Ogólnopolskie spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich w Szczecinie
W dniach od 6 do 8 października 2025 r. odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich z całej Polski.
Trzydniowymi pracami kierował Biskup Opolski Andrzej Czaja - Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Pierwszy dzień spotkania był poświęcony prezentacji programu duszpasterskiego na rok 2025/2026 "Uczniowie - misjonarze" oraz dyskusji nad możliwościami realizacji jego celów w poszczególnych diecezjach. Księża Dyrektorzy uczestniczyli we Mszy św. w kościele pw. Św. Jana Pawła II w Szczecinie, odmówili różaniec, była chwila adoracji Najśw. Sakramentu, a następnie nieszpory.
Drugiego dnia debaty koncentrowały się wokół tematyki, zamysłu i celów kolejnego programu duszpasterskiego na rok 2026/2027. Prelekcje wygłosili m.in. Biskup Waldemar Musioł, Ks. prof. Tomasz Wielebski. Atrakcyjnym punktem pobytu był rejs po Odrze i jez. Dąbie, gdzie wszyscy uczestnicy podziwiali piękno rozlewisk Odry. Po południu miało miejsce zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej oraz była okazja wysłuchania koncertu organowego. Można było również skorzystać z tarasu widokowego katedry. O godz. 18.00 Mszy św. przewodniczył Metropolita Szczecińsko-Kamieński Arcybiskup Wiesław Śmigiel.
W ostatnim dniu Dyrektor ISKK p. Marcin Jewdokimow zapoznał uczestników spotkania z najnowszymi badaniami statystycznymi polskich diecezji. Ks. Zbigniew Bielas Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach wskazał pastoralne uwarunkowania związane z 25. rocznicą Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP Biskup Andrzej Czaja wyraził wdzięczność Księdzu Arcybiskupowi Wiesławowi oraz Wydziałowi Duszpasterskiemu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej za zaproszenie i organizację spotkania.
Fot.: Adam Szewczyk / ks. Andrzej Zaniewski