1 Pielgrzymka katechetów szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz św. Matki Teresy z Kalkuty | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 21 czerwca 2024 r. imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa Piątek XI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Alojzego Gonzagi

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 6 listopada 2023 12:13 wyświetleń: 953 Krzysztof Grabczak

Pielgrzymka katechetów szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz św. Matki Teresy z Kalkuty

Pielgrzymka katechetów szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz św. Matki Teresy do Macedonii Północnej i Albanii 17-24.10.2023

    W dniach 17-24.10.2023r. w ramach formacji i szkolenia dla katechetów naszej Archidiecezji odbyła się pielgrzymka do Albanii i Macedonii. Były to kolejne już rekolekcje w drodze zorganizowane przez naszego Dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. dr. Pawła Płaczka „Śladami Matki Teresy z Kalkuty.” Nasza trasa to: Skopje-Tirana-Saranda-Butrind-Giokastro-Ochryda-Kanion Matka-Skopje. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie mszą św., po której otrzymaliśmy błogosławieństwo Kustosza miejsca ks. prał. Henryka Silko. Każdego dnia spotykaliśmy się na wspólnej Eucharystii, zawierzając nasze intencje Patronce wyjazdu.

  Od pierwszych chwil na bałkańskiej ziemi poznawaliśmy historię życia Matki Teresy - jej miejsce urodzenia, wychowania, traktowania tej wspaniałej niewiasty przez naród macedoński i albański, widzieliśmy jej rzeczy osobiste, wiele zdjęć, pomników upamiętniających niską wzrostem , a tak wielką sercem laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla.

   Pierwsza Msza św. odbyła się w kościele, w miejscu gdzie urodziła się Matka Teresa i tu podczas kazania usłyszeliśmy cytaty z wypowiedzi Matki Teresy, które stały się mottem przewodnim dla każdego z nas, mogliśmy rozsmakować się w ich treściach i zabrać na dalsze pielgrzymowanie. Zdania były krótkie ale jakże trafiające do naszych serc:

• Miłość by była prawdziwa, wymaga poświęceń
• Pokój zaczyna się od uśmiechu
• Im mniej posiadamy, tym więcej mamy
• Zawsze dawaj z siebie wszystko, a najlepsze przyjdzie samo
• Najstraszliwsza bieda to samotność i poczucie, że jest się nie kochanym
• Jeśli chcemy kochać naprawdę, musimy nauczyć się przebaczać
• Nie oceniaj, bo nie starczy ci czasu na kochanie.


    Kolejne dni dawały nam ogromne przeżycia duchowe, dopełnione pięknymi widokami, naturą. "...Bez względu na miejsce i czas mamy wołać do Pana Boga, uczyć się zaufania w najbardziej zawiłych chwilach naszego życia...", słyszeliśmy podczas kazania z ust naszego ks. Pawła. Usprawiedliwienie różnych naszych czynów przychodzi do nas w oparciu o naszą wiarę. Nam, wierzącym jest na pewno łatwiej kierować się zaufaniem, lżej kiedy wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

   Abraham Apostoł Narodów musiał zaufać bezgranicznie, szczególnie kiedy został wezwany do złożenia ofiary z jedynego syna. Usłyszeliśmy – "...jeżeli wierzysz to kochasz". Przebywając w miejscu urodzenia, kształtowania Matki Teresy zostaliśmy wezwani, aby patrzeć na życie Jej oczami. Nie oceniać drugiego człowieka, bo nie wystarczy czasu by ludzi kochać. Ks. Paweł uświadomił nam deklarację Pana Boga wobec każdego człowieka, swojej bezgranicznej miłości do niego. Każdy z nas składa różne obietnice i różnie jest z ich realizacją, ale w naszym codziennym życiu nie możemy zwątpić, że Pan Bóg się od nas odwróci. Dał nam swój największy skarb - ukochanego Syna Jezusa Chrystusa, aby nas uczył miłości, oddania i zawierzenia. Pan nas nigdy nie zawiedzie.

    Kolejnym ważnym słowem jakie usłyszeliśmy podczas kazania naszego ks. Pawła było wyjaśnienie co znaczy być ubogim – to być blisko Boga. W życiu duchowym często doświadczamy trudności i musimy być tego świadomi, dlatego usłyszeliśmy też zachętę aby do Kościoła przychodzić wcześniej, nie na ostatnią chwilę, stanąć przed Panem Bogiem i powiedzieć JESTEM. Aby dać czas sobie i Panu Bogu, żeby usłyszeć głos Pana. Będąc w przestrzeni ciszy wystarczy powiedzieć "Panie. Jestem. Ty mnie przytul i bądź ze mną w każdej chwili mojego życia". Pan Jezus Zmartwychwstały chce działać w naszym życiu, każdy z nas usłyszał kiedyś słowa Pana Jezusa: „Pójdź za Mną”. Te słowa usłyszeli także święci Cyryl i Metody, spotykając na pielgrzymim szlaku ślady działalności tych świętych, poznając ich bliżej uświadomiliśmy sobie, że są dla nas wspaniałym wzorem i przykładem życia w świętości.

  Wśród wielu wartościowych przykładów, które padały w kazaniach zapadło nam na pewno opowiadanie o Misjonarzu, który otrzymał od dziecka kartkę z prośbą: „Pomóż mi zostać świętym.” Słowa, które do nas trafiły na koniec naszych rekolekcji z ust naszego rekolekcjonisty ks. Pawła: "świętość nie polega na pięknym przemawianiu, mamy naszą postawą nieść i przekazywać Jezusa tym, których spotkamy. Naszym zadaniem jest pomoc tym, do których zostaliśmy posłani, aby i oni w perspektywie czasu mogli zostać świętymi".

   Podczas naszego pielgrzymowania byliśmy w wielu pięknych miejscach, co dodatkowo wzbogacało nasze przeżycia. Zwiedzaliśmy stolicę Macedonii Północnej- Skopie, stolicę Albanii – Tiranę, a w niej Plac Skanderberga - narodowego bohatera albańskiego, jego pomnik, operę, meczet, piramidę – mauzoleum Envera Hodży – albańskiego dyktatora, jego bunkier tajny i największy z 750 tysięcy powstałych bunkrów w Albanii, Sarandę – kurort z pięknym zamkiem Lekursi na wzgórzu, Butrint – perełkę archeologiczną Albanii, Ochrydę z jeziorem, pięknym rejsem do skansenu na wodzie w Zatoce Kości z epoki brązu i żelaza, byliśmy w cerkwii Św. Jana, w twierdzy Cara Samuela, zobaczyliśmy teatr Antyczny, byliśmy w klasztorze Św. Neuma, w cerkwii Św. Zofii, Cyryla i Metodego, a ostatniego dnia udało nam się dodatkowo zobaczyć wspaniały kanion Matka, wejść do jaskini, to były przepiękne wrażenia, które wzbogacały nasze przeżycia duchowe podczas tych rekolekcji.

   Rekolekcje w drodze zakończyły się w miejscu, w którym zaczynaliśmy - w Skopie. Przeżycia duchowe i te przyziemne widoki, górskie trasy, serpentyny, sprawiły, że wróciliśmy do naszych domów, miejsc pracy pełni energii i chęci do podejmowania nowych wyzwań w naszej codziennej pracy katechetycznej. Główny cel naszego pielgrzymowania został osiągnięty: poznaliśmy miejsce urodzenia, wychowania noblistki św. Matki Teresy z Kalkuty a modlitwa w tych szczególnych okolicznościach dała nam poczucie szczęścia i spełnienia. Mamy pełną świadomość, że świat wokół nas będzie lepszy kiedy będziemy kierować się Jej zasadami, bo przecież „pokój zaczyna się od uśmiechu”.


Irena Bieńkowska i Halina Borowska

aktualizowano: 2023-12-04 11:56
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności