1
Punkt przygotowań Taize przy szczecińskiej katedrze zaprasza młodzież, która pragnie dołączyć do dziesiątków tysięcy młodych ludzi z całej Europy w przeżywaniu wiary i Kościoła na Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2014 r. do 1 stycznia 2016/17 r. w Rydze na Łotwie.
Wyjazd odbędzie się w dniach 27 grudnia 2016 r. – 2 stycznia 2017 r. Koszt wyjazdu wynosi 350 zł + 50 Euro. Zapisy prowadzone są do dnia 30 listopada br. W wyjeździe mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16. rok życia. Za szczeciński punkt przygotowań do ESM odpowiada ks. Bartłomiej Bugajak (e-mail: bbugajak@poczta.onet.pl; nr tel.: 510 54 22 39).
***
W dniach 20-21 listopada br. parafię katedralna odwiedziły dwie wolontariuszki ze wspólnoty z Taizé: Sarah (Belgia) i Bernadett (Węgry).Ich dwutygodniowe pielgrzymowanie obejmuje wiele polskich miejscowości, m.in.: Cieszyn, Opole, Wrocław, Świdnicę, Gorzów, Szczecin, Wałcz.
W Szczecinie Sarah i Bernadett uczestniczyły w niedzielę w wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu, a na Mszy Świętej o godz. 21.00 podzieliły się z wiernymi świadectwem swojego życia i posługi. Po Eucharystii zobaczyły Szczecin z wysokości wieży katedralnej. Kolejny dzień spędziły w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Szczecinie, gdzie zachęcały uczniów do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych oraz do szukania Boga, który pozwala się znaleźć we wspólnotowym życiu i wspólnotowej modlitwie, czego można doświadczyć we wspólnocie z Taizé. Jak zgodnie stwierdziły opuszczając Szczecin: nasze miasto bardzo im się spodobało.
***
Wspólnota Taizé – jest międzynarodową wspólnotą ekumeniczną, założoną w 1940 w Taizé, we Francji. Jej założycielem był brat Roger, po śmierci którego do dziś przełożonym wspólnoty jest brat Alois – katolik pochodzący w Niemiec. Bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci pochodzenia ewangelickiego i katolików, więcej niż dwudziestu pięciu narodowości. Czterech z nich pochodzi z Polski. W centrum każdego dnia w Taizé jest trzykrotna modlitwa. Bracia utrzymują się wyłącznie z własnej pracy. Nie przyjmują osobistych darów ani prezentów. Ewentualne spadki przeznaczone są zawsze na pomoc ubogim. Niektórzy z nich – tworząc kilkuosobowe grupy, zwane fraterniami – żyją wśród najuboższych.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz