejnych latach podopieczni Fundacji odwiedzili następujące miasta: Warszawę, Trójmiasto, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, dziesięć miast Górnego Śląska i Zagłębia oraz Łódź. Pochodzący z małych miejscowości stypendyści mogli oswoić się z dużym miastem i panującym w nim rytmem życia, odkryć jego historię i kulturę oraz poznać jego ofertę akademicką. Miało to ich zachęcić do podejmowania studiów na najlepszych uczelniach w kraju. Nieodłącznym elementem każdego obozu był bogaty program duchowy, odzwierciedlony w jego haśle.

 

Wzrost liczby stypendystów i ich dorastanie spowodowały, że od 2007 r. w dużych letnich obozach biorą udział jedynie gimnazjaliści i licealiści. Studenci i maturzyści spotykają się na specjalnie dla nich organizowanych wyjazdach. Jednocześnie wielu studentów pomaga w przygotowaniu obozu dla młodszych kolegów i uczestniczy w nim jako wychowawcy.

 

Celem tegorocznego obozu w Szczecinie jest zapoznanie stypendystów z największymi ośrodkami naukowymi, kulturowymi i gospodarczymi miasta i regionu. Gimnazjaliści i licealiści poznają szczecińskie uczelnie, na których być może w przyszłości będą studiować. Obecny obóz odbywa się pod hasłem: „Szczecin Pomorz(ż)e Świętości” i trwa od 17 do 28 lipca. Szczecin to dwunaste miasto w formule ogólnopolskiej, które odwiedzają stypendyści. Na Pomorze Zachodnie oprócz gimnazjalistów i licealistów przyjechali także wolontariusze, pracujący jako kierownicy ośrodków, wychowawcy oraz służba medyczna.

Szczecin dla stypendystów Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to przede wszystkim miasto do którego 11 VI 1987 roku pielgrzymował Ojciec Święty Jan Paweł II. Obóz w Szczecinie łączy w sobie dwa wymiary. Z jednej strony stypendyści cieszą się wakacjami, odpoczywają i poznają historię i kulturę regionu, a z drugiej strony ważny jest aspekt formacji duchowej. Tak też zbudowany został program prawie dwutygodniowego pobytu. Gimnazjaliści i licealiści uczestniczą w dniu skupienia, a obóz rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą. Na obozie nie ma czasu na nudę, bo kolejne dni przynoszą nowe niespodzianki, tj. dzień sportu, wykłady i warsztaty na uczelniach wyższych oraz koncert stypendystów, który uświetni występ zespołu Deus Meus.

Jedną z atrakcji obozu jest całodniowa wyprawa do Świnoujścia. 23 lipca stypendyści wyruszą pociągami na wyspę Wolin, gdzie w Kolegiacie św. Mikołaja odbędzie się Msza Święta, po której dojadą do Świnoujścia. W mieście zwiedzą zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną i latarnię morską. Ten dzień zakończy się pobytem na plaży. Dla wielu będzie to pierwsze spotkanie z morzem Bałtyckim.

 

Stypendyści Fundacji od kilkunastu lat są żywym pomnikiem św. Jana Pawła II, budowanym dzięki ofiarności społeczeństwa podczas kwesty przy okazji Dnia Papieskiego. W całej Polsce jest obecnie ponad 2500 osób z całej Polski, z czego prawie 1300 to studenci kształcący się na renomowanych uczelniach. W naszej Archidiecezji mamy aktualnie 60 stypendystów, a od wakacji będzie ich ponad 80. Podopieczni Fundacji, dzięki zaangażowaniu księży koordynatorów oraz opiekunów w poszczególnych diecezjach, objęci są gruntowną formacją, prowadzącą do dojrzałości chrześcijańskiej i obywatelskiej. Podobne cele stawiają sobie także studenci we wspólnotach akademickich. W całej Polsce jest już dzisiaj 20 takich wspólnot. Szczecińska wspólnota studentów Fundacji liczy blisko 40 osób.

 

Ponad tysiąc gimnazjalistów i licealistów przybyłych do Szczecina na letnim obozie integracyjnym pokazuje co to znaczy radosny, żywy i młody Kościół. Ufamy że nasze miasto pomorz(ż)e ich i naszej świętości.

opracował: ks. Paweł Płaczek

aktualizowano: 2014-07-22 11:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności