Środa, 26 czerwca 2019 r. imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny Środa XII tygodnia okresu zwykłego
Aktualności 11 czerwca 12:56 wyświetleń: 331 pf

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W dniach 4-6 czerwca 2019 r. w Międzywodziu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Uczestniczyli w nim dyrektorzy wydziałów diecezjalnych z całej Polski oraz członkowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, na czele z ks. bp. Markiem Mendykiem – przewodniczącym komisji.

Spotkanie odbyło się pod hasłem "Ewangelizacyjna forma katechezy. Ewangelizacyjny program przygotowania parafialnego do sakramentu bierzmowania" i miało na celu przede wszystkim ogólnopolską debatę, dyskusję i refleksję nt. przyszłości katechezy w Polsce. W spotkaniu uczestniczyło 61 osób - przedstawicieli z wszystkich regionów i diecezji w Polsce oraz TVP 3 Szczecin. Gospodarzem spotkania był Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

W trakcie spotkania odbyły się konferencje: ks. dr. Roberta Kaczmarka - pt. "Typy programów przygotowujących do bierzmowania" oraz ks. dr. Kazimierza Półtoraka - pt. "Duszpasterstwo w czasach przemian. Młodzież. Sakrament bierzmowania". Po części konferencyjno-dyskusyjnej, uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych w Międzywodziu, wzięli udział we Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi w Wolinie, z udziałem ks. bp. Marka Mendyka i ks. bp. Wojciecha Skibickiego. Przed Eucharystią wysłuchaliśmy także historii Wolina i kolegiaty pw. św. Mikołaja.

Poza konferencjami i dyskusjami na aktualne tematy katechetyczne, był również czas na pokazanie naszym gościom, kilku ważnych i ciekawych miejsc regionu Pomorza Zachodniego. Uczestnicy spotkania odwiedzili m.in. Międzyzdroje, Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - prawdopodobnie najlepiej strzeżone miejsce w naszym kraju - oraz zabytkową latarnię morską w Świnoujściu. Podziękowano Prezydentowi Świnoujścia Januszowi Żmurkiewiczowi za obecność, a władzom oraz pracownikom Terminal LNG za możliwość zwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Ostatni dzień spotkania rozpoczął się Mszą Święta pod przewodnictwem ks. bp. Wojciecha Skibickiego oraz wystąpieniem ks. Marka Studenskiego pt. „Tydzień Wychowania – inicjatywa Kościoła w Polsce”. Odbyło się również spotkanie z p. Jerzym Sołtysiakiem – Wicekuratorem Oświaty w Województwie Zachodniopomorskim. Podczas tych dni został zaprezentowany model katechezy parafialnej do bierzmowania, założenia Tygodnia Wychowania, a księża dyrektorzy zostali zapoznani z informacjami Biura Programowania Katechezy, poszczególnych wydziałów katechetycznych oraz wydawnictw katolickich: Domu Medialnego św. Wojciecha, Wydawnictwa Jedność oraz Edycji Św. Pawła, a także z ofertą pielgrzymkową Konsorcjum Polskich Biur Podróży.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia - znajduje się ona TUTAJ.


aktualizowano: ponad tydzień temu, 2019-06-13
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 2019 r. na wojskowym cmentarzu w Siekierkach, pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, odbyły się uroczystości 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

»

Podsumowanie II Akcji Misyjnej - Okulary dla Afryki

Ponad 23 tysięcy par okularów zebrano dotychczas w ramach II Akcji Misyjnej pt. "Okulary dla Afryki" w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Akcję zorganizowały Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Zbiórka trwała w okresie Wielkiego Postu w szkołach i parafiach Kościoła na Pomorzu Zachodnim.

»

Tematyka misyjna podczas ADM Goleniów 2019

Wszystkie osoby, które przemawiały i dzieliły się z młodzieża swoim świadectwem misyjnym podczas tych punktów programu mają za sobą doświadczenie misyjne z różnych krajów i regionów na prawie wszystkich konktynentach świata, m.in. w Kenii, Peru. Argentynie, Brazylii, Papui Nowej Gwinei i Madagaskarze.

Centralnym punktem każdego dnia Archidiecezjalne Dni Młodych była Msza Święta. 2 maja uwieńczeniem tematyki misyjnej podczas ADM Goleniów 2019 była Msza Święta w intencji dzieła misyjnego i w intencji misjonarzy, której przewodniczył ks. Paweł Płaczek. Młodzi złożyli na tacę dar swojego serca na sierociniec w Wambie (Kenia). Wspólnie zebrali4090 zł, 15 Euro oraz 50 rubli białoruskich. Za złożone ofiary serdecznie dziękujemy uczestnikom ADM Goleniów 2019 i mieszkańcom Gminy Goleniów w imieniu dzieci w Wamby.

W akcję finansowego wsparcia sierocińca w Wambie można włączyć się także poprzez internetowy portal crowdfundingowy Pomagamy.im pod adresem: https://pomagamy.im/okularydlaafryki?fbclid=IwAR1ERZ6OSH4kQ9VIkUwfSu6SpXjFykG88dfqiAva40JUF6xP_H9k5DLSkho

Serdecznie zapraszamy!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności