1 „Marana tha” - Przyjdź, Panie Jezu… | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 13 listopada 2015 10:38 wyświetleń: 6090

„Marana tha” - Przyjdź, Panie Jezu…

 

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny, który będziemy przeżywać pod hasłem: ”Nowe życie w Chrystusie”. Będzie to rok wyjątkowy, gdyż będziemy świętować: Rok Miłosierdzia Bożego, 1050 – lecie Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Adwent – to czas oczekiwania na kolejną rocznicę Narodzin Zbawiciela, a także na powtórne Jego przyjście na ziemię na końcu świata. Który to już Adwent w moim życiu? Kolejny Adwent,  to kolejna szansa dana mi przez Pana Boga. Jak ją wykorzystam?

„Czas radosnego oczekiwania …” itd. – znamy tę definicję na pamięć i przekazujemy ją naszym uczniom. A jak ją rozumiemy i interpretujemy? Pewnie każdy trochę inaczej…

Kiedy spodziewamy się gości, nie siedzimy spokojnie w fotelu, patrząc na zegar wiszący na ścianie i rozmyślając, jak to będzie miło spotkać się i przyjemnie spędzić z nimi czas, tylko bierzemy się do pracy: sprzątamy, kupujemy, gotujemy. Podobnie powinniśmy zachowywać się w Adwencie: nie czekać biernie, tylko aktywnie przygotowywać się na przyjście Pana. A co z radością? Już samo oczekiwanie powinno zawierać w sobie radość spotkania. Nieraz (a może każdego roku) mówimy, że święta nas „zaskoczyły” i nie zdążyliśmy czegoś kupić, zapakować prezentów, czy umyć okien. Sami dziwimy się, jak to się mogło stać, skoro znaliśmy datę tych świąt. Tłumaczymy to sobie i innym, nadmiarem obowiązków, zmęczeniem, problemami. Znamy to chyba wszyscy: najpierw  wydaje nam się, że mamy jeszcze dużo czasu i odkładamy przygotowania na później, a potem – mamy go już za mało. A może podobnie bywa z naszymi duchowymi przygotowaniami w czasie Adwentu? Wiemy, że powinniśmy przygotować nasze serca, „posprzątać” je, czyli zmienić na lepsze, żeby godnie przywitać najwspanialszego Gościa. Powtarzaliśmy to już wiele razy naszym uczniom. Niektórzy z nich przejęli się tymi słowami i postanowili wcielić je w życie. A co z nami, co z naszymi sercami i ich przemianą? Ten błogosławiony czas dany jest nam właśnie po to, żeby zatrzymać się w biegu codziennych spraw i nad tym pomyśleć…

Od czego powinniśmy zacząć? Może od postawienia sobie pytania: czy ja rzeczywiście zapraszam Jezusa do swojego życia i czy chcę się dobrze, czyli najlepiej jak potrafię, przygotować na Jego przyjście? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to po prostu trzeba zabrać się do przygotowań tej wizyty.

Z tego powodu nie będziemy  ani w pracy ani w domu zwolnieni z codziennych obowiązków. Jednak możemy je wykonywać ze świadomością radosnego oczekiwania. Zachęcamy dzieci do podejmowania adwentowych postanowień. Coraz częściej się zdarza, że uczniowie pytają nas, czy my już takie postanowienia podjęliśmy. Czy możemy im od razu odpowiedzieć twierdząco, czy będziemy musieli szybko coś postanowić, żeby być wiarygodnymi w ich oczach? Proponujemy uczniom, żeby w Adwencie czasami oderwali się od telewizora czy komputera i przyszli na roraty. A czy nieraz nie zdarza się nam traktować uczestnictwa we Mszy świętej roratniej jako przykrego obowiązku katechety, który „musi” być w kościele ze swoimi dziećmi? W wielu parafiach wraca się do porannych mszy roratnich. Przypomnijmy sobie i naszym wychowankom stare przysłowie: „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”, a także piękny fragment z Księgi Mądrości: „Kto dla niej [mądrości] wstanie o świcie,/ ten się nie natrudzi,/ znajdzie ją bowiem siedzącą/u drzwi swoich „ (Mdr 6,14). Może mając tę świadomość, będziemy z większą radością uczestniczyli w porannych roratach. Adwent nie jest czasem pokuty, tylko radosnego oczekiwania. Uczniowie pytają o udział w zabawach. Nie wszystko musi być rozpatrywane w kategorii: „grzech, czy nie?”. Możemy starać się podejść do tego w kategorii „większego dobra”. Adwentowe wyciszenie się pomoże nam lepiej przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Gdy się przygotowujemy do świętowania, to raczej nie świętujemy, bo czym by się różniły te przygotowania od samych świąt?

Podczas Adwentu nie możemy zapominać o tym, że czekamy na powtórne przyjście Jezusa. Często mówimy słowa: „… oczekujemy Twego przyjścia w chwale”, a jak często zastanawiamy się nad ich treścią? To oczekiwanie można, a nawet trzeba nazwać czuwaniem.  Znamy datę Świąt Bożego Narodzenia, ale nie znamy daty końca świata ani daty naszej śmierci. Właśnie dlatego czuwanie powinno być na stałe (a nie - tylko w Adwencie) wpisane w nasze życie. Do tego wzywa nas Pan Jezus: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (Mt 24,42). Czuwać, to znaczy być gotowym. Wielkie wyzwanie … Dopiero rozpoczęliśmy Adwent, a więc wszystko przed nami: zatrzymanie się, wyciszenie, zamyślenie, modlitwa, postanowienia, udział w rekolekcjach, roratach, Adwentowym Dniu Skupienia. Mamy szansę na to, by coś zmieniło się w naszym życiu. Jak ją wykorzystamy?  To zależy, jak bardzo przyłożymy się do czuwania. Nie przegapmy nadejścia Najważniejszego Gościa.

Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2015-12-09 08:40
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności