1 Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie | Kościół Szczecińsko-kamieński

Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie

Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie 24 października 2024 22:14 wyświetleń: 609

Herb Arcybiskupa Wiesława Śmigla

Opis herbu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego Wiesława Śmigla

 

Na podstawie tradycji i prawa wykształcił się w Kościele zwyczaj heraldyczny, według którego duchownym różnych stopni, godności i tytułów przysługują określone oznaki i symbole. Zgodnie z ostatnia nowelizacją dokonaną przez papieża Pawła VI w 1969 r. nakazano, by herby osób duchownych odpowiadały wymogom artystycznym, były proste i czytelne, a jedynymi ozdobami herbu hierarchów mają być krzyż i kapelusz odpowiedniego kształtu i barwy.

Wokół tarczy herbowej zgodnie z zasadami heraldyki kościelnej znajdują się oznaki herbowe. Nad tarczą umieszczony jest kapelusz pontyfikalny zwany też herbowym. Jest to najbardziej  charakterystyczna z oznak godności w herbach duchowieństwa. Kapelusz pontyfikalny zwany też prałackim, wywodzi się z okrągłego, z szerokim kresem, zawiązywanego pod brodą czarnego kapelusza, który od XIII w. uważany był za charakterystyczne nakrycie głowy osób duchownych.  Kolor i zdobienie tego kapelusza wskazują na rangę duchownego. Arcybiskupi umieszczony mają nad tarczą zielony kapelusz, sznur i 10 chwastów. Kolejną ważną oznaką, pochodzenia religijnego,  w herbie arcybiskupim jest krzyż z ramionami podwójnymi, umieszczony w środku za tarczą z widocznym dolnym fragmentem pionowej belki krzyża. Trzecią oznaką, pochodzenia liturgicznego,  jest umieszczony pod tarczą paliusz jako oznaka metropolity.

Treść godła herbowego umieszczono na tarczy typu hiszpańskiego z niepodzielnym polem. Wśród mobilów, wywodzący się z figur zaszczytnych, centralne miejsce na polu tarczowym, zajmuje krzyż stojący luzem i górujący nad innymi figurami umieszczonymi na tarczy. Krzyż jest znakiem zbawienia i orientuje wszystkie duszpasterskie działania Arcybiskupa i całe Jego życie.

Wśród innych figur heraldycznych, stanowią przedmioty zbudowane przez człowieka i używane przezeń jako narzędzia należy wymienić dwie. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje miecz, element uzbrojenia rycerskiego. W herbie Arcybiskupa miecz symbolizuje słowo Boże, które jest mówi św. Paweł Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12). Miecz oznacza również męstwo i gotowość do obrony wiary. Jak czytamy u proroka Micheasz Weź święty miecz, dar od Boga, przy jego pomocy pokonasz nieprzyjaciół (2 Mch 15,16). Drugą figurą jest mur, który zaliczamy w heraldyce do budowli o użyteczności militarnej. W zamyśle Arcybiskupa mur jest nawiązaniem do Kościoła zbudowanego z żywych kamieni. Wyraża również systematyczną i ofiarną pracę na rzecz budowania Królestwa Chrystusowego na ziemi.

Wśród barw heraldycznych użytych w godle herbowym dominującą jest barwa czysta - błękit, symbol nieskazitelności, niezawisłości i czystości, a więc przymiotów związanych z niebem. W heraldyce kościelnej azur to przede wszystkim symbol maryjny.

Pod tarczą herbową na wstędze znajduje się dewiza, czyli wezwanie biskupie abp Wiesława Śmigla Omnibus omnia factus. - „Stałem się wszystkim dla wszystkich”. Proklama biskupia jest nawiązaniem do słów św. Pawła Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział (1 Kor 9,22-23).

aktualizowano: 2024-10-24 22:27

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Msze św. dziękczynne i normy liturgiczne po śmierci śp. Papieża Franciszka

W Poniedziałek Wielkanocny dotarła do nas informacja o odejściu do wieczności umiłowanego Ojca Świętego Franciszka.

»

Odszedł Papież Franciszek

Zmarł papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio SJ). Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 r.

 

»

Liturgia Wigilii Paschalnej 2025 w szczecińskiej katedrze

Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone