Czwartek, 18 lipca 2019 r. imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Bł. Szymona z Lipnicy

Aktualności

Aktualności 3 grudnia 2013 11:28 wyświetleń: 3230

Święto Niepodległości na Wzgórzu Hetmańskim

W parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona w niezwykły sposób. Grupa „szaleńców parafialnych”, jak sami siebie nazywają, przygotowała uroczystą wieczornicę poświęconą dziejom Polski od 1772 do 1989 roku. Kościół był wypełniony parafianami oraz zaproszonymi przez nich gośćmi.

 

Uroczystość rozpoczęła się sygnałem odegranym przez duet trębaczy. Następnie, przy dźwiękach utworu „Marsz Polonia”, przez środek kościoła przemaszerowała niezwykła kolumna, w skład której wchodzili: żołnierze z karabinami w dłoniach, członkowie chóru parafialnego, dzieci z zespołu „Promyki Jezusa Miłosiernego”. Wszyscy nieśli zapalone znicze, które potem ustawili u stóp ołtarza.

Przy dźwiękach „Poloneza” Ogińskiego, narrator przypomniał nam, że był taki czas w dziejach naszego narodu, kiedy przez 123 lata Polska nie istniała na mapie. To w tym okresie powstał „Mazurek Dąbrowskiego” - najbardziej znana polska pieśń, która od 1927 roku jest naszym hymnem państwowym. Właśnie ten utwór został wykonany przez chór i Promyki jako pierwszy. Do śpiewania hymnu, a później kolejnych pieśni, włączyli się wszyscy obecni w świątyni. Nie było już „aktorów” i „widzów”, po prostu wszyscy razem uczestniczyli w tej pięknej uroczystości.

Po hymnie były recytowane wiersze wyrażające tęsknotę za Ojczyzną: „Moja piosnka” C.K.Norwida, „Ojczyzna” M.Konopnickiej, „Hymn do miłości Ojczyzny” I.Krasickiego.

Recytacje przeplatane były zdaniami narratora wprowadzającymi w klimat danego momentu w historii Polski oraz objaśniającymi tło powstania poszczególnych utworów literackich i muzycznych.

Wszyscy odśpiewali „Rotę”, a potem „Boże coś Polskę” – pieśń Alojzego Felińskiego cieszącą się niezwykłą popularnością podczas I wojny światowej oraz w okresie panowania w Polsce komunizmu, a zwłaszcza w latach 80.

O żołnierzach I wojny światowej, oddziale strzeleckim liczącym 164 ludzi, przypomniała pieśń „Pierwsza Kadrowa”, którą zaśpiewał chór, a wtórowali mu wszyscy obecni w kościele. Nie zapomniano też o  naszych dzielnych ułanach, którzy „przybyli pod okienko”.

Kiedy przywołano nazwisko dowódcy Pierwszej Brygady, a następnie Naczelnika Państwa – Józefa Piłsudskiego, na ekranie ukazało się zdjęcie Marszałka, a uczestnicy wieczornicy usłyszeli: „Litewskie go zrodziły łany (…) On wzrósł o głowę nad narodem, oto Naczelnik nasz i Wódz”.

„Marsz Pierwszej Brygady” – najbardziej znaną pieśń Legionów, Piłsudski nazwał „najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.

Kiedy słucha się tej pieśni lub się ją śpiewa, nie sposób nie odczuwać wzruszenia. Jednak kiedy „Pierwszą Brygadę” śpiewają dzieci, wzruszenie jest jeszcze większe.

Niesamowite wrażenie na słuchaczach wywarły odczytane z mocą słowa Józefa Piłsudskiego: „Żołnierze!(…) Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”.

Któż z nas nie śpiewał kiedyś: „rozkwitały pąki białych róż…”?

Lecz gdy wykonywali ją panowie ubrani w polskie mundury, z karabinami w dłoniach, trzeba było opanować swoje wzruszenie, żeby móc śpiewać razem z nimi.

Przenieśliśmy się myślami do dnia 11. listopada 1918 roku, gdy  usłyszeliśmy słowa, wypowiedziane dzień później przez Marszałka: „Żołnierze! (…) Z wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli”.

Jakie myśli przychodziły nam do głowy, kiedy słuchaliśmy wiersza  L.Staffa „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”?

Wybuch II wojny światowej… Z głośników słychać było odgłosy bombardowania oraz wycie syreny alarmowej. Na ekranie pojawiły się przejmujące grozą obrazy płonącej stolicy, a recytator przypomniał znane wszystkim słowa, które Antoni Słonimski zacytował w swoim wierszu: „Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!”

Nagle wszyscy „znaleźliśmy się” w bombardowanej Warszawie.

Potem „nasi żołnierze” śpiewali: „wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani”, a nasze myśli i serca były w tamtej okrutnej rzeczywistości.

Przypomniano też utwory powstałe w czasie Powstania Warszawskiego, upamiętniające ten patriotyczny zryw i udział w nim setek młodych, często za młodych powstańców, m.in. „Dziś idę walczyć – Mamo!” Józefa Szczepańskiego.

Fragmenty utworu „Katyń” M.Hemara przywołały wspomnienia o Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, o męczeństwie polskich oficerów.

   W ostatniej części wieczornicy przenieśliśmy się do Polski powojennej, która nie była wolna, chociaż usiłowano to wmawiać jej obywatelom. Wiele osób obecnych w kościele dobrze pamiętało zrywy wolnościowe w latach: 1956, 1968, 1970 i 1976. Mając w pamięci tamte wydarzenia, wszyscy z całego serca śpiewali „Żeby Polska była Polską”. Trudno było powstrzymać  wzruszenie i szybsze bicie serca, kiedy z głośników zabrzmiał głos naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

A potem przywołano datę 13. grudnia 1981r. Dla mieszkańców Szczecina stan wojenny wiąże się z  bardzo bolesnymi przeżyciami.

Zabrzmiała piosenka „A mury runą”, a w kościele pojawiły się białe flagi z czerwonym napisem „Solidarność”. Był to kolejny wzruszający moment.

„Do młodych” Adama Asnyka – to ostatni wiersz przygotowany na tę wieczornicę.

Sygnał trąbki rozpoczął Apel Poległych. Do Apelu zostali wezwani m.in.: Kosynierzy Tadeusza Kościuszki, Powstańcy Powstania Listopadowego i Styczniowego, Wiosny Ludów, Marszałek Józef Piłsudski i jego podkomendni, żołnierze polscy walczący na wszystkich frontach II wojny światowej, więźniowie łagrów i polskich więzień. Dźwięk werbla potęgował napięcie i dodawał tej chwili ogromnej powagi.

Nie trzeba tłumaczyć, co czuje Polak, który po dźwiękach werbla słyszy: „Wszyscy zabijani i katowani za walkę o wolną i niepodległą Ojczyznę w całej naszej historii. Wzywamy Was, stańcie dziś do Apelu!” Po plecach przebiegają ciarki, a w oku kręci się łza…

Po Apelu Poległych, w czasie modlitwy różańcowej, wszyscy uczestnicy tej uroczystości pamiętali o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Okazało się, że przygotowano jeszcze jedną niespodziankę: ks.Proboszcz Andrzej Buczma przedstawił parafiankę, Panią Stanisławę, która jest o trzy dni starsza od Niepodległej Polski. Pani Stanisława recytowała wiersz „Przysięga Tadeusza Kościuszki”, którego nauczyli ją rodzice. Na zakończenie wieczornicy ks.Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przygotowali tę wspaniałą uroczystość. Opuszczaliśmy świątynię w zadumie, pełni wdzięczności Bogu i ludziom za piękne, wzruszające chwile. Na pewno jeszcze przez wiele dni będą nam brzmiały w uszach wiersze i pieśni dzisiaj wykonywane. Czy będziemy też pamiętać o płynącym z nich przesłaniu, że mamy obowiązek dbać o naszą Ojczyznę?

 

PS

Warto wspomnieć, że duży udział w przygotowaniu tej wieczornicy mieli katecheci pracujący w tej parafii: s.Franciszka (współautorka scenariusza, osoba prowadząca „Promyki”) i ks.Karol Łabenda (jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia, trębacz, osoba grająca na werblu, śpiewający „żołnierz”). Wielki wkład wnieśli też rodzice „Promyków”, którzy przygotowywali tę uroczystość, a wielu z nich było „aktorami”.

Młode pokolenie można wychowywać w duchu patriotyzmu tylko w jeden sposób: własnym przykładem.

 

 katechetka - Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2013-12-03 11:31
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 2019 r. na wojskowym cmentarzu w Siekierkach, pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, odbyły się uroczystości 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

»

Podsumowanie II Akcji Misyjnej - Okulary dla Afryki

Ponad 23 tysięcy par okularów zebrano dotychczas w ramach II Akcji Misyjnej pt. "Okulary dla Afryki" w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Akcję zorganizowały Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Zbiórka trwała w okresie Wielkiego Postu w szkołach i parafiach Kościoła na Pomorzu Zachodnim.

»

Tematyka misyjna podczas ADM Goleniów 2019

Wszystkie osoby, które przemawiały i dzieliły się z młodzieża swoim świadectwem misyjnym podczas tych punktów programu mają za sobą doświadczenie misyjne z różnych krajów i regionów na prawie wszystkich konktynentach świata, m.in. w Kenii, Peru. Argentynie, Brazylii, Papui Nowej Gwinei i Madagaskarze.

Centralnym punktem każdego dnia Archidiecezjalne Dni Młodych była Msza Święta. 2 maja uwieńczeniem tematyki misyjnej podczas ADM Goleniów 2019 była Msza Święta w intencji dzieła misyjnego i w intencji misjonarzy, której przewodniczył ks. Paweł Płaczek. Młodzi złożyli na tacę dar swojego serca na sierociniec w Wambie (Kenia). Wspólnie zebrali4090 zł, 15 Euro oraz 50 rubli białoruskich. Za złożone ofiary serdecznie dziękujemy uczestnikom ADM Goleniów 2019 i mieszkańcom Gminy Goleniów w imieniu dzieci w Wamby.

W akcję finansowego wsparcia sierocińca w Wambie można włączyć się także poprzez internetowy portal crowdfundingowy Pomagamy.im pod adresem: https://pomagamy.im/okularydlaafryki?fbclid=IwAR1ERZ6OSH4kQ9VIkUwfSu6SpXjFykG88dfqiAva40JUF6xP_H9k5DLSkho

Serdecznie zapraszamy!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności