1 Młodzież ze Szczecina u Sióstr Misjonarek Miłości | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 22 września 2016 21:38 wyświetleń: 6974

Młodzież ze Szczecina u Sióstr Misjonarek Miłości

 

22 września klasa 2 d promująca wolontariat z Gimnazjum nr 34 w Szczecinie, udała się z wizytą do sióstr zakonnych ze zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Spotkanie to obfitowało w wiele wzruszeń zarówno ze strony słuchaczy - uczniów, nauczycieli jak i samych sióstr. W  tym domy mieszka siedem sióstr. Siostra Przełożona opowiadała nam  o swojej pracy w zgromadzeniu. 

Samo zgromadzenie powstało za sprawą objawień Pana Jezusa, których doznała Matka Teresa z Kalkuty. To właśnie ona była pierwszą Misjonarką Miłości. Ubrana w hinduskie, białe sari wyszła na ulice Kalkuty do "najuboższych z ubogich". Zbierała z ulicy umierających ludzi, zakładała sierocińce, domy śmierci oraz hospicja dla chorych na AIDS oraz trąd. Kładła nacisk na edukację dzieci i młodzieży, którymi się opiekowała. Dbała o wykształcenie sióstr, które chciały żyć miłością do innych. Zgromadzenie bardzo szybko się rozrastało. W końcu Matka Teresa z Kalkuty postanowiła rozszerzyć swoją działalność na cały świat. W Polsce otwarła trzy domy. Jednym z nich jest Dom Misjonarek Miłości w Szczecinie. 

Zgromadzone w nim siostry pełnią posługę wobec tych najuboższych zarówno materialnie, jak i duchowo. W swojej pracy dbają o dożywianie, zapewniają pomoc medyczną oraz nocleg. Wspierają duchowo ludzi, którzy czują się odrzuceni przez społeczeństwo. Zakon Misjonarek Miłości jest zakonem międzynarodowym, dlatego wspólnota gromadzi siostry z całego świata. Czołowym językiem, którym posługują się siostry, jest język angielski. 

Dowiedzieliśmy się od sióstr, że możemy pomagać jako wolontariusze. Siostra opowiadała nam o ubogich, którzy codziennie przychodzą po pomoc. Uświadomiło nam to, że na świecie wciąż znajdują się miliony ludzi żyjących na skraju nędzy głodowej, odrzuconych przez społeczeństwo, chorych, cierpiących, niepełnosprawnych, niepoczytalnych oraz borykających się z problemem uzależnień i prostytucji. Takie właśnie osoby Matka Terasa traktowała jak przyjaciół. Zawsze obdarowywała ich uśmiechem, a szczególnie miłością.

W ślad za Matką Teresą poszły jej uczennice. Ubogie jak ci, którym służą, nie korzystające z nowości cywilizacyjnych, lecz pełne miłości, dobroci i uśmiechu. Są bogate w miłosierdzie, którym codziennie obdarowują spotykanych na swej drodze ludzi. Pomocne wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Zbierają ludzi z ulic, kanałów, ławek w parku. Żadna jednostka ludzka nie pozostaje dla nich obojętna. W każdym dostrzegają godność osoby ludzkiej, która zasługuje na miłość Boga. Tę miłość siostry przekazują poprzez swoje poświęcenie życia dla innych. O takiej miłości właśnie - miłości podpartej bezwarunkowym czynem - opowiadały uczniom Misjonarki Miłości. Uczniowie, ciekawi charakteru posługi, jaką pełnią siostry, żywo dyskutowali na powyższy temat. Zadawali pytania i z uwagą wysłuchiwali wypowiedzi. Byli bardzo zdziwieni faktem, że siostry, nie korzystając z cudów współczesnej techniki oraz zapominając o wygodach, potrafią tak pięknie żyć dla innych. 

Misjonarki Miłości ubrane w białe sari robiły wrażenie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z charakterem hinduskiego ubioru. Okazuje się, że założenie sari nie jest wcale takie łatwe. Siostry wszystko dokładnie wytłumaczyły.


W kaplicy sióstr mieliśmy możliwość modlitwy przed relikwiami Matki Teresy z Kalkuty. To było chyba najbardziej wzruszające przeżycie. Uczniowie otrzymali obrazki z wizerunkiem świętej, jako podziękowanie za przybycie.

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą. Wierzymy, że to spotkanie z siostrami zachęci nas do jeszcze większego zapału w prowadzonych w naszej szkole poczynaniach wolontarystycznych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają świadomość tego, że Rok Wolontariatu powinien trwać dopóty, dopóki będą wśród nas ludzie potrzebujący duchowego i materialnego wsparcia.

Przemysław Landowski- katecheta, wychowawca klasy

aktualizowano: 2016-09-22 21:41
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności