Czwartek, 13 sierpnia 2020 r. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Poncjana i Hipolita

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 9 października 2013 09:47 wyświetleń: 4583

Pielgrzymka katechetów do Rzymu 25 IX-02 X 2013 r

W dniach 25.09 – 02.10. 2013 r. grupa katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z diecezjalnymi wizytatorami katechetycznymi: s. dr Bernadettą Lewicką i ks. dr. Pawłem Płaczkiem odbyła pielgrzymkę do Rzymu na Światowe Spotkanie Katechetów z Ojcem Św. Franciszkiem. 

Tematem przewodnim naszego pielgrzymowania było pytanie: „Czy wierzę w WIERZĘ?” – które postawił nam rekolekcjonista ks. dr Paweł Płaczek.

Po Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Os. Słonecznym w Szczecinie, pożegnani przez ks. Piotra Superlaka – dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, wyruszyliśmy w drogę.

Po wielu godzinach podróżowania dotarliśmy szczęśliwie do hotelu Polentone, który położony jest w malowniczej miejscowości Rocca di Papa. W dniu przyjazdu uczestniczyliśmy we Mszy Św. w pięknym sanktuarium Madonna del Tufo. Słuchając homilii, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Kim jest uczeń Chrystusa?”. Priorytetowym zadaniem ucznia Chrystusa jest przede wszystkim słuchać Boga. Ks. Paweł przywołał słowa papieża Franciszka, który powiedział, że „kto nie słucha Boga, słucha szatana”. Zastanawialiśmy się, czy w tym „zaganianym” świecie potrafię odróżnić głos Boga i czy potrafię otworzyć się na Jego Słowo? Kaznodzieja stwierdził, że uczniem Chrystusa jest również ten, kto towarzyszy drugiemu człowiekowi w jego życiu. Wzorem „towarzyszenia” ma być Nauczyciel idący z uczniami do Emaus, który cierpliwie słucha, stawia pytania i świadomie podprowadza do Wieczernika. W dalszej refleksji usłyszeliśmy, że uczniem Chrystusa jest także ten, który potrafi świadczyć. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzeba odważnego „credo” naszej wiary, połączonego z modlitwą i służbą – uświadamiał nam ks. Paweł. Gdzie, jak nie tutaj, w Rzymie, na grobach wielkich Apostołów, możemy uczyć się dawania świadectwa wiary?

      Kolejny dzień przeznaczony został na zwiedzanie Rzymu. Już na samym początku, zostaliśmy poinformowani, że Rzymu się nie zwiedza, Rzym się zdobywa. Mając to na uwadze, przez trzy kolejne poranki, nie narzekając, a wzbudzając w sobie ducha zdobywcy, z radością wyruszaliśmy „na podbój” Rzymu.

      W piątek 27.09 zdobywanie Rzymu rozpoczęliśmy od Placu Laterańskiego, gdzie znajdują się Święte Schody, po których – według tradycji – Jezus szedł do Piłata oraz Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Świętych Janów na Lateranie. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego, w której są najcenniejsze relikwie chrześcijaństwa – relikwie Męki Pańskiej: kawałki Krzyża Świętego, dwa kolce korony cierniowej, gwóźdź, fragment tabliczki z napisem „I.N.R.I.”

Kolejne miejsca i budowle, które odwiedziliśmy to: Bazylika Santa Maria Maggiore z relikwiami żłóbka świętego, Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny, Katakumby św. Kaliksta. Udaliśmy się też do Opactwa Trzech Źródeł (Tre Fontane) – miejsca stracenia św. Pawła, groty Objawień Matki Bożej, przepięknej Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modliliśmy się przy grobie Świętego Apostoła Narodów. W tym dniu przeżywaliśmy Msze Św. w kościele św. Stanisława B.M. Jest to najstarszy i najcenniejszy polski zabytek poza krajem.

Głosząc homilię, ksiądz rekolekcjonista przybliżył nam temat: „Katecheta a Eucharystia”. Razem z nami szukał odpowiedzi na pytanie: „Kim jest katecheta?” Zastanawialiśmy się, czy dynamizm wiary polega na naszej aktywności. My, katecheci nie powinniśmy „cudować”, przeprowadzać „akcji”, robić „fajerwerków”, żeby pozyskać uczniów i żeby uczniowie nas polubili. Dynamizm wiary wymaga systematyczności, a jego najlepszym wyznacznikiem jest Eucharystia. Zadaniem katechety jest umiłowanie Eucharystii. Kaznodzieja bardzo mocno podkreślił, że jakość katechezy weryfikuje się jakością życia eucharystycznego katechety. Jeżeli katecheta nie umiłuje Eucharystii, jego katechizowanie nie ma sensu. Czy jestem człowiekiem miłującym Eucharystię? Pytanie to powinniśmy włączyć do naszego rachunku sumienia.

   Nasz kolejny „rzymski” dzień rozpoczęliśmy Eucharystią w Bazylice św. Piotra przed Ołtarzem bł. Jana Pawła II. Podczas nauki rekolekcyjnej ks. Paweł przytoczył słowa polskiego papieża, wypowiedziane do młodzieży całego świata 15 sierpnia 2000 r.: „Dziś ja, jako pierwszy, pragnę powiedzieć wam, że wierzę mocno w Jezusa Chrystusa, naszego Pana. (…) Pan daje mnie, tak jak daje wam, swojego Ducha, abyśmy mogli powiedzieć „WIERZĘ”. Posługuje się następnie nami, abyśmy dawali Mu świadectwo w każdym zakątku ziemi.” Czy potrzebny jest komentarz do tych słów usłyszanych w tym miejscu?

    Po Mszy Św. poszliśmy na spacer do Ogrodów Watykańskich, by podziwiać w nich nie tylko liczne gatunki roślin, ale też odnaleźć ślady pobytu bł. Jana Pawła II, czyli Jego ulubione miejsca, takie jak: replika groty Matki Bożej z Lourdes, posągi Matki Bożej Fatimskiej i Matki Bożej Jasnogórskiej. Widzieliśmy też klasztor Matki Kościoła, w którym mieszka Benedykt XVI, siedzibę Papieskiej Akademii Nauk, budynki Radia Watykańskiego, Pałac Rządowy oraz znajdujący się przed nim herb papieski wykonany z różnych gatunków roślin. Po Ogrodach Watykańskich przyszedł czas na Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską, a następnie Bazylikę św. Piotra. Kiedy ją opuszczaliśmy, na Placu św. Piotra  trwały już przygotowania do niedzielnej Mszy Św.

Sobotni wieczór spędziliśmy w malowniczym miasteczku Castelgandolfo – letniej rezydencji papieży. Z tarasów widokowych podziwialiśmy jezioro Albano oraz urocze miejscowości położone na okolicznych wzgórzach.

   W niedzielę 29.09 wcześnie rano udaliśmy się na Plac św. Piotra, gdzie nastąpiło ukoronowanie naszej pielgrzymki – spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas uroczystej Mszy Św. Ojciec Święty w bardzo skondensowanej homilii przedstawił nam obraz katechety: to człowiek, „który strzeże i podsyca pamięć o Bogu. Strzeże jej w sobie i potrafi ją rozbudzać w innych”, a dalej: „Katecheta jest właśnie chrześcijaninem, który umieszcza tę pamięć w służbie głoszenia. Nie po to, żeby go zobaczono, nie po to, żeby mówić o sobie, lecz aby mówić o Bogu, o Jego miłości, o Jego wierności.” Następnie papież zapytał, czy jesteśmy pamięcią o Bogu i czy jesteśmy strażnikami tej pamięci, którzy ją rozbudzają w innych. Na zakończenie Ojciec Święty powiedział nam, jak stać się dobrym katechetą. Ja, katecheta muszę być człowiekiem wiary, prawdziwie ufającym Bogu. Mam być człowiekiem miłosierdzia, miłości, cierpliwości i wytrwałości, który stawia czoła trudnościom i niepowodzeniom z pogodą ducha i nadzieją w Panu. Mam stać się człowiekiem łagodnym, zdolnym do zrozumienia i miłosierdzia. Następca św. Piotra dał nam wskazówki, a do nas należy zastosowanie ich w życiu.

   Po Mszy Św. i modlitwie Anioł Pański, papież pozdrawiał wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra, przejeżdżając między sektorami. Wielu z nas miało szczęście zobaczyć Ojca Świętego z bliska oraz gestami i uśmiechem podziękować za Jego obecność wśród nas. Nasi księża, którzy z nami pielgrzymowali (ks. Andrzej Lemieszko, ks. Andrzej Supłat i ks. Paweł Płaczek) koncelebrowali Mszę Św. z papieżem.

   Po zakończonej uroczystości pozowaliśmy do grupowego zdjęcia na tle Bazyliki św. Piotra. Trudno nam było przejść do porządku dziennego nad tym, co przeżywaliśmy przez ostatnie kilka godzin, ale zadaniem pielgrzyma jest być cały czas w drodze, więc wyruszyliśmy na spacer po Rzymie. Odwiedziliśmy najpiękniejsze place Wiecznego Miasta, m.in. Piazza Navona i Plac Hiszpański, a następnie Panteon, Bazylikę Santa Maria sopra Minerva, Fontannę di Trevi oraz Schody Hiszpańskie, na których – jak nakazuje tradycja – zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

   Wieczorem, po powrocie do hotelu spotkała nas miła niespodzianka: po kolacji s. Bernadetta i ks. Paweł poczęstowali nas ogromnym tortem, na którym widniał napis: „Katecheci – Roma 2013”. Miło nam również było, że w ten wyjątkowy wieczór usłyszeliśmy życzenia i podziękowanie za naszą codzienną posługę w szkole. Zjedliśmy tort przy dźwiękach włoskiej muzyki i po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Opuszczając Rzym, każdy z nas mógł powiedzieć: „veni, vidi …” Czy jeszcze coś? Odpowiedzią będzie nasze dalsze życie.

   W poniedziałek 30.09 pożegnaliśmy gościnny hotel Palentone i wyruszyliśmy do Orvieto – pięknej miejscowości w regionie Umbria. Zwiedziliśmy tam gotycką katedrę, zbudowaną na pamiątkę cudu eucharystycznego w Bolsenie, którą papież Leon XII nazwał „złotą lilią włoskich katedr”. W kaplicy Korporału uczestniczyliśmy we Mszy Św. i modliliśmy się ze całą wspólnotę katechetyczną w naszej Archidiecezji.

Po spacerze wąskimi uliczkami miasteczka, w czasie którego podziwialiśmy malownicze zaułki, wyruszyliśmy do Asyżu – miasta św. Franciszka i św. Klary. Po zakwaterowaniu się w hotelu i zjedzeniu kolacji, odwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, we wnętrzu której znajduje się Porcjunkula, kolebka powołania św. Franciszka. Mieliśmy okazję odmówić tam wieczorną modlitwę wspólnie z miejscowymi franciszkanami.

   Ostatni dzień naszego pielgrzymowania spędziliśmy na odwiedzaniu miejsc, które są świadectwem życia św. Franciszka i św. Klary. Była to m.in. Bazylika św. Franciszka, gdzie modliliśmy się przy grobie Świętego i Bazylika św. Klary z krucyfiksem, z którego Chrystus przemówił do św. Franciszka. W Bazylice św. Franciszka uczestniczyliśmy w naszej ostatniej pielgrzymkowej Eucharystii, w czasie której mieliśmy zastanowić się „Kim dla mnie jest Bóg?”.

Drogowskazem, jak mówił ks. Paweł ma być dla nas zdanie z Księgi Zachariasza: „Chcemy iść z wami, albowiem zrozumieliśmy, że z wami jest Bóg”. Jeżeli Bóg będzie dla nas najważniejszy, to inni będą chcieli nas słuchać i być z nami. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że kiedy papież Benedykt XVI ogłaszał Rok Wiary, nie wszyscy rozumieli, dlaczego tak postąpił. Po głębokim zastanowieniu się, widzimy mądrość i słuszność tej decyzji. Codziennie musimy pytać siebie o swoją wiarę. Powinniśmy „zejść do katakumb”, żeby zapatrzeni w pełną wiary postawę pierwszych chrześcijan, z wielkim entuzjazmem iść do ludzi i pokazywać im, kim dla nas jest Bóg. Wtedy pójdą za nami inni: uczniowie, rodzina, znajomi. Kilka dni temu byliśmy w katakumbach i dla wielu z nas było to ogromne przeżycie. Jacy z nich wyszliśmy? Czy bardziej wierzący, silniejsi?

Śpiewając w czasie tej Mszy Św.: „Wy jesteście na ziemi światłem mym”, zastanawialiśmy się, czy naprawdę tak jest i czy z pełną odpowiedzialnością możemy śpiewać dalej: „My jesteśmy na ziemi światłem Twym”. Na zakończenie Mszy św. księża udzielili nam błogosławieństwa na ostatni etap naszej pielgrzymki, drogę do domu.

      Podczas wspólnego pielgrzymowania niewątpliwie umacnialiśmy naszą wiarę uczestnicząc w Eucharystii i wsłuchując się w Słowo Boże; pogłębialiśmy osobistą modlitwę przebywając w tylu świętych miejscach; zacieśnialiśmy więzi w naszej wspólnocie katechetycznej. Trud pielgrzymowania, pogłębienie wiedzy religijnej, przeżycia duchowe, wzruszenia, spotkanie z Ojcem Świętym… Jak to wszystko zaowocuje w moim życiu, w życiu katechety?

      Dziękując Bogu i ludziom za czas wspólnego pielgrzymowania, każdy z nas wraca do swoich bliskich: rodziny, znajomych, uczniów, aby im towarzyszyć i być dla nich „tym, który strzeże pamięć o Bogu w sobie i potrafi ją rozbudzać w innych” – jak uczy nas Ojciec Święty Franciszek.  

 

 

Tekst: Iwona Łosiewicz – katechetka ze Szczecina 

Zapraszamy do galerii zdjęć

aktualizowano: 2013-10-18 11:21
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Projekt "Droga od serca do dłoni - szkoła na Madagaskarze"

Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z błędnego koła biedy i bezradności. Szkoła jest najlepszą inwestycją w przyszłość ich i ich rodzin. Dlatego obok budynku kościoła, który jest darem naszej Archidiecezji na wotum 50.lecia istnienia Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, powstaje także szkoła dla lokalnej społeczności.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności