1 Adwentowy Dzień Skupienia - 12 XII 2015 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 13 lipca 2024 r. imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty Sobota XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 14 grudnia 2015 10:39 wyświetleń: 5044

Adwentowy Dzień Skupienia - 12 XII 2015 r.

W sobotę 12 grudnia 2015 r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbył się Adwentowy Dzień Skupienia, zorganizowany przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, na który zaproszono katechetów, nauczycieli i pracowników Oświaty. Tematem Dnia było pytanie: „Co to znaczy być człowiekiem wierzącym?”

W poszukiwaniu i znalezieniu odpowiedzi  na nie miał pomóc uczestnikom spotkania  gość specjalny - o. prof. Jacek Salij, dominikanin, teolog, naukowiec, autor kilkudziesięciu książek, rozpraw naukowych i tłumaczeń, a także - cieszący się wielką popularnością - kaznodzieja i rekolekcjonista.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele seminaryjnym adoracją Najświętszego Sakramentu, po której została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa pomocniczego naszej archidiecezji Henryka Wejmana.

Ksiądz Biskup powitał wszystkich obecnych, a szczególnie serdecznie Ojca Profesora, „który chce  podzielić się swoim doświadczeniem wiary oraz przemyśleniami naukowymi i w ten sposób przysłużyć się do kształtowania umysłów i serc nauczycieli i wychowawców, aby umocnieni tym przekazem mogli ofiarnie służyć drugiemu człowiekowi”.

Homilię wygłosił o. prof. Jacek Salij, przybliżając słuchaczom sylwetki dwóch bohaterów biblijnych: proroka Eliasza i Jana Chrzciciela oraz  porównując rolę, jaką odegrali  w swoich czasach. Mówił, że w każdym pokoleniu Bóg wysyła swoich „Janów Chrzcicieli”, którzy mają przygotować drogę Panu Jezusowi. Kimś takim był też Eliasz, któremu powinniśmy się dobrze przypatrzeć, żeby z jego postawy nauczyć się tego, co pomoże nam w naszej posłudze. Co w jego postawie było istotne? Jego zapał, wręcz ogień w głoszeniu prawd Bożych. „Nie da się głosić wiary inaczej niż w sposób gorliwy, z żarem wewnętrznym” – przekonywał kaznodzieja.

Ukazując nam przykład życia Eliasza, przypomniał, że nie wolno nigdy poddać się zniechęceniu, które bywa udziałem każdego z nas, zwłaszcza w pracy. Mamy pamiętać, że Bóg nas nigdy nie opuści i że Jego wszechmoc objawia się przede wszystkim w miłości. Jeżeli uwierzymy, że Bóg jest Miłością, to wiemy, że ostateczne zwycięstwo należy do Boga.

Mamy w szkole zakresy obowiązków, programy,  wymagania itd. i czasem nie wiemy, co jest najważniejsze. Ojciec Profesor powiedział prosto i jasno: „podstawowym obowiązkiem katechety jest przypominać o prawie Bożym; przypominać, że Bóg do tego stopnia nas ukochał, że zechciał z nami wejść w przymierze”. Tylko tyle, czy aż tyle?

Po Mszy Świętej o. prof. Jacek Salij wygłosił konferencję na temat: „Co to znaczy być człowiekiem wierzącym?”. Na wstępie podał przykłady odpowiedzi na to pytanie, z jakimi spotykamy się najczęściej: mieć przekonania religijne; wyznawać światopogląd katolicki. Następnie wyjaśniał, posługując się licznymi przykładami z codziennego życia oraz powołując się na największe autorytety (św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, św. Jan Paweł II, papież Benedykt XVI), że wiara – to zdecydowanie więcej niż mieć przekonania religijne czy wyznawać światopogląd katolicki. Przypomniał o różnicy pomiędzy wiarą a aktami wiary oraz  wyjaśnił, na czym polega wyróżnienie przez św. Tomasza z Akwinu trzech płaszczyzn dotyczących aktów wiary: „wierzę, że …; wierzę Bogu …; wierzę w Boga”.

W drugiej części wykładu, o. Jacek starał się dpowiedzieć na pytanie, co to jest wiara, podając i wyjaśniając definicję św. Tomasza z Akwinu: „Jest to sprawność duchowa, mocą której zaczyna się w nas życie wieczne”. Podsumowując, Ojciec Profesor zostawił słuchaczy z przeświadczeniem, że wiara – to dar, który otrzymujemy na chrzcie świętym i jest on niewyobrażalnie większy niż przekonanie, ponieważ w momencie otrzymania tego daru zaczyna się w nas życie wieczne.

Wykładu o. prof. Jacka Salija wysłuchał również ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Archidiecezji Szczecińsko-Kamieński, który serdecznie podziękował wykładowcy. Dziękując za przybycie do Szczecina, za trud włożony w przybliżanie nam tajemnicy wiary, podkreślił cechy Ojca Profesora, które pozwalają słuchaczom lepiej przyswajać najtrudniejsze treści: prostotę, gorliwość dominikańską, mądrość, odwagę, zdolność syntezy, konkretność, dbałość o szczegóły.

Ks. Arcybiskup zwrócił się również do katechetów, którzy „są nieustannie na pierwszej linii frontu ewangelizacji”, przypominając o obowiązku czynienia miłosierdzia, a także stawania się miłosiernymi. Zachęcał też gorąco: „nie przestawajcie modlić się za Ojczyznę , bo na Polskę są i będą coraz bardziej zwrócone oczy Kościoła Powszechnego. To Opatrzność sprawiła, że nasza 1050. Rocznica Chrztu Narodowego zbiega się z Rokiem Miłosierdzia (…) To powinno zaowocować w nas i w środowiskach, w których jesteśmy”. Prosił  też o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, złożył wszystkim serdeczne życzenia oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Spotkanie w kościele seminaryjnym „podsumował” koncert młodzieżowego chóru „Cavatina” z Maszewa, składający się z pieśni patriotycznych oraz kilku pastorałek i kolęd. Następnie wszyscy udali się do refektarza, gdzie czekali klerycy z wigilijnym poczęstunkiem. Tam też życzenia świąteczne złożyli: ks. bp Henryk Wejman, ks. dr Paweł Płaczek - Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego oraz pani Mirosława Mazurczak - przewodnicząca Regionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność”.

Ks. Dyrektor Paweł Płaczek gorąco podziękował Ojcu Profesorowi za przybycie do nas oraz zapewnił Czcigodnego Gościa: „jestem przekonany, że Twoja obecność, a przede wszystkim ten dar słowa na długo pozostanie w naszych sercach i będzie inspiracją do tego, by ciągle pytać siebie samego, czy jestem rzeczywiście człowiekiem wierzącym”.

Dzielenie się opłatkiem, indywidualne składnie życzeń, przyjacielskie rozmowy, posilanie się barszczem i krokietami, umawianie się na kolejne spotkania zakończyło Adwentowy Dzień Skupienia. Było to pierwsze spotkanie w tak licznym gronie, ale z całą pewnością nie ostanie.

 

Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2015-12-14 11:00
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności