1 Jubileusz Miłosierdzia | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 10 grudnia 2015 12:32 wyświetleń: 4847

Jubileusz Miłosierdzia

8 grudnia,  w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, papież Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, który zakończy się w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata – 26 listopada 2016 roku.

Obchody rozpoczęło uroczyste otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Watykanie, symbolizujące otwarcie się ludzkich serc dla Chrystusa.  Po tej ceremonii, na Placu Świętego Piotra została odprawiona uroczysta Msza św., w czasie której Ojciec Święty wygłosił  homilię.

„Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski. Wejście przez te drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego z nas. Będzie to rok, w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu” – mówił papież. W kolejnych słowach wezwał wiernych, aby zawsze przedkładali miłosierdzie nad sąd, gdyż właśnie tak czyni Bóg. Ojciec Święty zapewniał , że  jeśli w swoim życiu będziemy kierowali się miłosierdziem, możemy być spokojni, że „sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia”, a następnie zachęcał: „Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu. Żyjmy raczej radością spotkania z łaską, która wszystko przemienia.”

W dalszej części papież przypomniał o 50. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, podkreślając jego wielką rolę w „otwarciu się” Kościoła i „wyjściu do ludzi”: „Było to podjęcie drogi, aby wyjść na spotkanie każdego człowieka, tam gdzie on żyje: w jego mieście, domu, miejscu pracy…”  

Nazwał to „impulsem misyjnym” oraz wezwał wszystkich wiernych do podjęcia tego impulsu: „Jubileusz zobowiązuje nas, by nie zaniedbywać ducha, jaki wyłonił się z Vaticanum  II, ducha Miłosiernego Samarytanina, jak o tym przypomniał bł. Paweł VI na zakończenie Soboru”.

Na zakończenie papież mówił:  „Przekroczenie dzisiaj Drzwi Świętych niech nas pobudzi do utożsamienia się z miłosierdziem Miłosiernego Samarytanina.”

Po Mszy świętej, podczas modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty po raz kolejny wzywał wiernych do zaufania Bogu i Jego miłosierdziu: „Nie lękajmy  się. Pozwólmy się objąć przez Boże miłosierdzie, które wszystko nam wybacza. Niech miłosierdzie weźmie w posiadanie nasze serca i przemieni całe nasze życie.”

Temat miłosierdzia jest bardzo bliski papieżowi Franciszkowi, więc często go porusza w czasie swojego pontyfikatu. Usłyszeliśmy już  wiele rozważań,  wskazań, wiele słów zachęty do praktykowania miłosierdzia. W tym roku będzie to temat wiodący, więc usłyszymy ich  jeszcze więcej. Co z nimi zrobimy? To zależy, jak bardzo się nimi przejmiemy. A przejmiemy się tylko wtedy, kiedy uznamy, że są skierowane właśnie do nas …

11 stycznia br. podczas modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty powiedział: „Potrzeba dziś miłosierdzia i istotne jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych sfer społecznych. Naprzód!”  Czyż  nie są to słowa skierowane właśnie do mnie?

Niektórzy z nas już bardzo dawno, a inni całkiem niedawno uświadomili sobie, że Pan Jezus posyła nas do ludzi (inaczej pewnie nie bylibyśmy katechetami). Dzisiaj papież Franciszek przypomina nam o tym i zachęca, a raczej – nakazuje nam żyć miłosierdziem i  nieść je tam, gdzie jesteśmy posłani. To „Naprzód!” – w szczególny sposób odnosi się do nas, katechetów. Ojciec Święty nie prosi, żebyśmy się nad tym zastanowili i może kiedyś, w bliższej lub dalszej przyszłości „coś z tym zrobili”. Mówi jasno, że dzisiejszy  świat bardzo potrzebuje miłosierdzia, więc musimy działać natychmiast, tu i teraz. W swoim orędziu na Wielki Post mówił: „Jakże pragnę, aby (…) nasze parafie i nasze wspólnoty, stały się wyspami miłosierdzia na morzu obojętności …” Czy nie powinno to stać się też naszym pragnieniem?

Przekazujemy uczniom wiedzę na temat Roku Miłosierdzia, przybliżamy im naukę Pana Jezusa o Bożym Miłosierdziu (pięknie opowiadamy o Miłosiernym Ojcu, zagubionej owcy, Miłosiernym Samarytaninie), zachęcamy do poznania i praktykowania uczynków miłosierdzia … , a dzięki temu  sami sobie te prawdy  przypominamy.  Z całą pewnością chcemy nimi żyć, dziękujmy więc  Bogu za szansę, jaką jest ten Jubileusz i prośmy  Go o dobre owoce  Roku Miłosierdzia. Miejmy nadzieję, że spełni się pragnienie papieża Franciszka:

„Pragnę bowiem, aby Jubileusz był żywym doświadczeniem bliskości Ojca, niejako dotknięciem ręką Jego czułości, aby wiara każdego wierzącego umocniła się, a tym samym jego świadectwo stawało się coraz bardziej skuteczne”. 

Ojcze, spraw, aby moja wiara się umocniła, a moje świadectwo stawało się coraz bardziej skuteczne …

 

aktualizowano: 2015-12-10 12:34
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności