1 "Na taśmie życia" - rekolekcje katechetów 13-15 XI 2015 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 16 listopada 2015 23:04 wyświetleń: 5878

"Na taśmie życia" - rekolekcje katechetów 13-15 XI 2015 r.

„Jedziemy na taśmie życia z „ klamotami”, które dorzucane są każdego dnia. Tylko „operacja kliniczna” – czyli spowiedź święta, pozwoli zrzucić nam narzekanie, nudę, brak zgody na swoje zranienia i otworzyć się na wielkie niespodzianki, jakie lubi sprawiać Jezus”. Tak Ojciec prof. dr hab. Ignacy Kosmana, franciszkanin z Niepokalanowa, rozpoczął rekolekcje dla katechetów naszej diecezji.

Pan Jezus powiedział do św. Franciszka z Asyżu: „ Jeżeli chcesz mnie poznać, bierz to co gorzkie za słodkie….. Nie buntuj się. W cierpieniu najlepiej słucha się Boga”. Św. Franciszek uwierzył słowu Boga, zrezygnował z samego siebie i otrzymał klucz wiary. Każdy z nas mógł postawić sobie pytania: „Na ile ja rezygnuję z siebie? Na ile umiem zawierzyć Bogu?”

Przykładem zaufania Bogu była nauczycielka Matka Teresa z Kalkuty. Jej życie skłoniło nas do przemyślenia motywacji do pracy, pasji, wolności dla Jezusa. Mogliśmy oczyścić wszystko, co przeszkadza mówić „tak” Jezusowi.

Ojciec Ignacy, pełen Bożej radości i humoru, nie pozwalał na lenistwo ani nudę. Dzięki niemu odkrywaliśmy na nowo wartość i wielkość naszej wiary. Wiara jest lampą, która oświeca drogę życia. Jak będziesz miał wiarę, znajdziesz wyjście, rozproszysz ciemności, poczujesz siłę, dzięki której możesz  iść naprzód. Usłyszeliśmy, że Bóg nas kocha, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Jezus nas prowadzi, daje siły i dopuszcza trudności.

Czas rekolekcji to nie tylko wykłady, ale czas spotkania z Jezusem w słowie Bożym, adoracji, sakramencie pokuty, Mszy św., medytacji oraz warsztatach. I tu w gronie, w którym większość katechetów to kobiety, mogłyśmy poczuć się jak królowe na wzór królowej Estery oraz pomyśleć, czy czasem nie mamy cech „krwawej Brygidy – katechetki”. Usłyszałyśmy, że jesteśmy piękne. Słowa: „Przez to jesteśmy piękni, że Bóg nas kocha” – to miód na serce katechety.

W sobotę o godz. 15.00 przybył do nas ksiądz biskup Henryk Wejman. Odmówiliśmy wspólnie koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz wysłuchaliśmy słowa skierowanego do nas. Ksiądz biskup ukazał nam bogactwo miłosierdzia i wartość pokuty na podstawie ewangelii o synu marnotrawnym, przygotowując nas do spowiedzi świętej.

W niedzielę ojciec Ignacy przypomniał mam o zagrożeniu i niebezpieczeństwie, jakim jest pośpiech i brak czasu. Zachęcił do kierowania się drogowskazem, jakim są cnoty: usłużność, delikatność, wdzięczność, cierpliwość, wytrwałość, współczucie, wstydliwość, łagodność, wierność i patriotyzm. Zakończył słowami: „Bądźmy sobie wdzięczni nawzajem”.  Odprawił Mszę św. i udzielił indywidualnego błogosławieństwa.

Rekolekcje odbyły się w Domu Rekolekcyjnym na osiedlu Słonecznym, gdzie z wielką życzliwością i uśmiechem przyjęła nas Siostra Miriam. Przyjechało na rekolekcje siedemdziesięciu katechetów. Dzięki siostrze Agnieszce Piątkowskiej i naszemu dyrektorowi księdzu Pawłowi Płaczkowi, nasza grupa odnowiła siły duchowe i znowu chwyciła Jezusa za rękę i „bez klamotów” powróciła do pracy katechetycznej.

Ewa Rzuchowska - katechetka

aktualizowano: 2015-11-16 23:10
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności