1 Święto Niepodległości na Wzgórzu Hetmańskim | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca Poniedziałek XVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Marii Magdaleny

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 3 grudnia 2013 11:28 wyświetleń: 5189

Święto Niepodległości na Wzgórzu Hetmańskim

W parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona w niezwykły sposób. Grupa „szaleńców parafialnych”, jak sami siebie nazywają, przygotowała uroczystą wieczornicę poświęconą dziejom Polski od 1772 do 1989 roku. Kościół był wypełniony parafianami oraz zaproszonymi przez nich gośćmi.

 

Uroczystość rozpoczęła się sygnałem odegranym przez duet trębaczy. Następnie, przy dźwiękach utworu „Marsz Polonia”, przez środek kościoła przemaszerowała niezwykła kolumna, w skład której wchodzili: żołnierze z karabinami w dłoniach, członkowie chóru parafialnego, dzieci z zespołu „Promyki Jezusa Miłosiernego”. Wszyscy nieśli zapalone znicze, które potem ustawili u stóp ołtarza.

Przy dźwiękach „Poloneza” Ogińskiego, narrator przypomniał nam, że był taki czas w dziejach naszego narodu, kiedy przez 123 lata Polska nie istniała na mapie. To w tym okresie powstał „Mazurek Dąbrowskiego” - najbardziej znana polska pieśń, która od 1927 roku jest naszym hymnem państwowym. Właśnie ten utwór został wykonany przez chór i Promyki jako pierwszy. Do śpiewania hymnu, a później kolejnych pieśni, włączyli się wszyscy obecni w świątyni. Nie było już „aktorów” i „widzów”, po prostu wszyscy razem uczestniczyli w tej pięknej uroczystości.

Po hymnie były recytowane wiersze wyrażające tęsknotę za Ojczyzną: „Moja piosnka” C.K.Norwida, „Ojczyzna” M.Konopnickiej, „Hymn do miłości Ojczyzny” I.Krasickiego.

Recytacje przeplatane były zdaniami narratora wprowadzającymi w klimat danego momentu w historii Polski oraz objaśniającymi tło powstania poszczególnych utworów literackich i muzycznych.

Wszyscy odśpiewali „Rotę”, a potem „Boże coś Polskę” – pieśń Alojzego Felińskiego cieszącą się niezwykłą popularnością podczas I wojny światowej oraz w okresie panowania w Polsce komunizmu, a zwłaszcza w latach 80.

O żołnierzach I wojny światowej, oddziale strzeleckim liczącym 164 ludzi, przypomniała pieśń „Pierwsza Kadrowa”, którą zaśpiewał chór, a wtórowali mu wszyscy obecni w kościele. Nie zapomniano też o  naszych dzielnych ułanach, którzy „przybyli pod okienko”.

Kiedy przywołano nazwisko dowódcy Pierwszej Brygady, a następnie Naczelnika Państwa – Józefa Piłsudskiego, na ekranie ukazało się zdjęcie Marszałka, a uczestnicy wieczornicy usłyszeli: „Litewskie go zrodziły łany (…) On wzrósł o głowę nad narodem, oto Naczelnik nasz i Wódz”.

„Marsz Pierwszej Brygady” – najbardziej znaną pieśń Legionów, Piłsudski nazwał „najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.

Kiedy słucha się tej pieśni lub się ją śpiewa, nie sposób nie odczuwać wzruszenia. Jednak kiedy „Pierwszą Brygadę” śpiewają dzieci, wzruszenie jest jeszcze większe.

Niesamowite wrażenie na słuchaczach wywarły odczytane z mocą słowa Józefa Piłsudskiego: „Żołnierze!(…) Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”.

Któż z nas nie śpiewał kiedyś: „rozkwitały pąki białych róż…”?

Lecz gdy wykonywali ją panowie ubrani w polskie mundury, z karabinami w dłoniach, trzeba było opanować swoje wzruszenie, żeby móc śpiewać razem z nimi.

Przenieśliśmy się myślami do dnia 11. listopada 1918 roku, gdy  usłyszeliśmy słowa, wypowiedziane dzień później przez Marszałka: „Żołnierze! (…) Z wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli”.

Jakie myśli przychodziły nam do głowy, kiedy słuchaliśmy wiersza  L.Staffa „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”?

Wybuch II wojny światowej… Z głośników słychać było odgłosy bombardowania oraz wycie syreny alarmowej. Na ekranie pojawiły się przejmujące grozą obrazy płonącej stolicy, a recytator przypomniał znane wszystkim słowa, które Antoni Słonimski zacytował w swoim wierszu: „Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!”

Nagle wszyscy „znaleźliśmy się” w bombardowanej Warszawie.

Potem „nasi żołnierze” śpiewali: „wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani”, a nasze myśli i serca były w tamtej okrutnej rzeczywistości.

Przypomniano też utwory powstałe w czasie Powstania Warszawskiego, upamiętniające ten patriotyczny zryw i udział w nim setek młodych, często za młodych powstańców, m.in. „Dziś idę walczyć – Mamo!” Józefa Szczepańskiego.

Fragmenty utworu „Katyń” M.Hemara przywołały wspomnienia o Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, o męczeństwie polskich oficerów.

   W ostatniej części wieczornicy przenieśliśmy się do Polski powojennej, która nie była wolna, chociaż usiłowano to wmawiać jej obywatelom. Wiele osób obecnych w kościele dobrze pamiętało zrywy wolnościowe w latach: 1956, 1968, 1970 i 1976. Mając w pamięci tamte wydarzenia, wszyscy z całego serca śpiewali „Żeby Polska była Polską”. Trudno było powstrzymać  wzruszenie i szybsze bicie serca, kiedy z głośników zabrzmiał głos naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

A potem przywołano datę 13. grudnia 1981r. Dla mieszkańców Szczecina stan wojenny wiąże się z  bardzo bolesnymi przeżyciami.

Zabrzmiała piosenka „A mury runą”, a w kościele pojawiły się białe flagi z czerwonym napisem „Solidarność”. Był to kolejny wzruszający moment.

„Do młodych” Adama Asnyka – to ostatni wiersz przygotowany na tę wieczornicę.

Sygnał trąbki rozpoczął Apel Poległych. Do Apelu zostali wezwani m.in.: Kosynierzy Tadeusza Kościuszki, Powstańcy Powstania Listopadowego i Styczniowego, Wiosny Ludów, Marszałek Józef Piłsudski i jego podkomendni, żołnierze polscy walczący na wszystkich frontach II wojny światowej, więźniowie łagrów i polskich więzień. Dźwięk werbla potęgował napięcie i dodawał tej chwili ogromnej powagi.

Nie trzeba tłumaczyć, co czuje Polak, który po dźwiękach werbla słyszy: „Wszyscy zabijani i katowani za walkę o wolną i niepodległą Ojczyznę w całej naszej historii. Wzywamy Was, stańcie dziś do Apelu!” Po plecach przebiegają ciarki, a w oku kręci się łza…

Po Apelu Poległych, w czasie modlitwy różańcowej, wszyscy uczestnicy tej uroczystości pamiętali o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Okazało się, że przygotowano jeszcze jedną niespodziankę: ks.Proboszcz Andrzej Buczma przedstawił parafiankę, Panią Stanisławę, która jest o trzy dni starsza od Niepodległej Polski. Pani Stanisława recytowała wiersz „Przysięga Tadeusza Kościuszki”, którego nauczyli ją rodzice. Na zakończenie wieczornicy ks.Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przygotowali tę wspaniałą uroczystość. Opuszczaliśmy świątynię w zadumie, pełni wdzięczności Bogu i ludziom za piękne, wzruszające chwile. Na pewno jeszcze przez wiele dni będą nam brzmiały w uszach wiersze i pieśni dzisiaj wykonywane. Czy będziemy też pamiętać o płynącym z nich przesłaniu, że mamy obowiązek dbać o naszą Ojczyznę?

 

PS

Warto wspomnieć, że duży udział w przygotowaniu tej wieczornicy mieli katecheci pracujący w tej parafii: s.Franciszka (współautorka scenariusza, osoba prowadząca „Promyki”) i ks.Karol Łabenda (jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia, trębacz, osoba grająca na werblu, śpiewający „żołnierz”). Wielki wkład wnieśli też rodzice „Promyków”, którzy przygotowywali tę uroczystość, a wielu z nich było „aktorami”.

Młode pokolenie można wychowywać w duchu patriotyzmu tylko w jeden sposób: własnym przykładem.

 

 katechetka - Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2013-12-03 11:31
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności