1 Historia "Męczenników Szczecińskich" w publikacji ks. Joachima Feńskiego | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 28 września 2022 r. imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława Środa XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Wacława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 14 września 2015 14:18 wyświetleń: 4428

Historia "Męczenników Szczecińskich" w publikacji ks. Joachima Feńskiego

Słowami Jezusa Chrystusa skierowanymi do swoich uczniów „Będziecie moimi świadkami” ks. kan. Joachim Feński rozpoczął swoją książkę poświęconą pamięci błogosławionego ks. prałata Carla Lamperta, ks. Herberta Simoleit i o. Fridricha Lorenza.

     Ks. kan. Joachim Feński urodził się 13 lipca 1935 r. w Słupsku. Szkołę podstawową ukończył w 1951 r. Następnie uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku, gdzie złożył maturę w 1955 r. Tego samego roku rozpoczął formację przygotowującą do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Paradyżu-Gościkowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Jerzego Stroby. Posługiwał w Babimoście, Chojnie, Białogardzie, Maszewie, Lęborku, Barlinku, Szczecin-Dąbiu, Świnoujściu-Przytorze, Gryficach, w Bad Windscheim w Niemczech oraz w Przecławiu. W latach 1995-2002 prowadził lektorat języka niemieckiego w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Obecnie przebywa na emeryturze i służy pomocą w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczecinie – Klęskowie.

 

     Ks. kan. Joachim Feński od wielu lat fascynuje się historią Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Systematycznie udaje się do bibliotek na terenie Niemiec, przeprowadza wywiady i konsultacje z historykami niemieckimi. W archiwach wynajduje materiały i zdjęcia z minionych dziesięcioleci kształtowania się duszpasterstwa na ziemiach Pomorza Zachodniego, by następnie z precyzją naukową ułożyć je w porządku chronologicznym oraz zinterpretować pastoralnie i katechetycznie.

 

    Pasja, zaangażowanie oraz opowiadanie o historii Kościoła przez ks. Joachima jest dla wielu kapłanów, katechetów i wiernych świeckich inspiracją do studium nad burzliwymi dziejami rozwoju wiary na Pomorzu Zachodnim.

 

     W nowej książce zatytułowanej „Męczennicy Szczecińscy”, a zarazem już kolejnej publikacji w dorobku autora, możemy prześledzić historię i heroiczne świadectwa życia bł. ks. prałata Karola Lamperta, jak i innych kapłanów związanych ze Szczecinem. Ks. Joachim ukazuje w książce jakie spustoszenie i cierpienie spowodował system nienawiści, nie tylko do wszystkiego, co jest związane z poniżeniem człowieka ze względu na jego rasę czy światopogląd, ale także do Kościoła. Autor w swojej publikacji opisał jaką przeszkodą dla oprawcy był Kościół katolicki, a szczególnie kapłani, wśród których znaleźli się tak wielcy bohaterowie jak ks. Lampert, Simoleit czy o. Lorenz. To oni zaświadczyli o Jezusie w czasie prześladowania i potwierdzili słowa Nauczyciela z Nazaretu „Będziecie moimi świadkami”. Umęczeni w więzieniach i obozach zginęli jako męczennicy za swoją wiarę.

 

     Książka przedstawia fakty związane z prześladowaniem kapłanów katolickich w czasie II wojny światowej na terenie Szczecina, a do ich przypomnienia zainspirowała ks. Joachima przypadająca w ubiegłym roku 70. rocznica śmierci bł. Karola Lamperta, którego Kościół ogłosił błogosławionym.

     Serdecznie zachęcam do wnikliwej lektury tej książki.

 

 

Ks. dr Paweł Płaczek

aktualizowano: 2015-09-14 14:20
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności