1 Narodowa pielgrzymka katechetów do Gniezna | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 28 września 2016 14:08 wyświetleń: 5146

Narodowa pielgrzymka katechetów do Gniezna

Dla 150 katechetów posługujących na terenie naszej Archidiecezji, 23 września, rozpoczął się inaczej niż zwykle. Zamiast do szkoły, to, z plecakiem i torebką udaliśmy się w pielgrzymkę do korzeni chrześcijaństwa w Polsce – Gniezna. Pierwszym punktem pielgrzymowania było sanktuarium w Pniewach, gdzie przeżywaliśmy wspólną Eucharystię.

 


W homilii ks. Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii w Szczecinie przedstawił charyzmat św. Urszuli Ledóchowskiej oraz wskazał, że każdy z nas powinien zdobywać mądrość, a przejawem mądrości jest umiejętność opowiadania Panu Bogu tego, co przeżywamy. W czasie Mszy świętej zostaliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni przez księdza Pawła, który w prosty sposób zaprosił nas wszystkich do modlitwy powszechnej: za jeden kontynent, za jedno dziecko sprawiające problemy wychowawcze na katechezie, za jedną osobę chorą i za jedną osobę zmarłą. Byliśmy wdzięczni Bogu za ten dar modlitwy bardzo prosty i jednocześnie głęboki. Każdy z nas miał także możliwość modlitwy osobistej przy relikwiach świętej Urszuli Ledóchowskiej i wyproszenie za jej wstawiennictwem tych spraw, które dla nas są tak ważne.

Po Mszy świętej wyruszyliśmy na Ostrów Lednicki – wyspę, gdzie był chrzest pierwszych Piastów. Po przyjeździe na miejsce, spotkaliśmy się z przewodnikiem, który poprowadził nas na linową przeprawę promową. Na wyspie mogliśmy zobaczyć ruiny baptysterium oraz siedzibę Mieszka I. Drugim miejscem zwiedzania był Wielkopolski Skansen Etnograficzny w Dziekanowicach. Zobaczyliśmy chaty kryte strzechą oraz sprzęty i meble używane w początkach państwa polskiego. Na koniec mogliśmy kupić pamiątki oraz pajdę dobrego chleba ze smalcem.

Ostatnim punktem naszego piątkowego zwiedzania były Pola Lednickie. Wspólnie pomodliliśmy się za polską młodzież przy grobie śp. Ojca Jana Góry. Następnie przeszliśmy przez rybę, znak chrześcijaństwa i zrobiliśmy wspólne grupowe zdjęcie. Przed opuszczeniem tego miejsca, mogliśmy zakupić pamiątki ze spotkań Lednickich oraz chrześcijańskie książki. Pola Lednickie były ostatnim wspólnym miejscem, które zwiedziliśmy tego dnia i każdy autokar wyruszył do innego miejsca na nocleg. Autokar nr 1 pojechał do Gniezna, autokar nr 2 do Mogilna i autokar nr 3 do Rościna. Nasz drugi autokar miał nocleg w klasztorze ojców Kapucynów nad pięknym jeziorem. Po wspólnej kolacji poszliśmy do swoich pokoi, a odważni pielgrzymi wybrali się na nocny spacer po Mogilnie. Niektórzy wybrali nocną modlitwę w kościele lub w kaplicy ojców kapucynów, gospodarzy tego miejsca. Następnego dnia rano nasza mała grupa wraz z trzema siostrami innych zgromadzeń zakonnych udała się na wspólną modlitwę do kościoła. Było jeszcze ciemno i pan w zakrystii zapalił nam małe światło przy obrazie Matki Bożej. Zasiadłyśmy w stelach blisko tabernakulum i dzieląc się na dwa chóry, wspólnie odmówiliśmy Jutrznię. Dla nas było to piękne doświadczenie duchowe.

Po śniadaniu, wypoczęci i otwarci na nowe doświadczenia, wyruszyliśmy w drogę do Gniezna. Tam mieliśmy okazję zwiedzić katedrę i pomodlić się przy relikwiach św. Wojciecha. Następnie przeszliśmy do podziemia, gdzie znajdują się relikty najstarszych budowli wraz z rekonstrukcją najstarszych faz budowy murów katedry na miejscu pogańskiego kultu. Z wystroju dawnej katedry romańskiej przetrwały fragmenty barwnej ceramicznej posadzki, którą mieliśmy okazję oglądać. Znajduje się tam również grób z relikwiami pierwszego Prymasa Gnieźnieńskiego Radzima Gaudentiusa. Są tam też pochowani inni prymasi Polscy i biskupi, między innymi Ignacy Krasicki. Po wyjściu z podziemi, przeszliśmy razem z przewodnikiem przez drzwi gnieźnieńskie, jako Bramę Miłosierdzia i mogliśmy uzyskać odpust zupełny. Część grupy udała się na Stary Rynek i pod historyczne mury grodu. O godzinie 11.00 wszyscy katecheci zgromadzili się w Katedrze na katechezie ks. dr. hab. Mieczysława Polaka, który nawiązał do misji głoszenia Słowa Bożego u źródeł chrześcijaństwa. O godz. 12.00 uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, wraz z katechetami z całej Polski.

Liturgii przewodniczył Prymas Polski Abp Wojciech Polak, który podkreślił w swojej homilii: „Nie jesteśmy tylko głosicielami, ale świadkami. Od tych źródeł chrzcielnych – mówił – trzeba odważnie iść naprzód, na współczesne peryferie wiary, którymi coraz częściej jest także szkoła”. Do Gniezna przyjechało ponad półtora tysiąca nauczycieli religii z całego kraju. Miejsce pielgrzymki wybrano nieprzypadkowo. W jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski katecheci odnowili chrzcielne przyrzeczenia u grobu i relikwii św. Wojciecha, który – jak wskazał w homilii abp Wojciech Polak – przetarł niejako szlak, głosząc Chrystusa i dając o Nim świadectwo na peryferiach ówczesnego chrześcijańskiego świata. Ks. Prymas podkreślił także, że katecheza miała początek właśnie w Gnieźnie, a nam trzeba iść śladami świętego Wojciecha, który swoim życiem i posługiwaniem wyznaczył ten szczególny ewangelizacyjny i katechetyczny szlak. Przetarł go w pewnym sensie i pokazał, gdzie jest siła i moc, by odważnie pójść nim w życiu. Ale w tej drodze od źródeł na peryferie trzeba też uważać, by nie zatrzymywać się tylko na tym, co otrzymaliśmy w darze i nie poprzestawać tylko na nostalgicznym wspomnieniu.

Metropolita gnieźnieński wspomniał także, że „Jeśli dziś sięgamy do źródeł chrzcielnych i do początków katechezy na polskiej ziemi to właśnie po to, aby nie pozostały jedynie datą w kronikach historii. My wszyscy jesteśmy wezwani do pójścia naprzód, do tego wewnętrznego przejścia, do odważnego wyjścia od źródeł do peryferii, by tam nieść Chrystusa, źródło mocy i życia, darowane nam w chrzcie świętym. Nie uczynimy jednak tego sami. Nie zrobimy tego w pojedynkę”.

We Mszy świętej uczestniczył także ks. biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP oraz biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Wspólnie z katechetami do Gniezna przyjechali także duszpasterze i dyrektorzy wydziałów katechetycznych poszczególnych kurii diecezjalnych. Po radosnym dziękczynieniu wszyscy katecheci spotkali się na wspólnej agapie (wojskowa grochówka, ciasto i kawa), którą przygotowali dla pielgrzymów katecheci z Gniezna. Wysłuchaliśmy koncertu orkiestry dętej z Obornik i mogliśmy odebrać upominkowe „pakiety pielgrzyma” przygotowane przez wydawnictwa: „Jedność” i „Gość Niedzielny”. Z dużym bogactwem wrażeń i umocnieni duchowo, powróciliśmy bezpiecznie do swoich domów.

 

 s. Danuta Karolina Flis UK i Agnieszka Chabraszewska

aktualizowano: 2016-09-28 14:29
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności