1 Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 29 marca 2016 11:21 wyświetleń: 5379

Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

„Tysiące uczestników i setki osób, które przygotowały inscenizacje, reżyserowały, wspierały to wszystko – to jest armia ludzi o wielkim sercu, świetnych pomysłach, doskonałej metodologii, osób które naprawdę potrafią otwierać ludzkie serca na Piękno, Dobro, Miłość, na Wspólnotę. Niech to na co dzień w nas będzie i prowadzi przez dzisiejszy świat” – mówił na finale Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej jego Patron metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

        

Finał odbył się 10 marca w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie. Przygotowane najlepsze spektakle nagrodzono w 5 kategoriach wiekowych. Wyniki osiągnięte przez młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych podaliśmy w nr 12 z 20 marca naszego periodyku, teraz prezentujemy osiągnięcia młodszych.  

W kategorii przedszkoli i klas O, w której wystąpiło łącznie 162 dzieci w 9 zespołach nagrodzono:                                                                   

I miejsce za nowatorską formę przekazu Niepubliczne Przedszkole Uśmiech Grupa teatralna Pasja za przedstawienie pt „ Marionetka”. Opiekunowie: Ewelina Czarnecka – Ślaza   Karolina Lipińska

I miejsce Przedszkole Publiczne nr 58 „Akademia krasnoludków”, grupa  VI  Ważniaki  za  „Historyjkę o powstaniu świata”. Opiekun: Aneta Woluntarska.

II miejsce- Przedszkole Niepubliczne  „Małe Talenty” Zieleniewo „ Historyjka o stworzeniu świata”. Opiekunowie : Paulina Szustak, Joanna Czechowska, Sara Pawlaczyk.

III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Związków Zawodowych  w Szczecinie, Grupa  Pajączki , za  przedstawienie pt. „Połów ryb na jeziorze Genezaret”. Opiekunowie : Grażyna Pawlak i Joanna Białkowska.

W kategorii wiekowej szkół podstawowej klas I-III oceniono jako najlepsze:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 Stargard  Szczeciński - "Ratujemy ziemię stworzoną przez Boga”. Opiekun Katarzyna Jagnicz.

II miejsce – Niepubliczna S P „Uśmiech”- "Którędy do nieba". Opiekun Tetiana Kołoda.

III miejsce - Szkoła Podstawowa „Nawigator”- "Syn marnotrawny". Opiekun Maksymilian Łukasiak.

W kategorii wiekowej klas IV-VI przyznano:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 48 - "Sumienie Julki". Opiekun s. Margareta Bortnik

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 Kamień Pomorski - „Lolek w ciszy Niepokalanej”. Opiekunowie s. Marinella Kowalewska, Grzegorz Czerwiński.

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 71 - „Skarb zielonej wyspy” Opiekunowie Teresa Ćwiek, p. Katarzyna Zaleska.

W kategorii Szkół Specjalnych, Ośrodków i Stowarzyszeń,  przyznano miejsca:

I „ Błogosławieni Miłosierni”  w wykonaniu zespołu „Jestem inny niż mnie znacie”   działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w  Goleniowie. Opiekunowie: panie: Izabela Stanuch, Joanna Stanuch- Piotrowska.

II „Miłosierny Samarytanin” w wykonaniu zespołu „ Maska” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie. Opiekun: Danuta Gralczyk.

„Przypowieści o Synu marnotrawnym” w wykonaniu zespołu „Promyki nadziei” działającego przy Stowarzyszeniu Pomocy dzieciom Bratek w Barlinku. Opiekunowie: Barbara Jagiełło –Barbara Królikowska, Tomasz Duszyński, Iwona Szyszko.

III miejsce

1. „ Jak Bóg stwarzał świat” w wykonaniu zespołu „Kłosy życia” działającego przy Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Szczecinie. Opiekunowie: Dagmara Godlewska, Małgorzata Bakin- narrator, Tomasz Witkowski- dźwięk.

2. „ Syn marnotrawny” w wykonaniu zespołu „Koniczynki” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w  Nowogardzie. Opiekunowie zespołu: panie Maria Ostasz i Elżbieta Buczkow.

         „Pozostaję pod wrażeniem, na pewno przygotowanie przedstawień kosztowało wiele pracy nauczycieli, katechetów, całej obsługi, którzy tworzyli te spektakle. Jestem wewnętrznie poruszony, gdy patrzę na te dzieci i młodzież, które z takim zaangażowaniem przekazują treści religijne. Mówią o miłości Pana Boga, pokazują też wartość drugiego człowieka. Angażując się w różnego rodzaju sceny, w akcję, przyjmują te wartości, pokazując, że to jest dla nich też coś istotnego, z czym chcą się utożsamiać” - mówił ks. dr Paweł Płaczek, nowy dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.  

         „Każdy, kto występuje u nas na Przeglądzie, jest wygrany. Bo ma piękną widownię, o którą dbamy. Przegląd nie tylko uczy sztuki grania przedstawień, ale także ich odbioru’ – mówiła dyrektor SP nr 74 Małgorzata Łabuń, która na uroczystość finału udostępniła wspaniałą halę gimnastyczną.  

         Przygotowane inscenizacje zgodnie z założeniem inicjatorki Przeglądu Longiny Cywińskiej grane dla rówieśników podczas rekolekcji wielkopostnych z pewnością przyczyniły się do pełniejszego ich przeżycia przez dzieci i młodzież szkolną.

 

                                                                                   Zygmunt Piotr Cywiński

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

aktualizowano: 2016-03-29 11:24
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności