1 Jubileusz XXV lecia powrotu katechezy do polskiej szkoły - 21 maja 2016 r. Pyrzyce - Brzesko | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 23 maja 2016 14:43 wyświetleń: 6275

Jubileusz XXV lecia powrotu katechezy do polskiej szkoły - 21 maja 2016 r. Pyrzyce - Brzesko

W tym roku szkolnym świętujemy ważne dla naszej Ojczyzny i Kościoła katolickiego w Polsce jubileusze: 1050. Rocznicę Chrztu Polski oraz 25 – lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły.

 

Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznic tych ważnych wydarzeń, środowisko szkolne i katechetyczne Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej wyrażało swoją radość i wdzięczność Bogu podczas wspólnego świętowania w sobotę 21 maja 2016 r.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele św. Ottona w Pyrzycach, której przewodniczył J. E. Ks. Biskup dr Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Księdza Biskupa powitał ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Uczynił to w imieniu wszystkich obecnych na uroczystości kapłanów, na czele z ks. inf. prof. Andrzejem Offmańskim, pierwszym dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego szczecińskiej Kurii, a także w imieniu kleryków, sióstr zakonnych, katechetów oraz wszystkich osób, które swoją pracą służą mieszkańcom ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Ks. Dyrektor podkreślił, że witamy Ks. Biskupa „w Pyrzycach, szczególnym miejscu na mapie naszej archidiecezji, gdzie w początkach XII wieku św. Otton z Bambergu udzielając sakramentu chrztu świętego, wprowadził mieszkańców Pomorza w życie wspólnoty Kościoła”. Aby razem z nami świętować, na uroczystości przybyli księża dyrektorzy wydziałów katechetycznych diecezji: koszalińsko – kołobrzeskiej i legnickiej oraz archidiecezji gnieźnieńskiej. Byli również obecni zaproszeni goście, m.in.: Artur Szałabawka, poseł RP, przedstawiciele władz samorządowych z Robertem Betyną na czele, Zachodniopomorski Kurator Oświaty – wicekurator Jerzy Sołtysiak, przedstawiciele władz oświatowych naszego województwa, dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych, z przewodniczącą „Solidarności” – Mirosławą Mazurczak.

Ksiądz Dyrektor witając serdecznie wszystkich katechetów, przypomniał słowa papieża Franciszka: „celem Kościoła nie jest Kościół sam dla siebie, tylko Jego dynamika wychodzenia na zewnątrz – tzw. peryferie, ku wszystkim poszukującym i zagubionym ludziom”, a następnie poprosił Księdza Biskupa o modlitwę w tej intencji: „żebyśmy potrafili dotrzeć z Ewangelią na peryferie Kościoła i abyśmy tak przeżywali Komunię Kościoła, parafii, wspólnoty katechetycznej, żeby wychodzić poza nią, na zewnątrz, do tych, których w Kościele jeszcze nie ma”.

Wygłaszając homilię, Ksiądz Biskup nawiązał do Jubileuszu chrztu przyjętego przez Mieszka I. Mówił: „Bez chrztu nie byłoby Polski. Krzyż postawiony przez Mieszka I, cały czas towarzyszy Polakom. W tym znaku zwyciężali, z tym znakiem ginęli”. Bp Marek uświadamiał słuchaczom, że realnym początkiem Bożego daru zbawienia jest chrzest, a także zachęcał wszystkich, by postarali się na nowo odkryć wartość tego sakramentu.

Po homilii nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz złożenie Deklaracji Katechetów Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

Na zakończenie Eucharystii, s. Agnieszka Piątkowska, wizytatorka diecezjalna, w imieniu wszystkich katechetów podziękowała Księdzu Biskupowi „ za obecność, przewodniczenie Eucharystii, słowo Boże i umocnienie nas Chlebem Życia na następne lata posługi” i przekazała prośbę o błogosławieństwo „na pielgrzymkę wiary – tę dzisiejszą i tę na najbliższe lata”. Katecheci wręczyli Jego Ekscelencji dary: „Ewangelizacyjny Katechizm Młodych – Największa jest Miłość” pod redakcją ks. prof. Pawła Mąkosy i ks. dr. Pawła Płaczka oraz Statuetkę Matki Bożej Brzeskiej, przekazaną przez ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

Następnie wicekurator Jerzy Sołtysiak w imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty podziękował wszystkim wychowującym dzieci i młodzież oraz odczytał pismo pana Macieja Kopcia, Podsekretarza Stanu, wiceministra Oświaty, który został powołany na to stanowisko ze Szczecina. Pan minister, na ręce ks. dyr. Pawła Płaczka skierował słowa uznania do wszystkich katechetów, nauczycieli i wychowawców, na których „spoczywa codzienny trud wychowania kolejnych pokoleń Polaków oraz kształtowania ich charakterów, odpowiedzialności za drugiego człowieka i troszczenia się o ich dobro”.

Ks. bp Marek Mendyk podziękował za wspólną modlitwę oraz zwrócił się do katechetów: „pozdrawiam was, katecheci, którzy na pierwszej linii frontu podejmujecie ważną misję religijnego wychowania”, a następnie udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Po Mszy świętej wszyscy jej uczestnicy wyruszyli w „pielgrzymce wiary” do sanktuarium maryjnego w Brzesku, zatrzymując się po drodze na modlitwę dziękczynną przy studzience św. Ottona – historycznym miejscu, w którym mieszkańcy Pomorza w XII wieku przyjęli chrzest z rąk biskupa Ottona z Bambergu.
Wędrując do Matki Bożej Brzeskiej, pielgrzymi radośnie śpiewali pieśni maryjne oraz rozważali tajemnice różańca świętego. W pielgrzymce brał udział ks. kan. January Żelawski, poprzedni kustosz brzeskiego sanktuarium, obchodzący za miesiąc 50 – lecie swojego kapłaństwa (obecnie będący już na emeryturze).

Po przybyciu do Brzeska, gdzie pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium ks. Janusz Skoczeń oraz przedstawiciel władz samorządowych, katecheci wraz z Księdzem Biskupem i kapłanami złożyli kwiaty przed cudowną figurą. Podziękowali Matce Bożej za Jej matczyną miłość, za obecność w historii naszej Ojczyzny, za umacnianie naszych przodków w wierze, za opiekę nad Kościołem nad Odrą i Bałtykiem. Ukoronowaniem dziękczynnej pielgrzymki katechetów było zawierzenie Matce Bożej - Pani Pomorza swojego życia i dalszych losów ewangelizacji i katechizacji w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

Ks. bp Marek Mendyk pożegnał się z pielgrzymami, a ks. dyr. Paweł Płaczek zaprosił wszystkich na poczęstunek na świeżym powietrzu oraz występy młodych artystów. Po posileniu się bigosem, jedząc pączki (po przebyciu tylu kilometrów nikt nie pamiętał o odchudzaniu), pielgrzymi zamienili się w widzów i słuchaczy, oglądając piękne widowisko o św. Ottonie, przygotowane przez uczniów z Wolina oraz podziwiając występy solistów i zespołów muzycznych (był zespół aż z Zamościa). Na scenie pojawił się również, ks. bp Henryk Wejman, który nawiązując do tematyki świętowania tak wspaniałych rocznic, serdecznie pozdrowił wszystkich uczestników tej pięknej uroczystości.

Sądząc po uśmiechniętych twarzach uczestników wspólnego świętowania, możemy być pewni, że to modlitewne, pielgrzymkowe i „festynowe” spotkanie bardzo się wszystkim podobało. Miejmy nadzieję, że ks. dyr. Paweł i s. Agnieszka już obmyślają programy kolejnych tego typu spotkań. Dziękujemy i czekamy z radosną niecierpliwością.

Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2016-05-23 14:57
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności