1 Kreatywna katecheza o ŚDM | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 2 września 2015 14:46 wyświetleń: 11008

Kreatywna katecheza o ŚDM

Katecheza to idealny czas na zapoznanie młodzieży z tematem Światowych Dni Młodzieży oraz zachęcenie do zaangażowania się w przygotowania zarówno w swoich parafiach i diecezjach, czy w ramach wydarzeń centralnych w samym Krakowie. Gdzie znaleźć materiały? Jak z nich skorzystać? Prezentujemy wybrane pomysły i materiały mogące posłużyć w stworzeniu kreatywnej katechezy o ŚDM w nowym roku szkolnym.

Temat: ŚDM

Wśród dostępnych materiałów znajdziemy wiele propozycji. Jednym z nich są gotowe konspekty lekcji o ŚDM, skierowane do młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, przygotowane przez Sekcję Pastoralną. Na dole zakładki znajdziemy gotowe do pobrania konspekty zajęć przybliżających ideę Światowych Dni Młodzieży, konspekt "Błogosławieni Gościnni", zachęcający młodych do przyjęcia pielgrzymów do swoich domów. Można także wykorzystać materiały z programów przygotowań duchowych do ŚDM: Serce 2.0, a już niebawem (od grudnia 2015 r.) DeoProfil. Ciekawym pomysłem do zaprezentowania młodzieży jest także projekt L4, który pomaga połączyć wysiłek włożony w przygotowania do ŚDM z umożliwieniem chorym (stąd L4) włączenia się w to dzieło.
 
Oprócz gotowych konspektów, dobrym pomysłem może stać się również wspólna modlitwa w intencji ŚDM jako stały element każdej katechezy, której treść dostępna jest TUTAJ
 
Żywa zachęta

Jak skutecznie zachęcić młodych do uczestnictwa w ŚDM? Żywym i prawdziwym świadectwem! Sekcja Wolontariatu przygotowała projekt "Młody Ambasador", w ramach którego młodzi ludzie, którzy byli już na Światowych Dniach Młodzieży jeżdżą do parafii, szkół i różnych placówek oraz organizacji, przedstawiając własne świadectwa o tym wydarzeniu.
 
"Jeździmy do Młodych, spotkamy się z Nimi, opowiadamy o sensie, idei i historii ŚDM. Dajemy świadectwo uczestnictwa w poprzednich ŚDM, a także przedstawiamy to, co już teraz dzieje się w Krakowie i w Polsce w ramach przygotowań do ŚDM 2016, na jakim etapie jesteśmy. Staramy się pokazać, jak każdy z nas może się zaangażować w te przygotowania" - piszą pomysłodawcy projektu.
 
Spotkanie młodzieży z Młodymi Ambasadorami, których historie zaskakują i pokazują, że Światowe Dni Młodzieży są wspaniałym doświadczeniem wspólnoty Kościoła i spotkaniem z żywym Jezusem. Mogą zachęcić i wzbudzić myśl w młodych "też chcę przeżyć coś takiego!". A co za tym idzie - czynnego zaangażowania się w przygotowania i uczestnictwo w ŚDM.
 
Aby zaprosić Młodych Ambasadorów na katechezy czy spotkania do swoich środowisk, należy jedynie wypełnić formularz dostępny TUTAJ.
 
Katecheza z Facebookiem
 
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Lekcja religii, wspólna modlitwa na początek nauki. Ksiądz, siostra zakonna czy katecheta siada przy biurku i mówi: - Dziś na religii poprzeglądamy sobie Facebooka. Nonsens? Absolutnie nie! Właśnie na Facebooku można znaleźć mądre, ciekawe i inspirujące pomysły związane z ŚDM.
 
Jednym z takich projektów jest profil na Facebooku "Bądź blisko ŚDM", gdzie młodzież dzieli się swoimi pomysłami na promocję Światowych Dni Młodzieży, wysyła zdjęcia, teksty, filmy. Oprócz tego, na profilu możemy znaleźć zaproszenia do wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach, relacje fotograficzne z prac wolontariuszy w komitecie i wiele innych. Wszystko to, może stać się znakomitą inspiracją do tworzenia inicjatyw promujących ŚDM w środowiskach młodzieżowych.
 
Na Facebooku jest także oficjalny fanpage Światowego Dnia Młodzieży, gdzie możemy znaleźć filmy, aktualne informacje o przygotowaniach do ŚDM, wydarzeniach, projektach itd. Można tam także znaleźć wiele fanpage’ów poświęconych diecezjalnym przygotowaniom, gdzie młodzi mogą zobaczyć pomysły ze swojej okolicy (np.: Archidiecezja Warszawska, Archidiecezja Krakowska, Diecezja Włocławska i wiele innych), swój fanpage ma również Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży, a w nim mnóstwo ciekawostek z całej Polski.
 
Droga młodego do Boga
 
Konkurs na najpiękniej zaśpiewany hymn ŚDM, quiz na temat historii Światowego Dnia Młodzieży czy zabytków w Krakowie związanych z postacią św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny - patronów ŚDM... Pomysłów może być wiele... 
 
Zachęcamy wszystkich katechetów a także młodzież do poznawania i promowania tematu Światowych Dni Młodzieży podczas katechezy, w szkołach, we wspólnotach. Do pomocy w przygotowaniu zajęć posłużą materiały i informacje zawarte na oficjalnej stronie internetowej Światowych Dni Młodzieży.
 
Światowe Dni Młodzieży to nie tylko nowe znajomości i wspaniała atmosfera, ale przede wszystkim możliwość wzięcia udziału w spotkaniu, dzięki któremu młodzi z Polski i całego świata doświadczą wspólnoty jaką jest Kościół i spotkają się z żywym Jezusem. A nowy rok szkolny i katecheza są wspaniałą okazją, aby pomóc młodym odkryć drogę do Boga. Przez ŚDM.

Zofia Świerczyńska

 

aktualizowano: 2015-09-14 18:31
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności